ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" липня 2017 р.Справа № 909/339/17
Львівський апеляційний господарський суд у складі суддів:
головуючий суддя Бонк Т.Б.
судді Бойко С.М.
ОСОБА_1
при секретарі Борщ І.О.
за участю представників сторін:
від прокуратури: ОСОБА_2, ОСОБА_3
від позивача: ОСОБА_4
від відповідача (скаржник): ОСОБА_5
розглянувши апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації №1454/01/2 від 12.05.2017 року
на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 27.04.2017 року (суддя Цюх Г.З.)
у справі №909/339/17
за позовом заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району та в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району
до відповідача: Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації
про стягнення заборгованості в сумі 1 711 225,09 грн.
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 27.04.2017 року у справі №909/339/17 позов заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району до Управління соціального захисту населення (УСЗН) Надвірнянської районної держадміністрації Івано-Франківської області про стягнення заборгованості у сумі 1711225,09 грн. задоволено. Стягнуто з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, майдан Шевченка, 3, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400, код 03193407) на користь Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району, вул. Авіаційна, буд. 45, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442, код 34232039) - 1711225 (один мільйон сімсот одинадцять тисяч двісті двадцять п"ять) грн. 09 коп. основного боргу. Стягнути з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, майдан Шевченка, 3, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400, код 03193407) на користь Івано-Франківської КЕЧ району (вул. Н.Гвардії, 14-г, м.Івано-Франківськ, 76014, код 08494013) - 25668 (двадцять п"ять тисяч шістсот шістдесят вісім) грн. 38 коп. судового збору.
Рішення суду мотивовано тим, що надання комунальних послуг, а зокрема послуг з електропостачання, газопостачання та теплопостачання, мешканцям (наймачам) вищевказаних житлових будинків та гуртожитків здійснюється Будинкоуправлінням № 2 на підставі відповідних договорів (про надання комунальних послуг), укладених між Будинкоуправлінням № 2 та мешканцями (наймачами). Станом на день звернення до суду заборгованість УСЗН перед Будинкоуправлінням №2 по нарахованих субсидіях становить 1 711 225,09 грн. (170 945,01 - електропостачання, 1 540 280,08 грн. - газо- та теплопостачання). Вказана заборгованості підтверджується актами звірки розрахунків за період з 01.01.2017 по 28.02.2017.
В апеляційній скарзі відповідач просить дане рішення скасувати та прийняти нове, яким у позові відмовити, мотивуючи це тим, що Управлінням платіжним дорученням № 691 від 11.04.2017 року на суму 34 218,64 грн. перераховано кошти Будинкоуправлінню № 2 Івано-Франківської КЕЧ на відшкодування субсидій за січень березень 2017 року. Крім того, зазначає, що після закінчення опалювального сезону та перерахунку невикористаних субсидій та підписання актів звірок сума заборгованості буде зменшена.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав.
Апеляційний суд переглядає оскаржуване рішення суду першої інстанції на момент його прийняття та враховує ті обставини справи та докази, які існували саме на момент прийняття рішення судом першої інстанції.
Згідно ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Військовим прокурором до матеріалів апеляційної скарги долучено Довідку Будинкоуправління № 2 Івано-Франківської КЕЧ району від 30.о6.2017 року (з долученими документами) про проведення взаєморозрахунків між сторонами щодо заборгованості по нарахованих субсидіях, з якої вбачається, що станом на 30.06.2017 року заборгованість УПНЗ перед БУ № 2, яка підлягала стягненню відповідно до рішення суду Івано-Франківської області від 27.04.2017 року у справі № 909,339,17 погашена в новому обсязі.
Апеляційний суд зазначає, що вищезазначені долучені документи (довідки та виписки від 30.06.2017 року, 11.05.2017 року, 14.06.2017 року) складені після оскаржуваного рішення суду першої інстанції, а відтак, не можуть прийматися до уваги при перегляді оскаржуваного рішення.
Встановлено, що на підставі наказу начальника Івано-Франківської КЕЧ району від 15.06.2016 №39 на утриманні та експлуатації (в оперативному управлінні) Будинкоуправління № 2 перебувають житлові будинки та гуртожитки військового містечка № 1 в смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області (поштова адреса: м. Івано-Франківськ-16, вул. Авіаційна), які є власністю держави (Міністерства оборони України), перебувають на балансі Івано-Франківської КЕЧ району та використовуються для проживання військовослужбовців (в тому числі колишніх) та членів їх сімей на підставі договорів найму, укладених між Будинкоуправлінням № 2 та мешканцями.
Надання комунальних послуг, а зокрема послуг з електропостачання, газопостачання та теплопостачання, мешканцям (наймачам) вищевказаних житлових будинків та гуртожитків здійснюється Будинкоуправлінням № 2 на підставі відповідних договорів (про надання комунальних послуг), укладених між Будинкоуправлінням № 2 та мешканцями (наймачами).
Відповідно до п.2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (надалі Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), зокрема в частині оплати ними комунальних послуг.
Пунктом 3 Положення визначено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється, зокрема, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій.
Відповідно до п.15 Положення, громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власників житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги.
Положенням про управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням Надвірнянської районної державної адміністрації від 24.02.2017 №69, визначено, що управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації (відповідач) є юридичною особою публічного права та неприбутковою організацією, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного ОСОБА_4 України та своїм найменуванням (п.9). Одним із основних завдань відповідача є надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (п. 1.4.3). Також, відповідач здійснює розрахунки з організаціями-надавачами послуг за призначені житлові субсидії населенню (п. 2.29.6).
Відповідно до довідок №1 від 02.02.2017, № 4 від 02.02.2017, № 32 від 01.03.2017 та №33 від 01.03.2017, мешканцям, яких обслуговує Будинкоуправління №2, нараховані субсидії, за період з жовтня 2016 року до січня 2017 року включно, на загальну суму 1 809 535,6 грн. (145 804,82 - електропостачання, 1 663 730,78 грн. - газо- та теплопостачання). Вказані грошові кошти підлягають перерахуванню на рахунок Будинкоуправління № 2 на підставі п. 15 Положення.
Предметом позову є стягнення заборгованості УСЗН перед Будинкоуправлінням №2 по нарахованих субсидіях на суму 1 711 225,09 грн. (170 945,01 - електропостачання, 1 540 280,08 грн. газо - та теплопостачання). Вказану суму заборгованості позивач підтверджує актами звірки розрахунків за газо - та електропостачання за період з 01.01.2017 по 28.02.2017 (а.с.25-26).
Слід зазначити, що скаржником/відповідачем до апеляційної скарги долучено Акти звірки взаєморозрахунків станом по 30.04.2017 року, які не були подані до суду першої інстанції та були підписані сторонами після прийняття оскаржуваного рішення у справі, а відтак, не можуть братися до уваги апеляційним судом.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.
Згідно приписів ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні положення містяться і у ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України.
Згідно ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.6 ст.48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Частиною першою статті 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відсутність бюджетних коштів у відповідача не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Аналогічна позиція викладена у рішенні Європейського суду з прав людини від 18.10.2005 по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України".
Враховуючи вищевикладені положення нормативно-правових актів та наданих письмових доказів, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що вимога позивача про стягнення заборгованості по нарахованій субсидії в сумі 1 711 225,09 грн. є обґрунтованою та такою. що підлягає задоволенню.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що ним перераховано позивачу кошти в сумі 34218,64 грн. платіжним дорученням від 11.04.2017 року, тобто після відкриття провадження у даній справі та в ході розгляду такої.
Апеляційний суд зазначає, що з платіжного доручення №691 від 11 квітня 2017 року вбачається, що призначенням платежу є «відшкодування субсидій за 01-03.2017 року». Разом з тим, слід зазначити, що позивачем заявлено до стягнення спірні суми за спірний період з жовтня 2016 року по січень 2017 року, згідно позовної заяви. Відтак, скаржником не обґрунтовано, що така сума була сплачена саме в рахунок погашення спірних заявлених до стягнення сум. Крім того, скаржник зазначив щодо неможливості виділення зі сплаченої суми в розмірі 34218,64 грн. тої суми, яка входить у межі предмету позову. У будь якому випадку скаржник не позбавлений права зменшити заборгованість на зазначену сплачену суму під час виконавчого провадження. Однак, як встановлено з пояснень представників сторін, спірна заборгованість між сторонами у даній справі погашена.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає, що оскаржуване рішення господарського суду першої інстанції прийняте з урахуванням усіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.
У свою чергу, скаржник не навів обґрунтованих доводів та підстав для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції, яке переглядається апеляційним судом на момент його прийняття. Відсутність суми боргу на момент апеляційного провадження не є підставою для скасування рішення суду згідно положень процесуального законодавства.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 27.04.2017 року у справі №909/339/17- залишити без змін, апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації №1454/01/2 від 12.05.2017 року без задоволення.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3.Справу скерувати на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 19.07.2017 р.
Головуючий суддя Бонк Т.Б.
Судді Бойко С.М.
ОСОБА_1