Рішення № 6780675, 09.06.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
09.06.2009
Номер справи
16/37
Номер документу
6780675
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.09 Справа№ 16/37

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В. при секретарі Шереметі О.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом : Прокурора Личаківського району м.Львова в інтересах держави в особі уповноваженого органу Львівської міської ради в особі Львівського комунального підприємства „Львівводоканал”, м. Львів

До відповідача : Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім.. С.Гжицького м. Львів

Про стягнення 4061.69грн. заборгованості

Представники сторін:

Від прокуратури Шубка К.П.. помічник прокурора

Від позивача Гуковський П.В.-юрисконсульт

Від відповідача не з”явився

Права та обов”язки сторін передбачені ст.ст. 20 , 22 ГПК України роз”яснено, заяв про відвід судді не поступало, клопотань про технічну фіксацію судового процесу не надходило.

Суть спору : Позовні вимоги заявлено Прокурором Личаківського району міста Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради в особі Львівського комунального підприємства „Львівводоканал”, м. Львів до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім.. С.Гжицького м. Львів про стягнення 4061.69грн. заборгованості за перевищення норм якісних показників стічних вод.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 04.03.2009р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 17.03.2009р. У зв”язку із необхідністю витребування додаткових доказів, для забезпечення участі повноважних представників сторін розгляд справи ухвалами суду відкладався

Представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали повністю, вимоги ухвал суду виконали, докази витребувані судом представили. Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Представниками позивача було проведено відбір контрольних вибіркових проб стічних вод відповідача - акт про відбір № 2737. На підставі досліджень відібраної проби, скинута відповідачем стічна вода містить забруднення, що перевищує відповідні ДК (Ліміт № 126). Вказує на те, що відповідачем порушено вимоги ст.ст. 10, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, оскільки не здійснено технічних та інших заходів для запобігання понадлімітному забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м Львова. У відповідності до вимог п. п. 4.2.2.4, 8.4.3, 9 Місцевих Правил і положення Договору - Підприємства - порушники сплачують додаткову плату за водовідведення обчислену Водоканалом за підвищеним коефіцієнтом кратності. Відповідно до розрахунку сума додаткової плати становить 4061,69грн. На виставлену позивачем претензію відповідач, оплати заборгованості не здійснив.

Відповідач будь-яких пояснень на вимогу суду по суті заявлених позовних вимог не надав, позовні вимоги по суті не оспорив, вимоги ухвали суду не виконав, у судове засідання не зявився хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення №4066784, 4234393, 4107910,4288507.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності відзиву на позовну заяву та представника відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин та вирішення спору по суті згідно ст.75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та заслухавши пояснення присутніх представників прокуратури та позивача, господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:

Згідно з п. 2 ст.121 Конституції України до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках , визначених законом. Випадки представництва прокуратурою інтересів держави в судах визначені , зокрема, статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", якою передбачено представництво прокуратурою у формі звернення до суду з заявами про захист прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Конституційний суд України в рішенні від 08.04.1999 року № З-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, що узгоджується із постановою Верховного суду України від 03.04.07р у справі №05-5-46/8142. Відповідно до п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 р, під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині 2 ст.2 АПК України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Як вбачається з позовної заяви прокурором Личаківського району м.Львова до господарського суду Львівської області подано позовну заяву в інтересах держави в особі уповноваженого органу Львівської міської ради в особі Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал”. МКП "Львівводоканал” засноване на комунальній формі власності та підпорядковане Львівській міській раді, якій надано повноваження органу виконавчої влади; рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №292 від 18.09.2002р.(п.2.1) ЛМКП ”Львіводоканал” делеговано повноваження щодо забезпечення контролю за дотриманням вимог до складу стічних вод підприємств, які надходять у міську каналізацію та своєчасного інформування органів державного контролю і прокуратури про відповідні виявлені порушення; та інтереси держави полягають у запобіганні негативного впливу господарської та іншої діяльності субєктів господарювання на навколишнє природне середовище. Тому, суд дійшов висновку про правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.

29.03.07р.. між ЛМКП ”Львівводоканал” та Львівською національною академією ветеринарної медицини ім.. С.З.Гжицького укладено договір №102336 та додаток до нього на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі. Відповідно до витягу із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців серія АГ №353150 від 16.03.09р. Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім.. С.Гжицького м. Львів є правонаступником Львівської національної академії ветеринарної медицини ім.. С.З.Гжицького. Відповідно до договору №102336 від 29.03.07р. та додатку, відповідач використовує для виробничих потреб воду з комунального водопроводу та здійснює скид стічних вод у систему каналізації м. Львова. Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім.. С.Гжицького м. Львів у 2003 році внесено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію, який затверджений управлінням міського інженерного господарства Львівської міської ради (під номером 1010). Для відповідача ЛМКП „Львівводоканал” затверджено Ліміт №126 на скид забруднюючих речовин в систему міської каналізації реєстраційний № 145 від 09.10.2003р., який чинний від 01.10.03р. Названим лімітом №126 визначено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємства, серед яких встановлено наступні показники аміак-30 г/куб. м, завислі р-ни-380 г/куб. м., Фосфати -10г/куб.м., сухий залишок-1000 г/куб. м. Обов'язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод відповідачу було доведено. Представниками позивача 05.03.2008р., за участю представника відповідача (інженер-теплотехнік ОСОБА_1) було проведено вибірковий контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що складено акт про відбір N2737 від 05.03.08р., який підписаний представником відповідача без будь-яких застережень. Згідно до акту №27371 від 06.03.08р. про здачу вибіркової проби стічних вод для проведення контрольного хімічного аналізу, проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію ЛМКП "Львівводоканал" та для проведення контрольного аналізу проби передано відповідачу . Згідно до акту про здачу контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення контрольного хімічного аналізу № 27371 від 06.03.08р. відповідачем передано проби для здійснення контрольного аналізу, який проведено в хімічній лабораторії КП «Адміністративно - технічне управління»та подано його результати у ЛМКП "Львівводоканал".

На підставі результатів досліджень поданого відповідачем лабораторного аналізу стічних вод виготовлено висновок, згідно до якого встановлено скид використаних вод з перевищенням допустимих (Ліміт N126) концентрацій забруднювальних речовин (аміак-50,4 мг\дм.куб., завислі речовини-545,5 мг\дм.куб, сухий залишок-1040 мг\дм.куб, фосфати-21,82 мг\дм.куб), тобто відповідачем порушено вимоги ст.ст. 10, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, не здійснено технічних та інших заходів для запобігання забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м Львова.

Згідно до п.2.3, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 , зареєстрованих Мінюстом України 26.04.02о №403/6691 підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконані водоканалом та оскаржувати їх, звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства. Однак відповідач таким право не скористався та доказів оскарження суду не представив.

Відповідно до "Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України", "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" (далі Інструкція ), "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" (далі - Правила), чинного Договору №102336 від 29.03.07р . та Акту від 04.03.07р. № 2737 (копія додається) ЛМКП ”Львівводоканал” проведено розрахунок величини додаткової плати для відповідача за скид стічних вод з порушенням вимог , відповідно до якого плата складає 4061.69грн .

Відповідно до п.3 частини першої ст. 44 ВК України водокористувачі зобовязані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно до п.2.3, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 , зареєстрованих Мінюстом України 26.04.02о №403/6691 підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників; виконувати на вимогу Водоканалу до визначеного терміну попереднє очищення забруднених стічних вод на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або вивозом утворених при цьому осадів, якщо стічні води Підприємства не задовольняють вимоги місцевих Правил приймання. (Якщо Підприємство не може забезпечити на даний час виконання місцевих Правил приймання за деякими показниками, воно може укласти угоду про тимчасове приймання таких стічних вод на окремих умовах згідно з пунктом 6.5 цих Правил); при збільшенні об'ємів стічних вод - звернутися до Водоканалу за одержанням нових технічних умов на приймання стічних вод Підприємства до міської каналізації та переоформленням договору; надавати працівникам Водоканалу необхідну інформацію щодо своєї системи каналізації, допомогу при відборі проб стічних вод підприємства, вивченні режиму їх скиду, обстеженні системи каналізації підприємства та локальних очисних споруд; при порушенні місцевих Правил приймання вживати необхідних заходів для усунення порушень, а також інформувати про це Водоканал та органи охорони природи; компенсувати збитки, заподіяні стічними водами системам міської каналізації, водному об'єкту або іншим абонентам міської каналізації; брати участь у ліквідації аварій і заміні аварійних мереж своїми силами та засобами, а також у відшкодуванні капітальних витрат на відновлення системи міської каналізації у разі погіршення технічного стану та аварійних руйнувань системи міської каналізації з вини Підприємства; здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані.

У відповідності до вимог п .п. 4.2.2.4, 8.4.3, 9 Правил і положень Договору - Підприємства - порушники сплачують додаткову плату за водовідведення обчислену Водоканалом за підвищеним коефіцієнтом кратності. Позивачем надіслано на адресу відповідача претензію №2756 вих. №36-2151 від 06.05.08р., однак остання залишена відповідачем без задоволення.

За умовами п 4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 02 2002 р № 37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.

За правилами ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

В порядку ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Однак відповідач позовні вимоги не заперечив, наведені обставини не спростував, доказів сплати заборгованості не представив .

Станом на день прийняття рішення, заборгованість відповідача перед позивачем не погашена.

З огляду на викладене, подані докази, надані пояснення представників сторін, позовні вимоги є обгрунтованими не спростованими і такими що підлягають до задоволення.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.33,36, 43, 49, 69, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити

Стягнути з Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. Гжицького (79010 м.Львів, вул.Пекарська,50 ЄДРПОУ 00492990) на користь ЛМКП "Львівводоканал" (79017 м.Львів вул..Зелена,64 ЄДРПОУ 03348471) 3361,40 грн., внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод.

Стягнути з Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. Гжицького (79010 м.Львів, вул.Пекарська,50 ЄДРПОУ 00492990) в доход міського бюджету Львова (рахунок 31511921700002, банк ГДКУ у Львівській області у Львівській обл., МФО 825014, ЄДРПОУ 23949066) нарахування у розмірі 700,29 грн. за скид понаднормативних забруднень (код платежу 24061600).

Стягнути з Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. Гжицького (79010 м.Львів, вул.Пекарська,50 ЄДРПОУ 00492990) в доход державного бюджету 102грн. державного мита та 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК Україні.

Суддя