Ухвала суду № 67804218, 05.07.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2017
Номер справи
872/6361/17
Номер документу
67804218
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

"05" липня 2017 р. справа № 334/2101/16-а(2-а/334/137/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Черненок Романа Валентиновича

на постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 18 січня 2017 року

у справі № 334/2101/16-а(2-а/334/6/17)

за позовом ОСОБА_2

до головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Черненока Романа Валентиновича

про визнання незаконною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Черненока Романа Валентиновича, в якому просив:

визнати неправомірними дії відповідача при складанні постанови №28 по справі про адміністративне правопорушення від 24.03.2016 за ч. 12 ст. 96 КУпАП відносно позивача;

скасувати постанову №28 по справі про адміністративне правопорушення від 24.03.2016, винесену головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Черненоком Романом Валентиновичем про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. відповідно до ч. 12 ст. 96 КУпАП на позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.06.2012 інспекцією ДАБК зареєстровано декларацію ЗП 14212096132 про готовність об'єкту до експлуатації «Аптека та складські приміщення після реконструкції за адресою: м. Запоріжжя вул.Товариська 64 прим.114, прим.115.». Оскільки на момент перевірки дане приміщення використовувалось під спортивно-танцювальну студію, відповідач дійшов висновку про зміну функціонального призначення шляхом реконструкції зазначеного приміщення без отримання права на виконання таких робіт, а саме: декларації про початок виконання будівельних робіт, що є порушення вимог ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Такий висновок є помилковим, так як позивач не проводив реконструкцію зазначеного приміщення, згідно акту головного інспектора Черненока Р.В. зміни функціонального призначення приміщення не встановлені.

Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 18.01.2017 адміністративний позов задоволено. Скасовано постанову №28 від 24.03.2016 про накладення адміністративного штрафу в сумі 6800 грн. на ОСОБА_2

Постанову суду мотивовано тим, що ніякі перебудови та реконструкція у нежитловому приміщенні АДРЕСА_1, не проводилися, тому в діях позивача відсутній склад правопорушення, передбачений ч. 12 ст. 96 КУпАП.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що зміна геометричних розмірів або функціонального призначення об'єкту будівництва є безумовним та незаперечним наслідком перебудови та експлуатації об'єкту, що в контексті містобудівного законодавства має визначення реконструкції та тягне за собою юридичні наслідки від її здійснення з порушенням встановленого порядку проведення будівельних робіт. В ході перевірки додержання вимог містобудівного законодавства за адресою вул. Товариська, 64, встановлено виконання позивачем будівельних робіт з реконструкції введеного в експлуатацію приміщення аптеки та складських приміщень шляхом зміни його функціонального призначення під танцювальну студію, про що складено акт перевірки від 11.03.2016 та винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення від 24.03.2016 року №28, відповідно до якої на позивача накладено штраф у розмірі 6800 грн.

Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, внаслідок наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 на праві власності належить нежитлове приміщення АДРЕСА_1.

12.06.2012 зазначене приміщення в установленому порядку прийнято в експлуатацію, про що свідчить декларація про готовність об'єкта до експлуатації ЗП 14212096132, назва об'єкту «Аптека та складські приміщення після реконструкції» (категорія складності 2).

11.03.2016 відповідачем проведена позапланова перевірка за зверненням депутата Запорізької міської ради Афанасьєва О.В. від 26.01.2016, за результатами якої складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 11.03.2016 (а.с.42), яким зафіксовано, що позивачем за вищезазначеною адресою виконано будівельні роботи з реконструкції введеного в експлуатацію (відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 12.06.2012 № ЗП 14212096132). На момент перевірки в порушення п.2 ч.1 ст.34 , абз.2 ч.2, ч.8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» приміщення аптеки та складських приміщень використовувалось під спортивно-танцювальну студію «WEDANCE», що свідчить про зміну його функціонального призначення шляхом реконструкції зазначеного приміщення без отримання права на виконання таких робіт, а саме: декларації на початок виконання будівельних робіт.

Також даний факт свідчить про експлуатацію даного об'єкта без прийняття його в експлуатацію (відповідно функціонального призначення), що є порушенням ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466.

12.03.2016 в порядку ч. 4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідачем видано припис № 23 про усунення порушень вимог чинного законодавства. З даним приписом позивача ознайомлено, але підписати та отримати даний припис позивач відмовився, внаслідок чого припис направлено позивачу рекомендованим листом з повідомленням.

Відповідно до п. 17 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, складається протокол разом з приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

На виконання означеної норми 12.03.2016 Інспекцією ДАБК у Запорізькій області відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому зафіксовано порушення вимог ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідальність за яке передбачена ч.12 ст.96 КУАП (а.с.27). В протоколі також зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 24.03.2016 о 10-00 у приміщенні Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області.

З даним протоколом позивач ознайомлений під особистий підпис, із зазначенням про незгоду з пред'явленим правопорушенням.

За результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідачем винесено постанову №28 від 24.03.2016 по справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою встановлено факт порушення позивачем ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», внаслідок чого позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.12 ст.96 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 6800 грн.

Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, як зазначено у вказаній постанові, стала зміна функціонального використання приміщень АДРЕСА_1 шляхом реконструкції без отримання права на виконання таких робіт, що свідчить про експлуатацію даного об'єкта без прийняття його в експлуатацію (відповідно функціонального призначення).

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскарженої постанови №28 від 24.03.2016.

Встановлений в ході перевірки факт використання приміщень АДРЕСА_1 під танцювальну студію «WEDANCE» позивачем не заперечується, підтверджується укладеним позивачем 19.10.2015 договором оренди, відповідно до якого у вільному приміщенні, яке зазначене в технічному паспорті як складське приміщення, проходять заняття танцювальної студії для дітей молодшого віку.

Відповідно до ч.12 ст.96 КУпАП в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, експлуатація об'єктів будівництва, які завершені будівництвом з 19 січня 2012 року та не прийняті в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, вчинені щодо об'єктів ІI категорії складності, - тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконай раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконанні підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до І-ІІІ категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Відповідно до ч.2 ст.36 вказаного Закону реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Відповідно до ч.8 ст.36 цього ж Закону замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Відповідно до ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

За визначенням, наведеним в п. 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Згідно п. 3.21 ДБН - 2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому законом порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбудеться зміна основних техніко економічних показників.

Таким чином, сам по собі факт зміни функціонального призначення об'єкту будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція в будь-якому випадку має наслідком зміну основних техніко економічних показників об'єкту будівництва.

Виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, вбачається, що ніякі перебудови та роботи по реконструкції у цьому приміщенні не проводилися, зміна його основних техніко економічних показників не відбулась.

Відповідачем, зокрема, в апеляційній скарзі підтверджено, що в приміщенні, де проводила заняття танцювальна студія, ніяких спеціальних пристроїв не було, перебудови не проводилися, приміщення було вільне, поли застелені ковроліном.

Отже, жодних доказів на підтвердження того, що у приміщеннях 114, 115 за адресою вул.Товариська, 64 у м. Запоріжжя відбулась перебудова введеного в експлуатацію в установленому законом порядку об'єкту будівництва із зміною основних техніко економічних показників, що в розумінні ДБН-2.2-3-2014 є реконструкцією, і вимагає отримання права на виконанні таких робіт, до суду не надано.

Наведені в постанові 24.03.2016 №28 обставини щодо зміни функціонального призначення приміщення шляхом його реконструкції без отримання права на виконання таких робіт, відповідачем в установленому порядку, як того вимагає ч.2 ст.71 КАС, не доведені.

Крім того, суд першої інстанції вірно зазначив, що встановлені відповідачем в ході перевірки факти не становлять склад адміністративного правопорушення, яке передбачене ст.12 ст.96 КУпАП.

Перевіркою підтверджено, що експлуатація вказаного вище приміщення здійснюється позивачем як об'єктом будівництва, який завершений будівництвом та в установленому порядку прийнятий в експлуатацію, а саме: 12.06.2012 інспекцією ДАБК зареєстровано декларацію про готовність об'єкту до експлуатації ЗП 14212096132, недостовірних даних вказана декларація не містить.

З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги, скасовано постанову від 24.03.2016 №28 по справі про адміністративне правопорушення.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Доводи відповідача, наведені в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують. Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст.197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Черненока Романа Валентиновича залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 18 січня 2017 року у справі №334/2101/16-а залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко