
УХВАЛА
про зміну способу і порядку виконання судового рішення
18 липня 2017 року Справа № 803/1068/16Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про зміну способу і порядку, відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року у даній справі адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 23.06.2016 року № НОМЕР_1 та зобов’язано ОСОБА_1 об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 76855 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
30.06.2017 року ОСОБА_1 об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернулася до суду із заявою (а.с. 104), в якій просила, з урахуванням нової редакції заяви (а.с. 115), змінити спосіб і порядок виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року в частині зобов’язання ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області прийняти висновок про виплату ОСОБА_2 бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на зобов’язання включити в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а також відстрочити виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року у даній справі до усунення обставин, що ускладнюють її виконання.
Заява обґрунтована тим, що зазначене рішення суду є неможливим до виконання в частині, що стосується зобов’язання ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області прийняти висновок про виплату ОСОБА_2 бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, оскільки 01.02.2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість», відповідно до якої до 01.04.2017 року продовжено термін бюджетного відшкодування за порядком, що діяв до 01.01.2017 року (на підставі узагальнених інформацій щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ та висновків органів Державної фіскальної служби України). З 01.04.2017 року бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами казначейства на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, без висновків контролюючих органів в межах коштів, наявних на єдиному казначейському рахунку, та у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. У зв’язку з цим, заявник вказує, що на даний час відсутній механізм виконання даного рішення суду в частині надання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновку про відшкодування з Державного бюджету України в користь ОСОБА_2 суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Ухвалою суду від 18.07.2017 року замінено сторону виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №468/2017 від 12.06.2017 року, виданого на виконання постанови суду від 02.08.2016 року, – боржника ОСОБА_1 об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Волинській області.
У заяві від 17.07.2017 року представник ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області уточнив вимоги та просив змінити спосіб і порядок виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року в частині, що стосується зобов’язання ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області прийняти висновок про виплату ОСОБА_2 бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на зобов’язання Головне управління ДФС у Волинській області внести дані щодо суми 76855 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та відстрочити виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року до усунення обставин, що ускладнюють її виконання.
У судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, при цьому від сторін надійшли заяви про розгляд справи за відсутності їхніх представників. При цьому, у заяві від 17.07.2017 року позивач не заперечує щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно із частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, що не перешкоджає судовому розгляду, тому розгляд вказаної заяви здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Згідно із частиною першою статті 263 КАС України за наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до статті 124 Конституції України та статті 14 КАС України судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року у даній справі адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 23.06.2016 року № НОМЕР_1 та зобов’язано ОСОБА_1 об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 76855 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
На відновлення порушеного права позивача в частині зобов’язання ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України в користь ОСОБА_2 76 855 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №468/2017 від 12.06.2017 року. Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 16.06.2017 року ВП №54146018 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №468/2017 від 12.06.2017 року.
Судом встановлено, що з 01.04.2017 року бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами казначейства на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, без надання висновків контролюючих органів.
Такий порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість платнику податків відмінний від того, що встановлений в постанові суду від 02.08.2016 року, та регулюються пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, згідно якого платник податків подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (пп.200.7.1 п.200.7 ст.200 ПК України).
Відповідно до пункту 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п’яти операційних днів.
Зазначений механізм бюджетного відшкодування податку на додану вартість регулюється Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26 (далі – Порядок №26).
Пунктом 10 цього Порядку визначено, що внесення даних до Реєстру посадовими особами (уповноваженою особою) ДФС та Казначейства здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.
Проаналізувавши статті 19-1, 19-3 Податкового кодексу України, суд зазначає, що функції щодо внесення даних до даного Реєстру належать до Головного управління ДФС у Волинській області, як контролюючого органу, водночас таких функцій позбавлені державні податкові інспекції, в тому числі і ОСОБА_1 об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області.
У зв’язку з наведеним, суд вважає, що існують обставин, що ускладнюють виконання даного судового рішення в частині зміни процедури бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а тому слід змінити спосіб і порядок виконання постанови суду від 02.08.2016 року шляхом зобов’язання Головного управління ДФС у Волинській області внести дані щодо суми 76855 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в користь ОСОБА_2 до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Водночас заявником не наведено підстав для відстрочення виконання даного судового рішення, а тому суд відмовляє заявнику у відстроченні виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 року.
Керуючись статтями 41, 128, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення та відстрочення виконання судового рішення задовольнити частково.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року в адміністративній справі № 803/1068/16 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов’язання вчинити дії в частині зобов’язання ОСОБА_1 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 76855 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на зобов’язання Головного управління ДФС у Волинській області внести дані щодо суми 76855 грн. (сімдесят шість тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять грн.) бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в користь ОСОБА_2 до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О. О. Андрусенко