Постанова № 67803342, 29.06.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2017
Номер справи
810/1570/17
Номер документу
67803342
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2017 року № 810/1570/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ГУ ДФС у Харківській області до ТОВ «Надра Геоцентр» як оператора Договору про спільну діяльність № 265-12 від 19.11.2007 про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі ,-

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ГУ ДФС у Харківській області з позовом до ТОВ «Надра Геоцентр» як оператора Договору про спільну діяльність № 265-12 від 19.11.2007, в якому просить надати дозвіл на погашення податкового боргу Публічного ТОВ «Надра Геоцентр», у сумі 117 742 512, 38 грн. за рахунок реалізації майна відповідача, що перебуває в податковій заставі .

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач на день звернення до суду має податковий борг у сумі 117 742 512, 38 грн., щодо якого Київським окружним адміністративним судом прийнято постанову від 11.10.2016 року у справі № 810/2725/16 про стягнення податкового боргу у сумі 117 742 512, 38грн.

Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, з клопотання про відкладення розгляду справи до суду не звертався.

На підставі ст. 126, 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Надра Геоцентр» як оператор Договору про спільну діяльність №265-12 від 19.11.2007 зареєстровано як суб'єкт господарювання - юридичну особу, перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код 34763705.

Як платник окремих податків відповідач перебуває на обліку в Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Харківській області (Первомайське відділення).

Для здійснення господарської діяльності відповідач має відкритий розрахунковий рахунок № 26000300002557 в ПАТ «Діамантбанк», МФО 320854.

ТОВ «Надра Геоцентр» як оператор Договору про спільну діяльність № 265-12 від 19.11.2007 є платником рентної плати за користування надрами для видобудування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобудування газового конденсату.

Відповідно до розділу IX Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення рентної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується згідно з вимогами статей 257 і 258 цього Кодексу.

Пунктом 257.1 статті 257 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати до закінчення визначеного розділом П цього Кодексу граничного строку шляхом подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Згідно п.п. 258.1.1. п. 258.1 ст. 258 ПК України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесенню до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

На суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий звітний період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного троку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом ІІ цього Кодексу .

Відповідно до п.п. 258.2.1. п. 258.2 статті 258 ПК України контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.

Станом на дату звернення до суду ТОВ «Надра Геоцентр» як оператор Договору про спільну діяльність № 265-12 від 19.11.2007 має податковий борг по платежах:

3 рентної плати за користування надрами для видобудування природного газу у сумі 116 914 504,76 грн. ( в тому числі: основний платіж - 114 654 031,79 грн, пеня - 260 472,97 грн.; з рентної плати за користування надрами для видобудування газового конденсату у сумі 828 007,62 грн. (в тому числі: основний платіж - 809 039,94 грн., пеня - 18967,68 грн.),що підтверджується розрахунком суми податкового боргу, підписаним уповноваженої особою ОДПІ, розрахунком № 2 до податкової декларації з рентної плати за березень 2016; розрахунком № 2 до податкової декларації з рентної плати за квітень 2016; Рішенням ДФС України про розстрочення грошових зобов'язань від 19.02.2016 № 46/0/16; Рішенням ДФС України про розстрочення грошових зобов'язань від 30.03.2016 № 64/26; Рішенням ДФС України про розстрочення грошових зобов'язань від 31.03.2016 № 85.

Податковий борг виник внаслідок несплати у встановлений законом строк самостійно задекларованих податкових зобов'язань.

Станом на дату звернення з даним адміністративним позовом сума заборгованості обліковується в інтегрованих картках відповідача за відповідними платежами. Зміни до податкової звітності в порядку, встановленому ст. 50 ПК України, не вносились, уточнюючі розрахунки не подавались.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.

Отже, обставини справи свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, ст. 36 ПК України

Крім цього, Лозівською ОДПІ ГУ ДФС прийнято податкову вимогу від 21.06.2016 № 2882-17, яка отримана відповідачем 14.07.2016, що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням.

Відповідно до ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

У разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, у податкову заставу передається майно платника податків, який згідно з умовами договору був відповідальним за перерахування податків до бюджету та/або майно, яке внесене у спільну діяльність та/або є результатом спільної діяльності платників податків. У разі недостатності майна такого платника податків у податкову заставу передається майно інших учасників договору про спільну діяльність у розмірах, пропорційних їх участі у такій спільній діяльності.

Згідно статті 89 ПК України право податкової застави виникає:

89.1.1. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

89.1.2. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу;

89.1.3. у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.

89.2. З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.

Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

89.3. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Заступником начальника - начальником Первомайского відділення Лозівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області винесено рішення від 21.06.2016 №5/10/20-28-17-035 про опис майна у податкову заставу, яке направлено поштою та отримано відповідачем 14.01.2017.

Податковим керуючим Лозівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області Струтинською С.В 01.03.2017 та 02.03.2017 проведено опис майна, яке може бути описано та реалізовано податковим органом в рахунок погашення податкового боргу у відповідності до вимог статті 88 ПК України, про що складено акти опису № № 1, 2, 3, 4 та 13.03.2017 до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис про податкову заставу.

Оскільки відповідач податковий борг у добровільному порядку не сплачував, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з підприємства існуючого боргу в сумі 117742512, 38 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2016 року у справі № 810/2725/16, яке набрало законної сили, позов задоволено в повному обсязі.

Отже, судовим рішенням було встановлено правомірність та обґрунтованість вимог контролюючого органу до відповідача, наявність у нього узгодженого податкового боргу, підстави та порядок його нарахування та вжиті податковим органом заходи щодо його погашення в досудовому порядку.

На виконання постанови суду податкова інспекція направляла до ПАТ «Діамантбанк» інкасові доручення, які залишилися не виконаними.

Відповідно до п.95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п.95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно із п.102.4 ст. 102 ПК України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у п.102.1 ст. 102 ПК України, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, зважаючи на доведеність позивачем наявності у відповідача податкового боргу у розмірі 117 742 512, 38 грн., неможливості стягнення з відповідача вказаної суми податкового боргу за рахунок належних йому коштів, що підтверджується наявними у матеріалах справи інкасовими дорученнями, які направлялись до банківських установ для списання коштів з рахунків боржника, суд вважає законними та обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо надання дозволу на погашення всієї існуючої суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 69-72, 86, 94, 98, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Надати Головному управлінню ДФС у Харківській області дозвіл на погашення податкового боргу ТОВ «Надра Геоцентр» як оператора Договору про спільну діяльність № 265-12 від 19.11.2007 (код 34763705) у сумі 117 742 512 (сто сімнадцять мільйонів сімсот сорок дві тисячі п'ятсот дванадцять) грн. 38 коп. за рахунок реалізації майна відповідача, що перебуває в податковій заставі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.