
Справа № 345/2215/17
Провадження № 2-а/345/187/2017
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.07.2017 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано - Франківської області Кардаш О.І розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведені перерахунку належної йому пенсії із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату належної йому пенсії із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні з 01.05.2013 року та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію.
Позивач свої вимоги мотивував тим, що із квітня 2013 року йому призначено пенсію за віком. На даний час позивач перебуває на пенсійному забезпечені в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію у відповідності до положень ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
В травні 2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії так, як не було враховано додатковий вид грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні. Проте, відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку листом від 15.05.2017 р. № 329/3-15. Позивач вважає таку відмову неправомірною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства.
У судове засідання позивач надав заяву про слухання справи у його відсутності, просить позов задоволити в повному обсязі на підставі письмових пояснень та доводів.
Представник відповідача ОСОБА_3 у судове засідання надав заяву про слухання справи у його відсутності , позовні вимоги не визнав з підстав викладених у запереченні на позов, вказавши, що позовні вимоги не визнає та просить суд у задоволенні позову відмовити.
Суд, оглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги підставні і належні до часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 являється пенсіонером та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.6). Позивач звертався до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії, однак листом № 329/3-15 заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.05.2017р. ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії. У листі вказано, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та додаткових видів, навіть якщо з них сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с.9)
Відповідно до ст. 63-1 ЗУ «Про правові засади цивільного захисту» (чинного на час призначення пенсії) пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту здійснюється у порядку та в розмірах, встановлених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 43 ч. 3 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» встановлено, що «розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням».
Відповідно до ст. 90 ч. 2 ЗУ «Про правові засади цивільного захисту» умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Підпунктом 3 пункту 5 зазначеної постанови встановлено: «надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення».
Умови, розмір та порядок виплати допомоги для оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначені «Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту», затвердженої наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильскої катастрофи від 10 червня 2008 року № 447.
Даний висновок узгоджується із постановою Верховного Суду України від 10.03.2015р. у справі № 21-70а15.
Конституційний Суд України у рішенні №4-рп/2015 дав офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Однак, тлумачення переліку нових після призначення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ніяким чином не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення, як це помилково вважає відповідач.
Частиною 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, пенсія позивачу підлягає перерахунку з 08.05.2017р., тобто з дати подання додаткових документів відповідачу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід задоволити частково.
На підставі викладеного, відповідно до ст.19 Конституції України, ст.ст.43, 51, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст.6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведені перерахунку належної ОСОБА_2 пенсії із врахуванням додаткового виду грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні починаючи з 08.05.2017 року та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату належної ОСОБА_2 пенсії із врахуванням додаткового виду грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні починаючи з 08.05.2017 року та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.
СУДДЯ: