Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.09 Справа № 6/189пн
Суддя Василенко Т.А., розглянувши матеріали за позовом
Стаханово Алчевської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Зимогірївської міської ради, м. Зимогіря Луганської області
до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Зимогіря Луганської області
про спонукання виконати певні дії
за участю представників сторін:
від заявника не прибув;
від позивача Натарова Н.А., довіреність б/н від 30.03.09;
від відповідача - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2 від 19.02.99р.
в с т а н о в и в:
Обставини справи: прокурором заявлено вимогу про зобовязання відповідача звільнити земельну ділянку площею 0,0006 га біля центрального ринку по АДРЕСА_1, яка використовується під розміщення торгівельного кіоску і привести її у належним для використання стан.
В обґрунтування позовних вимог заявник зазначає що, перевіркою додержання вимог земельного законодавства (акт перевірки від 23.04.09 державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель) встановлений факт самовільного використання земельної ділянки фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 площею 0, 0006 га біля центрального ринку по АДРЕСА_1, яка використовується під розміщення торгівельного кіоску.
23.04.09 відповідачу виданий припис № 3805 щодо усунення порушення земельного законодавства.
Актом повторної перевірки додержання вимог земельного законодавства та виконання припису від 27.05.09 встановлено, що відповідач продовжує використовувати вказану земельну ділянку.
27.05.09 відповідачу був виданий припис № 3816 щодо усунення порушення земельного законодавства.
Актом перевірки додержання вимог земельного законодавства від 23.06.09 встановлено, що відповідач продовжує використовувати вказану земельну ділянку.
З огляду на викладене, прокурор вказуює на те, що відповідач повинен звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0006 га біля центрального ринку по АДРЕСА_1, яка використовується під розміщення торгівельного кіоску і привести її у належним для використання стан.
В обґрунтування вказаних вимог позивач посилається на ст.ст. 123, 125,151, 212 Земельного кодексу України.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, але позовні вимоги визнав усно у судовому засіданні.
Оцінивши матеріали справи та доводи учасників процесу, у їх сукупності суд прийшов до наступного.
Згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави.
Розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад ( пункт „а” частини 1 ст.12 ЗКУ).
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ та міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст.83 ЗКУ).
Згідно ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно правовими актами.
Згідно договору оренди земельної ділянки від 15.04.07, укладеного між позивачем та відповідачем, останньому було передано в оренду земельну ділянку, яка знаходиться на території Рогівської сільської ради по АДРЕСА_3, площею 0, 02 га.
Договір було укладено строком на 1 рік, тобто до 15.04.08.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі припиняється в тому числі і в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до ст. 116 ЗК право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує таке право, та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, на державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 212 Земельного Кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі, приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель у
системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у роботі комісій при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших
об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель, тощо.
Відповідно до «Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель», затвердженого наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 12.12.03 № 312 держземінспекція та її територіальні органи проводять планові, позапланові та оперативні перевірки.
Пунктом 4.1. Порядку встановлено, що державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок
чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.
Згідно розділу 5 Порядку при проведенні всіх видів перевірок складається акт у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись.
При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.
В акті державний інспектор зазначає: дату та місце складання акта; посаду та прізвище інспектора (інспекторів), який (які) проводив (проводили) перевірку; посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці; місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються; місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується; категорію земель та склад угідь; цільове призначення та фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки;
наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; обставини порушення земельного законодавства; суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені.
Акт підписується державним інспектором (інспекторами), який (які) проводить (проводять) перевірку, представником юридичної особи чи фізичною особою, що використовують земельні ділянки, свідками (за їх наявності). В акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).
Держінспектором з контролю за використанням та охороною земель було складено три акти перевірки дотримання вимог законодавства від 23.04.09, від 27.05.09 та від 23.06.09 та надано приписи про усунення порушення.
Разом з цим, слід визначити, що відповідач продовжує використовувати вказану земельну ділянку без правовстановлюючих документів, що підтверджується актом перевірки від 06.11.09.
З вказаними документами відповідач був ознайомлений.
В силу статей 42, 43, 33 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на вказані положення позивач при зверненні з позовом мав обґрунтувати свої вимоги поданими суду доказами, а відповідач спростувати доводи позивача. Тобто, виходячи з наведених приписів, згідно з принципом змагальності саме позивач мав надати суду певні докази допущення відповідачем порушень. У разі ж надання позивачем відповідних доказів та невизнання певних обставин відповідачем, на останнього покладається обовязок їх спростування.
В той же час, відповідачем до суду не надано будь-яких доказів оформлення у встановленому законом порядку документів, що посвідчують право користування та володіння спірною земельною ділянкою.
Навпаки, із матеріалів справи вбачається, що відповідач продовжує самовільно використовувати земельну ділянку без наявності на цей відповідних правовстановлюючих документів.
З огляду на викладене позов слід задовольнити у повному обсязі з віднесенням судових витрат на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити.
2. Зобовязати фізичну особу підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2, код НОМЕР_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0006 га, яка розташована біля центрального ринку по АДРЕСА_1, яка використовується під розміщення торгівельного кіоску та привести її у належний для використання стан.
3. Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2, код НОМЕР_1 на користь:
- Державного бюджету України: на поточний рахунок 31118095700006, банк ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач Управління Державного казначейства у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, державне мито у сумі 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп.; на п/р 31211259700006, банк: ГУДКУ у Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп., видати наказ ДПІ в Словяносербському районі.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Дата підписання рішення 17.11.2009.
Суддя Т.А.Василенко
Помічник судді Т.В.Шкуть