Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.11.09 Справа № 11/288н-к.
За позовом ОСОБА_1, м. Луганськ
до Публічного акціонерного товариства “Луганське регіональне управління автобусних станцій”, м. Луганськ
про визнання недійсними рішення установчих зборів, пункту Статуту товариства, акту оцінки майна та плану приватизації
суддя Москаленко М.О.
секретар судового засідання Краснопольська Т.Б.
в присутності представників сторін:
від позивача ОСОБА_2, дов. № 1323 від 23.10.2009;
від відповідача Скачкова Л.М., дов. б/н від 26.10.2009;
в с т а н о в и в:
Суть спору: позивачкою заявлено вимоги про:
- визнання недійсним рішення установчих зборів Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», які оформлені протоколом № 1 від 22.06.2009;
- визнання недійсним пункту 5.3 статуту Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій»від 23.06.2009;
- визнання недійсним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу Обєднання автобусних станцій Луганського обласного управління автобусних станцій, переданого в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009, та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачкою фактом порушення відповідачем її прав як учасника відповідача, що зафіксовано висновком незалежного аудитора щодо фінансової звітності відповідача.
Письмовим відзивом від 09.11.2009 на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві.
В судовому засіданні на підставі приписів ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 12.11.2009, 14 годин 30 хвилин.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши присутніх в судовому засіданні представників сторін у справі, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивачка ОСОБА_1 є засновником Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій»(далі за текстом Товариство), що підтверджено пунктом 4.4 статуту Товариства (а.с. 15) з часткою у статутному капіталі Товариства у розмірі 0,00211 % вартістю 569 грн. 00 коп. (569 акцій номінальною вартістю 1 грн. кожна).
22.06.2009 відбулися установчі збори Товариства за таким порядком денним:
1. Створення Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій»шляхом перетворення.
2. Прийняття рішення про випуск акцій.
3. Підтвердження згоди на визначену оцінку майна.
4. Затвердження результатів приватного розміщення акцій.
5. Затвердження Статуту Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій».
6. Утворення органів управління товариством. Обрання членів наглядової ради, виконавчого органу та ревізійної комісії.
7. Уповноваження представників на здійснення подальшої діяльності щодо утворення Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій».
У вказаних установчих зборах позивачка приймала участь як засновник Товариства. За результатами проведення установчих зборів складений протокол № 1 від 22.06.2009 (а.с. 8 10).
За результатами проведення установчих зборів були прийняті такі рішення:
1. Створити Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій»шляхом перетворення товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій».
2. Здійснити випуск (емісію) акцій ПАТ «ЛРУАС». Протокол рішення про випуск акцій затвердити.
3. Підтвердити згоду на визначення грошової оцінки майна, що є внеском до статутного капіталу товариства як оплата за акції.
4. Затвердити результати приватного розміщення акцій у кількості, що наведена у протоколі № 1 від 22.09.2009.
5. Затвердити Статут Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій»та провести його державну реєстрацію.
6. Обрати наглядову раду у складі:
- ОСОБА_4
- ОСОБА_5
- представник держави за довіреністю.
Обрати дирекцію у складі:
-ОСОБА_6 директор
та члени дирекції:
-ОСОБА_7
-ОСОБА_8
-ОСОБА_24
-ОСОБА_9.
Обрати ревізійну комісію у складі:
-представник держави за довіреністю
-ОСОБА_1
-ОСОБА_10.
7. Надати ОСОБА_6 повноваження з правом передоручення виконавцям (без права передоручення підпису) на оформлення та подання документів, необхідних для державної реєстрації Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій»реєстрації випуску акцій та інших заходів по створенню товариства.
23.06.2009 було зареєстровано статут Товариства (номер запису 13821450000016352) (а.с. 10-25).
Відповідно до пункту 5.3 статуту Товариства при його створенні акції розподілено таким чином:
- Фонд державного майна України з кількістю акцій 9685246 штук, що складає 35,98577% статутного капіталу Товариства, вартістю 9685246 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_6 з кількістю акцій 8606329 штук, що складає 31,97703% статутного капіталу Товариства, вартістю 8606329 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_7 з кількістю акцій 207 штук, що складає 0,00077% статутного капіталу Товариства, вартістю 207 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_4 з кількістю акцій 1568 штук, що складає 0,00583% статутного капіталу Товариства, вартістю 1568 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_1 з кількістю акцій 569 штук, що складає 0,00211% статутного капіталу Товариства, вартістю 569 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_10 з кількістю акцій 207 штук, що складає 0,00077% статутного капіталу Товариства, вартістю 207 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_9 з кількістю акцій 172 штуки, що складає 0,00064% статутного капіталу Товариства, вартістю 172 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_11 з кількістю акцій 9097, що складає 0,03380% статутного капіталу Товариства, вартістю 9097 грн. 00 коп.;
- ОСОБА_5 з кількістю акцій 8610705 штук, що складає 31,99328% статутного капіталу Товариства, вартістю 8610705 грн. 00 коп.
Статутний капітал Товариства сформовано на базі державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду за договором від 21.09.2004 №001984/09, та майна орендаря ТОВ «ЛРУАС» .
Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій»є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій»(ідентифікаційний код 33009052) (далі за текстом ТОВ «ЛРУАС»), яке було зареєстроване 27.07.2004, реєстраційний номер 13821020000000076. Метою створення вищезазначеного товариства з обмеженою відповідальністю пунктом 1.1 Статуту визначено оренду та послідуючий викуп цілісного майнового комплексу Луганського обласного автотранспортного управління, збереження єдиної транспортної мережі автобусних станцій, а також одержання прибутку та наступний його розподіл між учасниками.
Актом оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженим начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009 (а.с. 26 31). визначено вартість майна вказаного цілісного майнового комплексу.
08.05.2009 також затверджено План приватизації державного майна, а саме державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС»(а.с. 35-42).
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та необхідність відмови у їх задоволенні з таких підстав.
Ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Права учасників господарського товариства визначені приписами ст. 116 Цивільного кодексу України. Крім того, учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом. Зокрема, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.
Приписами ст. 145 Цивільного кодексу України визначені органи управління товариством з обмеженою відповідальністю, через які учасник товариства реалізує свої права.
В обґрунтування позову позивачка вказала, що протокол № 1, складений за результатами установчих зборів засновників Товариства, не підписаний повноважною особою від імені товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій»та не скріплений печаткою вказаної юридичної особи. За доводами позивачки відсутність вказаних підпису та печатки ТОВ «ЛРУАС»є порушенням приписів чинного законодавства, оскільки публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій»створене саме в результаті реорганізації товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій», а тому при створенні нового товариства повинний бути присутній представник товариства, що реорганізується, оскільки це товариство є засновником нової юридичної особи.
Зазначені доводи позивачки є необґрунтованими та судом до уваги не приймаються з таких підстав.
Останні зміни до ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»вносились 18.05.2000, тому приписи деяких положень вказаного нормативного акту не враховують вимог Цивільного кодексу України, який вступив в дію в січні 2004 року, та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», який вступив в дію в липні 2004 року.
Відповідно до ст.ст. 104, 108 Цивільного кодексу України при перетворенні юридичної особи дана юридична особа припиняється, а все її майно, права та обовязки передаються іншій юридичній особі правонаступнику, що і відбувалось з ТОВ «ЛРУАС».
Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»передбачено, що перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення.
Згідно з Положенням «Про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України»від 22.01.1996 №118 у разі перетворення юридичної особи за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.
З урахуванням приписів зазначених вище нормативних актів ТОВ «ЛРУАС»не могло виступати засновником Товариства, адже в процесі перетворення ТОВ «ЛРУАС»припинило своє існування, а всі права та обовязки перейшли до правонаступника ПАТ «ЛРУАС».
Відповідно до приписів ст. 114 Цивільного кодексу України учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа.
Чинним законодавством не передбачено можливості заснування господарського товариства юридичною особою, що припинилася. Як зазначено вище, в момент державної реєстрації новоутвореної юридичної особи юридична особа, що реорганізована, вважається припиненою.
Засновниками ТОВ «ЛРУАС», які є і засновниками Товариства, правомірно підписаний протокол № 1 від 22.09.2009, складений за результатами установчих зборів Товариства. Вказаний протокол підписаний усіма без виключення засновниками Товариства, які в подальшому перелічені і у статуті Товариства, тому підписів будь-яких інших фізичних або юридичних осіб, які не є засновниками новоутвореної юридичної особи, та відповідних печаток у вказаному протоколі чинне законодавство не вимагає .
ТОВ «ЛРУАС»не є засновником новоутвореного Товариства. Навпаки, Товариство є правонаступником ТОВ «ЛРУАС», має той же ідентифікаційний код, що виключає можливість заснування Товариством самого себе.
За таких обставин доводи позивачки щодо неправомірної відсутності підпису представника ТОВ «ЛРУАС»та печатки вказаної юридичної особи у протоколі №1 від 22.09.2009 є необгрунтованими, не відповідають чинному законодавству та спростовуються матеріалами справи.
У позові позивачка також послалася на невідповідність назви організаційно правової форми відповідача як публічного акціонерного товариства приписам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства»від 17.09.2008 № 514-VI, який набрав чинності 29.04.2009 акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства .
З урахуванням приписів вказаного вище нормативного акту відповідачем правомірно використано найменування «публічне акціонерне товариство».
Про це також свідчить розяснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 8 від 14.07.2009, надане до матеріалів справи.
Згідно позовної заяви позивачка вважає незаконним та не згодна з тим, що рішенням засновників від 22.06.2009 ТОВ «ЛРУАС»було реорганізоване, при цьому згідно з даними копії протоколу установчих зборів Товариства від 22.06.2009 року №1 було прийняте рішення щодо створення ПАТ «ЛРУАС». Доводи позовної заяви позивачка обгрунтовує висновком незалежного аудитора щодо фінансової звітності ТОВ «ЛРУАС»станом на 31.03.2009.
Згідно з п. 2 ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»після затвердження плану приватизації засновники у десятиденний термін приймають рішення про створення товариства, затверджують його статут і у встановленому порядку подають документи до місцевого органу виконавчої влади для державної реєстрації товариства.
Стосовно вказаних доводів позивачки суд вважає за необхідне зазначити таке.
Способами ( формами ) реорганізації юридичної особи згідно з пунктом 2 статті 52 Цивільного кодексу України є злиття, виділення, розділ, перетворення і приєднання.
Відповідач у даній справі створений шляхом перетворення (відповідно до пункту 1.1. Статуту „ ... товариство засноване шляхом перетворення... „.). Перетворення є одним із способів реорганізації.
Відповідно до ст. 56 Господарського кодексу України, яка встановлює способи утворення господарських товариств, реорганізація спосіб припинення діяльності субєкта господарювання, внаслідок якого відбувається перехід усіх його прав та обовязків до новоствореного субєкта (правонаступника). Реорганізація є одночасно способом припинення діяльності діючого субєкта та способом утворення нового субєкта господарювання.
Таким чином, суперечності та невідповідність чинному законодавству України процедури реорганізації ТОВ «ЛРУАС»та створення ПАТ «ЛРУАС»відсутні.
Суперечності стосовно процедури реорганізації ТОВ «ЛРУАС»у висновку незалежного аудитора щодо фінансової звітності ТОВ «ЛРУАС»станом на 31.03.2009 відсутні.
Згідно з листом начальника Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради державного реєстратора Калініченко О.І. від 24.09.2009 № 01/05-2701/0/39-09 при державній реєстрації акціонерного товариства (відповідача) не припущено жодних порушень і всі дії вчинені відповідно до вимог діючого законодавства.
Стосовно вимог позивачки про визнання недійсним п. 5.3. Статуту ПАТ «ЛРУАС»від 23.06.2009 та визнання недійсним Акту оцінки майна цілісного майнового комплексу Обєднання автобусних станцій Луганського обласного управління автобусних станцій, переданого в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником відділення ФДМ України по Луганській області 08.05.2009 та Плану приватизації державного майна, затверджений начальником регіонального відділення ФДМ України по Луганській області 08.05.2009 суд вважає за необхідне зазначити таке.
Позивач не погоджується з тим, що особи, яким розміщено акції, не відповідають даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМ України по Луганській області 08.05.2009 року та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009.
Як встановлено судом під час судового розгляду справи, згідно з п. п. 4.1, 4.4 статуту Товариства одним із його засновників є держава в особі регіонального відділення ФДМУ по Луганській області.
Згідно з Планом приватизації державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженим наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 № 143 статутний капітал ПАТ «ЛРУАС»становить 26914100 грн. та поділений на 26914100 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 1 грн. кожна.
Відповідно до Розділу VІ «План розміщення акцій»Плану приватизації державного майна власність орендаря складає 17228854 штук акцій, а акції, що належать державі у кількості 9685246 штук.
Крім того, актом оцінки ЦМК структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженого наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 142 визначено статутний капітал акціонерного товариства у сумі 26914100 грн., у тому числі 9685246 грн. належать державі.
План приватизації та акт оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління прийнятий та затверджений членами комісії з приватизації, до якої увійшли представники державних органів :
- Балінський Володимир Анатолійович начальник управління транспорту та звязку Луганської облдержадміністрації;
- Женеску Вячеслав Володимирович перший заступник начальника Головного управління Держкомзему у Луганській області;
- Корсіченко Людмила Миколаївна начальник відділу перетворення форм власності Управління комунальним майном Луганської міської ради ;
- Завялова Тетяна Володимирівна начальник другого відділу досліджень і розслідувань Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України ;
- Меженська Оксана Олександрівна головний спеціаліст юридичного сектору Державної екологічної інспекції в Луганській області ;
- Кирилюк Володимир Віталійович начальник управління цивільного захисту Головного управління МНС України в Луганській області ;
- Тотієв Андрій Вікторович начальник відділу правового забезпечення Державного управління навколишнього природного середовища в Луганській області;
- Шаповалов Генадій Іванович старший інспектор відділу контрольно- ревізійної та режимно- секретної роботи регіонального відділення ФДМУ по Луганській області ;
- Назаренко Олександр Вікторович провідний спеціаліст відділу служби міжнародних автомобільних перевезень , ревізійної та технічної політики Державної адміністрації автомобільного транспорту Міністерства транспорту та звязку України , а також за зверненнями включені до комісії :
- Безязичний Віктор Андрійович - голова обкому профспілки автомобільного транспорту та дорожнього господарства ;
- Ольховий Сергій Васильович - старший оперуповноважений в особливо важливих справах 3-го міжрегіонального відділу Антикорупційного бюро ГУБОЗ МВС України.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства»акції товариства існують виключно у бездокументарній формі. З моменту прийняття Фондом державного майна України наказу від 22.09.2005 №2597 облік цінних паперів акціонерних товариств випущених у бездокументарній формі ведеться на рахунках Фонду державного майна України, а не його регіональних відділень.
Керуючим рахунком у цінних паперах є Фонд державного майна України.
Як встановлено судом, випуск акцій ПАТ «ЛРУАС»буде здійснено в бездокументарній формі, тому згідно з п. 5.3 Статуту публічного акціонерного товариства акції в кількості 9685246 штук закріплені за Фондом державного майна України, а засновником визначено державу в особі РВ ФДМУ по Луганській області.
Таким чином, доводи позивача не ґрунтуються на фактичних обставинах справи та приписах чинного законодавства. Разом з цим суд доходить висновку про те, що створення відповідача та процедура приватизації, включаючи оцінку майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, здійснені у повній відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»та Закону України «Про приватизацію державного майна».
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 у справі № 1-10/2004 за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) встановлено, що акціонер може захищати безпосередні права чи охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх порушення, оспорення чи невизнання акціонерним товариством, учасником якого він є, органами чи іншими акціонерами цього товариства.
Позивачкою не доведено факту порушення відповідачем її прав як учасника товариства , не доведено факту порушення відповідачем приписів чинного законодавства під час здійснення процедури реорганізації ТОВ «ЛРУАС»та створення Товариства.
Відсутність порушеного права позивачки відповідно до приписів ст.ст. 15,16 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 2 Господарського процесуального кодексу України є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у чистині вимог про визнання недійсним рішень установчих зборів Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», які оформлені протоколом № 1 від 22.06.2009.
Не підлягає задоволенню з викладених вище підстав і вимога про визнання недійсним пункту 5.3 статуту Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій»від 23.06.2009.
Крім того, вимога позивачки щодо визнання недійсними акту оцінки майна цілісного майнового комплексу Обєднання автобусних станцій Луганського обласного управління автобусних станцій, переданого в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009 та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009, не відповідає способам захисту цивільних прав та інтересів, встановленим ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України .
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Судові витрати на підставі приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивачку.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
1.У задоволенні позову відмовити.
2.Судові витрати покласти на позивача.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Дата підписання рішення 13.11.2009.
Суддя М.О. Москаленко