
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 липня 2017 р. № 820/10697/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Цабеки К.Є.,
представника позивача - ОСОБА_7
представника відповідача - Ставицького О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, громадянин В'єтнаму ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ДМС України в Харківській області та ГУ ДМС України в Донецькій області в якому просив суд: скасувати рішення Управління громадянства і реєстрації фізичних осіб УМВС України в Донецькій області від 03.03.2009 року; зобов'язати ГУ ДМС України в Харківській області здійснити обмін ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 його посвідки на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_1
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач 08.09.2014 року звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області із письмовою заявою, в якій просив здійснити обмін бланку посвідки на постійне проживання в Україні, у зв'язку з досягненням 45-річного віку. 24.09.2015 року позивачу була надана відповідь про те, що посвідку скасовано, а тому її обмін не буде здійснено. Але при цьому жодне рішення про скасування посвідки позивачеві не було надано. В послідуючому позивачем отримано лист ГУ ДМС України в Харківській області від 01.10.2015 року №04/1-21164 яким повідомлено, що згідно обліків ГУ ДМС України в Харківській області значиться громадянин ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, якому 03.03.2009 рішенням УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області скасована тимчасова посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_2 від 14.04.2004 року. Позивач, не погоджуючись із правомірністю рішення УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області про скасування посвідки та діями ГУ ДМС України в Харківській області щодо відмови в обміну бланку посвідки, звернувся до суду із даним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, проти позову заперечував, зазначив, що у відповідь на заяву позивача про обмін посвідки від 08.09.2015 року було надано відповідь у формі листа, яким повідомлялось позивача про те, що рішенням ВГІРФО УМВС України в Донецькій області від 03.03.2009 року громадянину Вєтнаму ОСОБА_3 скасовано посвідку на постійне місце проживання.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив залишити його без задоволення.
Представник відповідача, Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, у судовому засіданні в режимі відеоконференції проти позову заперечував, зазначив, що ГУ ДМС у Донецькій області не є правонаступником Управління громадянства і реєстрації фізичних осіб УМВС України в Донецькій області, тому скасування рішення про скасування посвідки на постійне місце проживання не тягне за собою будь-яких обов'язків ГУ ДМС України у Донецькій області, а відтак останній не може бути відповідачем по даній справі. Крім того зазначив, що позивач взагалі не звертався до ГУ ДМС України в Донецькій області з будь-яким запитом чи заявою про скасування рішення про скасування посвідки на постійне місце проживання.
Судом зазначає, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2016 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 07.03.2017 року К/800/2638/16 Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2016 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач, До ОСОБА_3, народився ІНФОРМАЦІЯ_3., є громадянином Соціалістичної Республіки В'єтнам, прибув на територію Української Радянської Соціалістичної Республіки в м.Горлівка на роботу у 1987 році.
У позивача за час його постійного проживання в Україні 20.06.1997 року народилась дитина, ОСОБА_6 що підтверджується Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_3 яка постійно з ним проживає, яка є громадянкою України (а.с.19-21).
З 1998 р. позивач займається підприємницькою діяльністю, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_4 (а.с.18).
14.04.2004 р. Управління громадянства і реєстрації фізичних осіб УМВС України в Донецькій області (далі - ВГІРФО УМВС України в Донецькій області) на підставі відповідного висновку оформив та видав позивачу посвідку на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_8
08.09.15 р. у зв'язку із досягненням позивачем 45-річного віку ОСОБА_3 було подано до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заяву від 08.09.15р. про обмін посвідки, що передбачено п.9 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251.
Листом № 04/1-21164 від 01.10.15 р. ГУ ДМС України в Харківській області, була надана відповідь, в якій було, зокрема, зазначено, що згідно обліків ГУ ДМС України в Харківській області значиться громадянин ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, якому 03.03.2009 рішенням УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області була скасована тимчасова посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_5 від 14.04.2004року.
Суд, перевіряючи відповідність вчинених суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах діянь вимогам ч.3 ст.2 КАС України, зазначає, що умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначені Законом України "Про імміграцію".
Так, відповідно до ст. 1 вищенаведеного Закону визначено, що імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання; імміграційна віза позначка у паспортному документі, що засвідчує право іноземця чи особи без громадянства на в'їзд в Україну для постійного проживання.
Посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні (п. 17 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", паспортний документ іноземця).
Указом Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09.12.2010 року №1085/2010 створено Державну міграційну службу України, на яку покладено функції з реалізації державної політики з питань громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 405/2011 "Питання Державної міграційної служби України", яким затверджено "Положення про Державну міграційну службу України зазначено: "Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству культури України, Державному комітету України у справах національностей та релігій забезпечити належне виконання функцій, які належали названим органам до набрання чинності цим Указом і передаються до повноважень Державної міграційної служби України, до завершення формування системи її органів.
В постанові Кабінету Міністрів України від 28 березня 2011 р. N 346 "Про ліквідацію урядових органів" зазначається, що ліквідований Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України, урядові органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2011 року № 658 "Про утворення Державної міграційної служби", утворено Головне управління Державної міграційної служби у Харківській області, яке виконує відповідні функції щодо прийняття рішень про надання дозволу на імміграцію, відмову в його наданні та скасування такого дозволу; оформлення і видачі іноземцям документів для постійного проживання в Україні; реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, веде відповідні реєстраційні обліки.
Відтак, на даний час повноваження щодо видачі посвідки на постійне проживання здійснюються Державною міграційною службою України, та її територіальними управліннями.
Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання, визначений Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 р. № 251 (далі- Порядок).
Згідно п.п. 15-16 Порядку передбачено, що для обміну посвідки подаються: 1) заява, зразок якої встановлюється МВС; 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред'явлення повертається), та його копія; 3) посвідка, що підлягає обміну; 4) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати; 5) документи, що підтверджують обставини, на підставі яких посвідка підлягає обміну (документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України); 6) дві фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (на матовому папері).
Для обміну посвідки на постійне проживання в разі досягнення іноземцем та особою без громадянства 25- і 45-річного віку подаються документи, зазначені у підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 15 цього Порядку
Крім того, згідно з пунктом 11 Порядку, за результатами розгляду заяви протягом семи днів (для оформлення посвідки на постійне проживання) або не більш як 15 днів (для оформлення посвідки на тимчасове проживання) з дня подання всіх визначених цим Порядком документів приймається рішення про видачу або відмову у видачі посвідки, яке затверджується Головою ДМС, а у разі його відсутності - заступником Голови ДМС чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником. У заяві робиться відмітка про прийняте рішення або зазначаються причини відмови у видачі посвідки.
Відповідно до пункту 4.5 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 15 липня 2013 року № 681, працівник територіального органу чи підрозділу ДМС при надходженні заяви про обмін посвідки перевіряє наявність підстав для обміну посвідки, звіряє відомості про іноземців чи осіб без громадянства, указані в їхніх паспортних документах, з даними, що містяться в цих заявах, перевіряє відсутність підстав для прийняття рішення про відмову у видачі посвідки, передбачених пунктом 17 Порядку.
Після прийняття рішення матеріали, які стали підставою для обміну посвідки, долучаються до справи, на підставі якої посвідка видавалася вперше. У разі якщо посвідка видавалася одним територіальним органом (підрозділом) ДМС, а обмін посвідки провадиться іншим органом (при зміні місця проживання), то до органу, який видав посвідку вперше, надсилається повідомлення про видачу нової посвідки, а недійсна посвідка - для знищення.
Як вже зазначалось судом вище, 08.09.2014 року позивач звернувся до Головного управління ДМС України в Харківській області по справі із заявою про обмін посвідки на постійне місце проживання в Україні.
Листом від 01.10.2015 року № 04/1-21164 було надано відповідь, в якій було зазначено, що згідно обліків ГУ ДМС України в Харківській області громадянин, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, рішенням від 03.03.2019 року УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області була скасована тимчасова посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_5 від 14.04.2004.
У судовому засіданні представник Головного управлінням ДМС України в Харківській області пояснив, що рішення від 03.03.2009 року про скасування посвідки на постійне проживання в Україні позивачу відсутнє. В базі данних відповідача міститься лише інформація про існування даного рішення.
На виконання вимоги Ухвали Вищого адміністративного суду України від 07.03.2017 року у даній справі судом витребовувалось у відповідача, ГУ ДМС України у Донецькій області, Рішення УГІРФО УМВС України в Донецькій області від 03.03.2009 року.
На виконання протокольної ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2017 року Державною міграційною службою України в Донецькій області надано довідку від 16.05.2017 року №5-3132/3 за підписом начальника Головного управління ДМС України в Донецькій області щодо неможливості надання в якості доказу рішення УГІРФО ГУ МВС України в Донецькій області від 03.03.2009 року щодо скасування посвідки на постійне проживання в Україні, виданої громадянину В'єтнаму ОСОБА_3 серії НОМЕР_6 від 14.04.2004 року. Це обумовлено тим, що у зв'язку з захопленням незаконним угрупуванням "ДНР" будівлі Управління ДАІ УМВС України в Донецькій області, в якому орендоване приміщення для ГУ ДМС України в Донецькій області за адресою м. Донецьк, вул. Ходаковського, 10 в період проведення АТО на території міста Донецька доступ до всіх документів та особових справ, у тому числі архівних, було втрачено.
Однак, суд зазначає, що фізична відсутність тексту спірного рішення суб'єкта владних повноважень (незалежно від причин, які це спричинили) з огляду на приписи ст.8 Конституції України, якими запроваджено принцип верховенства права і невід'ємну складову цього принципу у вигляді правила юридичної визначеності, на думку суду, не може слугувати законною підставою для відмови у позові приватної особи про скасування такого рішення.
Суд вважає, що у згаданому випадку слід неухильно керуватись приписами ч.2 ст.71 КАС України.
Відтак, оскільки у даному спорі суб'єкт владних повноважень визнає реальність існування спірного рішення, однак не довів правомірності юридичних мотивів та обґрунтованості фактичних мотивів, покладених в основу спірного рішення, то в силу імперативних приписів ч.1 ст.2 КАС України, котрі визначають завдання адміністративного судочинства, вимогу про скасування спірного рішення суб'єкта владних повноважень належить задовольнити.
Вказане не створює жодних перешкод для подальшої реалізації суб'єктом владних повноважень управлінської функції у встановленому законодавством порядку.
Крім того, суд зазначає, що Рішення ГУ ДМС України у Харківській області за результатами розгляду звернення ОСОБА_3 від 08.09.2015 року згідно з вимогами Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання та Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання в матеріалах справи не містяться та на вимогу суду надане не було.
За таких підстав суд в порядку ст.11 КАС України для повного захисту прав позивача, вирішив вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати ГУ ДМС України в Харківській області повторно розглянути питання щодо здійснення обміну посвідки на постійне проживання в Україні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, серія НОМЕР_7
Розподіл судових витрат здійснити за правилами ст.94 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.8, 19, 129 Конституції України, ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Скасувати рішення УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області від 03.03.2009 року, яким скасована посвідка на постійне проживання в Україні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, серія НОМЕР_7
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути питання щодо здійснення обміну посвідки на постійне проживання в Україні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, серія НОМЕР_7
Стягнути на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_4 АДРЕСА_1.) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області (61057, м.Харків, вул.Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови буде виготовлено 17.07.2017 року.
Суддя Старосєльцева О.В.