
04.07.2017 227/1360/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Хоменко Д.Є.
за участю секретаря Малашко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в заді суду, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Громадянин ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся до суду з позовом до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі також відповідач), про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтував тим, що 20.04.2017р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Рішенням відповідача №119 від 28.04.2017р. було відмовлено в зарахуванні пільгового стажу, оскільки не була надана уточнююча довідка про пільговий характер роботи в ТОВ «Краснолиманське» за період роботи з 11.05.2011р. по 04.08.2013р. Загальний страховий стаж складає 28 років 1 місяць 29 днів, у тому числі за Списком №1, шахтарі 12 років 6 місяців 23 дні. Вважає, що відмова у зарахуванні пільгового стажу незаконна , необґрунтована та неправомірна, так як вказані періоди роботи підтверджуються записами у трудовій книжці та доданими до УПФУ документами, індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5) та довідкою про спуски в шахту. Просив визнати дії Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області неправомірними; скасувати рішення начальника Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.04.2017р. №1319, про не зарахування до пільгового стажу періодів роботи на ТОВ «Краснолиманська» з 11.05.2011р. по 04.08.2013р. в якості прохідника підземного з повним підземним робочим днем в шахті; зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право для перерахунку пенсії за віком відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період праці в ТОВ «Краснолиманська» з 11.05.2011р. по 04.08.2013р. в якості прохідника підземного з повним підземним робочим днем в шахті; зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пенсію згідно п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення за призначенням пенсії, тобто з 07.10.2016р.
В судове засідання позивач не зявився, але в матеріалах справи мається заява від 10.05.2016р. про розгляд справи без його участі.
Представник позивача, діюча на підставі договору про надання правової допомоги від 27.04.2017р. ОСОБА_2, не зявилась в судове засідання, через канцелярію суду надала заяву від 22.06.2017р., про розгляд справи без її участі, наполягає на задоволені позовних вимог.
Представник відповідача також не зявився в судове засідання, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, в заяві заперечував проти задоволення позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача. Відповідно до заперечення відповідача на адміністративний позов, вбачається, що позивач дійсно 20.04.2017р. звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії з доданням пільгового стажу. Додатком №5 до «Порядку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затверджено довідку встановленого зразку, але довідка встановленого зразку відповідачем для призначення пенсії не надавалася, а отже, позивачем не дотримано Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Трудова книжка підтверджує загальний стаж роботи працівника, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства. Щодо довідки №550 арх. від 28.09.2016р. про спуски в шахту, яка була надана до адміністративного позову, ця довідка не була предметом розгляду заяви про перерахунок пенсії, оскільки позивачем не надавалась. Також позивачем не надано доказів того, що ним направлялася до керівництва ТОВ «Краснолиманське» заява, про звільнення, при призначенні пенсії трудова книжка була на руках у позивача, а отже, відповідальність за не внесення запису про звільнення повинно нести підприємство. Просять відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Зважаючи на приписи ч.4 ст.122 КАС України, суд вирішив розглянути справу у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, судом було встановлено такі фактичні обставини.
Згідно копії пенсійного посвідчення №2435505754 серії ААІ №814609, виданого 16.11.2016р. Пенсійним фондом України, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком (а.с.20).
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач ОСОБА_1 20.04.2017р. звернувся до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою, про перерахунок пенсії з доданням пільгового стажу.
Рішенням начальника Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_3, позивачу не було зараховано до пільгового стажу за Списком №1 шахтарі періоду роботи з 11.05.2011р. по 04.08.2013р. в ТОВ «Краснолиманське», оскільки відповідно до трудової книжки від 31.07.1984р. заявник працював в ТОВ «Краснолиманське» з 11.05.2011р. по 04.08.2013р. в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті. Довідка про підтвердження пільгового стажу для перерахунку пенсії, яка передбачена п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.1993р., заявником не надана (а.с.19).
Відповідно до копії трудової книжки серії БТ-І №5841277, виданої на імя гр. ОСОБА_1, він 11.05.2014р. був прийнятий прохідником підземним 4 розряду с повним підземним робочим днем в шахті, тимчасово на ТОВ «Краснолиманське», запис №25. Згідно запису №26 зазначеної трудової книжки, позивач 12.07.2011р. був переведений прохідником підземним 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті. Як вбачається із запису №27, позивач 04.08.2013р. був звільнений з підприємства за своїм бажанням за ст.38 КЗпП України (а.с.11-13).
Позивач до матеріалів справи додав архівну довідку ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 28.09.2016р. №550арх., відповідно до якої вбачається кількість спусків у шахту за кожен місяць 2011-2013рр. на підставі контрольних табелів спуску у шахту прохідника (а.с.14).
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу та страхувальників, виданого Добропільським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області №895 від 19.04.2017р. підтверджується, що позивач з травня 2011 року по серпень 2013 року працював на ТОВ «Краснолиманська», також присутні відомості щодо кількості днів стажу у місяці за звітний місяць (ас.с.15-17).
Суд, надаючи оцінку правовідносинам у справі, виходить з наступного.
Згідно п.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України включно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003р.
Згідно п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Краснолиманське» знаходиться за адресою: 85310, Донецька область, м.Покровськ, м.Родинське, ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська».
Пунктом 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»(далі за текстом також Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993р., передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно п.3 Порядку (в редакції, чинній у спірний період) за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках,коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до змін, внесених до абз.7 п.20 Постанови КМУ «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування.
Згідно з п.п.18 п.1 Додатку до Розпорядження № 1275-р від 02.12.2015р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» м.Родинське Донецької області, де знаходиться підприємство ТОВ «Краснолиманське», входить до переліку населених пунктів, де проводилася антитерористична операція.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», державний реєстр створюється для забезпечення, в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.
Зі змісту ч.2 статті 20 вказаного Закону вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
Так, позивач надав довідку №895 від 19.04.2017р., видану Добропільським обєднаним управлінням пенсійного фонду України, про індивідуальні відомості про застраховану особу в якій зазначені відомості про страхувальників застрахованої особи, форми ОК-5, відповідно до якої за позивача, як за найманого робітника, страхувальником підприємством ТОВ «Краснолиманське» (код 32281519) вносилися страхові внески за період з травня 2011р. по серпень 2013р. До того ж, відповідно до вищезазначеної довідки форми ОК-5 трудовий стаж у зазначений період зараховано позивачеві, як спец стаж за кодом ЗПЗ014А2 (а.с.15-17).
Відповідно до Постанов Правління ПФУ №26-1 від 05.11.2009р. «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», №25-2 від 03.12.2013р. «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління ПФУ від 08.10.2010р. №22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗПЗ014А2 працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Тобто, при здачі звітів страхувальником ТОВ «Краснолиманське» до органів ПФУ вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професіями за кодом ЗПЗ014А2, що в свою чергу відповідає положенням ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч.1 ст.24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
З огляду на викладене відповідачем безпідставно не включено до пільгового стажу позивача період його роботи у ТОВ «Краснолиманське» з 11.05.2011р. по 04.08.2013р. в якості прохідника підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем в шахті тимчасово та в якості прохідника підземного 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті
Тобто, на день подання заяви позивача до відповідача про перерахунок пенсії з доданням пільгового стажу, пільговий стаж останнього станом на 20.04.2017р. дає право на призначення пенсії на підставі положень п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У відповідності до ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Зважаючи на викладені приписи суд зауважує, що з матеріалів справи вбачається звернення позивача із заявою до відповідача про перерахунок пенсії - 20.04.2017 року, тому, пункт 4 позовної заяви в частині зобовязання відповідача перерахувати позивачу пенсію згідно п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення за призначенням пенсії, з 07.10.2016 року підлягає корегуванню із визначенням дати звернення на 20.04.2017 року.
Також підлягає уточненню пункт 1 позовної заяви позивача в частині конкретизації неправомірних дій, а саме, визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з додаванням пільгового стажу позивача.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо незарахування пільгового стажу роботи позивачу, тому адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.94,122,160,163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області неправомірними в частині відмови Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з додаванням пільгового стажу.
Скасувати рішення начальника Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28 квітня 2017 року №1319 про не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи на ТОВ «Краснолиманська» з 11.05.2011 року по 04.08.2013 року в якості прохідника підземного з повним підземним робочим днем в шахті.
Зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1, 06.10.1966р.н.(іпн.2435505754), до пільгового стажу роботи, що дає право для перерахунку пенсії за віком відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період праці в ТОВ «Краснолиманське» з 11.05.2011 року по 04.08.2013 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті.
Зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пенсію ОСОБА_1, 06.10.1966р.н.(іпн.2435505754), згідно п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення за перерахунком пенсії, тобто з 20.04.2017 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1, 06.10.1966р.н. (іпн.2435505754), понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.Є.Хоменко