Рішення № 6772237, 03.11.2009, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
03.11.2009
Номер справи
25/116
Номер документу
6772237
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

03.11.09 р. Справа № 25/116

Суддя господарського суду Донецької області І.А.Бойко

при секретарі судового засідання О.М. Якименко

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м. Донецьк в особі філії Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації м. Докучаєвськ Донецької області

третя особа з боку позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Національна комісія регулювання електроенергетики України м. Київ

третя особа з боку позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, дочірня компанія “Газ України” НАК “Нафтогаз України” м. Київ

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю „Докучаєвськхліб” м. Докучаєвськ Донецької області

про стягнення 15900грн.95коп.

За участю:

представників сторін:

від позивача: Судник Ю.П. юрисконсульт (довіреність № 28 від 24.04.2009р.);

від відповідача: Ковальова Л.М. представник (довіреність № 55 від 03.06.2009р.), Шкурко Н.В. представник (довіреність № 56 від 03.06.2009р.);

від третьої особи (НКРЕ): Клімов О.С. головний спеціаліст Донецького територіального представництва НКРЕ (довіреність № 42 від 03.09.2009р.);

від третьої особи (ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України”): Коваленко Л.М. головний юрисконсульт (довіреність № 237/10 від 31.12.2008р.)

В судовому засіданні приймав участь представник прокуратури Донецької області Пономарьов А.О. (посвідчення № 2644)

Позивач відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м. Донецьк в особі філії Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації м. Докучаєвськ Донецької області, за участю третіх осіб з боку позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Національної комісії регулювання електроенергетики України м. Київ, дочірньої компанії “Газ України” НАК “Нафтогаз України” м. Київ, звернувся до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Докучаєвськхліб” м. Докучаєвськ Донецької області про стягнення 15900грн.95коп., у тому числі заборгованість за надані послуги по постачанню природного газу в сумі 12434грн.98коп., цільова надбавка за період з 01.01.2009 по 12.01.2009 в сумі 3465грн.97коп.

Первісно позов був предявлений прокурором м. Докучаєвська в інтересах держави в особі відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації. ВАТ по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” в особі філії Докучаєвське управління по газопостачанню та газифікації оплатило судові витрати та просить їх стягнути з відповідача. Отже, з огляду на ст.ст. 21, 22, 29 ГПК України, позивачем в даній справі виступає відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” в особі філії Докучаєвського управління з газопостачання та газифікації, як самостійний субєкт господарювання.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на розрахунок суми заборгованості, договір на постачання природного газу № 14-01(2007) від 04.01.2007р., договір про надання послуг з транспортування природного газу № 4 від 04.01.2007, додаткову угоду до договору на постачання природного газу № 14-01(2007)пр від 04.01.2007р., додаткову угоду № 1 від 01.01.2009 до договору на постачання природного газу № 14-01(2007)пр від 04.01.2007р., претензію на суму 12434,98грн. вих. 02/330 від 25.03.2009, відповідь на претензію вих. № 32 від 27.03.2009, лист вих. № 02/370 від 07.04.2009, наказ НАК „Нафтогаз України” ВАТ по ГГ „Донецькоблгаз” № 101 від 22.05.2009 „Про формування цін на природний газ”, лист НКРЕ України вих. № 1356/24/17-09 від 03.03.2009, лист НАК „Нафтогаз України” ВАТ по ГГ „Донецькоблгаз” вих. № 15/02-411/33 від 06.03.2009, інформацію про отримання додаткових угод № 2 до договорів на поставку природного газу, лист НАК „Нафтогаз України” ВАТ по ГГ „Донецькоблгаз” Докучаєвського УГГ вих. 02/297 від 20.03.2009, наказ НАК „Нафтогаз України” № 43 від 29.01.2009 „Про затвердження прейскуранта на природний газ”, наказ НАК „Нафтогаз України” ВАТ по ГГ „Донецькоблгаз” № 37 від 23.02.2009 „Про формування цін на природний газ”, постанову НКРЕ № 195 від 19.02.2009 „Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік”, постанову КМУ № 36 від 28.01.2009.

В заперечення на позовну заяву (вих. № 54 від 03.06.2009р.) відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на неправомірність збільшення розміру ціни за газ, починаючи з січня 2009р.

Ухвалою від 04.06.2009 суд за письмовим клопотанням сторін та прокурора продовжив строк розгляду справи на два місяці - до 13.09.2009р. відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Також, ухвалою від 04.06.2009 суд залучив до участі в справі третіх осіб з боку позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Національну комісію регулювання електроенергетики України м. Київ та дочірню компанію “Газ України” НАК “Нафтогаз України” м. Київ.

В листі (вих. № 5424/14/17-09 від 27.08.2009р.) НКРЕ України зазначає про те, що граничні ціни на газ для промислових підприємств встановлені з 01.01.2009р.

ДК „Газ України” НАК „Нафтогаз України” м. Київ в поясненнях (вих. № 711/03 від 10.09.2009р.) позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Ухвалою від 10.09.2009 суд за письмовим клопотанням сторін та прокурора продовжив строк розгляду справи на два місяці - до 13.11.2009р. відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб та представника прокуратури, який приймав участь при розгляді даної справи, господарським судом ВСТАНОВЛЕНО.

04.01.2007 між ВАТ по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” в особі Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації (Постачальник) та ТОВ „Докучаєвськхліб” (Покупець) був укладений договір на постачання природного газу № 14-01(2007).

Сторонами були підписані додаткові угоди № 4 та № 1 до договору на постачання природного газу № 14-01(2007) від 04.01.2007, відповідно до яких термін дії договору був продовжений на 2008 рік та на 2009 рік, відповідно.

На виконання умов зазначеного договору позивач в січні 2009р.- березні 2009р. надав відповідачу послуги з постачання природного газу. Так, в січні 2009р. було поставлено 21,45тис.куб.м природного газу, в лютому 15,14тис.куб.м, в березні 2009р. - 9,166тис.куб.м.

Відповідач проти факту отримання природного газу в зазначеному обсязі не заперечує.

У відповідності з п. п. 5.1., 5.2. та 5.3. договору оплата за газ проводиться шляхом 100% попередньої оплати вартості обсягів газу, визначених заявкою Покупця на відповідний місяць постачання. Оплата здійснюється до 15-го числа місяця, що передує місяцю поставки (п. 5.1. договору).

У разі попередньої сплати за газ за декілька місяців поставки та зміни ціни, застосовуються нові ціни з дати введення їх у дію та проводиться відповідне коригування (п. 5.2. договору).

Ціна є обовязковою для обох Сторін і додатковому узгодженню не підлягає (п. 5.3. договору).

Згідно п. 8 постанови КМУ „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) від 25.12.1996 № 1548, з змінами, останні зміни від 21.05.2009, Національна комісія регулювання електроенергетики регулює тарифи на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб, єдині тарифи на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів, крім тарифів на електричну енергію, що відпускається на побутові потреби населення, населених пунктів та зовнішнього освітлення, та встановлює:

- граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки;

- роздрібні ціни на природний газ для потреб населення;

- тарифи на транспортування магістральними трубопроводами газу природного, нафти, нафтопродуктів, аміаку та етиленових речовин, що поставляються споживачам України;

- тарифи на закачування, зберігання та відбір природного газу;

- тарифи на розподіл природного газу та його постачання.

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі по тексту НКРЕ) від 29.01.2009 № 57 був затверджений граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25грн. за 1000куб.м.

Дана постанова втратила чинність на підставі постанови НКРЕ України від 19.02.2009 № 195, згідно якої граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання затверджений на рівні 2020,25грн. за 1000куб.м.

Постановою КМУ від 28.01.2009 № 36 „Про внесення змін до деяких постанов КМУ, яка набрала чинності з 01.01.2009 на підставі постанови КМУ від 04.02.2009 № 92 „Про внесення зміни до пункту 2 постанови КМУ від 28.01.2009 № 36”, крім п. 3 цієї постанови, який набрав чинності з 01.02.2009, НКРЕ України з 01.01.2009 надані повноваження по встановленню граничних рівнів цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки.

Постанови КМУ та постанови НКРЕ України є діючими на момент прийняття даного рішення.

В листі (вих. № 1356/24/17-09 від 03.03.2009) НКРЕ України надало розяснення, в яких також зазначив про те, що постановою КМУ від 28.01.2009 № 36 (із змінами, внесеними постановою КМУ від 04.02.2009 № 92), внесені зміни до постанови КМУ від 25.12.1996 № 1548, згідно яких НКРЕ надано повноваження з 01.01.2009р. встановлювати граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших субєктів господарювання за погодженням з Мінекономіки.

В доповнення листом (вих. № 5724/14/17-09 від 27.08.2009) НКРЕ України повідомив про те, що граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання, бюджетних установ та організацій розраховано з урахуванням вартості імпортованого природного газу, отриманого відповідно до контракту купівлі-продажу природного газу між ВАТ „Газпром” та НАК „Нафтогаз України” у період з 01.01.2009 по 31.12.2009, офіційного курсу гривні до долара США, встановленого НБУ України станом на 01.01.2009, витрат імпортера, повязаних із закупівлею та реалізацією природного газу та річних обсягів споживання імпортованого природного газу зазначеними споживачами відповідно до прогнозованого балансу природного газу на 2009 рік. Згідно із підпунктом 16 п. 4 Положення про МЮУ, затвердженого постановою КМУ від 14.11.2006 № 1577, розяснення законодавства державним органам, підприємством, установам та організаціям дає Міністерство юстиції України. Відповідно до розяснень, наданих Міністерством юстиції України (лист від 10.07.2009 № 8712-0-33-09-20/1), постанови НКРЕ від 19.02.2009 № 194, № 195 та від 29.01.2009 № 56, № 57 прийняті в межах повноважень НКРЕ та є обовязковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності. Обчислення календарного року розпочинається з 01.01.2009.

У відповідності до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади.

З огляду на вищенаведені Постанови, враховуючи умови договору на постачання природного газу № 14-01(2007) від 04.01.2007, а саме: п. п. 5.2. та 5.3. договору, позивач додатковою угодою № 2 від 01.01.2009 повідомив відповідача про зміну тарифів на природний газ та, відповідно, здійснив коригування вартості природного газу, спожитого в січні березні 2009р.

Відповідно до здійсненого коригування заборгованість по послугам з постачання природного газу у період з січня по березень 2009р. склала 12434грн.98коп.

Позивачем були виставлені відповідачу рахунки-фактури.

Стаття 193 Господарського кодексу України передбачає, субєкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Аналогічне положення закріплено в ст. 526 Цивільного кодексу України. Так, зобовязання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.

В порушення умов договору (п. п. 5.2., 5.3. договору), вимог зазначених статей Цивільного та Господарського кодексів України відповідач виставлені рахунки-фактури не оплатив; претензію на суму 12434,98грн. (вих. 02/330 від 25.03.2009) залишив без задоволення.

Окрім того, відповідно до листа Міністерства юстиції України від 20.03.2009 № 2289-04-09-20, постанова КМУ від 27.12.2008 № 1161 «Про внесення змін до п. 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» набрала чинності з 13.01.2009. Отже, у період з 01.01.2009 по 12.01.2009 включно в структурі ціни на природний газ повинен враховуватися збір у вигляді цільової надбавки в розмірі 12%, що була передбачена постановою КМУ № 442 від 11.06.2005, до внесення до неї змін постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008.

Пункт 4.1. договору, украденого між сторонами, передбачає включення до вартості газу цільової надбавки.

Згідно п. 5.2. договору визначено, що у разі зміни ціни, застосовуються нові ціни з дати введення їх у дію без додаткового узгодження та проводиться відповідне коригування.

На підставі цього, позивачем був розрахований розмір цільової надбавки за період з 01.01.2009 по 12.01.2009. Відповідно до розрахунку цільова надбавка за зазначений період становить 3465грн.97коп.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог та задовольняє їх у повному обсязі.

Заперечення відповідача, викладені в запереченнях на позовну заяву, судом до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеним.

Представник відповідача в судовому засіданні заявив усне клопотання про відстрочку виконання рішення суду строком на 3 роки у звязку з непередбаченим підвищенням ціни на газ у спірний період та тяжким фінансовим становищем підприємства на теперішній час.

Позивач погодився з можливістю надання відповідачу відстрочки виконання рішення суду, але на менший строк.

Суд скористувався правом, наданим п. 6 ст. 83 ГПК України, та відстрочив виконання рішення суду строком на 1 (один) рік.

Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

На підставі вищенаведеного, згідно ст. ст. 509, 526, 632 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 193 Господарського кодексу України, постанови КМУ „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) від 25.12.1996 № 1548, з змінами, останні зміни від 21.05.2009, постанови НКРЕ від 29.01.2009 № 57, постанови НКРЕ України від 19.02.2009 № 195, постанови КМУ від 28.01.2009 № 36 „Про внесення змін до деяких постанов КМУ”, постанови КМУ від 04.02.2009 № 92 „Про внесення зміни до пункту 2 постанови КМУ від 28.01.2009 № 36”, керуючись ст.ст. 22, 27, 33, 43, 44, 49, 69, 82 85, п. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м. Донецьк в особі філії Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації м. Докучаєвськ Донецької області, за участю третіх осіб з боку позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Національної комісії регулювання електроенергетики України м. Київ, дочірньої компанії “Газ України” НАК “Нафтогаз України” м. Київ, до товариства з обмеженою відповідальністю „Докучаєвськхліб” м. Докучаєвськ Донецької області про стягнення 15900грн.95коп., у тому числі заборгованість за надані послуги по постачанню природного газу в сумі 12434грн.98коп., цільова надбавка за період з 01.01.2009 по 12.01.2009 в сумі 3465грн.97коп., задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Докучаєвськхліб” (85740, м. Докучаєвськ Донецької області, вул. Леніна, 63, код ЄДРПОУ 00375935) на користь відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” в особі філії Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації (реквізити юридичної особи: 83050, м. Донецьк, вул. Р. Люксембург, 23а, код ЄДРПОУ 03361075; реквізити філії: 85742, м. Докучаєвськ Донецької області, вул. Комсомольська, 47, код ЄДРПОУ 20317012) заборгованість в сумі 15900грн.95коп., держмито в сумі 159грн.01коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236грн.00коп.

Відстрочити виконання рішення суду строком на 1 (один) рік до 03.11.2010р.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Бойко І.А. тел. 3056827 Надруковано 7 примірників:

1 прим. до справи

1 прим. позивачу

1 прим. відповідачу

1 прим. НКРЕ

1 прим. - ДК „Газ України” НАК „Нафтогаз України

1 прим. прокуратурі Д/о

1 прим. прокурору Докучаєвська