Ухвала суду № 67704474, 11.07.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
806/230/17
Номер документу
67704474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"11" липня 2017 р. Справа № 806/230/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" березня 2017 р. у справі за позовом Військової частини А 2365 до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Житомирській області про скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2017 року Військова частина А 2365 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила скасувати рішення Чуднівського відділення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області від 21 листопада 2016 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що при подачі звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2016 року ним було допущено механічну помилку, а саме: в рядку №4, №4.1 помилково занесена сума з рядка №1, що в подальшому призвело до штучного збільшення загально нарахованої суми єдиного внеску. Про механічну помилку в подальшому було повідомлено відповідача та при формуванні звіту за жовтень 2016 року було здійснено коригування даних звіту за вересень 2016 року, тож вважає, що Чуднівським відділенням Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області безпідставно винесено оскаржуване рішення.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.03.2017 позов задоволено.

Скасовано рішення Чуднівського відділення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області №0001381300 від 21.11.2016.

Стягнуто з Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Військової частини А 2365 витрати по сплаті судового збору в розмірі 5129 грн 76 коп.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що підставою для винесення рішення №0001381300 від 21.11.2016 про застосування до позивача штрафних санкцій та пені стало несвоєчасна сплата позивачем єдиного внеску в загальній сумі 341983,71 грн, яка виникла у зв'язку з несвоєчасною сплатою ним самостійно визначених ним сум єдиного соціального внеску за звітний місяць - вересень 2016 року. Суд не звернув уваги на зазначені обставини та дійшов помилкового висновку.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не належить до задоволення.

Судом встановлено, що 18 жовтня 2016 року Військовою частиною А 2365 до відповідача подано в електронній формі звіт про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за вересень 2016 року.

02 листопада 2016 року Чуднівським відділенням Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області позивачу була надіслана вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю 28934-06 від 02.11.2016 у розмірі 1144668,78 грн.

08 листопада 2016 року Військовою частиною А 2365 до відповідача подано в електронній формі звіт про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за жовтень 2016 року, в якій зазначено про коригування даних, помилково занесених при формуванні та поданні звіту минулого звітного періоду.

15 листопада 2016 року позивач звернувся до начальника Чуднівського відділення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області з листом, в якому повідомив про те, що при поданні звітності військовою частиною у Таблиці 4 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами" до рядків №4, №4.1 помилково було занесено суму з рядка №1 та, на підставі зазначеного, просив скасувати вимогу №Ю 28934-06 від 02.11.2016 та внести відповідні корегування до Таблиці 4 (а.с.35).

Також, Військова частина А2365 звернулась зі скаргою до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області, однак листом №23066/10/13-03 від 14.12.2016 позивачу було роз'яснено про те, що військова частина має звернутись за належністю до Головного управління ДФС у Житомирській області (а.с.40).

21 листопада 2016 року Чуднівським відділенням Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області було винесено рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 341983,71 грн.

26 грудня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області зі скаргою щодо скасування рішення Чуднівського відділення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 21.11.2016. Проте, 10 січня 2017 року вказану скаргу залишено без розгляду, у зв'язку з порушенням законодавчо встановленого 10-денного строку подання скарги (а.с.39).

Приймаючи оскаржуване рішення від 21.11.2016 № НОМЕР_1, відповідач виходив з того, що відомості зазначені самим позивачем у Звіті за вересень 2016 року є достовірними, а тому сплаті підлягала сума єдиного внеску, яка в ньому зазначена у встановлені законом строки. Несплата даної суми єдиного внеску і стала підставою для винесення рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та пені.

Позивач не погоджуючись із прийнятим рішенням про застосування штрафних санкцій та пені, звернувся до суду із вказаним позовом.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі - Закон №2464-VI) та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженою постановою Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 р. та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 р. за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 7 ст. 9 Закону № 2464-VІ єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

У відповідності до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим періодом є календарний місяць, а для фізичних осіб - підприємців базовим звітним періодом є рік.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ базою для нарахування єдиного внеску є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п. 1 розділу 4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. №435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 р. за №460/26905 (далі - №435), звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до пункту 11 статті 25 Закону № 2464-VІ орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Судом встановлено, що 18.10.2016 Військовою частиною до відповідача подано звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів в таблиця 4. "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми у зв'язку з вагітністю та пологами" (далі - Звіт) за вересень 2016 року, де в таблиці 4 рядку №4, №4.1 помилково занесена сума з рядка №1, що в подальшому призвело до штучного збільшення загально нарахованої суми єдиного внеску.

З меморіальних ордерів № 5-1 "Зведення розрахункових відомостей з грошового забезпечення військовослужбовців" та меморіальних ордерів № 5-2 "Зведення розрахункових відомостей з заробітної плати працівників Військової частини А2365" вбачається, що базою для нарахування єдиного внеску є сума нарахованого позивачем грошового утримання у розмірі 1841694,98 грн.

Відповідно, до сплати єдиного внеску за вересень 2016 року позивачем нараховано суму у розмірі 405172,90 грн. Ця ж сума була сплачена позивачем, що підтверджується платіжними дорученнями №660 від 23.09.2016 на суму 323493,24 грн. та №665 від 27.09.2016 на суму 81679,66 грн (а.с. 30-31).

Вказана обставина не заперечувалася сторонами в судовому засіданні.

Із акту №330334-06 від 22.11.2016, який був складений за заявою позивача щодо допущеної механічної помилки в Таблиці 4 Додатку 4 Звіту між Військовою частиною А2365 та Чуднівським відділенням Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області, видно, що у період з 01.01.2016 по 22.11.2016 розбіжностей зі сплати єдиного внеску, нарахованого на суму грошового забезпечення військовослужбовців не виявлено (а.с.37-38).

Наказом командира Військової частини А2365 №374 від 18.11.2016 про підсумки службового розслідування по факту подання звіту з нарахування єдиного внеску з помилками, після нарахування та сплати єдиного внеску, при складанні Звіту за вересень 2016 року, встановлено, що бухгалтером ФЕС працівником ЗСУ ОСОБА_3 допущено помилку (а.с.33-34), а саме механічно зазначено суму 1841694,98 з рядка №1 в рядки №4 та №4.1.

Зазначені обставини свідчать, що позивачем у Звіті за вересень 2016 року допущено механічну помилку, а саме помилково завищено єдиний внесок, який підлягає сплаті.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що період, з якого у суб'єкта господарювання виникає обов'язок нарахувати єдиний внесок є не факт складання (подання) звіту, а факт нарахування заробітної плати (грошового забезпечення), і базою нарахування є нарахована заробітна плата, яка обчислюється на підставі бухгалтерських документів, а не даних Звіту по єдиному внеску.

А тому позивач належним чином виконав вимоги Закону № 2464-VІ щодо своєчасного нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а допущена ним помилка при формуванні Звіту вчинена вже після нарахування та сплати єдиного внеску.

Судом встановлено, що позивачем було повідомлено відповідача про допущену помилку у Звіті за вересень 2016 року ще в листопаді 2016 року та вживалися заходи щодо виправлення вказаної помилки. Також позивачем сплачено зазначена у Звіті за вересень 2016 року сума єдиного внеску, що підтверджується дослідженими платіжними дорученнями.

Однак, вказані обставини відповідачем при формуванні та надсиланні позивачу оскаржуваного рішення не були враховані.

З урахуванням наведеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскаржуване рішення Чуднівського відділення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 листопада 2016 року № НОМЕР_1 прийнято відповідачем без врахуванням всіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанова суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак підстави для скасування чи зміни судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" березня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "13" липня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Військова частина А 2365 смт.Вакуленчук, Чуднівський район, Житомирська область,13246

3- відповідачу/відповідачам: Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС України у Житомирській області вул.Б.Хмельницького,24 А, м.Бердичів, Житомирська область,13113

- ,