
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2017 р. № 820/2356/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - ОСОБА_3,
представника третіх осіб - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщення суду у м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи - ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_9, ОСОБА_5, про визнання неправомірними дій та скасування державної реєстрації,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_7 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8 щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки, розташованої за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Коротич, вул. Горького, буд. 29 та присвоєння кадастрового номеру - 6325157000:00:016:0025;
- скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, розташованої за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Коротич, вул. Горького, буд. 29, кадастровий номер - 6325157000:00:016:0025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8 є неправомірними, а внесені дані до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, розташованої за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Коротич, вул. Горького, буд. 29 підлягають скасуванню.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позов у повному обсязі та просили суд його задовольнити.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що державний реєстратор при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру діяв у межах чинного законодавства підстави для скасування державної реєстрації відсутні, у зв'язку із чим, просив у задоволенні позов відмовити у повному обсязі.
Відповідач - державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8, у в судове засідання не прибула, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності. Також, надала письмові заперечення проти позову відповідно до яких зазначила, що при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру діяла у спосіб та у межах чинного законодавства. Перелік підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки є вичерпним, позивач не довів існування обставин, які є підставами для скасування державної реєстрації відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, у зв'язку із чим, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Представник третіх осіб - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Третя особа ФОП ОСОБА_9, у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Представника з належною довіреністю до суду не направила.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд проаналізувавши докази в їх сукупності встановив наступне.
Судом встановлено, що рішенням IV сесії VII скликання Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області від 15 березня 2016 року ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд, із земель житлової та громадської забудови орієнтованою площею 0,15400 га, за адресою: смт Коротич, вул. Горького, буд. 29, Харківського району, Харківської області.
Відповідно до пункту 2 вищезазначеного рішення рекомендовано ОСОБА_4 розроблену та погоджену, згідно з вимогами чинного законодавства технічну документацію із землеустрою, подати для розгляду до Коротичанської селищної ради.
Із матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_10, на замовлення ОСОБА_4 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Рішенням державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8 внесено відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: Харківська обл., Харківський р-н, смт Коротич, вул. Горького, буд. 29 та присвоєно кадастровий номер - 6325157000:00:016:0025.
ОСОБА_7 є власником будинку, що розташований за адресою Харківська обл., Харківський р-н, смт Коротич, вул. Горького, буд. 31 та є суміжним землекористувачем з ОСОБА_4
Не погоджуючись із діями державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8 та внесеними даними до Державного земельного кадастру щодо зазначеної земельної ділянки позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
За приписами статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Згідно зі статтею 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою.
Законом України "Про Державний земельний кадастр" встановлено правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно частин 1, 4, 7, 9 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр" документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Згідно статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, зокрема є невідповідність поданих документів вимогам законодавства.
Разом з тим, відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками встановлено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 № 376 (далі - Інструкція № 376).
Відповідно до п. 2.1 Інструкції № 376 встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Пунктом 2.3 Інструкції № 376 передбачено, що комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Згідно пункту 2.8 Інструкції № 376 технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: пояснювальну записку, яка містить опис місця розташування земельної ділянки, відомості про власника (користувача) земельної ділянки, відомості про виконавця (виконавців), реквізити відповідних ліцензій, необхідних для виконання робіт, відомості про власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, стислий опис виконаних робіт; технічне завдання на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (додаток 1); копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі його наявності); матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів). На бажання замовника замість плану меж земельної ділянки може складатися кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути; у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (додаток 2).
Таким чином, обов'язковою складовою технічної документації є план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки (кадастровий план), на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок.
Частиною 1 та 2 статті 198 Земельного кодексу України передбачено, що кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.
Отже, обов'язковою складовою частиною кадастрової зйомки є погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Із акту погодження меж земельної ділянки від 04.05.2016 вбачається, що підпис користувача земельної ділянки № 31 - ОСОБА_7 відсутній, натомість в акті міститься підпис голови Коротичанської селищної ради ОСОБА_11
Відповідно до пункту 3.12 Інструкції № 376 повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
Таким чином, власники суміжних земельних ділянок мають бути повідомленні про дату, час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельних ділянок за п'ять робочих днів листом або за допомогою інших засобів зв'язку.
Як зазначив представник позивача у судовому засіданні, на суміжній зі спірною земельною ділянкою за адресою Харківська обл., Харківський р-н, смт Коротич Марченко ОСОБА_12 проживає постійно, проте ніяких повідомлень на свою адресу не отримувала.
ОСОБА_7 є власником будинку, розташованого по вул. Горького, буд. 31, в смт Коротич, Харківського району, Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 27.12.2012, та зазначена адреса є адресою реєстрації позивачки.
Відповідно до положень Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 02.11.2009 року № 573 "Про затвердження Вимог до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу)" ФОП ОСОБА_13, як виконавець, під час складання проекту зобовязана зясувати всі відомості про суміжних землевласників або розпорядників.
Суд вважає необґрунтованим посилання представника відповідача на те, що ОСОБА_7 повідомлялась про проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки №29 шляхом розміщення оголошення у газеті "Трибуна трудящих", оскільки Інструкція № 376 передбачає повідомлення про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі власників, чиє місцезнаходження невідомо.
Таким чином, суд приходить до висновку, що виконавцем робіт з виготовлення технічної документації із землеустрою та встановлення і погодження меж земельної ділянки ФОП ОСОБА_13 порушено положення п. 3.12 Інструкції в частині повідомлення позивача, як власника (користувача) суміжних земельних ділянок, про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та як наслідок фактично не має погодження меж даної земельної ділянки з усіма суміжними власниками (користувачами), зокрема з позивачкою.
Отже, враховуючи невідповідність технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в сел. Коротич вул. Горького, буд. 29 Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області вимогам чинного законодавства України, що регулює земельні правовідносини, суд приходить до висновку, що державна реєстрація в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, розташованої за адресою: Харківська область, Харківський район, смт. Коротич, вул. Горького, буд. 29, кадастровий номер - 6325157000:00:016:0025 підлягає скасуванню.
Розглядаючи позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8 щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру стосовно спірної земельної ділянки та присвоєння кадастрового номеру, суд не знаходить підстав для їх задоволення, оскільки під час розгляду та прийняття рішення щодо державної реєстрації, відповідач, оцінюючи подані ОСОБА_4 документи, об'єктивно не могла дійти висновку щодо відсутності належного погодження меж земельної ділянки та відмовити у державній реєстрації, зважаючи на наявність поштового оголошення та самого акту погодження меж.
Дані обставини з'ясовані саме під час розгляду даної адміністративної справи, в зв'язку з чим суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_7 до державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_8, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи - ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_9, ОСОБА_5, про визнання неправомірними дій та скасування державної реєстрації - задовольнити частково.
Скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, розташованої за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Коротич, вул. Горького, буд. 29, кадастровий номер - 6325157000:00:016:0025.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_7 (62454, Харківська область, Харківський район, смт Коротич, вул. Горького, 31, рнокпп НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, під. 1, пов. 6, 7, код ЄДРПОУ 39792822) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 11 липня 2017 року.
Суддя А.С. Мороко