КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2017 року № 810/1852/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС-ТРЕЙД про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернувся Заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС-ТРЕЙД про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні парамерти яких перевищують нормативні, у сумі 73288,09 грн.
Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем у добровільному порядку нарахованої плати за проїзд великоваговими та (або) великогабаритними транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування в загальному розмірі 2570,40 євро, що станом на день проведення розрахунку 09.03.2017 складає 73288,09 грн., яку позивач просить стягнути у примусовому порядку.
Відповідач правом на подання письмових заперечень проти адміністративного позову не скористався.
У судове засідання, призначене на 20.06.2017, з'явився представник позивача, позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі.
Водночас, 20.06.2017 в судовому засіданні представником позивача було заявлено клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання по справі 20.06.17 не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив.
Керуючись ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, та приймаючи до уваги заявлене клопотання представника позивача та неявку в судове засідання представника відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України ухвалив здійснювати подальший розгляд адміністративної справи №810/1852/17 у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд
ВСТАНОВИВ:
09 березня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автомобільній дорозі М-05 Київ-Одеса (210 км + 450 м) був проведений габаритно-ваговий контроль автомобіля (тягач), водієм якого був ОСОБА_1, а саме автомобіля DAF, модель FТ ХF 105,460 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки WІELTON модель NW3, реєстраційний номер НОМЕР_2.
Також, 09.03.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автомобільній дорозі М-05 Київ-Одеса (210 км + 450 м) був проведений габаритно-ваговий контроль автомобіля (тягач), водієм якого був ОСОБА_2, а саме автомобіля DAF, модель ХF 105.460 реєстраційний номер НОМЕР_3 з напівпричепом марки SCHMITZ модель SКI 24, реєстраційний номер НОМЕР_4.
Вищезазначені транспортні засоби на момент проведення габаритно-вагового контролю належали відповідачеві - Товариству з обмеженою відповідальністю ТКС-ТРЕЙД, що підтверджується роздруківками реєстраційних даних з баз даних Єдиного державного реєстру МВС та АІС «Національний банк даних «Автомобіль», наданих Головним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України.
За результатами габаритно-вагового контролю Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області були складені довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.03.2017 та акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.03.2017 СА№022089 та №0220103, у яких зафіксовано перевищення вказаними транспортними засобами нормативних параметрів ваги.
Як вбачається зі змісту акту СА №0220103 вбачається, що під час проведення габаритно-вагового контролю позивачем зафіксовано перевезення вантажу з перевищенням встановлених вагових обмежень, а саме: відповідачем було здійснено перевищення повної маси транспортного засобу 54,95 тони, коли допустимою нормою є 40,00 тон, перевищення вантажу на одиночну вісь 15,74 тони, у той час, коли допустимою нормою є 11,0 тон та було зафіксовано перевищення навантаження на строєні осі з одиночними шинами, що становило 31,25 тони, у той час як допустимою нормою є 22,00 тони.
На підставі довідки від 09.03.2017 та акта від 09.03.2017 СА№02206103 Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №254 від 09.03.2017, яким відповідачеві було визначено плату за проїзд у розмірі 1114,36 євро.
Також, зі змісту акту СА №0220089 вбачається, що, під час проведення габаритно-вагового контролю позивачем зафіксовано перевезення вантажу з перевищенням встановлених вагових обмежень, а саме: відповідачем було здійснено перевищення повної маси транспортного засобу 58,66 тони, коли допустимою нормою є 40,00 тон, перевищення вантажу на одиночну вісь 16,11 тони, у той час допустимою нормою є 11,0 тон та було зафіксовано перевищення навантаження на строєні осі з одиночними шинами, що становило 34,36 тони, у той час як допустимою нормою є 22,00 тони.
На підставі довідки від 09.03.2017 та акта від 09.03.2017 СА№0220089 Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №255 від 09.03.2017, яким відповідачеві було визначено плату за проїзд у розмірі 1456,04 євро.
Слід зазначити, що акт від 09.03.2017 №СА№0220089, довідка від 09.03.2017 та розрахунок №255 від 09.03.2017 були вручені безпосередньо водієві ОСОБА_1, а акт від 09.03.2017 №СА№0220103, довідка від 09.03.2017 та розрахунок №254 від 09.03.2017 були вручені водієві ОСОБА_2, про що свідчать їх підписи про отримання для передачі власнику транспортного засобу Товариству з обмеженою відповідальністю ТСК-ТРЕЙД. Заперечень чи доказів щодо неотримання відповідачем зазначених документів суду не надано.
Несплата відповідачем у добровільному порядку нарахованої плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 73288,09 грн. стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV (далі Закон №2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною четвертою статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині другій даної статті) також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Пунктом 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 (далі Правила №30, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 р. №1094.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил №30).
У свою чергу, згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Пунктом 4 Правил №30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до пункту 6 Правил №30 дозвіл видається:
- департаментом Державтоінспекції МВС - у разі виїзду за межі України або в'їзду на територію України виключно великогабаритними транспортними засобами;
- департаментом Державтоінспекції МВС або управліннями (відділами) Державтоінспекції головних управлінь (управлінь) МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі - якщо маршрут пролягає в межах Автономної Республіки Крим, області, між областями або між Автономною Республікою Крим, мм. Києвом і Севастополем та іншими адміністративно-територіальними одиницями;
- міськими або районними підрозділами Державтоінспекції - якщо маршрут проходить у межах міста, району.
Порядок отримання дозволу визначений пунктами 31-38 Правил №30.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Як зазначено вище, під час здійснення позивачем габаритно-вагового контролю транспортних засобів Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС-ТРЕЙД було встановлено перевищення повної маси транспортного засобу, перевищення вантажу на одиночну вісь та перевищення навантаження на строєні осі з одиночними шинами транспортного засобу, рух якого не дозволяється без отримання спеціального дозволу.
Так, зокрема, в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом СА№0220103 від 09.03.2017 зазначено, що відповідачем було здійснено перевищення повної маси транспортного засобу 54,95 тони, коли допустимою нормою є 40,00 тон, перевищення вантажу на одиночну вісь 15,74 тони, у той час, коли допустимою нормою є 11,0 тон та було зафіксовано перевищення навантаження на строєні осі з одиночними шинами, що становило 31,25 тони, у той час як допустимою нормою є 22,00 тони.
Також, в акті СА№0220089 від 09.03.2017 відповідачем було здійснено перевищення повної маси транспортного засобу 58,66 тони, коли допустимою нормою є 40,00 тон, перевищення вантажу на одиночну вісь 16,11 тони, у той час допустимою нормою є 11,0 тон та було зафіксовано перевищення навантаження на строєні осі з одиночними шинами, що становило 34,36 тони, у той час як допустимою нормою є 22,00 тони.
Згідно з пунктом 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Пунктом 30 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Як вбачається з розрахунку №254 від 09.03.2017, Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області відповідачеві було визначено плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у розмірі 1114,36 євро та відповідно до розрахунку №255 від 09.03.2017 відповідачеві було визначено плату за проїзд у сумі 1456,04 євро.
Відповідно до абзацу 2 пункту 27 Порядку №879 плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно з офіційним курсом, встановленим Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме, 09.03.2017, курс гривні до євро становив 28,512332 грн. за 1 євро.
Таким чином, загальна сума 2570,40 євро станом на 09.03.2017 за офіційним курсом гривні до іноземної валюти складає 73288,09 грн.
Згідно з абзацом 3 пункту 311 Порядку № 879 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Крім цього, пунктом 21 Порядку №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Доказів сплати відповідачем плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 73288,09 грн. або доказів оскарження розрахунків №254 та №255 від 09.03.2017 матеріали справи не містять.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що визначена контролюючим органом плата за проїзд, не сплачена перевізником-власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ТКС-ТРЕЙД (ідентифікаційний код 39996126, місцезнаходження: 09602, Київська обл., Рокитнянський район, смт.Рокитне, вулиця Зарічна, будинок 2) заборгованість з плати за проїзд у розмірі 73288,09 (сімдесят три тисячі двісті вісімдесят вісім грн. 09 коп.) на користь Державного бюджету України, а саме, отримувач: УКА у м.Черкаси, Черкаська область, р/р 31114106700002 в ГУ ДКСУ у Черкаській області, м.Черкаси МФО 854018 код ЄДРПОУ 38031150, призначення платежу - плата за проїзд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.