Ухвала суду № 67684804, 11.07.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
909/1408/15
Номер документу
67684804
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

11 липня 2017 р. Справа № 909/1408/15 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Цюх Г.З., секретаря судового засідання Ломей Л.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" за вих. № 17/1108 від 08.06.17р. (вх. № 6383/17 від 13.06.17р.) та за вих. № 17/1154 від 15.06.17р. (вх. № 6482/17 від 15.06.17р.)

на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України

по справі

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б.Хмельницького, 6, м. Київ, 01001

до відповідача: Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", вул ОСОБА_1, 59-а, м.Івано-Франківськ, 76009

про стягнення 15 261 061,14грн., з яких: 897 924,37грн. - 3% річних, 14 363 136,77грн. - інфляційні втрати

за участю:

від скаржника (відповідача): ОСОБА_2 - заступник директора з фінансів, довіреність № 11/1091 від 06.06.17р.

від скаржника (відповідача): ОСОБА_3-радник директора з питань дотримання законодавства, довіреність № 17/646 від 31.03.17р.

від Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України : ОСОБА_4-головний державний виконавець, посвідчення ІФ № 843, довіреність № 982/203-03 від 29.12.16р.

ВСТАНОВИВ:

Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" звернулось до господарського суду Івано-Франківської області зі скаргами за вих. № 17/1108 від 08.06.17р. (вх. № 6383/17 від 13.06.17р.)та за вих. № №17/1154 від 15.06.17р. (вх. № 6482/17 від 15.06.17р.) на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Ухвалами суду від 14.06.17 та 16.06.17р. скарги призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.06.17р. Ухвалою суду від 22.06.17р. розгляд скарг відкладено на 11.07.17р.

Представник позивача в судове засідання не з"явився, направив суду заперечення до скарги за вх.№10744/17 від 07.07.17, в якому вважає скаргу боржника безпідставною та необгрунтованою, а тому вона не підлягає задоволенню. Також представником позивача направлено клопотання за вх.№10745/17 від 07.07.17 про розгляд скарги за його відсутності за наявними матеріалами.

Представники скаржника ( ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго") в судове засідання з"явились, скаргу на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України підтримали.

Представник Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заперечував по суті поданих скарг, зокрема, зазначив наступне.

На виконання вимог ст. ст. 52,56 Закону "Про виконавче провадження" державним виконавцем винесено постанови про арешт коштів боржника від 22.05.17р. та 12.06.17р., які направлено до виконання та до відома у банківські установи та сторонам виконавчого провадження. Згідно ч. 3 ст. 52 Закону банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходиться на таких рахунках, зобов'язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову державного виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках. Однак таких відомостей органом ДВС не було отримано ні від банку, чи іншої фінансової установи, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, ні від сторін виконавчого провадження.

У поясненнях по справі за вх.№10810/17 від 10.07.17 представник скаржника просив визнати недійсною постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП №51891164 від 12.06.17 в частині накладення арешту на кошти боржника ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", що містяться на поточних рахунках:

- №26005924418667 в Публічному акціонерному товаристві акціонерний банк "Укргазбанк", код банку (МФО) 320478;

- №2600032622 в Публічному акціонерному товаристві "Перший Український ОСОБА_5 банк", код банку (МФО) 334851.

Розглянувши матеріали скарги, вислухавши представників скаржника та ВДВС, оцінивши подані докази відповідно до приписів ст.43 ГПК України, судом встановлено наступне.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 11.02.16 у справі №909/1408/15 стягнуто з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України" - 12 823 227,25грн. (дванадцять мільйонів вісімсот двадцять три тисячі двісті двадцять сім грн. 25коп.) - інфляційних втрат, 897 924,16грн. (вісімсот дев"яносто сім тисяч дев"ятсот двадцять чотири грн. 16коп.) - 3% річних, 182 700,00грн. (сто вісімдесят дві тисячі сімсот грн. 00коп.) - судового збору.

На виконання вказаного рішення видано наказ №155 від 29.02.16.

Відповідно до вимог ст.115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

22.05.17р. та 12.06.17р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено Постанову про арешт коштів боржника, якою накладено арешт на кошти Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", що містяться на рахунках в наступних банківських установах: Філії - Івано-Франківське обласне управління ПАТ "Ощадбанк", ПАТ АБ "Укргазбанк", Івано-Франківській філії ПАТ КБ "ПриватБанк", ПАТ "БТА ОСОБА_5", ПАТ "Перший Український ОСОБА_5 банк" та всіх інших відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом та належать боржнику у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору 15294236,55 грн.

У своїх скаргах ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" стверджує, що поточний рахунок №26005924418667 в Публічному акціонерному товаристві акціонерний банк "Укргазбанк" та поточний рахунок №2600032622 в Публічному акціонерному товаристві "Перший Український ОСОБА_5 банк" використовуються підприємством для виплати заробітної плати працівникам підприємства, сплати єдиного соціального внеску, інших обов'язкових зборів та платежів, зазначає, що одночасне накладення арешту на кошти, що знаходяться на вказаних рахунках підприємства є неправомірним, оскільки спричиняє невиплату працівникам ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" заробітної плати, чим порушує їхні права, передбачені Конституцією та Законами України, а також призводить до невиконання підприємством визначеного Законом обов'язку щодо своєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплату інших платежів до Державного бюджету України.

Частиною 1 статті 52 Закону України "Про виконавче провадження" визначається, що виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що перебувають у касах або інших сховищах боржника - юридичної особи, у банках або інших фінансових установах, у порядку, встановленому цим Законом. Інформацію про наявні у боржника рахунки виконавець отримує в органах доходів і зборів, інших державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, які зобов'язані надати йому інформацію невідкладно, але не пізніше ніж у триденний строк, а також за повідомленнями стягувача.

Згідно ч. 3 ст. 52 Закону України "Про виконавче провадження" не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов'язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.

Згідно ст. 43 Конституції України держава гарантує кожному право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом, при цьому право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Частиною 5 ст.97 Кодексу законів про працю України визначено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

У відповідності до ст. 115 Кодексу законів про працю України передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно ч.1 ст 2, ч.2 ст. 20 Конвенції про захист заробітної плати №95 визначено, що ця Конвенція застосовується до всіх осіб, яким виплачується або повинна виплачуватись заробітна плата. Заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім'ї.

У відповідності до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Як визначається ч. 6 ст. 24 Закону України "Про оплату праці" своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Пунктом 7 Оглядового листа Вищого господарського суду України від 28.01.2016 р. № 01-06/131/16 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням господарськими судами Закону України "Про виконавче провадження" (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку ВГСУ) встановлено, що накладення арешту на рахунок боржника, призначений для виплати заробітної плати працівникам підприємства, призводить до порушення їх конституційних прав.

З огляду на вищенаведене, накладення арешту на грошові кошти, за рахунок яких здійснюється виплата заробітної плати, є неправомірним.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально-обов'язкове державне соціальне страхування" кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як визначається пп.16-1 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір платниками якого, як і податку на доходи фізичних осіб, є фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) та сплачуються такі, у даному випадку, податковим агентом (ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго"), який зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм (ст.ст.14.1.180, 162.1.2, 162.1.3,163.1.2 Податкового кодексу).

В п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально-обов'язкове державне соціальне страхування" визначено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально-обов'язкове державне соціальне страхування" збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами обов'язковості сплати; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб.

У відповідності до ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально-обов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

З матеріалів справи вбачається, що 25.04.16р. між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" укладено Договір банківського рахунку №2016/РКО/047-028. Також, 26.05.17р. між ПАТ "Перший Український ОСОБА_5" та ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" укладено Договір банківського рахунку №265459992.

На підтвердження виплати заробітної плати по зазначених рахунках, сплати єдиного соціального внеску інших обов"язкових зборів та платежів скаржником надано копії:

довідки ПАТ АБ "Укргазбанк" від 23.06.17 про те, що з поточного рахунку ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" №26005924418667 здійснюється виплата заробітної плати працівникам ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", а також сплата єдиного соціального внеску, інших обов"язкових зборів та платежів.

довідки ПАТ "Перший Український ОСОБА_5" 23.06.17від №IF1/102 про те, що з рахунку ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" №2600032622 здійснюється виплата заробітної плати працівникам ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", а також сплата єдиного соціального внеску, інших обов"язкових платежів та зборів;

платіжних доручень ПАТ ПУМБ;

платіжних доручень ПАТ АБ "Укргазбанк";

виписки/особові рахунки.

Наведеними письмовими доказами підтверджується, що поточний рахунок №26005924418667 в Публічному акціонерному товаристві акціонерний банк "Укргазбанк" та поточний рахунок №2600032622 в Публічному акціонерному товаристві "Перший Український ОСОБА_5 банк" є спеціальними рахунками, грошові кошти на яких не підлягають арешту, в частині використання для виплати заробітної плати, здійснення нарахувань на заробітну плату працівників ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" та сплати обов'язкових платежів до бюджету України.

Згідно ч. 2 ст. 59 "Про виконавче провадження" у разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.

Відтак, згідно з вказаною нормою Закону арешт із спірних рахунків може бути знятий державним виконавцем на підставі рішення суду.

З огляду на вищенаведене, норми чинного законодавства, суд вважає за необхідне доводи скаржника визнати частково правомірними та скарги Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" за вих. № 17/1108 від 08.06.17р. (вх. № 6383/17 від 13.06.17р.) та за вих. № 17/1154 від 15.06.17р. (вх. № 6482/17 від 15.06.17р.) на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України задоволити частково, а саме звільнити з-під арешту грошові кошти Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", що знаходяться на поточному рахунку №26005924418667 в Публічному акціонерному товаристві акціонерний банк "Укргазбанк", код банку (МФО) 320478 та на поточному рахунку №2600032622 в Публічному акціонерному товаристві "Перший Український ОСОБА_5 банк", код банку (МФО) 334851, які використовуються для виплати заробітної плати, здійснення нарахувань на заробітну плату працівників Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" та сплати обов'язкових платежів до бюджету України.

Керуючись ст. ст. 86 ,121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Скарги Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" за вих. № 17/1108 від 08.06.17р. (вх. № 6383/17 від 13.06.17р.) та за вих. № 17/1154 від 15.06.17р. (вх. № 6482/17 від 15.06.17р.) на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України задоволити частково.

2.Звільнити з-під арешту грошові кошти Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", що знаходяться на поточному рахунку №26005924418667 в Публічному акціонерному товаристві акціонерний банк "Укргазбанк", код банку (МФО) 320478 та на поточному рахунку №2600032622 в Публічному акціонерному товаристві "Перший Український ОСОБА_5 банк", код банку (МФО) 334851, які використовуються для виплати заробітної плати, здійснення нарахувань на заробітну плату працівників Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" та сплати обов'язкових платежів до бюджету України.

3. В решті задоволенні скарги відмовити.

4. Копію ухвали направити сторонам та Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (04053, м.Київ, вул. Артема, 73).

Суддя Цюх Г.З.