
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2017 року Справа № 903/909/16 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :
головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівСибіги О.М., Бакуліної С.В.,розглянувши касаційну скаргуГородищенської сільської радина постанову від 02.03.2017 Рівненського апеляційного господарського суду у справі№903/909/16 господарського суду Волинської областіза позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_4до третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет споруГородищенської сільської ради Луцького району Волинської області Луцька районна державна адміністраціяпровизнання протиправним та скасування рішення сільської ради
За участю представників сторін:
Від позивача - ОСОБА_5 (дов. від 08.04.16)
Від відповідача - Соколюк С.В. (голова)
Мохнюк М.В. (дов.від 23.05.16)
Від 3-ї особи - Мельник В.А. (дов. від 25.04.16)
В справі оголошувалась перерва до 06.07.2017.
ВСТАНОВИЛА:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Волинської області з позовом до Городищенської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення сільської ради від 16.03.2016 за №7/2 "Про розгляд клопотання ОСОБА_4.", яким сільська рада відмовила громадянину ОСОБА_4 у продовженні договору оренди водних об'єктів та земель водного фонду від 21.02.2006.
Рішенням господарського суду Волинської області від 19.12.2016 (суддя Гарбар І.О.) позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Городищенської сільської ради Луцького району Волинської області від 16.03.2016 за № 7/2 "Про розгляд клопотання ОСОБА_4.". Стягнуто з відповідача на користь позивача 1378 грн. витрат по сплаті судового збору. Рішення мотивоване тим, що оскаржуване рішення Городищенської сільської ради прийнято не в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою колегії суддів Рівненського апеляційного господарського суду від 02.03.2017 у складі: Демянчук Ю.Г., Юрчук М.І., Мамченко Ю.А. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Городищенська сільська рада у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.ст.79, 83, 122, Земельного кодексу України.
Луцька районна державна адміністрація у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
ФОП ОСОБА_4 у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 27.09.2004 року розпорядженням Луцької РДА за № 195 "Про погодження надання в оренду водних об'єктів місцевого значення", ОСОБА_4 погоджено надання в оренду водного об'єкта місцевого значення площею 10,4374га (в тому числі 7,4174га водного плеса на території Городищенської сільської ради з орендною платою 100 грн. за один гектар в рік за водне плесо та 30 грн. за один гектар в рік за прибережну смугу, пунктом 2 даного розпорядження вирішено клопотати перед обласною радою про надання в оренду водного об'єкта місцевого значення.
Рішенням Волинської обласної ради за № 19/44 від 29.03.2005 "Про надання в оренду водних об'єктів місцевого значення", надано, в тому числі ОСОБА_4, в оренду водний об'єкт місцевого значення ставок площею водного плеса 7,4174га, який знаходиться на території Городищенської сільської ради Луцького району за межами населеного пункту, пунктом 2 доручено голові Луцької РДА укласти договір оренди, зокрема, з ОСОБА_4
Розпорядженням Луцької РДА за № 152/1.2. "Про погодження проекту землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки ОСОБА_4." від 28.11.2005 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду ОСОБА_4 загальною площею 10,4374га для риборозведення на території Городищенської сільської ради за межами населених пунктів, пунктом 2 дано згоду на передачу в довгострокову оренду на десять років ОСОБА_4 земельної ділянки водного фонду загальною площею 10,4374га, в т.ч. під водою 7,4174га та прибережною смугою - 3,02 га для ведення рибного господарства із земель водного фонду на території Городищенської сільської ради.
17.11.2005 між ОСОБА_4 та Луцькою районною державною адміністрацією укладено договір оренди водних об'єктів та земель водного фонду.
Згідно п. 1.1. договору орендодавець надає орендареві в користування на умовах оренди для ведення рибного господарства земельну ділянку водного фонду, яка знаходиться на території Городищенської сільської ради Луцького району (за межами населений пунктів), з прибережною смугою терміном на 10 років.
Пунктом 1.2. договору передбачено, що орендар приймає в оренду на вказаний термін вищенаведену земельну ділянку водного фонду загальною площею 10,4374га, в т.ч. 7,4174га водного плеса, прибережну смугу площею 3,02га із земель водного фонду на території Городищенської сільської ради.
Відповідно до п. 8.5. договору оренди - договір набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації у відповідності до чинного законодавства.
21.02.2006 договір оренди зареєстрований Державним підприємством Центр державного земельного кадастру Державного комітету України по земельним ресурсам за № 040607600011.
Розділом 6 договору передбачено, що зміни до умов договору здійснюються за взаємною згодою сторін ( п.6.1.); договір оренди може бути розірваний за взаємною згодою сторін (п.6.3.); на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду (п.6.4.).
Додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 01.11.2012 року внесено зміни щодо орендної плати.
16.02.2016 позивач звернувся до відповідача - Городищенської сільської ради - з листом, у якому повідомив про свій намір продовжити оренду водних об'єктів та земель водного фонду від 17.11.2005 та скористатися переважним правом на переукладення договору до закінчення терміну його дії.
16.03.2016 Городищенська сільська рада у листі №4Д повідомила позивача про те, що розглянула на сьомій позачерговій сесії його звернення з висловленим наміром продовжити договір оренди водних об'єктів та земель водного фонду від 21.02.2006 та рішенням №7/2 від 16.03.2016 відмовила у продовженні договору та у переукладенні його на новий строк. Також зазначила, що у попередньому листі позивачу було пояснено причини припинення договору оренди, та надіслала два примірники акту прийому-передачі щодо повернення орендованої земельної ділянки для підпису.
Рішенням Городищенської сільської ради Луцького району від 16.03.2016 року № 7/2 "Про розгляд клопотання ОСОБА_4." відмовлено ОСОБА_4 у продовженні договору оренди водних об'єктів та земель водного фонду № 040607600011 від 21.02.2006, зареєстрованого в книзі державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок та у переукладенні його на новий строк.
Посилаючись на те, що рішення від 16.03.2016 прийнято відповідачем з перевищенням повноважень ФОП ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів зазначає, що частинами 1, 3, 4, 6, 10 статті 51 Водного кодексу України визначено, що в користування на умовах оренди водними об'єктами (їх частинами) місцевого значення та ставками, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.
Орендодавцями водних об'єктів (їх частин) місцевого значення є Рада Міністрів Автономної Республіки Крим і обласні Ради.
Окремі повноваження, щодо надання водних об'єктів (їх частин) місцевого значення в користування Рада міністрів Автономної Республіки Крим та обласні ради можуть передавати відповідним органам виконавчої влади на місцях чи іншим державним органам.
Розподіл повноважень, щодо передачі водних об'єктів загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Згідно ст. 14 Водного кодексу України до компетенції Кабінету Міністрів України належить, зокрема, розпорядження водними об'єктами загальнодержавного значення.
Користування водними об'єктами (їх частинами) на умовах оренди здійснюється відповідно до вимог водного законодавства і регулюється цим кодексом та іншими актами законодавства України.
Згідно ст. 51 Водного кодексу України передачу в оренду водних об'єктів здійснюється органами, в розпорядженні яких перебуває земельна ділянка під водою (водним простором) згідно повноважень, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями даних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Згідно п. 2 ст. 16. Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Посилаючись на вищенаведені норми права, а також на те, що орендований позивачем об'єкт входить в басейн річки загальнодержавного значення, а саме річки Стир, яка протікає в межах Львівської, Волинської та Рівненської областей та в Республіці Білорусь і є правою притокою річки Прип'яті басейну Дніпра, що підтверджується листом Волинського обласного управління водних ресурсів від 28.03.2016 року за № 357/06/10-16, суди дійшли висновку, що саме Волинська обласна державна адміністрація, а не відповідач, є орендодавцем переданого позивачу в оренду водного об'єкту, який відноситься до загальнодержавного значення та вправі приймати відповідне рішення щодо продовження та/або відмови в продовженні договору оренди.
При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.4 ст.51 Водного кодексу України, водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України.
Водночас, відповідно до ст.79 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (грунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб.
За твердженням Луцької районної державної адміністрації, згідно рішення Волинської обласної ради від 27.12.2011 за №8/30 "Про встановлення (зміну) меж населених пунктів" затверджено проект землеустрою щодо встановлення та зміни меж населених пунктів, відповідно до якого в межі села Городище включено земельні ділянки площею 184,15га, в тому числі і спірна земельна ділянка, яка була надана позивачу ОСОБА_4 в оренду.
У зв'язку із набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 за №5245-УІ, з 1 січня 2013 року землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими (п.7 Прикінцевих та перехідних положень).
Частиною 4 статті 173 Земельного кодексу України визначено, що землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади.
Також, відповідно до вищезазначеного Закону Земельний кодекс України доповнено статтею 148-1, у відповідності із п.2 якої у разі переходу права власності на земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні, від держави до територіальної громади або від територіальної громади до держави до набувача земельної ділянки переходять права та обов'язки власника земельної ділянки за правовідносинами постійного користування нею.
Згідно ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Колегія суддів зазначає, що судами попередніх інстанцій не з'ясовано чи була спірна земельна ділянка включена в межі населеного пункту села Городище та відповідно не з'ясовано правовий статус цієї земельної ділянки, а також правовідносини сторін з огляду на положення вищенаведеного законодавства.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій, без з'ясування та оцінки всіх обставин справи дійшли передчасного висновку про задоволення позову.
З огляду на те, що в силу статті 1117 Господарського процесуального кодексу України у суду касаційної інстанції відсутнє право встановлювати або вважати доведеними обставини справи, які не були встановлені судами попередніх інстанцій, так само як і надавати їм власну юридичну оцінку, колегія суддів зазначає про наявність підстав для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій у даній справі і передачі її на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Враховуючи викладене та беручи до уваги доводи, викладені в касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції, під час здійснення якого суду необхідно врахувати вищезазначені обставини, які стали підставою для скасування оскаржуваних судових рішень, і повністю встановивши фактичні обставини справи, підтверджені належними та допустимими доказами, з наданням їм обґрунтованої юридичної оцінки, вирішити спір з приводу наявності чи відсутності підстав для задоволення позову із застосуванням до спірних правовідносин відповідних норм матеріального права.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Городищенської сільської ради задовольнити частково.
Постанову від 02.03.2017 Рівненського апеляційного господарського суду у справі №903/909/16 господарського суду Волинської області та рішення від 19.12.2016 господарського суду Волинської області скасувати; справу №903/909/16 направити на новий розгляд до господарського суду Волинської області.
Головуючий суддя І. Ходаківська
Судді О. Сибіга
С. Бакуліна