Постанова № 67661000, 11.07.2017, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
916/2686/16
Номер документу
67661000
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" липня 2017 р.Справа № 916/2686/16

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Лавриненко Л.В.

суддів: Лашина В.В., Філінюка І.Г.,

при секретарі судового засідання – Кияшко Р.О.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ

на ухвалу Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 р.

по справі № 916/2686/16

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ

до боржника ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область

за участю арбітражного керуючого ОСОБА_2 м. Одеса

про визнання банкрутом

Учасники провадження у справі про банкрутство в судове засідання не з’явились, про причини такого нез’явлення суд апеляційної інстанції не повідомили.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.07.2017 р., прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ на ухвалу Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 р. по справі № 916/2686/16.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Апеляційна скарга розглянута в межах строку, вставленого частиною 2 ст. 102 ГПК України.

В вересні 2016 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ звернулось до Господарського суду Одеської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.10.2016 р. порушено провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2 В той же день, місцевим господарським судом здійснено офіційне оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство боржника з метою виявлення всіх кредиторів та можливих санаторів.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.12.2016 р. зобов’язано розпорядника майна представити рішення комітету кредиторів відносно подальшого розгляду справи (ліквідація, санація, мирова угода).

На виконання вимог ухвали Господарського суду Одеської області від 13.12.2016 р., арбітражний керуючий ОСОБА_2 м. Одеса 19.01.2017 р. подав до Господарського суду Одеської області протокол засідання комітету кредиторів боржника від 18.01.2017 р. про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_2 м. Одеса.

Постановою Господарського суду Одеської області від 19.01.2017 р. визнано Приватне підприємство “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область банкрутом, відкрито відносно боржника ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2 м. Одеса.

04.05.2017 р. арбітражний керуючий ОСОБА_2 м. Одеса звернувся до Господарського суду Одеської області з клопотання про затвердження складу ліквідаційної комісії ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область, до складу якої включити представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 р. призначено членів ліквідаційної комісії ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область:

- голова комісії – арбітражний керуючий ОСОБА_2 м. Одеса;

- член ліквідаційної комісії – представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ.

Не погодившись з наведеною ухвалою, Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ оскаржило її до Одеського апеляційного господарського суду.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального права, зокрема вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Розглянувши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 р. № 2343-XII (в редакції від 19.01.2013 р.).

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

За приписами ч. 1 ст. 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 наведеного Закону арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Повноваження ліквідатора закріплені частиною другою ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

За приписами цієї норми ліквідатор з дня свого призначення:

приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження;

- виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;

- проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута;

- аналізує фінансове становище банкрута;

- виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;

- очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;

- пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості;

- має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;

- з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок;

- коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту;

- заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими;

- подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника;

- вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;

- передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню, на строк не менше п'яти років з дати визнання особи банкрутом;

- продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;

- повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;

- у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку;

- веде реєстр вимог кредиторів;

- подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

- здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. ч. 9-10 ст. 41 наведеного Закону ліквідатор не рідше ніж один раз на місяць надає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.

Ліквідатор зобов'язаний на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури.

За приписами абз. 1 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за клопотанням ліквідатора, погодженим з комітетом кредиторів, господарський суд призначає членів ліквідаційної комісії.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.05.2017 р. арбітражний керуючий ОСОБА_2 м. Одеса звернувся до Господарського суду Одеської області з клопотанням про затвердження складу ліквідаційної комісії ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область, до складу якої включити представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 р. призначено членів ліквідаційної комісії ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область:

- голова комісії – арбітражний керуючий ОСОБА_2 м. Одеса;

- член ліквідаційної комісії – представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ.

При цьому, як свідчать матеріали справи, на засіданні комітету кредиторів ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область, яке відбулось 13.06.2017 р., тобто після винесення оскаржуваної ухвали, на розгляд комітету кредиторів було поставлено питання, зокрема щодо погодження зборами комітету кредиторів боржника клопотання ліквідатора про призначення членів ліквідаційної комісії банкрута, відповідно до якого, комітетом кредиторів виражено негативну процесуальну позицію та зазначено про передчасність, безпідставність та необґрунтованість подання такого клопотання до господарського суду.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що на момент звернення арбітражного керуючого ОСОБА_2 м. Одеса до господарського суду з клопотанням про призначення ліквідаційної комісії, останне не було погоджено з комітетом кредиторів ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область, що є суттєвим порушенням абз. 1 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Таким чином, враховуючи той факт, що матеріалами справи не підтверджено погодження арбітражним керуючим ОСОБА_2 м. Одеса клопотання про призначення ліквідаційної комісії з комітетом кредиторів ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область до моменту подання цього клопотання до господарського суду та винесення оскаржуваної ухвали, суд апеляційної інстанції зазначає, що ухвала Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 р. в частині призначення ліквідаційної комісії підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 91, 93, 101-105 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “НІКО – ТАЙС” м. Київ задовольнити.

Ухвалу Господарського суду Одеської області від 06.06.2017 р. по справі № 916/2686/16 в частині призначення членів ліквідаційної комісії ОСОБА_1 підприємства “ТОПРАК” с. Дмитрівка, Одеська область згідно з представленого ліквідатором списку – скасувати.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 11.07.2017 р.

Головуючий суддя Л.В. Лавриненко

Судді В.В. Лашин

ОСОБА_3