Рішення № 67660287, 06.07.2017, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
908/1043/17
Номер документу
67660287
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 15/35/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.07.2017 Справа № 908/1043/17

За позовом ОСОБА_1, 69120, АДРЕСА_1

до відповідача Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», 69032, м. Запоріжжя, Південне шосе, 15

про визнання частково недійсним рішення наглядової ради ПАТ «ЗАлК» оформленого протоколом від 31.01.2017

Суддя Горохов І.С.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_3, довіреність № 134 від 24.05.2017;

від відповідача: Васильченко О.І., довіреність № 011.11-11 від 24.03.2017;

суть спору:

До господарського суду Запорізької області звернулась ОСОБА_1, м. Запоріжжя до відповідача Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», м. Запоріжжя про визнання частково недійсним рішення наглядової ради ПАТ «ЗАлК» оформленого протоколом від 31.01.2017.

19.05.2017 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 19.05.2017 позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/1043/17. Справі присвоєно номер провадження 15/35/17. Розгляд справи призначено на 08.06.2017.

Ухвалою суду від 08.06.2017 розгляд справи відкладався на 06.07.2017.

Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу, за наявними у справі документальними доказами.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 30.01.2017 було проведено засідання наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», результати якого оформлені протоколом від 31.01.2017. Зі змісту зазначеного протоколу вбачається, що наглядовою радою прийнято рішення про зобов'язання генерального директора здійснювати закупівлю товарів, робіт та послуг у відповідності до ЗУ «Про здійснення публічних закупівель». За твердженнями позивача, вказане рішення було прийнято з порушенням приписів чинного законодавства, статуту товариства. На підставі викладеного позивач просить суд визнати частково недійсним рішення наглядової ради, оформлені протоколом від 31.01.2016. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

У судовому засіданні 06.07.2017 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представником відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі. У письмовій заяві зазначив, що погоджується з позовом позивача з підстав, що дія Закону України «Про здійснення публічних закупівель» не поширюється на діяльність ПАТ «ЗАлК», у зв'язку з чим в даному випадку вказане рішення суперечить приписам законодавства. Враховуючи роз'яснення мінекономрозвитку ПАТ «ЗАлК» не підпадає під дію ЗУ «Про публічні закупівлі». Прийняття оскаржуваного рішення наглядовою радою ПАТ «ЗАлК» порушує також приписи ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до якого, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Обмеження ПАТ «ЗАлК» у здійснення вибору контрагентів призводить до порушення права та законні інтереси позивача, як акціонера.

В судовому засіданні 06.07.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд встановив наступне.

Відповідно до наявної в матеріалах справи випискою про стан рахунку в цінних паперах від 20.03.2017 вбачається, що ОСОБА_1 є власником акцій Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» у кількості 1000 одиниць, що становить 0,0002 % статутного капіталу.

Судом встановлено, що 31.01.2017 відбулося засідання наглядової ради загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», яке оформлено протоколом № 1 від 31.01.2017, членами наглядової ради товариства обрано наступних осіб: ОСОБА_5 (голова наглядової ради), ОСОБА_6 (заступник голови наглядової ради), ОСОБА_7 (секретар наглядової ради).

Крім того, під час вказаного засідання, наглядовою радою прийнято рішення щодо зобов'язання генерального директора здійснювати закупівлю товарів, робіт та послуг у відповідності до Закону України «Про здійснення публічних закупівель».

Позивач стверджує, що вказані рішення було прийнято з порушенням приписів чинного законодавства, статуту товариства, з урахуванням вищевикладеного, звернувся за захистом своїх порушених прав до суду.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про господарські товариства» підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належить, зокрема, акціонерне товариство, яке діє на підставі статуту.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство - це господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Частиною 1 ст. 92 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

За змістом ст. 97 Цивільного кодексу України управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

В акціонерному товаристві може бути створена наглядова рада акціонерного товариства, яка здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства (ч. 1 ст. 160 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про господарські товариства» в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства, яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу.

Наглядова рада акціонерного товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства, і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, контролює та регулює діяльність виконавчого органу (ч. 1 ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства»).

Відповідно до ст. 51 даного Закону наглядова рада акціонерного товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства, і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, контролює та регулює діяльність виконавчого органу.

Приписами статті 52 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що до компетенції наглядової ради належить вирішення питань, передбачених цим Законом, статутом, а також переданих на вирішення наглядової ради загальними зборами. До виключної компетенції наглядової ради належить: затвердження в межах своєї компетенції положень, якими регулюються питання, пов'язані з діяльністю товариства; підготовка порядку денного загальних зборів, прийняття рішення про дату їх проведення та про включення пропозицій до порядку денного, крім скликання акціонерами позачергових загальних зборів; прийняття рішення про проведення чергових або позачергових загальних зборів відповідно до статуту товариства та у випадках, встановлених цим Законом; прийняття рішення про продаж раніше викуплених товариством акцій; прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій; прийняття рішення про викуп розміщених товариством інших, крім акцій, цінних паперів; затвердження ринкової вартості майна у випадках, передбачених цим Законом; обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу; затвердження умов контрактів, які укладатимуться з членами виконавчого органу, встановлення розміру їх винагороди; прийняття рішення про відсторонення голови або члена виконавчого органу від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови виконавчого органу; обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів товариства; обрання реєстраційної комісії, за винятком випадків, встановлених цим Законом; обрання аудитора товариства та визначення умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг.

Частиною 11 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що кількісний склад наглядової ради встановлюється статутом акціонерного товариства. Мінімальна кількість членів наглядової ради публічного акціонерного товариства не може бути меншою ніж 5 осіб.

Відповідно до змісту п. 9.1.2. статуту Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (в редакції, що затверджена рішенням загальних зборів акціонерів, оформленим протоколом № 20 від 14.08.2015) органами управління товариством є, в тому числі, наглядова рада.

Наглядова рада товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства, і в межах компетенції, контролює та регулює діяльність генерального директора. (п. 11.1 статуту відповідача).

Члени наглядової ради акціонерного товариства обираються з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числа юридичних осіб - акціонерів строком на 3 (три) роки. Кількість членів наглядової ради разом з головою наглядової ради становить 7 (сім) осіб (п. 11.2 статуту відповідача).

У п. 11.5.9 статуту відповідача вказано, що до виключної компетенції наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» належить, в тому числі, обрання та припинення повноважень генерального директора, прийняття рішення про проведення чергових та позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів або за препозицією генерального директора; прийняття рішення про продаж раніше викуплених товариством акцій; прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій; прийняття рішення про викуп розміщених товариством інших, крім акцій, цінних паперів.

Згідно із ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Статтею 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Корпоративні права - це сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами (п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про акціонерні товариства»).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 25 вказаного нормативно-правового акту передбачено, що кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи право на участь в управлінні акціонерним товариством.

Згідно п. 38 Постанови № 13 від 24.10.2008 Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» учасники товариства (акціонери), а також інші особи, права та законні інтереси яких порушено рішенням наглядової ради чи виконавчого органу товариства, вправі оскаржити до суду відповідні рішення як акти, оскільки наглядова рада та виконавчий орган товариства є його органами управління, що приймають обов'язкові для виконання рішення.

Рішення наглядової ради товариства може бути оскаржено в судовому порядку акціонером (учасником) товариства шляхом пред'явлення позову про визнання його недійсним, якщо таке рішення не відповідає вимогам законодавства та порушує права чи законні інтереси учасника (акціонера) товариства. Відповідачем за таким позовом є товариство. При вирішенні спорів, пов'язаних з порядком скликання і роботи наглядової ради товариства, визначенням правомочності її засідання, необхідно застосовувати положення установчих документів товариства (п. 39 Постанови № 13 від 24.10.2008 Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»).

У п. 2.31 Постанови № 4 від 26.02.2016 Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин» підставами визнання недійсними рішень наглядової ради можуть бути такі порушення порядку скликання та проведення засідання ради, які мали наслідком неправомочність засідання наглядової ради.

Таким чином, діючим законодавством України акціонерам надано право оскаржити рішення органу товариства, якщо воно порушує їх права та охоронювані законом інтереси, у випадку, зокрема, недотримання встановленої процедури їх скликання та прийняття рішення неповноважним складом.

Відповідно до п. 9 ст. 1 ЗУ «Про публічні закупівлі» замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:

- юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;

- органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;

- у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Відповідно до роз'яснень Мінекономрозвитку від 29.04.2016 № 3302-06/12875-06 важливим елементом для розуміння поняття «замовник» у контексті Закону є спосіб, у який держава або органи місцевого самоврядування забезпечують свої потреби: 1) на комерційній чи промисловій основі; 2) на умовах, установлених рішеннями державних органів, які зобов'язують юридичних осіб забезпечувати державні чи громадські потреби в певний спосіб та на певних умовах. З огляду на вищезазначене, потрібно розмежовувати способи, якими забезпечуються потреби держави та територіальної громади. Діяльність не є комерційною чи промисловою у разі якщо держава, підконтрольні їй організації при забезпеченні певної державної потреби керуються іншими мотивами ніж прибутковість, водночас така діяльність не залежить від економічних ризиків і витрат на неї (оскільки держава визначила мету організації саме для здійснення такої діяльності та нормативно встановила спосіб, умови, ціни, тарифи тощо). Натомість, діяльність здійснюється на комерційній основі у випадках, коли потреби держави та територіальної громади забезпечуються на конкурентному ринку. Різниця в забезпеченні потреб у вищеперелічених випадках полягає в тому, що в першому випадку контрольовані державою інституції (організації) виконують публічні функції та зобов'язання перед державою чи громадою, установлені нормативно-правовими актами, розпорядчими рішеннями, статутами юридичних осіб, а не здійснюють таку діяльність на комерційній основі, де прибутковість є основною мотивацією. Таким чином, у разі якщо потреби держави або територіальної громади забезпечуються не на комерційній чи промисловій основі, необхідно визначитись щодо наявності ознак, встановлених Законом.

З огляду на вищевикладені приписи законодавства, враховуючи роз'яснення мінекономрозвитку ПАТ «ЗАлК» не підпадає під дію ЗУ «Про публічні закупівлі».

Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання частково недійсним рішення наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» оформленого протоколом від 31.01.2017 є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення наглядової ради, оформлене протоколом від 31.01.2017 року в частині зобов'язання генерального директора здійснювати закупівлю робіт та послуг у відповідності до Закону України «Про здійснення публічних закупівель», оформлене протоколом наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (ідентифікаційний код 00194122) від 31.01.2017.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (69032, м. Запоріжжя, Південне шосе, 15; ідентифікаційний код 00194122) на користь ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.). Видати наказ.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 11 липня 2017 року.

Суддя І. С. Горохов