
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року Справа № 20б/5014/2055/2012 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Катеринчук Л.Й. (головуючого), Куровського С.В., Панової І.Ю.розглянувши касаційну скаргуДПІ у місті Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській областіна постанову та ухвалуДонецького апеляційного господарського суду від 01.02.2017 року Господарського суду Луганської області від 15.11.2016 рокуу справі Господарського суду№ 20б/5014/2055/2012 Луганської областіза заявоюДержавного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль"до Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль"про визнання банкрутомліквідаторВіскунов О.В.в судовому засіданні взяли участь представники:
ДПІ у місті Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області: не з'явилися,Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль": ліквідатор Віскунов О.В., арбітражний керуючий,Міністерства енергетики та вугільної промисловості України: Притула Г.Ю. (довіреність №06/2017 від 12.01.2017 року),Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України": Жорова Л.М. (довіреність №271/16 від 27.12.2016 року).В С Т А Н О В И В :
у провадженні Господарського суду Луганської області знаходилася справа №20б/5014/2055/2012 про банкрутство Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" (далі - ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", боржник), порушена ухвалою від 15.08.2012 року за заявою боржника за спеціальною процедурою відповідно до статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України №2343-ХІІ, до внесення змін Законом України №4212-VІ від 22.12.2011 року) (далі - Закон про банкрутство); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (том 8, а.с. 79 - 80).
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 31.08.2012 року залучено до участі у справі Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (далі - Міненерговугілля України) як орган управління майном державного підприємства-боржника (том 8, а.с. 81 - 84).
Постановою Господарського суду Луганської області від 15.10.2012 року, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 05.11.2012 року, боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Віскунова О.В., якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру банкрута та надати суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута (том 8, а.с. 88 - 95).
Ухвалами Господарського суду Луганської області від 14.01.2013 року визнано грошові вимоги до боржника таких кредиторів: Приватного підприємства "Фірма "ЕТЕК" на суму 967 609, 80 грн., Державного підприємства "Енергоринок" на суму 4 787, 26 грн., ТОВ "Будівельна компанія "Дельта" на суму 635 475, 47 грн. та Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" на суму 33 029 589, 35 грн. (том 8, а.с. 113 - 133).
Строк ліквідаційної процедури у справі та повноважень ліквідатора банкрута Віскунова О.В. неодноразово продовжувався ухвалами місцевого господарського суду.
У зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області, Господарський суд Луганської області призупинив свою роботу, а справа №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" була втрачена на стадії ліквідаційної процедури підприємства-банкрута.
Розпорядженням Голови Вищого господарського суду України №18-р від 02.04.2015 року "Про відновлення роботи Господарського суду Луганської області" відновлено роботу Господарського суду Луганської області з 06.04.2015 року за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.06.2015 року суддею Ковалінас М.Ю. прийнято до провадження матеріали провадження з відновлення втрачених матеріалів справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" (том 2, а.с. 66 - 69).
За наслідками проведеної роботи з відновлення втраченої справи №20б/5014/2055/2012 на стадії ліквідаційної процедури банкрута до матеріалів справи долучено належно засвідчені копії судових рішень, прийнятих у справі №20б/5014/2055/2012 Господарським судом Луганської області до моменту призупинення його роботи у зв'язку з проведенням антитерористичної операції у місті Луганську (том 3, а.с. 2 - 50, том 8, а.с. 79 - 243, том 9, а.с. 1 - 91).
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 22.10.2015 року визнано грошові вимоги ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" до боржника на суму 340 000 грн. у четверту чергу задоволення (том 3, а.с. 205 - 211).
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.05.2016 року визнано грошові вимоги ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" до боржника на суму 78 906, 45 грн. у четверту чергу задоволення (том 4, а.с. 109 - 113).
08.06.2016 року на виконання постанови про визнання боржника банкрутом ліквідатор Віскунов О.В. надав місцевому господарському суду звіт ліквідатора ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" за вих. №01/06-16 від 01.06.2016 року з додатками, в тому числі ліквідаційний баланс банкрута станом на 01.06.2016 року та реєстр вимог кредиторів, складені за наслідками проведення ліквідаційної процедури у даній справі (вх. №4451/16) (том 4, а.с. 115-143, том 5, а.с. 1-209, том 6, а.с. 1-293, том 7, а.с. 1-160).
Розгляд справи у підсумковому засіданні неодноразово відкладався ухвалами місцевого господарського суду (том 7, а.с. 165 - 167, 180 - 182, 221 - 225, том 8, а.с. 16 - 22, 53 - 59).
15.09.2016 року, 18.10.2016 року та 15.11.2016 року до місцевого господарського суду надійшли клопотання ліквідатора Віскунова О.В. про долучення до матеріалів справи документів, зокрема, рішення Господарського суду Харківської області від 24.12.2014 року у справі №922/5446/14 про визнання за ТОВ "Віктор енд Віктор Ко Лдт" права власності на майно ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", яке було реалізоване на аукціоні від 15.05.2014 року з продажу рухомого та нерухомого майна банкрута в ліквідаційній процедурі за лотом №1; актів приймання-передавання документів боржника на тимчасове зберігання в архів Лисичанської міської ради; відомостей щодо об'єктів права інтелектуальної власності боржника, даних про облік за банкрутом споруд цивільного захисту, даних про звернення ліквідатора до Лисичанської міської ради із заявами про припинення права боржника на постійне користування земельними ділянками (вх. №6733/16 та №8456/16) (том 7, а.с. 237 - 253, том 8, а.с. 46 - 51, 76 - 78).
Розглянувши подані документи у судовому засіданні від 15.11.2016 року (суддя Ковалінас М.Ю.), місцевий господарський суд ухвалою відновив матеріали справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" в частині ухвал Господарського суду Луганської області у цій справі та постанови Господарського суду Луганської області від 15.10.2012 року у справі №20б/5014/2055/2012 про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також в частині матеріалів, наданих сторонами та учасниками процесу у справі №20б/5014/2055/2012 після 24.10.2014 року; затвердив підсумковий звіт ліквідатора за вих. №01/06-16 від 01.06.2016 року про стан проведення ліквідаційної процедури та фінансовий звіт ліквідатора за вих. №01/06-16-1 від 01.06.2016 року, ліквідаційний баланс банкрута станом на 01.06.2016 року; ліквідував банкрута - ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" як юридичну особу; провадження у справі припинив та скасував мораторій на задоволення вимог кредиторів; у зв'язку з ліквідацією банкрута зобов'язав Головне управління статистики у Луганській області виключити банкрута - ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, зобов'язав Державного реєстратора виконавчого комітету Лисичанської міської ради Луганської області в порядку, передбаченому абзацом 4 пункту 14 частини 1 статті 1, частиною 12 статті 17 та статтею 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в редакції Закону від 26.11.2015 №835-VIII, провести державну реєстрацію припинення юридичної особи ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", зобов'язав Лисичанську міську раду Луганської області припинити право постійного користування земельними ділянками банкрута - ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль"; зобов'язав арбітражного керуючого Віскунова О.В. виконувати повноваження ліквідатора банкрута до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" та надати до суду докази здійснення такого запису (том 9, а.с. 97 - 110). Судове рішення мотивоване встановленням обставин повноти здійснених ліквідатором дій в ході ліквідаційної процедури та надання суду документів, що свідчать про належне завершення процедури ліквідації з незадоволеними в ході ліквідаційної процедури кредиторськими вимогами на суму більш як 69 млн. грн. за недостатністю активів боржника згідно з поданим реєстром непогашених вимог кредиторів.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою, ДПІ у місті Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області (далі - скаржник), як конкурсний кредитор з незадоволеними грошовими вимогами до боржника на суму понад 7,6 млн. грн., звернулася до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати ухвалу суду першої інстанції від 15.11.2016 року як таку, що прийнята за умов неповноти дослідження обставин справи на предмет належного виконання ліквідатором обов'язків з ліквідації державного підприємства-банкрута як юридичної особи та відповідності законодавству про банкрутство поданого ліквідатором на затвердження до суду підсумкового звіту, у зв'язку з чим є передчасними висновки місцевого господарського суду про можливість завершення ліквідаційної процедури у даній справі.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 01.02.2017 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Агапов О.Л., судді: Малашкевич С.А., Мартюхіна Н.О.) апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу Господарського суду Луганської області від 15.11.2016 року у даній справі - без змін з тих же підстав (том 10, а.с. 60 - 62).
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями про завершення ліквідаційної процедури у справі, скаржник звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просив скасувати постанову апеляційного суду від 01.02.2017 року та ухвалу суду першої інстанції від 15.11.2016 року, справу направити на розгляд місцевого господарського суду, обґрунтовуючи порушенням судами попередніх інстанцій положень статей 78, 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України), статті 98 Закону про банкрутство в редакції з 19.01.2013 року, пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 року, та неповнотою дослідження обставин, що мають значення для справи.
Скаржник доводить передчасність висновків судів про можливість завершення ліквідаційної процедури у справі з посиланням на невідповідність вимогам податкового законодавства відмови ліквідатора Віскунова О.В. контролюючому органу в проведенні податкової перевірки підприємства-банкрута у серпні 2016 року, зважаючи на обставини подання ліквідатором банкрута до податкової інспекції заяви за формою №8-ОПП, що є підставою для проведення такої перевірки в силу положень статті 78 ПК України, та наявності в контролюючого органу сумнівів щодо правомірності задекларованих боржником, як платником податків, доходів та витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, на суму 887 260 грн. за 2013 рік та на суму 5 431 757 грн. за 2014 рік, задекларованого доходу від будь-якої діяльності на суму 122 792 грн., а також задекларованих боржником збитків на суму 5 154 511 грн. за 2015 рік. Також, скаржник зазначив, що в податкової інспекції, в якій підприємство-банкрут перебувало на податковому обліку, відсутні дані щодо припинення Лисичанською міською радою права ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" на постійне користування земельними ділянками, що знаходяться у місті Лисичанську по вулиці Енергетиків, 96 та 98, по вулиці Красна, 30 та по вулиці Гора Кірова, 15, що свідчить про неповноту здійснених ліквідатором заходів з ліквідації ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" як юридичної особи та передчасність у зв'язку із цим затвердження судами звіту ліквідатора за підсумками ліквідаційної процедури банкрута.
04.07.2017 року до початку судового засідання у справі представником Міненерговугілля України за довіреністю Притулою Г.Ю. подано до Вищого господарського суду України клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату з метою забезпечення можливості заявнику надати суду обґрунтовані пояснення чи заперечення на касаційну скаргу, мотивоване тим, що представник Міненерговугілля України за довіреністю Климась О. ознайомився з матеріалами справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" лише 03.07.2017 року (вх. №6205 Д3/11091).
Розглянувши зазначене клопотання у судовому засіданні від 04.07.2017 року та вислухавши думку представника Міненерговугілля України - Притули Г.Ю., яка підтримала заявлене нею клопотання, а також представника Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - Жорової Л.М. та ліквідатора банкрута Віскунова О.В., які пояснили, що покладаються на розсуд суду при вирішенні питання про відкладення розгляду справи, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про його відхилення та продовження розгляду касаційної скарги по суті, оскільки судове засідання суду касаційної інстанції з розгляду касаційної скарги податкової інспекції на рішення судів першої та апеляційної інстанцій про завершення ліквідаційної процедури у справі №20б/5014/2055/2012 про банкрутство Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" було призначене ухвалою від 14.06.2017 року на 27.06.2017 року та відкладалося ухвалою касаційного суду від 27.06.2017 року на 04.07.2017 року з направленням зазначених ухвал касаційного суду учасникам провадження у справі, в тому числі Міненерговугілля України. Відтак, в органу управління майном державного підприємства-банкрута було достатньо часу для реалізації процесуального права на ознайомлення з матеріалами справи та висловлення правової позиції щодо можливості завершення ліквідаційної процедури Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" відповідно до оскаржуваних постанови апеляційного суду від 01.02.2017 року та ухвали суду першої інстанції від 15.11.2016 року у даній справі.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову апеляційного суду від 01.02.2017 року та ухвалу суду першої інстанції від 15.11.2016 року про завершення ліквідаційної процедури у справі на предмет повноти встановлених обставин справи та правильності їх юридичної оцінки, перевіривши застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, вислухавши представників Міненерговугілля - Притулу Г.Ю., Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - Жорову Л.М., а також ліквідатора банкрута Віскунова О.В., дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.
Відповідно до частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Частинами 1, 2 статті 51 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року передбачено, що якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд зі заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора.
Пунктом 11 Розділу X Прикінцеві та Перехідні положення Закону про банкрутство (в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року, чинній з 19.01.2013 року) передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.
Матеріалами справи підтверджується та судами встановлено, що 15.10.2012 року боржника визнано банкрутом. Отже, в ході ліквідаційної процедури до Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" повинні застосовуватися положення, які регулюють хід ліквідаційної процедури в редакції Закону про банкрутство до набрання чинності змін згідно із Законом України №4212-VІ від 22.12.2011 року з 19.01.2013 року; при цьому, порядок продажу майна підприємства-банкрута в провадженні у даній справі про банкрутство визначається положеннями Закону про банкрутство в редакції зі змінами згідно Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року.
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року, ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; формує ліквідаційну масу; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 1 статті 26 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року передбачено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 32 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року, після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи-банкрута.
Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів); подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури, розгляд та затвердження ліквідаційного балансу судом є обов'язковим предметом судового засідання, за наслідком якого приймається рішення про ліквідацію (припинення) юридичної особи боржника. Затверджуючи звіт ліквідатора, господарський суд повинен дати оцінку належності проведення ліквідатором всієї ліквідаційної процедури, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів, відповідності законодавству про банкрутство складеного ліквідаційного балансу та всіх обов'язкових додатків до звіту ліквідатора, оцінити повноту реалізації ліквідатором активів боржника.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ухвалою місцевого господарського суду від 15.08.2012 року порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль"; постановою місцевого господарського суду 15.10.2012 року, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 05.11.2012 року, боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Віскунова О.В., якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру банкрута та надати суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута (том 8, а.с. 79 - 80, 88 - 95). Отже, провадження у даній справі про банкрутство здійснюється згідно із Законом про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року, за винятком продажу майна банкрута в ліквідаційній процедурі, що регулюється положеннями Закону про банкрутство в редакції з 19.01.2013 року.
Матеріалами справи підтверджуються та судами встановлено обставини залучення до участі у справі Міненерговугілля України як органу управління майном державного підприємства-боржника ухвалою суду першої інстанції від 31.08.2012 року та визнання місцевим господарським судом вимог кредиторів до боржника ухвалами від 14.01.2013 року, від 22.10.2015 року та від 24.05.2016 року, в тому числі кредиторських вимог Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" на суму 33 029 589, 35 грн. (том 3, а.с. 205 - 211, том 4, а.с. 109 - 113, том 8, а.с. 81 - 84, 113 - 133). Отже, загальна сума кредиторської заборгованості боржника складає 70 388 468, 65 грн., в тому числі конкурсні вимоги на суму 70 309 562, 20 грн., з яких вимоги по заробітній платі на суму 997 851, 27 грн., та поточні вимоги на суму 78 906, 45 грн.
Місцевим господарським судом встановлено, що у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області, Господарський суд Луганської області призупинив свою роботу, а справа №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" була втрачена на стадії ліквідаційної процедури підприємства-банкрута, що зафіксовано в Акті експертної комісії Господарського суду Луганської області №1 від 03.04.2015 року.
Після відновлення роботи Господарського суду Луганської області з 06.04.2015 року у місті Харкові відповідно до Розпорядження Голови Вищого господарського суду України №18-р від 02.04.2015 року, матеріали провадження з відновлення втрачених матеріалів справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" були прийняті до провадження суддею Ковалінас М.Ю. згідно ухвали Господарського суду Луганської області від 17.06.2015 року (том 2, а.с. 66 - 69).
З матеріалів справи вбачається, що за наслідками проведеної роботи з відновлення втраченої справи №20б/5014/2055/2012 на стадії ліквідаційної процедури банкрута до матеріалів справи долучено належно засвідчені копії судових рішень, прийнятих у справі №20б/5014/2055/2012 Господарським судом Луганської області до моменту призупинення його роботи у зв'язку з проведенням антитерористичної операції у місті Луганську (том 3, а.с. 2 - 50, том 8, а.с. 79 - 243, том 9, а.с. 1 - 91).
З огляду на таке та керуючись положеннями частини 3 статті 1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", місцевий господарський суд дійшов висновку про відновлення втрачених матеріалів справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" в частині ухвал Господарського суду Луганської області у цій справі та постанови Господарського суду Луганської області від 15.10.2012 року у справі №20б/5014/2055/2012 про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також в частині матеріалів, наданих сторонами та учасниками процесу у справі №20б/5014/2055/2012 після 24.10.2014 року.
Судами встановлено, що 08.06.2016 року ліквідатором Віскуновим О.В. подано до місцевого господарського суду на затвердження звіт ліквідатора ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" за вих. №01/06-16 від 01.06.2016 року з додатками, в тому числі ліквідаційний баланс банкрута станом на 01.06.2016 року та реєстр вимог кредиторів, складені за наслідками проведення ліквідаційної процедури підприємства-боржника (том 4, а.с. 115 - 143, том 5, а.с. 1 - 209, том 6, а.с. 1 - 293, том 7, а.с. 1 - 160).
Розглядаючи справу у підсумковому засіданні від 15.11.2016 року на стадії ліквідаційної процедури, суд першої інстанції дійшов висновку, що ліквідатором Віскуновим О.В. вчинено належні дії з ліквідації банкрута та надано суду документи, що підтверджують завершення ліквідаційної процедури, в тому числі реєстр вимог кредиторів з кредиторською заборгованістю на загальну суму понад 69 млн. грн., що залишилась незадоволеною за недостатністю активів боржника, тому є підстави для затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута з припиненням банкрута, як юридичної особи, та припиненням провадження у справі про банкрутство з огляду на таке.
Судами встановлено, що в ході ліквідаційної процедури ліквідатором Віскуновим О.В. вжито всіх необхідних заходів з пошуку, виявлення та повернення майнових активів банкрута, зокрема, належних дій щодо направлення запитів до відповідних органів та установ, за результатами чого з'ясовано відсутність зареєстрованих за боржником об'єктів права власності (транспортних засобів, тракторів, сільськогосподарської техніки, дорожньо-будівельних та меліоративних машин та інших механізмів, повітряних та морських суден) та об'єктів права інтелектуальної власності; відсутність боржника на обліку в митних органах ДФС, а також серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів; відсутність відомостей на виконання підготовчих та будівельних робіт щодо підприємства-банкрута (том 7, а.с. 130 - 136, 253, том 8, а.с. 32, 49).
Матеріалами справи підтверджується та судами встановлено, що банківські рахунки підприємства-банкрута у Сєвєродонецькому відділенні ПАТ "Промінвестбанк" в Луганській області та Філії Луганського обласного управління ПАТ "Державний ощадний банк України", які за даними податкової інспекції, в якій боржник перебував на податковому обліку, залишилися відкритими станом на грудень 2015 року, закрито у лютому-березні 2016 року, що підтверджується довідками банківських установ; виконавчі документи щодо стягнення з банкрута на виконанні в органах державної виконавчої служби відсутні; документи підприємства-боржника передані на тимчасове зберігання до архівного відділу Лисичанської міської ради (том 7, а.с. 137, 149 - 152, 249 - 252).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, на виконання вимог статті 25 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року ліквідатором Віскуновим О.В. прийнято до свого відання майно ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" відповідно до даних бухгалтерського обліку за актом приймання-передачі від 01.11.2012 року та проведено інвентаризацію майнових активів боржника станом на 01.11.2012 року, за результатами якої у підприємства-банкрута виявлено рухоме та нерухоме майно, яке включено до складу ліквідаційної маси ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль".
Судами встановлено, що з метою реалізації майна банкрута в ліквідаційній процедурі для погашення вимог кредиторів, включених до реєстру, 14.10.2013 року ліквідатором Віскуновим О.В. надіслано на адресу Міненерговугілля України, як органу управління майном державного підприємства-боржника, для погодження перелік ліквідаційної маси ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", визначеної за результатами інвентаризації майнових активів банкрута станом на 01.11.2012 року.
Матеріалами справи підтверджуються та судами встановлено обставини погодження наказом Міненерговугілля України №805 від 30.10.2013 року переліку ліквідаційної маси ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" залишковою вартістю 10 310 957, 01 грн. станом на 01.10.2013 року, яка може бути відчужена в рахунок погашення кредиторської заборгованості під час провадження у справі №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" (том 5, а.с. 58, 60 - 90).
Судами встановлено, що реалізація майна банкрута в ліквідаційній процедурі відбувалася шляхом проведення аукціону, до організації якого на договірній основі ліквідатором залучено Філію Товарної Біржі "Електронні торги України" у місті Луганську, кандидатуру якої, як організатора аукціону, погоджено наказом Міненерговугілля №914 від 09.12.2013 року та залучено її до участі у даній справі про банкрутство ухвалою місцевого господарського суду від 06.02.2014 року (том 5, а.с. 59, том 7, а.с. 2 - 5, том 9, а.с. 48 - 53).
Суди встановили обставини проведення аукціону з продажу активів ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" цілісним майновим комплексом за початковою вартістю 69 969 562, 20 грн., однак, призначений на 31.01.2014 року, аукціон з його реалізації визнано таким, що не відбувся у зв'язку з відсутністю учасників аукціону.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, на виконання вимог частини 5 статті 44 Закону про банкрутство ліквідатор Віскунов О.В. розпочав продаж майнових активів банкрута частинами (окремими лотами). Так, рухоме та нерухоме майно (основні засоби) боржника за лотами №1, №2 та №3 виставлялося на продаж за початковою вартістю, визначеною суб'єктом оціночної діяльності в розмірі 13 362 402 грн., на першому аукціоні (19.03.2014 року) та на повторному аукціоні (04.04.2014 року), які визнано такими, що не відбулися у зв'язку невчасною публікацією оголошень про їх проведення на веб-сайті Мін'юсту.
Матеріалами справи підтверджується та судами встановлено, що 15.05.2014 року за результатами проведення другого повторного аукціону з продажу частини майнових активів банкрута за початковою вартістю в розмірі 8 281 801, 60 грн. реалізовано рухоме та нерухоме майно банкрута за лотом №1 (нерухоме майно) на користь ТОВ "Українська Біржова Група" за ціною 2 645 024, 63 грн., за лотом №2 (рухоме майно) на користь ТОВ "Компанія Інтер Партнер" за ціною 1 420 811, 54 грн. та за лотом №3 (рухоме майно - автотранспорт) на користь ТОВ "ЛИС-АТП" за ціною 90 077, 56 грн.; всього за результатами зазначеного аукціону виручено грошових коштів на суму 4 155 913, 73 грн. (том 7, а.с. 17 - 64).
Також, судами встановлено обставини відчуження підприємством-банкрутом з аукціону від 04.04.2014 року, оголошення про проведення якого опубліковано в газеті "Голос України" №47 (5797) від 14.03.2014 року, частини нерухомого та рухомого майна боржника за лотом №3 на користь ТОВ "Аріо Бізнес Ресурс" за ціною 464 295, 70 грн. (том 7, а.с. 13 - 16).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, в період з березня по вересень 2015 року організатором аукціону проводилися торги з продажу майнових активів банкрута, які залишилися нереалізованими з аукціонів у березні-травні 2014 року, в тому числі дебіторської заборгованості на загальну суму 2 760 865, 39 грн. За результатами зазначених аукціонів від продажу активів банкрута виручено грошові кошти на загальну суму 107 525, 54 грн. (том 7, а.с. 65 - 109).
Суди встановили, що виручені від продажу майна банкрута кошти на загальну суму 4 739 363, 15 грн. спрямовано на погашення витрат, пов'язаних з проведенням ліквідаційної процедури підприємства-банкрута, та вимоги кредиторів по заробітній платі на суму 997 851, 27 грн., які віднесено до першої черги, а також на часткове погашенням вимог другої черги на суму 57 491 грн. При цьому, вимоги конкурсних кредиторів третьої, четвертої та шостої черг, поточні кредиторські вимоги, визнані місцевим господарським судом, не задовольнялися за недостатністю активів банкрута.
Судами встановлено, що станом на 27.11.2015 року більша частина майнових активів, яка була включена до складу ліквідаційної маси ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", реалізована в ліквідаційній процедурі банкрута з аукціону, при цьому, на балансі банкрута залишилось 12 одиниць малоцінних активів, які не виявилося можливим оцінити та продати з аукціону, у зв'язку з чим 27.11.2015 року комітетом кредиторів прийнято рішення про їх списання з балансу ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" як малоцінних майнових активів (том 5, а.с. 186).
Також, судами встановлено, що станом на 17.12.2015 року за підприємством-банкрутом обліковувався об'єкт житлового фонду - багатоквартирний житловий будинок (літера "А5Ж"), загальною площею 2461,20 кв.м., розташований за адресою: Луганська область, місто Лисичанськ, вулиця Гора Кірова, 27 (том 7, а.с. 153).
Матеріалами справи підтверджується та судами встановлено, що листом №607/01-20 від 22.02.2016 року Лисичанська міська рада повідомила про те, що багатоквартирний житловий будинок, розташований за адресою: Луганська область, місто Лисичанськ, вулиця Гора Кірова, 27, прийнято 25.04.2012 року у комунальну власність територіальної громади міста Лисичанська, про що складено акт приймання-передачі від 03.05.2012 року (том 7, а.с. 155 - 159).
Суди встановили, що за даними Головного управління ДСНС України у Луганській області за підприємством-банкрутом обліковується захисна споруда цивільного захисту (сховище) за №10172, технічна інвентаризація якої не проведена у зв'язку із затопленням сховища ґрунтовими водами (том 7, а.с. 138, том 8, а.с. 26, 30, 51); при цьому, судами встановлено, що станом на дату введення щодо ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" ліквідаційної процедури на балансі підприємства зазначена захисна споруда не обліковувалася (том 7, а.с. 247).
Отже, у підсумковому засіданні в ліквідаційній процедурі банкрута судами першої та апеляційної інстанцій прийнято до уваги та надано оцінку як належним доказам проведення процедури ліквідації банкрута поданим ліквідатором Віскуновим О.В. звіту ліквідатора ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" станом на 01.06.2016 року, ліквідаційному балансу банкрута станом на 01.06.2016 року на суму понад 69 млн. грн. незадоволених вимог кредиторів другої-четвертої та шостої черг з відображенням відсутності у боржника активів на кінець ліквідаційної процедури, які можна було б спрямувати на погашення кредиторських вимог, що виключає можливість відновлення платоспроможності підприємства-банкрута та подальшого здійснення ним господарської діяльності.
Також, місцевим господарським судом встановлено обставини проведення 01.06.2016 року засідання комітету кредиторів боржника, за результатами якого затверджено звіт ліквідатора Віскунова О.В. за підсумками ліквідаційної процедури ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" станом на 01.06.2016 року, фінансовий звіт ліквідатора за період з 15.10.2012 року по 01.06.2016 року та ліквідаційний баланс банкрута станом на 01.06.2016 року, про що складено протокол (том 4, а.с. 128 - 133).
Отже, затверджуючи звіт ліквідатора банкрута станом на 01.06.2016 року та припиняючи провадження у справі про банкрутство ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", суд першої інстанції виходив з того, що ліквідатором Віскуновим О.В. вчинено належні дії з ліквідації банкрута та надано суду документи, що підтверджують завершення ліквідаційної процедури, в тому числі реєстр непогашених вимог кредиторів з конкурсною та поточною кредиторською заборгованістю на суму понад 69 млн. грн., що залишилась незадоволеною за недостатністю активів боржника.
Приймаючи рішення про зобов'язання Лисичанської міської ради припинити право постійного користування земельними ділянками територіальної громади міста Лисичанська підприємством-банкрутом, місцевий господарський суд виходив з такого.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, за банкрутом обліковуються на праві постійного користування земельні ділянки загальною площею 8,6 га, що розташовані у місті Лисичанську по вулиці Енергетиків, 96 - 98, по вулиці Красна, 30 та по вулиці Гора Кірова, 15 (том 7, а.с. 139-141, 195-196); на момент проведення 15.11.2016 року підсумкового засідання на стадії ліквідаційної процедури банкрута Лисичанською міською радою не було припинено право користування зазначеними земельними ділянками боржником за неодноразовими зверненнями ліквідатора Віскунова О.В. (том 7, а.с. 142 - 143, 204 - 209, том 8, а.с. 12, 77 - 78).
Місцевим господарським судом встановлено, що як підставу для відмови у прийнятті рішення про припинення права постійного користування боржником спірними земельними ділянками, Лисичанська міська рада зазначає про ненадання ліквідатором Віскуновим О.В. належних документів на підтвердження переходу до третіх осіб права власності боржника на нерухоме майно, розташоване на зазначених земельних ділянках; при цьому, Лисичанська міська рада повідомила ліквідатора банкрута про можливість припинення права користування земельними ділянками по вулиці Енергетиків, 96-98 та по вулиці Красна, 30 у місті Лисичанську лише після проведення рекультивації земель в порядку статті 166 Земельного кодексу України та здачі цих земельних ділянок Лисичанській міській раді за актом приймання-передачі (том 7, а.с. 171, 174 - 175, 192 - 194, 210 - 211, 216, том 8, а.с. 2 - 4, 13, 34 - 36).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ліквідатором повідомлено Лисичанську міську раду про те, що відповідно до рішення Господарського суду Харківської області від 24.12.2014 року у справі №922/5446/14 за ТОВ "Віктор енд Віктор Ко Лдт" визнано право власності на майно ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", розташоване за адресою: місто Лисичанськ, вулиця Енергетиків, 98, тому нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна, яке було відчужене банкрутом з аукціону від 15.05.2014 року, не є необхідним (том 7, а.с. 205 - 207, 238 - 246).
Матеріалами справи підтверджується та місцевим господарським судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу №1 від 20.05.2014 року, укладеного між ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" та ТОВ "Українська Біржова Група", яка діє від імені та в інтересах ТОВ "Віктор енд Віктор Ко Лдт", належне державному підприємству-банкруту нерухоме майно, розташоване за адресами: місто Лисичанськ, вулиця Енергетиків, 96, 98, вулиця Гора Кірова, 15 та вулиця Красна, 30, було придбано з аукціону від 15.05.2014 року ТОВ "Українська Біржова Група" на користь ТОВ "Віктор енд Віктор Ко Лдт"; пунктами 7.2., 7.3. зазначеного договору сторони погодили, що при набутті права власності на майно, покупець зобов'язується розробити проект відведення земельної ділянки, розташованої під майном, та погодити його з органом земельних ресурсів, при демонтажі майна покупець зобов'язаний провести рекультивацію землі за власний рахунок (том 7, а.с. 205 - 209).
З огляду на встановлене, суд першої інстанції дійшов висновку про недоцільність збереження за підприємством-банкрутом права постійного користування спірними земельними ділянками комунальної власності, так як розташоване на них нерухоме майно було відчужено боржником в ліквідаційній процедурі на користь третьої особи, у зв'язку з чим суд зобов'язав Лисичанську міську раду припинити право землекористування боржника, зважаючи на обставини невжиття органом місцевого самоврядування заходів щодо припинення такого права за заявами ліквідатора банкрута Віскунова О.В.
Переглядаючи справу в повному обсязі, апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про належне виконання ліквідатором усіх дій в ході ліквідаційної процедури, а доводи податкової інспекції-конкурсного кредитора про передчасність завершення ліквідаційної процедури боржника у зв'язку з непроведенням його податкової перевірки відхилив, як необґрунтовані, та зазначив, що можливість ліквідації суб'єкта господарювання в процедурі банкрутства не залежить від обставин проведення його податкової перевірки посадовими особами контролюючого органу.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначив, що податкова перевірка ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" за період, що передував порушенню щодо підприємства даної справи про банкрутство, була проведена ДПІ у місті Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області у 2013 році, що, за твердженням апеляційного суду, спростовує доводи контролюючого органу за змістом апеляційної скарги про обмеження ліквідатором Віскуновим О.В. права податкової інспекції на проведення позапланової податкової перевірки державного підприємства-банкрута.
Доводи контролюючого органу про відсутність інформації щодо припинення Лисичанською міською радою права боржника на постійне користування спірними земельними ділянками, апеляційний суд оцінив, як необґрунтовані, та зазначив, що суд першої інстанції відповідно до пункту 5 ухвали від 15.11.2016 року про завершення ліквідаційної процедури ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" зобов'язав Лисичанську міську раду припинити право боржника на постійне користування земельними ділянками, на яких розташоване нерухоме майно, що було відчужене банкрутом на користь третьої особи в ході ліквідаційної процедури у даній справі про банкрутство.
Колегія суддів касаційного суду не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про завершення ліквідаційної процедури з припиненням підприємства-банкрута як юридичної особи та припиненням провадження у даній справі про банкрутство у зв'язку із затвердженням звіту ліквідатора, вважає їх передчасними з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій не досліджено поданого ліквідатором Віскуновим О.В. на затвердження до місцевого господарського суду звіту за підсумками ліквідаційної процедури банкрута станом на 01.06.2016 року на предмет повноти доданих до нього документів, передбачених частиною 1 статті 32 Закону про банкрутство.
Так, суди не звернули уваги на невідповідність нормам та стандартам бухгалтерського обліку доданого до звіту ліквідатора ліквідаційного балансу банкрута станом на 01.06.2016 року. Так, при складанні ліквідаційного балансу станом на 01.06.2016 року ліквідатор Віскунов О.В. використав зразок балансу згідно Додатку до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.1999 року. Однак, зазначений нормативно-правовий акт втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності" №73 від 07.02.2013 року, в Додатку №1 до якого наведено типову форму балансу (Звіту про фінансовий стан) підприємства як документа, що відображає його активи, зобов'язання і власний капітал на певну дату.
Суди першої та апеляційної інстанцій не надали оцінки ліквідаційному балансу банкрута станом на 01.06.2016 року на предмет відповідності його даних про активи боржника розміру майнових активів боржника, виявлених під час інвентаризації майна в ліквідаційній процедурі банкрута, та розміру грошових коштів, виручених від продажу активів банкрута з аукціонів, проведених у 2014-2015 роках. Так, судами встановлено обставини погодження органом управління майном банкрута переліку ліквідаційної маси ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" залишковою вартістю 13 310 957, 01 грн. відповідно до наказу Міненерговугілля України №805 від 30.10.2013 року; майнові активи банкрута (рухоме та нерухоме майно, в тому числі основні засоби) було реалізовано в ліквідаційній процедурі за 4 739 363, 15 грн. (том 5, а.с. 58, 60 - 90, том 7, а.с. 13 - 109).
Разом з тим, зазначені суми грошових коштів не відображені ліквідатором Віскуновим О.В. в ліквідаційному балансі банкрута станом на 01.06.2016 року як актив підприємства-боржника на початок та кінець звітного періоду, яким є період здійснення ліквідаційної процедури банкрута, на що суди попередніх інстанцій увагу не звернули.
Також, суди не проаналізували обставин невідповідності в цілому даних про пасив боржника на стадії ліквідаційної процедури, який згідно балансу визначено в розмірі 70 309 562, 20 грн. (рядок 640 ліквідаційного балансу 01.06.2016 року), даним реєстрів вимог кредиторів, визнаних господарським судом, про кредиторську заборгованість боржника на загальну суму 70 388 468, 65 грн., в тому числі конкурсні вимоги на суму 70 309 562, 20 грн. та поточні вимоги на суму 78 906, 45 грн. Отже, ліквідатором не відображено в ліквідаційному балансі станом на 01.06.2016 року заборгованість банкрута перед поточним кредитором ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" на суму 78 906, 45 грн., які визнано ухвалою місцевого господарського суду від 24.05.2016 року (том 4, а.с. 109 - 113, 137 - зворот, 139 - 143).
Відтак, поданий ліквідатором на затвердження до місцевого господарського суду ліквідаційний баланс банкрута станом на 01.06.2016 року не відповідає чинним стандартам бухгалтерського обліку, що виключає в цілому можливість його затвердження господарським судом, і як наслідок, завершення ліквідаційної процедури з припиненням боржника як юридичної особи, у якої відсутні активи, які можна було б спрямувати на задоволення грошових вимог кредиторів на суму більш як 69 млн. грн.
Також, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що розглядаючи справу у підсумковому засіданні на стадії ліквідаційної процедури банкрута, суди першої та апеляційної інстанцій не надали жодної оцінки обставинам додержання ліквідатором банкрута та організатором аукціону порядку продажу майна державного підприємства-банкрута в ліквідаційній процедурі, визначеного Законом про банкрутство в редакції з 19.01.2013 року, а також положень спеціального законодавства, що визначає правовий режим розпорядження майном на території проведення антитерористичної операції.
Так, Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" №1669-VII від 02.09.2014 року визначено тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Статтею 1 цього Закону територією проведення антитерористичної операції визначено територію України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України" від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого віднесено міста Луганськ та Лисичанськ Луганської області.
Отже, на території міста Луганська та міста Лисичанська з 14.04.2014 року проводиться антитерористична операція, що зумовлює особливий правовий режим майна, яке знаходиться в зазначених населених пунктах, та певні обмеження в реалізації прав та обов'язків фізичних та юридичних осіб на цих територіях.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 44 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. Ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу, а якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.
Положеннями частин 7, 8 статті 49 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року передбачено, що учасниками аукціону можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземні юридичні особи, які подали необхідні документи та пройшли процедуру реєстрації виконавцем аукціону відповідно до цього Закону. Замовнику та організатору забороняється встановлювати вимоги, вчиняти дії чи виявляти бездіяльність, що будь-яким чином порушують рівність учасників аукціону або допускають їх дискримінацію. Усім учасникам аукціону гарантується рівний доступ до будь-якої інформації про майно, виставлене для продажу, а також про хід підготовки та проведення аукціону.
Частиною 4 статті 58 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року на організатора аукціону покладено обов'язок щодо забезпечення можливості ознайомлення з майном, що виставлене на продаж з аукціону, за його місцезнаходженням.
Згідно з частиною 1 статті 63 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 року, організатор забезпечує доступ до місця проведення аукціону учасникам аукціону, замовнику аукціону та особам, указаним замовником.
Отже, ліквідатор, як замовник аукціону, та організатор аукціону повинні забезпечити допуск до аукціону з продажу майна банкрута всіх бажаючих взяти в ньому участь та забезпечити можливість проходження ними процедури реєстрації учасниками аукціону в порядку, визначеному статтями 60, 61 Закону про банкрутство; організатор аукціону зобов'язаний забезпечити можливість ознайомлення потенційних учасників з майном, виставленим на продаж з аукціону, за його місцезнаходженням, а також забезпечити доступ до місця проведення аукціону його учасників та інших осіб, вказаних замовником.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, у зв'язку з неможливістю продажу активів ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль" цілісним майновим комплексом, на виконання вимог частини 5 статті 44 Закону про банкрутство ліквідатор розпочав продаж майнових активів банкрута частинами (окремими лотами).
Судами встановлено, що рухоме та нерухоме майно (основні засоби) боржника за лотами №1, №2 та №3 виставлялося на продаж за початковою вартістю, визначеною суб'єктом оціночної діяльності в розмірі 13 135 846, 50 грн., на першому (19.03.2014 року) та повторному (04.04.2014 року) аукціонах, які визнано такими, що не відбулися.
Матеріалами справи підтверджується та судами встановлено, що 10.04.2014 року на веб-сайтах Мін'юсту та Вищого господарського суду України опубліковано оголошення про призначений на 15.05.2014 року другий повторний аукціону з продажу активів ДП "Лисичанська теплоелектроцентраль", визначених як лоти №1-3. Зазначений аукціон проведено 15.05.2014 року за місцезнаходженням організатора аукціону - Філії Товарної Біржі "Електронні торги України" у місті Луганську за адресою: місто Луганськ, вул. Поштова, 2, тобто в населеному пункті, на території якого з 14.04.2014 року проводилася антитерористична операція, яке було захоплено незаконними збройними формуваннями, що унеможливлювало проведення відкритих торгів з реалізації майна банкрута, однак за наслідком саме цих торгів було реалізовано більшу частину рухомого та нерухомого майна банкрута, в тому числі його основні засоби (том 7, а.с. 17 - 64).
Разом з тим, затверджуючи звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, суди не надали оцінки обставинам законності продажу активів банкрута з аукціону від 15.05.2014 року, організованого на території захопленій бойовиками, та забезпечення організатором аукціону вільного доступу потенційних учасників аукціону до майна, виставленого на продаж, зважаючи на його місцезнаходження у місті Лисичанську, на території якого з 14.04.2014 року проводилася антитерористична операція. Також судами не дано оцінки обставинам можливості вільного волевиявлення потенційних учасників на участь в аукціоні; забезпечення організатором аукціону вільного доступу учасників аукціону до місця проведення зазначеного аукціону у місті Луганську, а також додержання принципу рівності учасників аукціону з продажу майна банкрута, проведеного 15.05.2014 року.
Також, суди не перевірили чи забезпечив ліквідатор Віскунов О.В., як виконуючий обов'язки керівника підприємства-банкрута, можливість контролюючому органу провести податкову перевірку на предмет правомірності задекларованих боржником, як платником податків, доходів та витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, на суму 887 260 грн. за 2013 рік та на суму 5 431 757 грн. за 2014 рік, задекларованого доходу від будь-якої діяльності на суму 122 792 грн., а також задекларованих боржником збитків на суму 5 154 511 грн. за 2015 рік, виходячи з права податкової інспекції на проведення позапланової податкової перевірки суб'єкта господарювання, який перебуває в процедурі банкрутства, в силу статті 78 ПК України.
Судами не перевірено правильності розподілу грошових коштів, отриманих від реалізації майна банкрута, зокрема, обґрунтованості оплати ліквідатору боржника за рахунок юридичної особи-банкрута авіаперельотів, проїзду в спальних вагонах поїздів, витрат з оцінки майна на суму понад 346 тис грн., охоронних послуг на суму понад 339 тис грн. та дотримання черговості задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Отже, висновки суду першої інстанції про завершення ліквідаційної процедури боржника та належне виконання ліквідатором усіх дій в ході ліквідаційної процедури є передчасними та не відповідають вимогам статей 25, 26, 32 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року, статей 44, 49, 58, 60, 61, 63, 64 Закону про банкрутство в редакції з 19.01.2013 року, на що апеляційний суд, в порушення положень статей 43, 101 ГПК України, увагу не звернув.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанову апеляційного суду від 01.02.2017 року та ухвалу суду першої інстанції від 15.11.2016 року у даній справі необхідно скасувати як такі, що прийняті з порушенням законодавства про банкрутство, податкового законодавства та процесуального права, а справу передати на розгляд до місцевого господарського суду на стадію ліквідаційної процедури в іншому складі суду.
Колегія суддів касаційного суду зазначає, що при подальшому розгляді справи суду належить вирішити питання про продовження строків ліквідаційної процедури із призначенням нового ліквідатора боржника або без заміни ліквідатора; зобов'язати ліквідатора забезпечити право контролюючого органу на проведення податкової перевірки підприємства-боржника за період ведення ним господарської діяльності у 2013-2015 роках; скласти ліквідаційний баланс банкрута, який за формою та змістом відповідатиме нормам та стандартам бухгалтерського обліку, та за результатами проведених заходів з ліквідації банкрута скласти та подати до суду на затвердження попередньо обговорений на засіданні комітету кредиторів боржника повний звіт ліквідатора про проведену ліквідаційну процедуру (з моменту її введення постановою про визнання боржника банкрутом від 15.10.2012 року) з додатками, передбаченими частиною 1 статті 32 Закону про банкрутство в редакції до 19.01.2013 року.
Суд касаційної інстанції в порядку статті 122 ГПК України вважає необхідним зобов'язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про скасування державної реєстрації припинення юридичної особи - Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" (93105, Луганська область, місто Лисичанськ, вулиця Енергетиків, будинок 98, код ЄДРПОУ 00131067) у зв'язку з прийняттям зазначеної Постанови Вищого господарського суду України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу ДПІ у місті Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області задовольнити.
2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 01.02.2017 року та ухвалу Господарського суду Луганської області від 15.11.2016 року у справі №20б/5014/2055/2012 скасувати.
Справу №20б/5014/2055/2012 передати на розгляд до Господарського суду Луганської області на стадію ліквідаційної процедури в іншому складі суду.
3. Державному реєстратору внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про прийняття Постанови Вищого господарського суду України від 04.07.2017 року та скасування державної реєстрації припинення юридичної особи - Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" (93105, Луганська область, місто Лисичанськ, вулиця Енергетиків, будинок 98, код ЄДРПОУ 00131067).
Головуючий Л.Й. Катеринчук
Судді С.В. Куровський
І.Ю. Панова