Ухвала суду № 67658221, 04.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2017
Номер справи
825/128/17
Номер документу
67658221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/128/17 Головуючий у 1-й інстанції: Падій В.В. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

У Х В А Л А

Іменем України

04 липня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засідання апеляційну скаргу Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Корнієнко Світлани Григорівни на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Корнієнко Світлани Григорівни, Чернігівська міська рада, Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю «Горбів Агро» про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Приватне підприємство «Куликівські аграрні інвестиції» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Корнієнко С.Г., Чернігівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю «Горбів Агро» (далі ТОВ «Горбів Агро»), в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07.04.2017, визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Корнієнко С.Г. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.09.2016 № 31383574 у частині державної реєстрації іншого речового права, а саме: права оренди на земельну ділянку, яка знаходиться на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (кадастровий номер НОМЕР_1).

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить Постанову суду першої інстанції скасувати та постановити по справі нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 3,15 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю від 09.07.2004 серії НОМЕР_2 (а.с.56).

20.11.2007 між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_4 укладено договір оренди землі № 98, площею 3,15 га, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, який був зареєстрований Куликівським районним відділом Чернігівської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» 23.11.2007 за № 040783500314 (а.с.55).

У свою чергу, після смерті ОСОБА_4, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом № 341919 (зареєстровано у реєстрі за № 41), 15.03.2012 за ОСОБА_3 було зареєстровано право власності на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 3,15 га (а.с. 61).

Також з матеріалів справи вбачається, що 05.08.2016 між ТОВ «Горбів Агро» (Орендар) та ОСОБА_3 (Орендодавець) укладено договір оренди землі № Д397, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (загальна площа 3,15 га, кадастровий номер НОМЕР_1) (а.с. 140-142).

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна вбачається, що 14.09.2016 Державним реєстратором Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Корнієнко С.Г. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 31383574 щодо державної реєстрації права власності та іншого речового права (права оренди землі) на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1, на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 09.07.2004 серії НОМЕР_2 та договору оренди землі від 05.08.2016 № Д397, укладеного між сторонами: орендодавець - ОСОБА_3, орендар - ТОВ «Горбів Агро».

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним та таким, яке підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відсутність відомостей про державну реєстрацію такого договору у Поземельній книзі не свідчить про незавершеність чи відсутність державної реєстрації як такої, оскільки факт державної реєстрації договору оренди землі засвідчується гербовою печаткою та підписом уповноваженої особи, а датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки, виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно статті 2 Закону України від 01.07.04р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.

Згідно частини 1 статті 3 Закону № 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав в тому числі є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.

Частиною 2 цієї ж статті Закону також передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 10 Закону № 1952-IV, державним реєстратором є, зокрема, нотаріус.

Згідно п.п. 1 - 4 частини 3 статті 10 Закону № 1952-IV, державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Крім того, законодавець ставить перед державним реєстратором обов'язок під час проведення державної реєстрації прав запитувати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року.

Як вбачається з матеріалів справи право власності на земельну ділянку виникло у ОСОБА_3 з 15.03.2012, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 15.03.2012 № 341919, а реєстрація права власності та іншого речового права відбулась 14.09.2016.

Матеріали реєстраційної справи не містять жодних доказів щодо звернення державного реєстратора з запитом про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди щодо спірної земельної ділянки до Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області, як до правонаступника Відділу Держземагентства у Куликівському районі Чернігівської області - органу, який здійснював таку реєстрацію до 01.01.2013.

Разом з тим, у матеріалах справи міститься лист Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області від 20.03.2017 № 19-28-99.1-579/2-17, наданий відділом на запит ТОВ «Горбів Агро» від 16.03.2017, в якому зазначено, що в «Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі» (розділ 4) за № 040783500314 від 23.11.2007 міститься інформація про реєстрацію договору оренди землі від 20.11.2007 № 98, укладеного між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_4, стосовно земельної ділянки площею 3,15 га, кадастровий номер НОМЕР_1, термін дії договору 10 років.

При цьому, реєстрація договору оренди землі з новим орендарем можлива лише після реєстрації угоди про розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем або закінченням строку його дії.

Так, у відповідності до умов договору від 20.11.2007 № 98, укладеного між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_4, дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом (пункт 37 договору).

При цьому, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору (пункт 40 договору).

Аналогічне положення міститься і у частині 4 статті 32 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон № 161-XIV).

Відповідно до частини 1 статті 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.

Згідно зі статтею 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Аналіз наведених правових норм дає підстави вважати, що ні умовами договору, ні вимогами Закону № 161-XIV не передбачено, що смерть фізичної особи - орендодавця є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов'язки за договором оренди, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.

Таким чином, договір оренди землі, укладений 20.11.2007 № 98 між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_4 є чинним, оскільки до ОСОБА_3, як спадкоємця, перейшли всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві (ОСОБА_4.), у тому числі і по договору оренди землі від 20.11.2007 № 98.

При цьому, матеріали справи не містять жодних доказів щодо розірвання договору оренди землі від 20.11.2007 № 98, укладеного між «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_4, або визнання недійсною державної реєстрації вказаного договору оренди.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що державний реєстратор при проведенні державної реєстрації іншого речового права, а саме: права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 14.09.2016 № Д397, укладеним між ТОВ «Горбів Агро» та ОСОБА_3, не виконав свого обов'язку щодо встановлення суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та не перевірив належним чином, чи право оренди на спірну земельну ділянку зареєстровано чи ні станом на 01.01.2013, внаслідок чого ним здійснено повторну реєстрацію договору оренди однієї і тієї ж земельної ділянки, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одна і та ж земельна ділянка була передана в оренду різним орендарям.

Крім того, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам Закону № 1952-IV, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав та інших прав, які підлягають державній реєстрації, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Частиною 3 статті 3 Закону № 1952-IV визначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Оскільки, державна реєстрація договору землі від 20.11.2007 № 98, укладеного між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_4, була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення договірних відносин, то право користування позивача спірною земельною ділянкою, в силу частини 3 статті 3 Закону № 1952-IV, є дійсним.

При цьому, частиною 1 статті 24 Закону № 1952-IV визначені підстави, за яких у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено.

У свою чергу, подання для державної реєстрації права оренди на земельну ділянку документів, зокрема тих, які є невід'ємною частиною договору оренди цієї ділянки, на підставі яких заявлене право вже зареєстровано у Державному реєстрі прав за іншою особою, є, передбаченою у статті 24 Закону 1952-IV, підставою для відмови у державній реєстрації зазначеного права.

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 30.03.2016 (справа № 21-1434а15) та від 15.11.2016 (справа № 825/1287/15-а).

Разом з тим, при перевірці договору оренди земельної ділянки від 14.09.2016 № Д397, укладеного між ТОВ «Горбів Агро» та ОСОБА_3, судом було встановлено, що у відповідності до пункту 40 вищевказаного договору його невід'ємними частинами є:

- копія державного акту на право власності на земельну ділянку;

- кадастровий план земельної ділянки;

- акт приймання передачі об'єкта оренди;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі;

- схема розміщення земельної ділянки (а.с.142).

Згідно поданої ТОВ «Горбів Агро» до державного реєстратора картки прийому заяви № 67840451, останнім для проведення державної реєстрації було подано: договір оренди земельної ділянки від 14.09.2016 № Д397; свідоцтво про право на спадщину за законом від 15.03.2012 № 341919; державний акт на право приватної власності на землю.

Разом з тим, матеріали реєстраційної справи не містять кадастрового плану земельної ділянки та схеми розміщення земельної ділянки, що підтверджується копією реєстраційної справи, наявною у матеріалах справи.

Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.09.2016 № 31383574 у частині державної реєстрації іншого речового права, а саме: права оренди на земельну ділянку, яка знаходиться на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (кадастровий номер НОМЕР_1) та задоволення позовних вимог ПП «Куликівські аграрні інвестиції» у повному обсязі.

Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням

Керуючись ст. 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Корнієнко Світлани Григорівни - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

А.Ю. Кучма

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Безименна Н.В.

Кучма А.Ю.