Постанова № 6764251, 10.11.2009, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
16982-2007а
Номер документу
6764251
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.11.2009Справа №2-27/16982-2007А За позовом – Сімферопольського районного центру зайнятості, м. Сімферополь. До відповідача – Агропромислового ТОВ «Урожайне», Сімферопольський район.

Про стягнення 11376,81 грн.

Суддя Н.В. Воронцова.

При секретарі Мірошниченко Н. О.

представники:

Від позивача – Шаганов, дор. у справі.

Від відповідача – не з’явився.

Сутність спору:

Позивач звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до відповідача про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 11376,81 грн.          

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за відповідачем по справі значиться заборгованість по страховим внескам за період з 01.01.2004 р. по 30.06.2007 р. у розмірі 11376,81 грн. і включає недоїмку по сплаті страхових внесків, що утворилася в сумі 5280,56 грн. та пені у розмірі 6096,25 грн., відповідно до акту №84 від 03.08.2007 р.

Судом було встановлено, що АТОВ «Урожайне» звернулося до суду з позовом до відповідачів: 1. Сімферопольського районного центру зайнятості і 2. ДПІ в Сімферопольському районі про спонукання до видання довідки на списання безнадійного боргу та списання безнадійного боргу по сплаті внесків по безробіттю в сумі 4566,04 грн. Вимоги за вказаним позовом обґрунтовано необхідністю списання заборгованості по страховим внескам в сумі 3450,48 грн. і пені у розмірі 1115,56 грн. за період з 03.04.2004 р. по 31.12.2004 р. в зв’язку настанням форс – мажорних обставин, що мали місце у квітні 2004 р.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що результат розгляду позову АТОВ «Урожайне» до відповідачів: 1. Сімферопольського районного центру зайнятості і 2. ДПІ в Сімферопольському районі про спонукання до видання довідки на списання безнадійного боргу та списання безнадійного боргу по сплаті внесків по безробіттю в сумі 4566,04 грн., має суттєве значення для розгляду дійсної справи, оскільки АТОВ «Урожайне» намагається списати частину заборгованості, що входить до складу позовних вимог по справі №2-27/16982 – 2007А, в зв’язку з чим провадження провадження по справі ухвалою від 20.02.2008 р. було зупинено до до розгляду позову АТОВ «Урожайне» до відповідачів: 1. Сімферопольського районного центру зайнятості і 2. ДПІ в Сімферопольському районі про спонукання до видання довідки на списання безнадійного боргу та списання безнадійного боргу по сплаті внесків по безробіттю в сумі 4566,04 грн.

Від позивача по справі надійшло клопотання від 18.09.2008 р. про поновлення провадження по справі. Вказане обґрунтовує тим, що постановою ГС АР Крим від 23.06.2008 р. по справі №2-26/2159-2008А у позові АТОВ «Урожайне» до відповідачів: 1. Сімферопольського районного центру зайнятості і 2. ДПІ в Сімферопольському районі про списання безнадійного боргу у розмірі 4566,04 грн. відмовлено. Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.09.2008 р. по справі №2-26/2159-2008А апеляційна скарга АТОВ «Урожайне» залишена без розгляду.

В зв’язку з вказаним, ухвалою від 25.09.2008 р. провадження по справі було поновлено.

Відповідач у запереченнях на позов повідомив про те, що в період розгляду справи вступив в силу Закон України «Про вирішення питання відносно заборгованості суб’єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку і звітності, в зв’язку з не перерозподілом Державним казначейством України частини податків Пенсійному фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття на протязі 2004 р. - 1 кварталу 2005 р.» від 16.03.2006 р. №3583. Позивач вважає, що у відповідності до положень вказаного Закону, він, як платник фіксованого сільськогосподарського податку, застосовує особливі умови оподаткування, обліку і звітності, і сплачує фіксований сільськогосподарський податок, тому не сплачені окремо внески до Фонду соціального страхування на випадок безробіття не є заборгованістю. В даний період включаються суми недоїмки за період з 2004 р. – 1 квартал 2005 р. в сумі 4789,81 грн. і нарахований за даний період пеня у розмірі 2011,59 грн.

На підставі викладеного, просить у позові відмовити.

Позивач у поясненнях по справі від 10.02.2009 р. повідомив про те, що на порядок сплати страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття не поширюється податкове законодавство.

Оскільки в ході розгляду справи виникли питання, потребуючі спеціальних знань у галузі бухгалтерського обліку, суд ухвалою від 04.03.2009 р. призначив по справі судово - економічну експертизу та надіслав матеріали справи до ТОВ «Науково – дослідна лабораторія судових експертиз”, ( м. Сімферополь. вул. Турецька, 6/7 ).

Від експертної установи матеріали справи були повернені без проведення експертизи у зв’язку з її несплатою.

Беручи до уваги викладене суд ухвалою від 03.08.2009 р. поновив провадження по справі.

Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд -

В С Т А Н О В И В :

Агропромислове ТОВ «Урожайне» було зареєстровано в Сімферопольському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків на випадок безробіття 15.01.2001 р. за №12206019.

Відповідно до п. п. 2.2 п. 2 ст. 35 Законом України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» роботодавці зобов'язані сплачувати страхові внески в розмірах установлених Законом України від 11.01.2001 р. №2213 «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Судом встановлено, що 03.08.2007 р. позивачем у відношенні відповідача було проведено перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

По результатам перевірки було складено акт №84 від 03.08.2007 р.

По результатам проведення перевірки було виявлено несвоєчасна і неповна сплата страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Було встановлено наявність недоїмки у розмірі 17426,92 грн. і пені у розмірі 6096,25 грн. за період з 01.01.2004 р. по 30.06.2007 р.

Позивач вказує на той факт, що відповідно до положень Закону України «Про вирішення питання відносно заборгованості суб’єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку і звітності, в зв’язку з не перерозподілом Державним казначейством України частини податків Пенсійному фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття на протязі 2004 р. - 1 кварталу 2005 р.» від 16.03.2006 р. №3583, він, як платник фіксованого сільськогосподарського податку, застосовує особливі умови оподаткування, обліку і звітності, і сплачує фіксований сільськогосподарський податок, тому не сплачені окремо внески до Фонду соціального страхування на випадок безробіття не є заборгованістю. В даний період включаються суми недоїмки за період з 2004 р. – 1 квартал 2005 р. в сумі 4789,81 грн. і нарахований за даний період пеня у розмірі 2011,59 грн.

З казаним суд не може погодитися в зв’язку з наступним.

Дійсно відповідач по справі за період 2004 - 2005 р. р. був платником фіксованого сільськогосподарського податку, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками Сімферопольської МДПІ №3224/10/15-2 від 22.07.2004 р. і №2861/10/15 -3 від 01.07.2005 р.

Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про вирішення питання відносно заборгованості суб’єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку і звітності, в зв’язку з не перерозподілом Державним казначейством України частини податків Пенсійному фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття на протязі 2004 р. - 1 кварталу 2005 р.» суми внесків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, які були сплачені ними в складі податків згідно з чинним законодавством України протягом 2004 року - I кварталу 2005 року, але не були зараховані на їх особові рахунки в цих фондах у зв'язку із застосуванням Державним казначейством України норм діючого на той час Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" від 23 грудня 2004 року N 2285-IV, не вважати заборгованістю.

Відповідно до ст.. 2 вказаного Закону донарахування та фінансові (штрафні) санкції до суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності щодо сум фактично сплачених внесків у 2004 році - I кварталі 2005 року, не застосовуються.

Однак треба вказати на той факт, що згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533 законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» і інших нормативно –правових актів, що регулюють відносини в сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких дано Верховною Радою України.

Тобто відносини в сфері соціального страхування на випадок безробіття врегульовано спеціальним законодавством.

В силу п. 2 Прикінцевих положень Закону №1533, до приведення законодавства у відповідність з цим Законом, закони і інші нормативно – правові акти застосовуються в частині, йому не суперечної, а пунктом 4 Кабінетові Міністрів України в шестимісячний строк із дня опублікування цього Закону доручено підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції по приведенню законів України у відповідність до цього Закону.

Отже, з 01.01.2001 р. страхові внески на випадок безробіття не є податковим збором, не входять у систему оподатковування і не можуть бути стягнені в іншому порядку, чим передбачено Законом № 1533.

Відповідно до листа Міністерства праці і соціальної політики України від 26.05.2004 р. №03-2/2825-020-1 «Щодо законності стягнення з платників фіксованого сільськогосподарського податку недоїмки з внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» вбачається. що відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування страхові внески, в тому числі на страхування на випадок безробіття. мають сплачувати всі роботодавці незалежно від того, який спосіб оподаткування вони обрали – загальний чи особи вий ( сплачують фіксований сільськогосподарський податок, єдиний податок, прибутковий податок з фіксованим розміром шляхом придбання патенту або придбали спеціальний торговий патент ).

При цьому необхідно вказати, що Законом України "Про фіксований сільськогосподарський податок" не передбачено перерахування коштів від сплати фіксованого сільськогосподарського податку на соціальне страхування на випадок безробіття, тому внески до цього Фонду мають сплачуватися ними відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на загальних підставах.

Враховуючи вищезазначене, платники фіксованого сільськогосподарського податку повинні сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на загальних підставах.

При таких обставинах, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вступну і резолютивну частини постанови проголошено 10.11.2009 р.

Постанову у повному обсязі складено 11.11.2009 р.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 – 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з агропромислового товариства з обмеженою відповідальністю «Урожайне», Сімферопольський район, с. Урожайне, кв – л Молодіжний, 3/4 ( ЗКПО 30833752, банківські реквізити не відомі ) на користь Сімферопольського районного центру зайнятості, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198, ( ЗКПО 20708712, р/р 37175305900268 в УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 50040500 ) заборгованість у розмірі 11376,81 грн., що складається з недоїмки у розмірі 5280,56 грн. і пені у розмірі 6096,25 грн. за період з 01.01.2004 р. по 30.06.2007 р.

Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу, за заявою особи на користь якої воно винесено.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Воронцова Н.В.