
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.07.2017 Справа № 920/72/17Господарський суд Сумської області у складі колегії суддів: головуючого судді Левченка П.І., судді Костенко Л.А., судді Соп’яненко О.Ю. при секретарі судового засідання Молодецькій О.В. розглянув матеріали справи № 920/398/15
за позовом – Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми», м. Суми,
до відповідача – Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, м. Суми,
про визнання договору укладеним,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 за довіреністю № 06.01-27/15 від 22.06.2017,
відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю б/н від 16.06.2017.
В судовому засіданні, розпочатому о 12 год. 20 хв. 26.06.2017 року, відповідно до приписів статті 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувались перерви до 12 год. 20 хв. 04.07.2017 року та до 10 год. 15 хв. 05.07.2017 року.
Суть спору: позивач у своїй позовній заяві просить суд визнати договір від 23.12.2016 року № 02/07 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по вул. Садова, 33 в м. Суми між Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» та Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради укладеним на умовах позивача.
В письмових поясненнях № 541/07-02 від 20.06.2017 року позивач зазначає, що ним надано відповідачу на підпис договір від 23.12.2016 року № 02/17 (надалі - договір) на основі Типового договору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Відповідач в протоколі розбіжностей виклав свою редакцію пунктів 1, 3, 4, 7, підпункту 3 пункту 13 договору та доповнив договір додатком № 2.
Позивач не заперечує проти пункту 1 договору та проти додатку № 2 до договору в редакції відповідача в зв’язку з тим, що запропонована редакція не відступає від змісту Типового договору, а тільки конкретизує умови Типового договору, але категорично проти пунктів 3, 4, 7 та підпункту 3 пункту 13 договору в редакції відповідача, оскільки така редакція відступає від змісту Типового договору. Більше того, як зазначає позивач, пункт 4 в редакції відповідача взагалі не є прийнятним, в зв’язку з тим, що він суперечить «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
На підставі наведеного позивач наполягає на задоволенні своїх позовних вимог та просить суд визнати договір від 23.12.2016 року № 02/07 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по вул. Садова, 33 в м. Суми між Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» та Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради укладеним на умовах позивача. Днем укладення договору на умовах, врегульований у судовому порядку, вважати 01.01.2017 року.
Представник відповідача в своїх письмових запереченнях від 11.05.2017 року № 170/17 ДП проти позову заперечує, просить суд відмовити в його задоволенні та зазначає, що підготовлений та підписаний відповідачем протокол розбіжностей був направлений на те, щоб виключити з договору послуги, які не надаються та не можуть бути надані з огляду на конструктивну побудову будинку. Стосовно пункту 4 договору відповідач зазначає, що Бюджетним кодексом України не передбачається внесення авансових платежів, розрахунки можуть здійснюватись лише на підставі первинних бухгалтерських документів, яким є акт приймання-передачі послуг. Пункт 7 в редакції виконавця суперечить статті 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань», яка передбачає, що розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу. Щодо підпункту 3 пункту 13 договору стосовно штрафних санкцій за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт, то, як зазначає відповідач, розмір такої санкції не обмежується ані законодавством, ані Типовим договором.
03.07.2017 року представником позивача в доповнення до свого правового обгрунтування надано суду для долучення до матеріалів даної справи тариф та розрахунок тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «КК «Коменерго-Суми» за адресою: м. Суми. вул. Садова, 33, встановлений та затверджений рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.08.2016 року № 415 «Про тимчасові тарифи па послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «КК «Коменерго-Суми».
Представник позивача зазначає, що розрахунок тарифу повністю відповідає вимогам Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Послуги з утримання будинку та прибудинкової території, за адресою м. Суми. вул. Садова, буд. 33 надаються в повному обсязі згідно переліку, періодичності та строків надання послуг.
04.07.2017 року представником відповідача разом з клопотанням № 283/17 ДП від 04.07.2017 року надано суду для долучення до матеріалів даної справи копії наступних документів: договору № 18/16 від 06.06.2016 року, додаткової угоди № 1 від 21.12.2016 року до згаданого договору, рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 19.03.2013 року № 120 «Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «КК «Коменерго-Суми», актів надання послуг та рахунків за липень-грудень 2016 року, договору № БТІ-2/2017 від 01.02.2017 року та договору № 17/16/ПА від 01.07.2016 року.
05.07.2017 року представник відповідача надав суду доповнення до відзиву на позов, в якому, враховуючи те, що укладення зазначеного договору передбачено Законом України «Про житлово - комунальні послуги», просимть суд визнати договір укладеним в редакції споживача, що наведений в протоколі розбіжностей до договору № 02/17 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 23.12.2016 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» звернулося до Господарського суду Сумської області з позовною заявою до відповідача - Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, в якій просить суд визнати договір від 23.12.2016 року № 02/07 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по вул. Садова, 33 в м. Суми між Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» та Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради укладеним на умовах позивача.
Відповідно до договору від 01.10.2008 року № 93 на надання комунального замовлення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між Управлінням житлової політики, комунального господарства та благоустрою Сумської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» (позивач), останній є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та надає послуги згідно тарифів, встановлених рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.08.2016 року № 415 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми», у тому числі по житловому будинку за адресою: м. Суми, вул. Садова, 33.
Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначає, що ним надано відповідачу на підпис договір від 23.12.2016 року № 02/17 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на основі Типового договору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Відповідач в протоколі розбіжностей виклав свою редакцію пунктів 1, 3, 4, 7, підпункту 3 пункту 13 договору та доповнив договір додатком № 2.
Позивач наполягає викласти текст оспорюваних пунктів договору від 23.12.2016 року № 02/17 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у наступній редакції:
Пункт 1. « 1. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житловому будинку (гуртожитку) № 33 по вул. Садова у місті Суми, площею 971,1 кв.м., а споживачем – забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором».
Пункт 3. « 3. Розмір щомісячної плати за надані послуги з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року становить 2379,20 грн. (дві тисячі триста сімдесят дев’ять грн. 20 коп.), у тому числі ПДВ 396,53 грн. (триста дев’яносто шість грн. 53 коп.) на місяць, вартість робіт - 2,450 грн. за 1 кв.м. з ПДВ».
Пункт 4. « 4. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж до 25 числа місяця, що настає за розрахунковим.».
Пункт 7. « 7. За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у встановленому законом розмірі (один відсоток від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу).».
Підпункт 3 пункту 14. « 3) перевищення встановлених строків проведення аварійно-відбудовних робіт шляхом виплати споживачеві компенсації у встановленому законодавством розмірі.».
Відповідач у протоколі розбіжностей до договору від 23.12.2016 року № 02/17 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій викладає оспорювані пункти даного договору у наступній редакції:
Пункт 1. « 1. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житловому приміщенні площею 971,1 кв.м., розташованому у житловому будинку № 33 по вул. Садова у місті Суми, а споживачем – забезпечення своєчасної оплати таких послуг за тарифом, встановленим у додатку № 1 до цього договору у строк та на умовах, що передбачені цим договором».
Пункт 3. « 3. Розмір щомісячної плати за надані послуги з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року становить 488,46 грн. (чотириста вісімдесят вісім грн. 46 коп.) на місяць, у тому числі ПДВ 81,41 грн. (0,503 грн. за 1 кв. м. з ПДВ)
Загальна сума договору на 2017 рік складає 5861,52 (п’ять тисяч вісімсот шістдесят одна грн. 52 коп.), у т.ч. ПДВ 976,92 грн., у тому числі для власних потреб - ________ грн. (_________ грн. ___ коп.), у т.ч. ПДВ ____ грн.».
Пункт 4. « 4. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється виконавцем щомісяця на підставі акту приймання-передачі наданих послуг протягом 15 банківських днів з дня його підписання обома сторонами. У випадку не визначення виконавцем у акті приймання-передачі наданих послуг конкретного переліку послуг, що були надані виконавцем споживачеві протягом місяці, за який проводиться розрахунок, послуги вважаються не наданими і споживач звільняється від відповідальності за їх несплату.».
Пункт 7. « 7. За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.».
Підпункт 3 пункту 14. « 3) перевищення встановлених строків проведення аварійно-відбудовних робіт шляхом виплати споживачеві компенсації у встановленому законодавством розмірі, два відсотка щомісячної плати за послугу за кожну добу її ненадання.».
Доповнити договір додатком № 2, який є його невід’ємною частиною, у якому зазначити номери телефонів аварійно-диспетчерської служби, бухгалтерії, майстра, директора та головного інженера виконавця.
Господарський суд, дослідивши та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Позивач у своїх письмових поясненнях від 20.06.2017 року за № 541/07-02 не заперечує проти пункту 1 договору та проти додатку № 2 до договору в у редакції відповідача в зв’язку з тим, що запропонована редакція не відступає від змісту Типового договору, а тільки конкретизує умови Типового договору, але заперечує проти пунктів 3, 4, 7 та підпункту 3 пункту 13 договору в редакції відповідача, оскільки така редакція відступає від змісту Типового договору. Пункт 4 в редакції відповідача суперечить «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (надалі - Порядок). Відповідно до цього Порядку, тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг і розраховується на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку). Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Періодичність та строки надання послуг конкретизуються в додатку № 1 до договору, а вартість послуги є складовою тарифу (тобто вартості робіт за 1 кв. м.). Розмір щомісячної плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій обчислюється як добуток тарифу, встановленого уповноваженим органом для відповідного будинку та сформованого відповідно до Порядку, на загальну площу нежитлового приміщення, яким користується відповідач.
Щодо пункту 3 договору позивач зазначає, що розрахунок розміру плати здійснено, виходячи з того, що рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.08.2016 року за № 415 для житлового будинку, за адресою: м. Суми, вул. Садова, буд. 33, встановлено тариф у розмірі 2,450 грн./м2. Враховуючи, що загальна площа належного відповідачу за даною адресою приміщення становить 971,1 м2, то розмір щомісячного платежу за договором становитиме 2379,20 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 179 Господарського кодексу України, при укладенні Типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, сторони не можуть відступати від змісту Типового договору, а тільки мають право конкретизувати його умови.
Згідно пункту 4 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», органи місцевого самоврядування визначають виконавця житлово-комунальних послуг.
Договором від 01.10.2008 року № 93 на надання комунального замовлення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеним між Управлінням житлової політики, комунального господарства та благоустрою Сумської міської ради і Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» (позивачем), останнє є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та надає послуги згідно тарифів, встановлених рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.08.2016 року № 415 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій позивачу, у тому числі по житловому будинку за адресою: м. Суми, вул. Садова, буд. 33.
Тобто, позивач є виконавцем послуг, а відповідач - споживачем таких послуг.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 року, споживачем є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Статтею 19 згаданого Закону передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 1 частини третьої статті 20 цього ж Закону вказано на обов’язок споживача житлово-комунальних послуг укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі Типового договору.
Оскільки відповідач використовує нежитлове приміщення у житловому будинку № 33 по вул. Садова у м. Суми, то він фактично є споживачем послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової територій, які надає Позивач.
У відповідності до приписів частини четвертої статті 179 Господарського кодексу України, укладання договору на надання житлово-комунальних послуг, що підготовлений позивачем на основі Типового договору, без зміни змісту останнього, є обов’язком відповідача, що прямо передбачено чинним законодавством України.
У складовій тарифу (додаток № 1 до договору, який сформовано на будинок 33 по вул. Садовій, та затверджений рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради) зазначено перелік послуг (тариф, строки та їх періодичність), що надає позивач.
Відповідно до пункту 2 статті 7 та частини другої статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни/тарифи па послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюються, формуються і затверджуються органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється відповідно до «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Відповідно до вимог зазначеного Порядку тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг.
Вартість усіх послуг визначається з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).
Від так, окрім послуги «Технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливної каналізації» (пункт 5 додатку № 1 до договору), яку визнає відповідач, всі споживачі послуг житлового будинку 33 по вул. Садовій в м. Суми, в тому числі і відповідач, відповідно до площі житлового або нежитлового приміщення зобов’язані брати участь у відшкодуванні витрат щодо послуг «Прибирання прибудинкової території», «Прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі», «Дератизація», «Дезінсекція», «Обслуговування димових та вентиляційних каналів», «Технічне обслуговування та поточного ремонту мереж електропостачання та електрообладнання, систем противопожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньо будинкових інженерних систем у разі їх наявності», «Поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливної каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій у встановленому порядку прибудинкової території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків)» «Прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території для проходу та проїзду протиожеледними сумішами», «Експлуатація номерних знаків», «Освітлення місць загального користування і підвальних приміщень та підкачування води», «Енергопостачання ліфтів» (пункти 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14 додатку № 1 до договору).
Відповідач, згідно чинного законодавства України, зобов’язаний брати участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території за адресою: Суми, вул. Садова, буд. 33 відповідно до загальної площі нежитлового приміщення, яке він використовує.
Статтею 382 Цивільного кодексу України визначено, що співвласникам у багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до статті 360 Цивільного кодексу України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними із спільним майном.
Згідно пункту 1 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
В даному випадку оспорюваний договір було підготовлено позивачем на основі Типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Як зазначалося вище, 23.12.2016 року позивачем вручено відповідачеві договір від 23.12.2016 року № 02/17 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. 12.01.2017 року позивачем отримано від відповідача підписаний та скріплений печаткою договір з протоколом розбіжностей до нього. До протоколу розбіжностей було складено протокол узгодження розбіжностей та вручено відповідачу 18.01.2017 року.
Відповідно до частин першої - сьомої статті 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов’язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов’язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Частина перша ста 187 Господарського кодексу України визначає, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов’язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між, ними переднього договору.
Щодо пропозиції відповідача доповнити договір додатком № 2, який є його невід’ємною частиною, у якому зазначити номери телефонів аварійно-диспетчерської служби, бухгалтерії, майстра, директора та головного інженера виконавця., суд вважає таке доповнення таким, що не суперечить нормам чинного законодавства України та є прийнятним для обох сторін.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статей 33, 34 названого Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються учасниками судового процесу. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 43 цього ж Кодексу визначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи викладене вище, а також той факт, що позивачем був розроблений договір на основі Типового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», позовні вимоги щодо визнання укладеним договору підлягають частковому задоволенню шляхом викладення спірних пунктів договору в наступній редакції:
Пункт 1. « 1. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житловому приміщенні площею 971,1 кв.м., розташованому у житловому будинку № 33 по вул. Садова у місті Суми, а споживачем – забезпечення своєчасної оплати таких послуг за тарифом, встановленим у додатку № 1 до цього договору у строк та на умовах, що передбачені цим договором».
Пункт 3. « 3. Розмір щомісячної плати за надані послуги з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року становить 2379,20 грн. (дві тисячі триста сімдесят дев’ять грн. 20 коп.), у тому числі ПДВ 396,53 грн. (триста дев’яносто шість грн. 53 коп.) на місяць, вартість робіт - 2,450 грн. за 1 кв.м. з ПДВ».
Пункт 4. « 4. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж до 25 числа місяця, що настає за розрахунковим на підставі акту приймання-передачі наданих послуг.».
Пункт 7. « 7. За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у встановленому законом розмірі (один відсоток від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу).».
Підпункт 3 пункту 14. « 3) перевищення встановлених строків проведення аварійно-відбудовних робіт шляхом виплати споживачеві компенсації у встановленому законодавством розмірі.».
Доповнити договір додатком № 2, який є його невід’ємною частиною, у якому зазначити номери телефонів аварійно-диспетчерської служби, бухгалтерії, майстра, директора та головного інженера виконавця.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони порівну.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати договір від 23.12.2016 року № 02/07 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по вул. Садова, 33 в м. Суми між Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» (40013, м. Суми, вул Котляревського, буд. 2/5, ідентифікаційний код 36067295) та Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, буд. 33, ідентифікаційний код 40456009) укладеним 01.01.2017 року на умовах, викладених у проекті договору, а у спірних пунктах на умовах, врегульованих у судовому порядку, шляхом викладення спірних пунктів договору в наступній редакції:
Пункт 1: « 1. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житловому приміщенні площею 971,1 кв.м., розташованому у житловому будинку № 33 по вул. Садова у місті Суми, а споживачем – забезпечення своєчасної оплати таких послуг за тарифом, встановленим у додатку № 1 до цього договору у строк та на умовах, що передбачені цим договором».
Пункт 3: « 3. Розмір щомісячної плати за надані послуги з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року становить 2379,20 грн. (дві тисячі триста сімдесят дев’ять грн. 20 коп.), у тому числі ПДВ 396,53 грн. (триста дев’яносто шість грн. 53 коп.) на місяць, вартість робіт - 2,450 грн. за 1 кв.м. з ПДВ».
Пункт 4: « 4. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж до 25 числа місяця, що настає за розрахунковим на підставі акту приймання-передачі наданих послуг.».
Пункт 7: « 7. За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у встановленому законом розмірі (один відсоток від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу).».
Підпункт 3 пункту 14: « 3) перевищення встановлених строків проведення аварійно-відбудовних робіт шляхом виплати споживачеві компенсації у встановленому законодавством розмірі.».
Доповнити договір додатком № 2, який є його невід’ємною частиною, у якому зазначити номери телефонів аварійно-диспетчерської служби, бухгалтерії, майстра, директора та головного інженера виконавця.
3. Стягнути з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, буд. 33, ідентифікаційний код 40456009) на користь Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» (40013, м. Суми, вул Котляревського, буд. 2/5, ідентифікаційний код 36067295) витрати по сплаті судового збору в сумі 800,00 грн.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 07.07.2017.
Суддя П.І. Левченко
Суддя Л.А. Костенко
Суддя О.Ю. Соп’яненко