
Справа 237/2407/17
Номер провадження 2-а/237/61/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.07.17 м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Медведського М.Д.,
при секретарі Шавкун Т.А,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Литвиненко Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФУ Мар'їнського району Донецької області про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинення дій. В обґрунтування свого позову посилається на те, що вона отримує пенсію за віком, з липня 2014р. у місті його проживання проводиться антитерористична операція і йому було припинено виплату пенсії за місцем його проживання у зв'язку з неможливістю доставки грошей на тимчасово окуповану територію. У зв'язку з чим він звернувся до відповідача з заявою про виплату пенсії, на підставі чого відповідач почав виплачувати йому пенсію на його банківську картку й продовжував виплати до вересня 2016р., а починаючи з вересня 2016р. виплати було припинено . У зв'язку з чим просилп суд визнати протиправними дії УПФУ Мар'їнського району Донецької області щодо припинення виплати їй пенсії, зобов'язати УПФУ Мар'їнського району Донецької області поновити виплату їй пенсії та виплатити виниклу заборгованість.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, у своїй позовній заяві просила розгляд справи здійснювати без його участі, у зв'язку з чим суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності позивача.
Представник відповідача УПФУ Мар'їнського району Донецької області у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що рішення про зупинення виплати пенсії Позивачу прийнято виключно на підставі приписів чинного законодавства, яким регулюються правовідносини у зазначеній сфері, просила відмовити у задоволенні позову. Також суду надала письмові заперечення.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи (а.с.4) було встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Донецьк Донецької області і з листопада 2015р. отримує пенсію за віком в УПФУ Мар'їнського району Донецької області, а з вересня 2016р. виплата пенсії позивачу була призупинена, і вказані обставини були визнані сторонами, у зв'язку з чим суд на підставі ч.3 ст.72 КАС України вважає ці обставини доведеними.
За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Рішення УПФУ Мар'їнського району Донецької області про зупинення з вересня 2016р. виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем суду не надано.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан ні в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у який у розділі Донецька включено м. Донецьк Донецької області.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р., ні Законом України від 02.09.2014р. №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Таким чином у судовому засіданні було достовірно встановлено, що відповідач УПФУ Мар'їнського району Донецької області, не приймаючи рішення відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з вересня 2016р. зупинив виплату пенсії позивачу ОСОБА_1, доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії позивачу ОСОБА_1сторонами суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ Мар'їнського району Донецької області про визнання протиправними дій УПФУ Мар'їнського району Донецької області щодо припинення виплати позивачу пенсії та зобов'язання УПФУ Мар'їнського району Донецької області поновити виплату йому пенсії та виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.
До невизнання відповідачем позовних вимог та до його заперечень суд відноситься критично, оскільки у судовому засіданні було достовірно встановлено, що відповідачем УПФУ Мар'їнського району Донецької області на порушення вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було з вересня 2016р. зупинено виплату пенсії позивачу без прийняття рішення про таке зупинення і за відсутності законодавчо встановлених підстав для такого зупинення, а наданий відповідачем витяг з протоколу № 23 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 16.09.2016р. не є таким рішенням у розумінні ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 72, 94, 160, 260, 261 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо припинення виплати їй пенсії за віком з жовтня 2016 року, за заявою від 11.04.2017 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 та виплатити заборгованість за період, починаючи з жовтня 2016 року на рахунок НОМЕР_1, відкритий позивачем раніше у ТВБВ № 10004/567 філії ДОУ АТ «Ощадбанк».
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області на користь держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області.
Постанова набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
Дата документу 04.07.2017