
Справа № 235/2061/17
Провадження № 2-а/235/107/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2017 Красноармійський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого: Данилів С.В.,
за участю секретаря: Харенко Т.Ю.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 13 м. Покровська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2, до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що його неповнолітня донька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в УСЗН м. Покровська з вересня 2016 року. Вона навчається на першому курсі Красноармійського педагогічного училища на денній формі навчання з 01.09.2016 року по теперішній час.
Позивач зазначає, що його донька 04.11.2016 року звернулась до АТ «Ощадбанк» із заявою про призначення адресної допомоги на проживання та їй була призначена щомісячна адресна допомога ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі па оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 442 гри.
Водночас, оскільки його донька є неповнолітньою, то відповідно до Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року призначена їй адресна допомога повинна ставити 884 грн. на місяць.
Позивач вказує, що його донька звернулась до відповідача із заявою про перерахунок адресної допомоги, однак у лютому нею було отримано відповідь № вх. 01-02/014 від 23.01.2017 року з повідомленням про те, що згідно до п. 3 Постанови № 505 для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) сума допомоги складає - 884 грн. на одну особу. Згідно ПТК, його доньці призначена допомога в сумі 442 грн. як особі, яка навчається за денною формою навчання.
Намагаючись у досудовому порядку врегулювати дане питання його донька звернулась до Донецького обласного контактного центру в березні 2017 року. У квітні вона 2017 отримала відповідь, в якій теж зазначено, п. 3 Постанови № 505 для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) розмір допомоги становить - 884 грн. на одну особу.
З огляду вищенаведене, позивач просить суд його позов задовольнити, визнати діяльність відповідача, щодо призначення неповнолітній ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 07.11.2016 року по 03.05.2017 року у сумі 442 грн. щомісяця, противоправною; зобов'язати відповідача зробити перерахунок призначеної неповнолітній дитині ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 07.11.2016 року по 03.05.2017 року у сумі 884 грн. щомісяця та стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, просить позов задовольнити (а.с. 5).
Представник відповідача Управління соціального захисту населення Покровської міської ради надав суду заяву про слухання справи у його відсутність та ухвалення рішення на розсуд суду.
Відповідно до ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності представників сторін на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Виходячи із закріпленого в ч.4 ст. 129 Конституції України принципу змагальності та рівноправності сторін у судочинстві, обов'язок доведення законності застосування адміністративного стягнення, лежить на органі (посадовій особі), який виніс оскаржуване рішення.
Згідно зі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спір.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно вимог ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (із змінами) факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі - Порядку), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року визначено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах ( у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пункт 3 Порядку встановлює, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї у таких розмірах:
- для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);
- для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
- для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Призначення та виплату грошової допомоги здійснюють органи: соціального захисту населення за фактичним місцем проживання (перебування) за заявою уповноваженого представника сім'ї.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4, виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Авдіївського міського управління юстиції Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2, батьками якої є ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с. 8).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5, виданого 06.ю01.2015 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Авдіївського міського управління юстиції Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4, про що в книзі реєстрації актів зроблено відповідний запис № 11 (а.с. 9).
Згідно довідки № 1427033573 від 23.09.2016 року ОСОБА_2 взято на облік як внутрішньо переміщену особу за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10)
Згідно довідки Красноармійського педагогічного училища № 598 від 03.11.2016 року ОСОБА_2 навчається на 1-му курсі у Красноармійському педагогічному училищі ВНЗ 1 рівня акредитації на денній формі з 01.09.2016 року (а.с. 12).
Згідно довідки № 597 від 03.11.2016 року, видану Красноармійським педагогічним училищем, ОСОБА_2 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (гуртожиток) (а.с. 12).
Згідно листа № 01-02/014 від 23.01.2017 року, виданого УСЗН Покровської міської ради Донецької області, ОСОБА_2 було призначено адресну допомогу з 04.11.2016 року по 03.05.2017 року у сумі 442 грн., як особі яка навчається за денною форою (а.с. 14).
Згідно листа № В-5 від 20.03.2017 року, виданого Покровською міською радою Донецької області, ОСОБА_2 була призначена адресна допомога з 04.11.2016 року по 03.05.2017 року у сумі 442 грн., як особі яка навчається за денною форою (а.с. 16).
Згідно довідки № 1716 від 11.04.2017 року, виданої УСЗН Покровської міської ради Донецької області, ОСОБА_2 отримувала адресну допомогу з листопада по березень 2017 року у сумі 442 грн. (а.с. 19).
Наведені докази у відповідності із ст. 70 КАС України, суд вважає належними і допустимими, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування і одержані в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 6 СК України, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Згідно ч. 1 ст. 34 ЦК України, повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).
Тобто, згідно норм чинного законодавства дитиною вважається особа з дня народження до досягнення 18 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на час призначення та отримання адресної допомоги було 15 років, тобто згідно норм СК України вказана особа є дитиною, а відтак з урахуванням положень п. 3 Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» сума допомоги повинна була становити 884 грн. на місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо неправильного нарахування та невиплати ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 07 листопада 2016 року по 03 травня 2017 року у сумі 442 грн. є противоправними та такими, що суперечать чинному законодавству, які регулюють означене питання, тому позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 94 КАС України сплачений позивачем судовий збір належить стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, КАС України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01 жовтня 2014, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2, до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати діяльність Управління соціального захисту населення Покровської міської ради щодо призначення неповнолітній ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 07 листопада 2016 року по 03 травня 2017 року у сумі 442 грн. щомісяця - противоправною.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Покровської міської ради зробити перерахунок призначеної неповнолітній дитині ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 07 листопада 2016 року по 03 травня 2017 року у сумі 884 грн. щомісяця.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області, код ЄДРПОУ 25953161, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_3, за рахунок бюджетних асигнувань понесені ним судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий: С.В. Данилів