Ухвала суду № 67601626, 03.07.2017, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
03.07.2017
Номер справи
235/2932/17
Номер документу
67601626
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №235/2932/17

Провадження № 1-кс/235/600/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2017 р. Слідчий суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва І.В.,за участю секретаря Зубкової В.В.

прокурора Красноармійської місцевої прокуратури ОСОБА_1

розглянувши клопотання прокурора Красноармійської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання дозволу Державної екологічної інспекції у Донецькій області (ЄДРОПУ 38034476) на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог екологічного законодавства ПАТ «АПК-Інвест» (ЄДРПОУ 34626750 с.Рівне Покровського району Донецької області ,вул..Шопена , буд 13а) за матеріалами кримінального провадження №42017051670000026 від 24.02.2017р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.242 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Красноармійського міськрайонного суду звернувся прокурор Красноармійської місцевої прокуратури з клопотанням про призначення та проведення перевірки за матеріалами кримінального провадження №42017051670000026 від 24.02.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.242 КК України за за фактом порушення правил охорони вод службовими особами ОСОБА_2 (ЄДРПОУ 34626750, Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена, 1а).

В ході досудового розслідування встановлено, що 24.02.2017 року до Красноармійської місцевої прокуратури в Донецькій області надійшли матеріали від т.в.о. начальника обєднаного штабу ЦУ СБ України в районі проведення АТО ОСОБА_3 про виявлене кримінальне правопорушення за фактом порушення правил охорони вод службовими особами ОСОБА_2 (ЄДРПОУ 34626750, Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена, 1а), які 24.02.2017 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017051670000026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.242 КК України.

З матеріалів обєднаного штабу ЦУ СБ України в районі проведення АТО вбачається, що обєднаним штабом ЦУ СБУ в районі проведення АТО у ході протидії загрозам національній безпеці в економічній та екологічній сферах, визначеним ст. 7 Закону України «Про основи національної безпеки» встановлено факти, які свідчать про можливі факти діяльності на шкоду державним інтересам з боку службових осіб ПАТ «АПК ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 34626750, Донецька область, Покровський район, село Рівне, вул. Шопена, буд. 1А.

Зокрема отримано інформацію про те, що в 2008 році ПАТ «АПК-ІНВЕСТ» розпорядженням № 77 Красноармійської РДА, було виділене 2066,77 Га землі, а саме: рілля 1567,40 га, пасовищ 65,25 га, під внутрішніми господарськими польовими шляхами 7,51га, під внутрішніми господарськими дворами 6,34 га, під проектними внутрішньогосподарчими об'єктами 99,6 га, полезахисними лісосмуги 49,56 га, інші землі 19, 87 га, землі загального користування 1,20 га, землі Донецької залізниці 63,21 га, Донецької державної сортодільниці 99,00га, Донецького облавтодору 26,59 га, ВАТ «Дімітроввантажтранс» 5,94 га, ДП «Укрпромводчермет» 5, 10 га, землі населених пунктів (с.Рівне) 50,20 га, для будівництва свинокомплексу на 200 тис. голів свиней, комбікормового заводу, м'ясокомбінату, цеху по переробці відходів виробництва та очисних споруд.

При цьому, заслуговують особливої уваги земельні ділянки, що виділялись відділом земельних ресурсів Красноармійського району для будівництва вищезгаданого комплексу. Зокрема, виділено 155,39 га землі 60-л агрогрупи (чорноземи звичайні, малогумусні, легкоглиністі), яка згідно висновку великомасштабного обстеження ґрунтів Красноармійського району, що проводилось Донецькою філією інституту землеустрою Української академії наук в 1997 році, є кращим ґрунтом господарств і може бути використаний під всі сільськогосподарські культури, а також земля 60-л агрогрупи внесена до переліку особливо цінних груп ґрунтів (Наказ Держкомзема № 245 від 06.10.2003 року «Про затвердження переліку особливо цінних ґрунтів). Водночас, зміна цільового призначення земельних ділянок не проводилася.

Також встановлено, що Проект внутрішньогосподарчого землеустрою і організації території землекористування ПАТ «АПК-ІНВЕСТ» передбачав в собі сівозмін культур, а не факт виділення землі під будівництво свинокомплексу.

В той же час встановлено, що проект землеустрою ПАТ «АПК-ІНВЕСТ», який виконаний ВАТ «Земельно-кадастровий центр» (м. Константинівка) не відповідає вимогам раціонального використання особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та іншим вимогам Земельного Кодексу України. Також зазначений проект передбачає обмін земель пайового фонду (власності громадян) на землі резерву (державної власності), на даний час рівноцінність обміну вимагає додаткової перевірки, шляхом отримання у встановленому законом порядку висновку компетентних землевпоряджувальних фахівців.

Таким чином, при підготовці проекту внутрішньогосподарчого землеустрою і організації території землекористування, проект умисно був складений всупереч нормам земельного законодавства України, який фактично дозволяє ПАТ «АПК-ІНВЕСТ» не сплачувати до бюджету грошові кошти з сумі близько 18 млн. грн., за сільськогосподарські втрати (із розрахунку близько 80-90 тис. грн. за 1 га.).

Окрім цього, Красноармійською райдержадміністрацією, видано незаконне розпорядження про виділення особливо цінних земель (рілля) 60Л агрогрупи, під забудову ПАТ «АПК ІНВЕСТ» без зміни її цільового призначення.

Поряд з цим отримано відомості про те, що згідно проектної документації на підприємстві планувалося встановлення біо-газових установок по утилізації продуктів життєдіяльності свиней, однак зазначені установки не були профінансовані співвласниками ПАТ «АПК-ІНВЕСТ», в результаті чого, навіз свиней без спеціальної обробки за допомогою хімічних речовин, скидається в водоймища та низини, які розташовані поруч зі свинокомплексами, чим забруднюються ґрунтові води і басейни річок Гришинка, Бик та Самара. За даними спеціалістів, радіус проникнення продуктів розпаду, складає близько 15 км. Проникнення продуктів розпаду в верхній прошарок ґрунту відображається на якості питної води в колодязях, які розташовані в безпосередньої близькості від населених пунктів. В результаті протиправних дій службових осіб ПАТ «АПК-ІНВЕСТ», нанесено значної шкоди екології регіону.

З метою проведення подальшого документування протиправної діяльності ПАТ встановлення осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення та визначення обсягу шкоди, яка наноситься інтересам держави, виникає необхідність в ініціюванні перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції України в частині дотримання вказаним товариством вимог законодавства України в сфері охорони навколишнього природного середовища виконання нормативів, стандартів та інших вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до ч.2ст.93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади,органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженніне захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному врозділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2ст. 93 КПК.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до пп. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки»

Крім того, на виконання ст.31 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держекоінспекція України.

Згідно п.п.2 «б» п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) здійснює державний нагляд (контроль) за одержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель

Згідно п.п.5 п.6 зазначеного положення Держекоінспекція України має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Відповідно до п.7 зазначеного положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря)

Згідно п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до п.п. «б» п.4.2. зазначеного положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.

Згідно п.6.4 зазначеного положення Держекоінспекція має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог екологічного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки ПАТ «АПК-ІНВЕСТ» неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді про проведення перевірки дотримання вимог екологічного законодавства ПАТ «АПК-ІНВЕСТ» Державною екологічною інспекцією у Донецькій області, розташованою за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського, 18а, яка належить до сфери управління Держекоінспекції України.

На підставі викладеного, з метою отримання матеріалів перевірки ПАТ «АПК-ІНВЕСТ» Державною екологічною інспекцією у Донецькій області, що мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, і неможливість отримати відомості в інший спосіб, керуючись п.10 ч.2 ст.36, ч.2 ст.93, 242 КПК України,прокурор просить задовольнити клопотання та винести ухвалу про надання дозволу Державної екологічної інспекції у Донецькій області (ЄДРОПУ 38034476, юридична адреса: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського, 18а) на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог екологічного законодавства ПАТ «АПК-Інвест» (ЄДРПОУ 34626750, с. Рівне Красноармійського району Донецької області, вул. Шопена, буд.31а).

У судовому засіданні прокурор Туренко Д.О. підтримав своє клопотання та просив його задовольнити .

Слідчий суддя, перевіривши матеріали клопотання та кримінального провадження , приходить до висновку , що клопотання прокурора не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за N 877-V від 05.04.2017 р.(зі змінами та доповненнями ), дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення; державного нагляду (контролю) за дотриманням субєктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до ст.6 зазначеного Закону підставами для здійснення позапланових заходів є:

- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

-виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;

-перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

-обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав.Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення

-неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

-настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю):

1) з підстави, передбаченої частиною другою цієї статті (за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності (далі - Державна регуляторна служба);

2) за письмовою заявою субєкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

3) за рішенням суду;

4) у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було повязано з діяльністю субєкта господарювання.

Позаплановий захід державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав проводиться органом державного нагляду (контролю) за погодженням Державної регуляторної служби.

Для погодження орган державного нагляду (контролю) подає Державній регуляторній службі копію відповідного звернення фізичної особи та обґрунтування необхідності проведення перевірки. Державна регуляторна служба розглядає подані документи та надає погодження або вмотивовану відмову у наданні погодження протягом пяти робочих днів з дня надходження відповідних документів.

Форма та порядок надання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав затверджуються Державною регуляторною службою.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державна регуляторна служба зобовязана до початку проведення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) без оприлюднення погодження Державної регуляторної служби забороняється.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» субєкт господарювання перед проведенням позапланового заходу державного нагляду (контролю) ознайомлюється з погодженням Державної регуляторної служби на проведення такого заходу з наданням йому копії відповідного документа.

Субєкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) для проведення заходів державного нагляду (контролю), якщо їм не предявлено погодження, передбачене статтею 3 цього Закону.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, та його територіальними органами, Державною службою України з питань праці та її територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Національним банком України, Антимонопольним комітетом України.

Крім того , серед правових підстав проведення позапланової перевірки немає таких підстав, як судові ухвали. Діючим КПК України також не передбачено надання слічним суддєю дозволу на проведення ревізій , т.ч. й позапланових.

На підставі викладеного і керуючись «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за N 877-V від 05.04.2017 р., Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VІІІ ,слідчий суддя ,-

УХВАЛИВ:

Відмовити прокурору Красноармійської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання дозволу Державної екологічної інспекції у Донецькій області (ЄДРОПУ 38034476) на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог екологічного законодавства ПАТ «АПК-Інвест» (ЄДРПОУ 34626750 с.Рівне Покровського району Донецької області ,вул..Шопена , буд 13а) за матеріалами кримінального провадження №42017051670000026 від 24.02.2017р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.242 КК України.

Повний текст ухвали складений 07 липня 2017 р. і оголошений учасникам судового провадження 07 липня 2017 р. о 13 .50 год.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя І.В.Корнєєва