Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2009 р. справа № 2а-4408/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Конівченко Ю.А.,
за участю представника позивача Ахрамєєвої І.В.,
представника відповідача Солошенка В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Єнакіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Єнакіївська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 26.02.2009р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 42495,07 грн., що складається з:
- податку на додану вартість у сумі 34995,50 грн. (в тому числі податкове зобов’язання – 34995,26 грн., пеня – 00,24 грн.);
- податку на прибуток підприємств у сумі 7486,40 грн. (в тому числі податкове зобов’язання - 7400,00 грн., пеня - 86,06 грн.);
- комунального податку у сумі 13,17 грн. (в тому числі податкове зобов’язання 13,17 грн.).
Сума недоїмки з податку на додану вартість виникла на підставі декларацій № 27787 від 22.09.08 року на суму 27561,00 грн., з яких суму у розмірі 197,74 було погашено, № 44830 від 20.01.2009 року на суму 7632,00 грн.
Сума недоїмки з податку на прибуток виникла на підставі декларації № 35482 від 10.11.2008 року на суму 9877,00 грн., з яких суму у розмірі 2477,00 грн. було погашено.
Сума недоїмки з комунального податку виникла на підставі податкового розрахунку № 46457 від 07.02.2009 року на суму 30,60 грн., з яких суму у розмірі 17,43 грн. було погашено.
Пеня була нарахована через несвоєчасну сплату податкових зобов’язань.
Контролюючим органом відповідачу направлялися податкові вимоги та було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, але такі заходи до погашення податкового боргу не призвели.
Просили стягнути з відповідача на користь держави податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав та зазначив, що причиною наявної заборгованості є борги замовників. Крім того, просив відстрочити виконання постанови до 30.06.2009 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Єнакіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн. є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” є юридичною особою, 03.12.2007 року зареєстроване Розпорядженням Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради Донецької області, що також підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію, Довідкою з ЄДРПОУ.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Єнакіївська об’єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 26.02.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн., що підтверджується Довідкою про податковий борг.
Відповідачем зазначені суми податкового боргу визнаються, що підтверджується відповідною заявою директора Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія”.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Стосовно податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Щодо порядку обчислення і спати комунального податку, то відповідно до ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори” комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Встановлення і визначення порядку сплати такого податку згідно ст. 18 зазначеного Декрету здійснюють органи місцевого самоврядування відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
У відповідності до п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, є загальнодержавними податками. Комунальний податок, згідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування”, є місцевим податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн. підтверджується:
- податковою декларацією з податку на додану вартість № 27787 від 22.09.08 року на суму 27561,00 грн., з яких суму у розмірі 197,74 було погашено;
- податковою декларацією з податку на додану вартість № 44830 від 20.01.2009 року на суму 7632,00 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п. п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на додану вартість, позивачем у відповідності до п. п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 00,24 грн., що Довідкою про податковий борг.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн. ( в тому числі податкове зобов’язання – 34995,26 грн., пеня – 00,24 грн.).
Наявність податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 7486,06 грн. підтверджується декларацією з податку на прибуток підприємства № 35482 від 10.11.2008 року на суму 9877,00 грн., з яких суму у розмірі 2477,00 грн. було погашено.
Крім того, на підставі вищезазначених вимог законодавства позивачем здійснено нарахування пені на суму несплаченого податкового боргу у розмірі 86,06 грн.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на прибуток підприємства 7486,06 грн., в тому числі – податкове зобов’язання 7400,00 грн., пеня, нарахована на суму несплаченого податкового боргу у розмірі 86,06 грн.
Наявність у відповідача заборгованості з комунального податку підтверджується розрахунком № 46457 від 07.02.2009 року на суму 30,60 грн., з яких суму у розмірі 17,43 грн. було погашено.
Таким чином, підлягає стягненню з відповідача на користь державного бюджету податковий борг з комунального податку у розмірі 17,43 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суми, яки визначені податковими вимогами, відповідачем сплачені не були.
Також, контролюючим органом було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, але вжиті заходи до погашення податкового боргу не призвели.
У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суму позову визнав у повному обсязі, суд задовольняє позовні вимоги Єнакіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн.
Згідно ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) сторона виконавчого провадження може звернутися до адміністративного суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Також ч. 2 ст. 263 КАС України передбачено право суду у виняткових випадках відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Представник відповідача в своїй заяві про визнання позову просив також відстрочити виконання рішення до 30 червня 2009 року в зв’язку з важким фінансовим становищем підприємства.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти відстрочення виконання рішення до 30 червня 2009 року.
Враховуючі викладені обставини, суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення суду до 30 червня 2009 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Єнакіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 34995,50 грн., з податку на прибуток у розмірі 7486,40 грн., з комунального податку у розмірі 13,17 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” (86400, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Гавриленка, 54; ЄДРПОУ 35443239, р/р № 26002155888000, р/р № 26057155888000 АКЦ ком. іннов. банк „Укрсиббанк” м. Харків, МФО 35105 ) на користь державного бюджету (розрахунковий рахунок - № 31117029700043 ГУДКУ в Донецькій області, код платежу 14010100) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 34995 (тридцять чотири тисячі дев’ятсот дев’яносто п’ять) грн. 50 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” (86400, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Гавриленка, 54; ЄДРПОУ 35443239, р/р № 26002155888000, р/р № 26057155888000 АКЦ ком. іннов. банк „Укрсиббанк” м. Харків, МФО 35105 ) на користь державного бюджету (розрахунковий рахунок - № 31115009700043 ГУДКУ в Донецькій області, код платежу 11021000) податковий борг з податку на прибуток підприємств у розмірі 7486 (сім тисяч чотириста вісімдесят шість) грн. 40 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Транс східна енергомонтажна компанія” (86400, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Гавриленка, 54; ЄДРПОУ 35443239, р/р № 26002155888000, р/р № 26057155888000 АКЦ ком. іннов. банк „Укрсиббанк” м. Харків, МФО 35105 ) на користь місцевого бюджету м. Єнакієве (розрахунковий рахунок - № 33219828700043 ГУДКУ в Донецькій області, код платежу 16010200, МФО – 834016, ЄДРПОУ 34686474) податковий борг з комунального податку у розмірі 13 (тринадцять) грн. 17 коп.
Відстрочити виконання постанови до 30 (тридцятого) червня 2009 року з моменту набрання постановою законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.