
Справа № 815/1424/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн.,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., посилаючись на те, що ТОВ Промтоварний ринок здійснювало з субєктами підприємницької діяльності розрахунки за послуги оренди, освітлення, та інше із застосуванням РРО Міні-500.02 МЕ №2808000629, та №280800614, після чого вказані кошти оприбутковувалися в касі Товариства за прибутковими касовими ордерами, у яких зазначено, що додатком до прибуткових касових ордерів є контрольно-касова машина №2808000629 або №280800614, чек з відповідним номером, тобто операції з приймання готівки по прибутковим касовим ордерам пройшли через РРО, а прийняті через РРО кошти оприбутковані по прибутковим касовим ордерам. Після оприбуткування готівкових коштів, отриманих від СПД із застосуванням РРО Міні-500.02 МЕ, ТОВ Промтоварний ринок складався не один прибутковий касовий ордер на суму Z-звіту, а декілька на суму надходжень від кожного СПД із зазначенням інформації про платника, договір, номер ККМ (РРО), номер фіскального чека.
Відповідач Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 31.03.2017р. б/н), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., оскільки у період з 12.04.2016р. по 24.10.2016р. ТОВ «Промтоварний ринок» готівкові кошти, які надходили від кінцевого споживача, проводилися через РРО (фіскальні номери НОМЕР_1, НОМЕР_2) в господарській одиниці «касова служба» за адресою: Овідіопольський р-н, смт.Авангард, вул.Базова,20, видавались з кас РРО відповідно до операцій «службова видача», однак не обліковувались у повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів, у звязку з чим позивачем неоприбутковано готівкові кошти в касі підприємства, що є порушенням п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004року №637. Також, у період з 12.04.2016р. по 24.10.2016р. ТОВ Промтоварний ринок з субєктами господарювання проводило розрахункові операції за послуги (оренди, освітлення, тощо) із застосуванням прибуткових касових ордерів без використання реєстраторів розрахункових операцій, що є порушенням приписів п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що представник відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби до суду не зявився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 24.10.2016р. на підставі ст.20, п.п.80.2.4 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, та Наказу про проведення фактичної перевірки від 19.10.2016р. №1681, з метою здійснення контролю за дотриманням порядку щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, фахівцями контролюючого органу проведено фактичну перевірку каси Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок.
За наслідками вказаної перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області складено Акт №577/28/08/РРО/20942626 від 02.11.2016р. «Про результати фактичної перевірки», у висновках якого, серед іншого, наголошено, що ТОВ Промтоварний ринок не оприбутковано готівкові кошти, які надійшли в касу підприємства відповідно до операцій «службова видача» з каси РРО (фіскальні номери НОМЕР_1, та НОМЕР_2), а також проведено з субєктами господарювання розрахункові операції без застосування РРО за послуги (оренди, освітлення, тощо) через касу підприємства з застосуванням прибуткових касових ордерів, внаслідок чого Товариством порушено вимоги п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637.
На підставі складеного Акта фактичної перевірки №577/28/08/РРО/20942626 від 02.11.2016р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби 24.11.2016р. винесено податкові повідомлення-рішення №0001061406, №0001051406.
Не погодившись із означеними податковими повідомленнями-рішеннями від 24.11.2016р. №0001061406, №0001051406 ТОВ Промтоварний ринок звернулось до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зі скаргою (вихід.№1166/1 від 30.11.2016р.) про їх скасування в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., та застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., за результатами розгляду якої контролюючим органом прийнято Рішення про результати розгляду скарги №6785/10/28-10-10-4-33 від 03.02.2017р., яким первинну скаргу ТОВ Промтоварний ринок залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 24.11.2016р. №0001061406, №0001051406 без змін.
Не погодившись з означеними податковими повідомленнями-рішеннями Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., позивач ТОВ Промтоварний ринок звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання їх протиправними та скасування.
Так, на думку суду, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., податковим органом винесено правомірно, та з урахуванням положень чинного законодавства, виходячи з наступного..
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для визначення контролюючим органом позивачу спірних сум штрафних санкцій послугувало встановлення факті не оприбуткування Товариством з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок в касі готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями)визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005р. за №40/10320 (зі змінами та доповненнями) відповідно до п.1.2 якого оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі; книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); розрахункова книжка - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій.
Пунктами 3.1-3.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Відповідно до п.3.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.
У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи.
Приймання і видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.
Згідно з п.п.4.1-4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній.
Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.
Пунктом 7.15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.
Згідно з п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
З метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами Президентом України видано Указ «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995року №436/95 (зі змінами та доповненнями), згідно зі статтею 1 якого встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу,у тому числі, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що у разі проведення готівкових розрахунків з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, відповідно до вимог глави 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у касових ордерах та відображення на їх підставі готівки у касовій книзі. У випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО.
Якщо готівку проведено через РРО і в КОРО на підставі фіскаль них звітних чеків, однак у день одержання готівкових коштів не проведено по касовій книзі, таку готівку оприбутковано в касі підприємства несвоєчасно.
У разі якщо готівку проведено через РРО, зроблено відповідний запис у касовій книзі в день надходжен ня готівки, однак не проведено в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, такий випадок може кваліфікуватися як неповне опри буткування.
Невиконання будь-якої з вищеозначених дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке абзацом 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995року №436/95 передбачена відповідальність.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у Постанові від 01 квітня 2014року (справа №21-54а14), від 04 листопада 2015року (справа №21-3680а15)
Зокрема, як встановлено фахівцями контролюючого органу під час проведення фактичної перевірки каси Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 12.04.2016р. по 24.10.2016р. Товариством позивача готівкові кошти, які надходили від кінцевого споживача, проводилися через РРО (фіскальні номери НОМЕР_1, НОМЕР_2) в господарській одиниці «касова служба» за адресою: Овідіопольський р-н, смт.Авангард, вул.Базова,20, видавалися з кас РРО відповідно до операцій «службова видача», водночас не обліковувались в повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Також, судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок, у порушення вимог пункту 3.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, під час прийняття готівки в касу за прибутковими касовими ордерами не видано засвідчених відбитком печатки ТОВ Промтоварний ринок квитанцій (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок під час оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства не дотримано законодавчо передбачений алгоритм дій, що призвело до порушення вимог п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, відповідальність за яке передбачена абз.3 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995року №436/95.
Також, як встановлено фахівцями податкового органу, та вбачається з матеріалів справи, під час проведення фактичної перевірки каси Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок, у період з 12.04.2016р. по 24.10.2016р. Товариство позивача з субєктами господарювання проводило розрахункові операції за послуги (оренди, освітлення, тощо) із застосуванням прибуткових касових ордерів без використання реєстраторів розрахункових операцій у повному обсязі проведених розрахункових операцій.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995року №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, серед іншого, зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що підприємства торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку, під час здійснення господарської діяльності зобовязані застосовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що під час проведення з субєктами господарювання розрахункових операції за послуги (оренди, освітлення, тощо) Товариством з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок оформлялись прибуткові касові ордери, позивач зобов»язаний був проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Натомість, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок у порушення вимог статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у період з 12.04.2016р. по 24.10.2016р. з субєктами господарювання проводило розрахункові операції за послуги (оренди, освітлення, тощо) із застосуванням прибуткових касових ордерів без використання реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо правомірності застосування Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби до Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок спірної суми штрафних фінансових санкцій, та відповідно відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві, та додаткових письмових поясненнях до позову.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч.3 ст. 105 КАС України позивач має право, у тому числі, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
У звязку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, відповідно до положень ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Промтоварний ринок до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.11.2016р. №0001051406 в частині застосування штрафних санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1грн., від 24.11.2016р. №0001061406 в частині застосування штрафної санкції за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, в сумі 13059284грн., відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.