Постанова № 6757794, 05.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2009
Номер справи
2а-13663/09/0570
Номер документу
6757794
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-13663/09/0570

час прийняття постанови: 11.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Бєломєстнова О. Ю.

при секретарі                                                  Телешові В.М.

Донецький окружний адміністративний суд в складі судді БєломєстноваО.Ю. при секретарі Телешові В.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 216310,74 грн. та пені у сумі 7873,32 грн.

за участю:

представника позивача Чебаненко Є.О.

представника відповідача Білий А.В.

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 216310,74 грн. та пені у сумі 7873,32 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, мотивуючи їх тим, що відповідач в порушення ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконав норматив по створенню 6 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів та просив їх задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання з’явився, адміністративний позов не визнав з підстав, що наведені у запереченні проти адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд встановив:

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» є юридичною особою, яка діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 17.11.2006р., і зареєстровано в Єдиному Державному реєстрі підприємств і організацій України № 34697161.

Відповідно до ст. 7 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою 10-ПІ, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом від 10 лютого 2007 р. № 42.

Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Як вбачаться зі Звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 27.02.2009 року, що поданий відповідачем позивачу у відповідності до зазначеного Закону і Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 251 осіб; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 10 осіб. Разом з тим, як вбачається із зазначеного вище звіту, фактично на підприємстві у 2008р. працювало 4 інваліда.

Таким чином, позивачем, виходячи із даних зазначених у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 27.02.2009 року, було нараховані адміністративно-господарські санкції в розмірі 216310,74грн., оскільки відповідачем не був виконаний норматив по працевлаштуванню 6 інвалідів.

Крім того, статтею 20 Закону „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та п. 4 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.

У зв’язку з цим, станом на 15 липня 2009р., позивач нарахував відповідачеві пеню у розмірі 7873,32 грн.

Таким чином загальна сума позову з урахуванням пені становить 224184,06 грн. Вказані кошти відповідачем не перераховані.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів” забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані, зокрема, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідач не надав доказів, на підтвердження повідомлення державній службі зайнятості інформації, яка необхідна для організації працевлаштування інвалідів за період січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень 2008р.

З урахуванням викладених обставин, позовні вимоги позивача в частині стягнення 126181,27 грн.- адміністративно господарські санкції та 4592,77 грн. - пеня за прострочення платежу за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, 2008р. підлягають задоволенню.

В той же час, відповідачем були вчинені заходи з працевлаштування інвалідів за період серпень, жовтень, листопад та грудень 2008р.

Як вбачається зі звітів про наявність вакансій станом на 19.08.2008 року., на 16.10.2008 року, на 24.11.2008 року, на 24.12.2008 року, які подавались відповідачем до Маріупольського міського центру зайнятості, відповідач повідомляв державну службу зайнятості про наявні вакантні місця для працевлаштування інвалідів.

Крім того, відповідно до інструкції щодо заповнення форми звітності N 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року N 420 зазначений звіт подається при наявності вакансій.

Згідно листа від 21.09.2009р. №07-1615 Маріупольським міським центром зайнятості у 2008р. для працевлаштування на підприємство ТОВ «Баскетбольний клуб» Азовмаш» була направлена 1 особа з обмеженою працездатністю, яка від працевлаштування відмовилась.

З огляду на викладене, суд вважає, що за період серпень, жовтень, листопад та грудень 2008р. відповідачем належним чином було виконано свій обов’язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а за таких обставин підстави для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 93410,02 грн. відсутні.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 95, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 216310,74 грн. та пені у сумі 7873,32 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» (87535, м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників,1 ЄДРПОУ 34697161) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008році, у сумі 126181 (сто двадцять шість тисяч сто вісімдесят одна) грн. 27 коп. та пеню у сумі 4592 (чотири тисячі п’ятсот дев’яносто два) грн. 77 коп. на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000.

У задоволені позову в частині стягнення адміністративно господарських санкцій у сумі 93410,02 грн. відмовити.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 05 жовтня 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 12 жовтня 2009р.

          

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Бєломєстнов О. Ю.