
Справа № 243/5209/17
Провадження № 2/243/2996/2017
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2017 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Кузнецова Р.В.,
при секретарі Малиновській І.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Словянську Донецької області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Словянської міської ради до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, -
В С Т А Н О В И В:
08 червня 2017 року УСЗН Словянської міської ради звернулось до Словянського міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка перебуває на обліку в Управлінні з 05 січня 2015 року та отримує щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Виплати відповідачці були здійснені за рахунок коштів Державного бюджету. Під час проведення ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, що переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, проведено перевірку справ одержувачів адресної допомоги. В результаті цієї перевірки було встановлено, що на депозитному банківському рахунку ОСОБА_1 наявні кошти в сумі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Оскільки ОСОБА_1 в своїй заяві від 24 березня 2016 року зазначила, що у будь-кого з членів сімї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, немає, відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання зайво сплачена допомога в сумі 2324,06 грн. Оскільки відповідачка відмовляється добровільно повертати суму зайво сплаченої допомоги, позивач вимушений звернутися до суду та просити стягнути з ОСОБА_1 суму незаконно отриманої адресної допомоги в розмірі 2324,06 грн.
Представник позивача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності № 08-20/1597 від 17 травня 2017 року, у судове засідання не зявилась, про місце, дату та час розгляду справи повідомлялась належним чином, подала до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у відсутності представника УСЗН, на задоволенні позову наполягала, проти ухвалення судом заочного рішення не заперечувала.
Відповідачка у судове засідання не зявилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином шляхом надіслання судових повісток за адресою фактичного місця проживання зазначеною в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 січня 2015 року № НОМЕР_1.
Однак, незважаючи на прийняті судом заходи, відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не зявилась, про причини своєї неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи чи розгляд справи у її відсутності від неї до суду не надходило.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки від відповідачки не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, як то передбачає ст. 169 ЦПК України, з причин, які б могли бути визнані судом поважними, у суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, а тому, суд зі згоди позивача вирішує справу на підставі наявних у справі доказів у відповідності до ст. 224-228 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог (ст.11 ЦПК України) встановив наступне.
Відповідно до положення п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 р. (далі Порядок), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Як вбачається із довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 05 січня 2015 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 6).Також зазначена довідка підтверджує факт перебування відповідачки на обліку в Управлінні соціального захисту населення Словянської міської ради.
ОСОБА_1 зверталась до УСЗН Словянської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг 24 березня 2016 року. В цій заяві відповідачкою було зазначено, що у будь-кого з членів сімї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, немає, у володінні всіх членів сімї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції немає та у будь-кого з членів сімї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, немає /а.с. 16,16 з.б./.
Згідно із п. 2 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї (далі - уповноважений представник сімї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сімї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до п.6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сімї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Рішенням Управління соціального захисту Словянської міської ради від 01 квітня 2016 року, ОСОБА_1 призначено виплату допомоги переміщеним особам на проживання з 24 березня 2016 року по 22 вересня 2016 року у сумі 442,00 грн. /а.с. 15/.
Згідно із довідкою УСЗН Словянської міської ради від 15 серпня 2016 року, ОСОБА_1 було отримано допомогу за березень 2016 року 114,06 грн.; за квітень 2016 року 442,00 грн.; за травень 2016 року 442,00 грн.; за червень 2016 року - 442,00 грн.; за липень 2016 року 442,00 грн., за серпень 2016 року 442,00 грн., а всього 2324,06 грн. /а.с. 13/.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» та листа Міністерства соціальної політики України від 13 вересня 2016 № 13408/0/14-16/5 Міністерством фінансів України здійснено верифікацію виплат грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Під час проведення ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, проведено перевірку справ одержувачів адресної допомоги, щодо наявності у будь-кого з членів сім'ї депозитного банківського рахунку, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та після надходження файлів-запитів щодо проведеної верифікації внутрішньо переміщених осіб, виявлено, що на депозитному банківському рахунку ОСОБА_1 є кошти у сумі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб /а.с. 19/.
Відповідно дост. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно. Особа зобовязана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобовязана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобовязана повернути доходи.
Пунктом 11 Порядку передбачено, що уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до розпорядження Управління соціального захисту населення Словянської міської ради № 12-22/2235від 15 серпня 2016 року, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги переміщеним особам на проживання за період з 24 березня 2016 року по 31 серпня 2016 року у сумі 2324,06 грн. /а.с. 12/. Згідно із протоколом ведення виконавчого листа та даних про існуючі відрахування № 04-21/234 ОСОБА_1 має заборгованість по виду відрахування «переплата» у сумі 2324,06 грн. /а.с.10/.
Проаналізувавши встановлені по справі конкретні обставини, оцінивши надані сторонами в силу вимогст.60 ЦПК Українидокази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_1, будучи особою, яка не мала права на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, незаконного отримала цю допомогу у сумі 2324,06 грн., надавши УСЗН Словянської міської ради неправдиві відомості, тому незаконно сплачена допомога у сумі 2324,06 грн. підлягає стягненню з ОСОБА_1, у повному обсязі на користь позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. У звязку із тим, що судом позов задоволений, а позивач є звільненим від сплати судового збору на підставі п. 19 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та при зверненні до суду із даним позовом не сплачував його, з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 1600 грн. 00 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.11,60,88,169,212-215,224Цивільного процесуального кодексу України, п. п. 2, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року,ЗУ «Про судовий збір», суд ,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Словянської міської ради до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь Управління соціального захисту населення Словянської міської ради (р/р 35219028052186 в УДКСУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 25954290, МФО 820172) незаконно отриману адресну допомогу за період з 24 березня 2016 року по 31 серпня 2016 року у сумі 2 324 (дві тисячі триста двадцять чотири) грн. 06 коп.
Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, в дохід держави на рахунок отримувача 31215256700001 код за ЄДРПОУ 37993783 банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Донецької області через Словянський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Словянського
міськрайонного суду ОСОБА_3