Рішення № 67556057, 26.06.2017, Апеляційний суд Волинської області

Дата ухвалення
26.06.2017
Номер справи
163/2365/16-ц
Номер документу
67556057
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/2365/16-ц Провадження № 22-ц/773/569/17 Головуючий у 1 інстанції: Павлусь О.С. Категорія: 47 Доповідач: Федонюк С. Ю.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2017 року місто Луцьк

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого - судді Федонюк С.Ю, ,

суддів - Осіпука В.В., Матвійчук Л.В.,

з участю:

секретаря Лимаря Р.С.,

прокурора Гончара Б.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом заступника військового прокурора Луцького гарнізону в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України, Луцького прикордонного загону до ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 районна державна адміністрація Волинської області, відділ Держгеокадастру у Любомльському районі Волинської області, про визнання частково недійсним і скасування державного акта на право власності на земельну ділянку та зобовязання повернути земельну ділянку, за апеляційною скаргою заступника військового прокурора Луцького гарнізону на рішення Любомльського районного суду Волинської області від 08 лютого 2017 року,

в с т а н о в и л а:

У вересні 2016 року прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави, мотивуючи вимоги тим, що в ході вивчення військовою прокуратурою Луцького гарнізону стану додержання вимог Закону України «Про використання земель оборони» встановлено істотні порушення, які полягають у тому, що у власність громадянам передані земельні ділянки із земель оборони Державної прикордонної служби України, всупереч вимогам закону. Прокурор покликався на те, що постановою обласної ради депутатів трудящих Волинської області від 15.09.1946 №39/599 у межах Волинської області землі 800-метрової прикордонної смуги передані в повне розпорядження прикордонних військ, за виключенням райцентру Устилуг. Разом з тим, головою ОСОБА_4 районної державної адміністрації Волинської області 22 листопада 2007 року видано розпорядження № 340 «Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) на території Гущанської сільської ради», яким надано згоду на виділення земельних ділянок громадянам - власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) для ведення особистого селянського господарства та на видачу державних актів на право власності на землю. На виконання вказаного розпорядження відповідач ОСОБА_3 20 січня 2009 року отримав державний акт серії ЯД № 344015 на право власності на землю для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Гущанської сільської ради загальною площею 0,9681 га. Вважає, що одна із наданих відповідачу земельних ділянок площею 0,301 га згідно вищезазначеного акта відноситься до земель оборони та входить до складу прикордонної смуги, на які розповсюджується прикордонний режим з усіма визначеними законодавством обмеженнями, тому відповідач не може вільно володіти, розпоряджатись та користуватись вказаною земельною ділянкою.

На підставі наведеного, прокурор просив визнати недійсним та скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД №344015, виданий 20.01.2009 року ОСОБА_3, в частині реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 07233810:00:05:002:0828, площею 0,301 га, та зобовязати відповідача повернути зазначену земельну ділянку Адміністрації державної прикордонної служби в особі Луцького прикордонного загону.

Рішенням Любомльського районного суду Волинської області від 08 лютого 2017 року у задоволенні позову у даній справі відмовлено.

Не погоджуючись із ухваленим судовим рішенням, заступник військового прокурора Луцького гарнізону подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та постановити нове - про задоволення позовних вимог.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а оскаржуване рішення суду - скасуванню, виходячи з такого.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ні прокурором, ні представником адміністрації Державної прикордонної служби України та Луцького прикордонного загону не було надано доказів на підтвердження того, що саме спірна земельна ділянка в 1973 році була вилучена у колгоспу «Світанок» Гущанської сільської ради Любомльського району і передана для військової частини 2144, оскільки в цьому ж році колгоспу «Світанок» було передано загалом 12,2 га землі цієї ж військової частини в постійне користування для сільськогосподарського використання. Крім того, судом вказано, що стороною позивача не було надано документів, які б посвідчували право постійного користування органами Державної прикордонної служби спірною землею та затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації на спірну земельну ділянку, як це передбачено ч. 3 ст. 2 Закону України «Про використання земель оборони».

Проте, до таких висновків суд першої інстанції прийшов з порушенням норм матеріального права та без повного зясування обставин, що мають значення для справи.

В матеріалах справи є копія Постанови обласної ради депутатів трудящих Волинської області від 15.09.1946 р № 39/599, якою встановлені такі прикордонні зони та смуги в межах Волинської області: заборонену прикордонну зону, в тому числі і Любомльський район, а також 2800- метрові прикордонні смуги, які визначені на місцевості від лінії кордону та позначені відповідними вказівниками. У пункті 4 цієї постанови землі 800-метрової прикордонної смуги передані у повне розпорядження прикордонних військ. (а.с.18-22).

Рішенням виконкому Волинської обласної ради депутатів трудящих від 20.04.1973 року з метою використання в сільськогосподарському виробництві частин земельних ділянок, закріплених за Міністерством оборони СРСР, у тому числі ОСОБА_4 гарнізоном, зобовязано голів колгоспів, керівників державних сільськогосподарських підприємств, яким надані земельні ділянки, звільнити ділянки, що виділяються під ріллю, за першою вимогою начальників гарнізонів.(а.с.12-14).

Судом встановлено, що колгоспу «Світанок» на підставі Державного акту на вічне користування землею колгоспами, належали земельні ділянки в селі Гуща Любомльського району. В Державному акті чітко відображені графічні зображення земельних ділянок, зокрема їх місцезнаходження, зовнішні межі земельних ділянок та межі земель, обмежених у використанні і обмежених правами інших осіб, а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельних ділянках.

З технічної документації по паюванню земель колективної власності КСП «Світанок» Гущанської сільської ради Любомльського району Волинської області, зокрема виписки з рішення зборів уповноважених спілки селянських господарств «Світанок», вбачається, що 11.01.1997 року було затверджено списки громадян, які мають право на земельну частку (пай), серед яких право на земельну ділянку мав зокрема і відповідач ОСОБА_3 під №396 у списку (а.с.100).

27 червня 2008 року головою ОСОБА_4 районної державної адміністрації Волинської області видано розпорядження № 156 «Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) на території Гущанської сільської ради», яким надано згоду на виділення земельних ділянок громадянам - власникам сертифікатів на право на земельну частку(пай) для ведення особистого селянського господарства та на видачу державного акта на право власності на землю, відповідно до списку, в якому ОСОБА_3 зазначений під номером 14 (а.с.24).

ОСОБА_3 такий державний акт отримав 20.01.2009 року на землю загальною площею 0,9681 га, де входить три земельні ділянки площею 0,3752 га (рілля ), 0,301 га та 0,2919 (сіножаті) (а.с.25,30).

Як на підставу позову прокурор посилався на порушення норм чинного законодавства, допущених при визначенні статусу спірної земельної ділянки, яка входить до загальної площі земельної ділянки, визначеної у державному акті, та існуючих обмежень у її використанні, а тому вказував про незаконність передачі такої земельної ділянки ОСОБА_4 районною державною адміністрацією Волинської області у власність відповідачу.

Статтею 19 ЗК України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Згідно із частиною 5 зазначеної норми права передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України «Про використання земель оборони».

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 77 ЗК України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про використання земель оборони» військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Статтею 115 ЗК України визначено, що зони особливого режиму використання земель створюються навколо військових об'єктів Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, для забезпечення функціонування цих об'єктів, збереження озброєння, військової техніки та іншого військового майна, охорони державного кордону України, а також захисту населення, господарських об'єктів і довкілля від впливу аварійних ситуацій, стихійних лих і пожеж, що можуть виникнути на цих об'єктах. Уздовж державного кордону України встановлюється прикордонна смуга, у межах якої діє особливий режим використання земель. Розмір та правовий режим прикордонної смуги встановлюються відповідно до закону.

Відповідно до ст. ст. 6, 10 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, який виконує завдання щодо забезпечення недоторканості державного кордону та охорони суверенних прав України. Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів.

Отже, Луцький прикордонний загін є органом державної влади на місцях в системі Державної прикордонної служби України, який здійснює контроль за додержанням прикордонного режиму у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.

Частинами 1, 2 ст. 22 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони. Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1147 від 27.07.1998 року «Про прикордонний режим» (з наступними змінами та доповненнями), з урахуванням особливостей місцевості та інших умов ширина прикордонної смуги може бути змінена обласними державними адміністраціями за поданням Адміністрації Державної прикордонної служби, але вона не може бути меншою від ширини смуги місцевості, що знаходиться в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруджень.

Таким чином, при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прикордонної смуги необхідно виходити із її нормативних розмірів, встановлених ст. 22 Закону України Про державний кордон України та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1147 від 27.07.1998 року «Про прикордонний режим». Відсутність окремого проекту землеустрою щодо встановлення прикордонної смуги не свідчить про її відсутність, оскільки розміри прикордонної смуги встановлені законом та фактичним розташуванням прикордонних інженерних споруд.

Згідно із ст. 3 Закону України «Про використання земель оборони» уздовж державного кордону України відповідно до закону встановлюється прикордонна смуга, в межах якої діє особливий режим використання земель. Землі в межах прикордонної смуги та інші землі, необхідні для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів, надаються в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України. Навколо військових частин та оборонних об'єктів можуть створюватися зони з особливим режимом використання земель з метою забезпечення функціонування цих військових частин та об'єктів, збереження озброєння, військової техніки, іншого військового майна, охорони державного кордону України, захисту населення, господарських об'єктів і довкілля від впливу аварійних ситуацій, стихійних лих і пожеж, що можуть виникнути на цих об'єктах. Розмір та правовий режим зон з особливим режимом використання земель встановлюються відповідно до закону.

В ході проведеної військовою прокуратурою Луцького гарнізону перевірки щодо стану додержання вимог Закону України «Про використання земель оборони» було встановлено, що спірна земельна ділянка кадастровий номер 07233810:00:05:002:0828, площею 0,301 га знаходиться у межах прикордонної смуги, а саме - у смузі місцевості, що знаходиться між лінією інженерно-технічних споруд (контрольно-слідової смуги) та лінією державного кордону; вільного доступу до земельних ділянок немає.

Разом з тим, з дослідженої апеляційним судом технічної документації та плану розташування згаданої земельної ділянки підтверджується факт розташування її в межах прикордонної смуги (а.с.29-34). Наведене свідчить, що дана земельна ділянка належить до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих в межах прикордонної смуги.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, визнання недійсними угод щодо земельних ділянок, відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Враховуючи встановлений факт приналежності спірної земельної ділянки до земель оборони, якою відповідно до пункту «а» статті 13 цього Кодексу вправі розпоряджатися Кабінет Міністрів України, колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_4 районна державна адміністрація Волинської області в порушення наведених вимог чинного законодавства України без відповідних на те повноважень передала відповідачу у власність земельну ділянку для сільськогосподарського використання із земель оборони Державної прикордонної служби України, які є власністю держави, що є порушенням інтересів останньої.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Частина перша статті 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті ґрунтуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов'язок держави забезпечувати захист прав усіх субєктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, тому у спорах, повязаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.

Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому порядку.

Виходячи з аналізу ст. ст. 15, 16 ЦК України та ст. 152 ЗК України, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку не потребує обовязкового установлення незаконності рішення відповідного органу, на підставі якого він виданий.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України № 6-2824цс15 від 20 квітня 2016 року, яка відповідно до положень частини першої статті 360-7 ЦПК України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні цієї норми права.

Виходячи з того, що порушення прав позивачів стосується лише щодо передачі у власність відповідачу земельної ділянки, яка входить до земель оборони, тобто відноситься до земель державної власності, і знаходиться у межах прикордонної смуги та входить до наданих земельних ділянок загальної площі 0,9681 га згідно державного акту про право власності на земельну ділянку від 20.01.2009 року, визнанню недійсним підлягає державний акт в частині надання у власність зазначеної спірної ділянки, яка знаходиться в межах прикордонної смуги.

В даному випадку відповідач позбавляється права на майно (земельну ділянку) з наведених вище підстав, передбачених законом, тобто на законних умовах і в інтересах суспільства. Інтерес суспільства полягає в тому, щоб був належно забезпечений захист державного кордону. Одним із елементів забезпечення цього захисту є визначення прикордонної смуги з особливим використанням земель в її межах. Цілком зрозуміло, що перебування частини земель в межах цієї смуги у власності громадян з належними їм як власникам землі правомочностями здійснювати право власності за своєї волею незалежно від волі інших осіб (ч. 1 ст. 316 ЦК України), не забезпечує в повній мірі реалізацію вказаного суспільного інтересу - захисту державного кордону. Крім того, в даному випадку мало місце незаконне виділення ОСОБА_3 земельної ділянки, оскільки спірна земельна ділянка була надана йому за рахунок земель оборони, які не можуть передаватись громадянам у приватну власність.

З огляду на встановлені в суді апеляційної інстанції обставини, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення в даній справі про відмову в позові підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення - про задоволення позову.

На підставі наведеного колегія суддів приходить до висновку, що у звязку з порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, оскаржуване в даній справі рішення суду підлягає відповідно до положень ст. 309 ЦПК України скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу заступника військового прокурора Луцького гарнізону задовольнити.

Рішення Любомльського районного суду Волинської області від 08 лютого 2017 року в даній справі скасувати і ухвалити нове рішення.

Визнати недійсним і скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 344015, виданий 20 січня 2009 року, в частині права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер 07233810:00:05:002:0828 площею 0,301 га.

Зобовязати ОСОБА_3 повернути земельну ділянку кадастровий номер 07233810:00:05:002:0828 площею 0,301 га до державної власності.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий

Судді