
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
21 червня 2017 року м. Київ К/800/20564/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Мороз В.Ф., перевіривши касаційну скаргу Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі за позовом ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" в особі відокремленого підрозділу „Миронівська теплова електрична станція" до Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» в особі відокремленого підрозділу «Міронівська теплова електрична станція» звернулось до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення № 0011631702 від 20.07.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2017, залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.06.2017, позов задоволено. Скасовано рішення Артемівської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 20.07.2016 № 0011631702 про застосування до відокремленого підрозділу "Міронівська теплова електрична станція" Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 22 630,35 грн, з яких штраф - у сумі 21 431,18 грн за період з 21.08.2015 до 15.10.2015 та нарахована пеня у розмірі 1 199,17 грн.
У касаційній скарзі Бахмутська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Донецькій області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, та прийняти нове рішення про відмову у узадоволенні позову.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Судами встановлено, що відокремлений підрозділ "Міронівська теплова електрична станція" (далі - ВП «Міронівська ТЕС») є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" без права юридичної особи, місцезнаходження: Донецька область, Бахмутський район, селище міського типу Миронівський, вулиця Леніна, будинок 43, перебуває на обліку відповідача.
Відповідачем 20.07.2016 стосовно відокремленого підрозділу позивача прийнято рішення № 0011631702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 22 630,35 грн, з яких штраф - у сумі 21 431,18 грн за період з 21.08.2015 до 15.10.2015 та нарахована пеня у розмірі 1 199,17 грн
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК), Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464), Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон №1669) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Абзацем першим частини 2 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).
Закон № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту: "9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Таким чином, саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року (втратив чинність) та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинний), затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших, зазначені м. Дебальцеве/Дебальцівська міська рада, у відання якої перебувало смт. Міронівське, м. Єнакієве/Єнакієвська міська рада, м. Артемівськ (м. Бахмут), де знаходяться органи доходів та зборів, на обліку яких знаходиться (знаходився) позивач.
З огляду на дію вищезазначених норм позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» отримано сертифікати (висновки) від 5 вересня 2014 року за вих. № 2878/05-4 та № 2888/05-4 Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили, відповідно до яких Торгово-промислова палата України засвідчує підприємству настання обставин непереборної сили з 14.04.2014. Відповідно до статті 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону такі сертифікати є документами, що підтверджуєють настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, та слугують підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань. Наявність у позивача вищезазначених сертифікатів Торгово-промислової палати України підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що є підставою для звільнення його від застосування штрафних санкцій та пені з боку податкових органів.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті -пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, які відповідають усталеній практиці Вищого адміністративного суду України у цій категорії справ, ця касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі за позовом ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" в особі відокремленого підрозділу „Миронівська теплова електрична станція" до Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя В.Ф. Мороз