Ухвала суду № 67552390, 04.07.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2017
Номер справи
805/431/17-а
Номер документу
67552390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Молочна І. С.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2017 року справа №805/431/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів: Васильєвої І.А., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року по адміністративній справі № 805/431/1-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Корум Україна» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Корум Україна» (далі позивач, товариство) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку міжрегіонального Головного управління ДФС (далі відповідач, податковий орган) про скасування рішення № НОМЕР_1 від 10.10.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 765330,24 грн., в тому числі штрафу 10% у розмірі 49417,98 грн. за період з 21.11.2014 по 06.01.2015, штрафу 20% у розмірі 668706,11 грн. за період з 22.01.2015 по 18.12.2015 та пені у розмірі 47206,15 грн.(т. 1 а.с. 15).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року позовні вимоги задоволені, внаслідок чого, скасовано рішення податкового органу від 10 листопада 2016 року № НОМЕР_1 в сумі 765330,24 грн.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апелянт зазначає, що підприємством несвоєчасно сплачено внесок за жовтень-грудень 2014 року, січень-жовтень 2015 року. Посилаючись на п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнобовязкове державне соціальне страхування» та абз. 6 п. 4.3 р. 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальообовязкове державне соціальне страхування, те, що розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, вважає, що рішення винесено відповідно до норм чинного законодавства. Відповідач зауважив, що у разі несплати страхувальником єдиного внеску застрахована особа втрачає за такий період страховий стаж і статус застрахованої особи.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року замінено первісного відповідача у справі - Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на його правонаступника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач, Приватне акціонерне товариство «Корум Україна», зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 25332714; місцезнаходження: 83005, Донецька область, місто Донецьк, Ленінський район, вулиця Івана Ткаченка, будинок, 189 (т.1 а.с.38).

Позивач перебував на обліку на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби.

З метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 року № 247 «Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби» та відповідно до порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 09 грудня 2011 року № 588, затверджено переліки платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку.

Відповідно до Розпорядження № 47-р від 08.09.2016 «Щодо переведення платників податків» Приватне акціонерне товариство «Корум Україна» перейшло на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС.

12 травня 2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 11031120007038089 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи "Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби України", яка припинена шляхом приєднання до Офісу великих платників Державної фіскальної служби.

Відповідно до матеріалів справи, у період з 12.09.2016 року по 14.09.2016 року СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби проведено перевірку Приватного акціонерного товариства Корум Україна, за наслідками якої складено Акт від 15.09.2016 року № 530/28-03-39/25332714.

10.10.2016 року на підстав Акту перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби винесено рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу нараховано штраф за період з 21.11.2014 року до 06.01.2015 року у розмірі 49 417,98 грн. (10%), за період з 22.01.2015 року по 18.12.2015 року у розмірі 668 706,11 грн. (20%) та пеню у розмірі 47 206,15 грн. (0,1%).

Позивач скористався правом адміністративного оскарження спірного рішення, за результатами якого рішення залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі ПК), Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464), Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон №1669) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Абзацем першим частини 2 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобовязані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 року - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).

Закон № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Колегія суддів звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року (втратив чинність) та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинний), затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших, зазначені м. Донецьк, м. Маріуполь, де знаходилися органи доходів та зборів, на обліку яких перебував, на момент виникнення спірних правовідносин, знаходився позивач.

З огляду на дію вищезазначених норм позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обовязків платника єдиного внеску.

Із матеріалів справи вбачається, що 03.11.2014 року позивачем до СДПІ у м. Донецьку МГК ДФС та до Міжрегіонального головного управління Міндоходів Центрального офісу з обслуговування великих платників, подано заяву №031114/1 щодо звільнення Приватного акціонерного товариства «Корум Україна» від виконання обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування".

За результатами розгляду зазначеної заяви Міжрегіональне головне управління Міндоходів Центрального офісу з обслуговування великих платників повідомило позивача, що антитерористична операція триває і заява щодо звільнення від виконання обовязків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», подається до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Посилання апелянта на розпорядження № 1085 є помилковим, оскільки на виконання абзацу 3 п. 5 ст.11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання таким, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову із дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року у справі № 805/431/17-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: І.А. Васильєва

ОСОБА_2