Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 20 травня 2009 р. справа № 33502/08/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді при секретарі Хріпуногвій С.Ю. за участю представника позивача Науменка Р.В.,
представників відповідача Кононової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецпром» до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Волинській області про визнання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та припису недійсними,
встановив:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донспецпром» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Волинської області про визнання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та припису недійсними.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем за участю держземінспектора Волинської ОДЗІ Бруга Д.М. та прокурора відділу обласної прокуратури складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.10.2008 р. та припис №006392 від 15.10.2008 р.
Вважає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.10.2008р. та припис №006392 від 15.10.2008 р., такими, що складено з порушенням норм чинного законодавства, а саме, в акті не міститься прізвище, ім’я та по батькові представника підприємства або наявність двох свідків, також позивач зауважує, що в акті зазначена не вірна юридична адреса. Також посилається на те, що зі змісту акту не зрозуміло, на підставі яких документів інспектор стверджує що асфальтобетонний завод на земельній ділянці, що перевірялась, належить саме позивачу, хоча на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду для тимчасового розміщення асфальтного заводу у позивача є дозвіл. На підставі зазначеного акту відповідачем винесено припис, форма якого суперечить діючому законодавству.
Просить суд скасувати акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.10.2008р., як такий, що складено з порушенням норм чинного законодавства України та скасувати припис №006392 від 15.10.2008 р.
Відповідач надав судові письмові заперечення проти позову, у яких посилається на те, що на виконання листа Служби безпеки України у Волинській області проведена позапланова перевірка дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої встановлено, що на земельній ділянці змонтовано мобільний завод для виготовлення асфальтобетону з порушенням вимог законодавства, тобто відсутні документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою. Перевірка проводилась у присутності директора департаменту дорожнього будівництва ТОВ «ДОнспецпром», але він відмовився під підпису акту перевірки, тому другий примірник акту та припису направлено поштою.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволені з підстав, наведених у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані у справі докази, судом встановлено наступне.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію Товариство з обмеженою відповідальністю «Донспецпром» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 08.12.1999 р., включено до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код юридичної особи – 30645586.
Відповідно до п.17 Положення «Про державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Волинський області», затвердженої наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель 27.01.2009 року № 13, інспекція є юридичною особою; здійснює організацію та державний контроль за використанням та охороною земель.
Пунктом 4 Положення визначено, що Інспекція та державні інспектори з контролю за використанням і охороною земель в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок та давати приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства.
Відповідно до пп. 3.2.1 та 3.2.2. п. 3.2. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції.
Управлінням Служби безпеки України у Волинській області 19.09.2008 р. начальнику Управління з контролю за використанням та охороною земель у Волинський області направлено лист, з тексту якого вбачається, що на виконання вказівки Служби безпеки України інформує про можливий факт здійснення ТОВ «Донспецпром» будівельних робіт без наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка розміщена в м. Ковель в районі вул. Варшавської за автомобільною газовою насосною компресорною станцією та повідомляє в порядку інформування для вжиття заходів правового реагування.
Відповідно до пп.1 п. «а» ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Відповідно до положень ст.10 зазначеного Закону, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Судом встановлено, що 15 жовтня 2008 р. державним земельним інспектором Волинської ОДЗІ Бручею Д.М., за участю працівника прокуратури, у присутності директора департаменту дорожнього будівництва ТОВ «Донспецпром» на підставі листа СБУ проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Донспецпром», за результатами якої складено відповідний акт перевірки.
Із зазначеного акту вбачається, що згідно рішення Ковельської міської ради від 28.08.08р. №40/37 та з внесеними змінами на підставі клопотання Дорожньої служби автомобільних доріг від 28.07.08р. №4/1804 дано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду для тимчасового розміщення асфальтного заводу. Площа земельної ділянки орієнтовано 2 га. Дана земельної ділянки розташована на території колишнього асфальтного заводу. На час перевірки на даній земельній ділянки змонтовано мобільний завод для виготовлення асфальтобетону моделі «SPECO» підприємством ТОВ «Донспецпром». Площа земельної ділянки, яку займає завод, становить орієнтовано 1000 кв. м. Документи, що посвідчують право користування земельної ділянки відсутні, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
На підставі даного акту перевірки державним земельним інспектором Волинської ОДЗІ видано Генеральному директору ТОВ «Донспецпром» внесено припис №006392, яким встановлено, що на земельній ділянці, що знаходиться по вул. Варшавській у м.Ковелі, та надана Державній службі автомобільних доріг рішенням Ковельської міської ради, ТОВ «Донспецпром» змотнувало мобільний завод для виготовлення асфальтобетону моделі «SPECO». Площа земельної ділянки, яку займає завод, становить орієнтовано 1000 кв. м. Документи, що посвідчують право користування земельної ділянки відсутні, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.Приписано усунути виявлені порушення щодо самостійного використання земельної ділянки у м. Ковелі по вул. Варшавської з терміном до 15.11.2008р.
Судом встановлено, що мобільний асфальтобетонний завод марки SPECO належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Донспецпром», про що свідчить додаток №2/1 до договору фінансового лізингу №027-03/2008 від 31 березня 2008 р.; згідно до Положення про асфальтобетонний завод, затвердженого генеральним директором ТОВ «Донспецпром», АБЗ є структурним підрозділом підприємства у складі департаменту дорожнього будівництва, який очолює директор, призначений відповідним наказом.
Також судом встановлено, що відповідачем 22 січня 2009 р. проведена перевірка з питання виконання припису, у результаті якої складено акт, з якого вбачається, що на час проведення повторної перевірки виявлено факт невиконання припису, оскільки на зазначеній земельній ділянки розташований мобільний завод для виготовлення асфальтобетону, також організована стоянка автотранспортної техніки, яка використовувалась для будівництва дороги та розміщені будівельні матеріали.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачені підстави виникнення права власності та права користування земельною ділянкою.
Так, із зазначених норм вбачається, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
З листа від 20 березня 2009р №950 відділу Держкомзему у м. Ковелі Волинської області вбачається, що землі по вул. Варшавській м. Ковеля знаходяться у Комунальній власності.
Судом встановлено, що ані на час перевірки, ані на час розгляду справи в суді позивачем у встановленому законом порядку не оформлено право власності (користування) земельною ділянкою по вул. Варшавській у м.Ковелі, яке б дало змогу на законних підставах експлуатувати на цій ділянці асфальтобетонний завод.
Встановивши обставини, суд приходить до висновку, при складанні спірного атку перевірки та відповідного припису, відповідач як суб»єкт владних повноважень, діяв у спосіб, передбачений Законом та Конституцією України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача про скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15 жовтня 2008 року та скасування припису №006392 від 15 жовтня 2008 року є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецпром» до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Волинській області про визнання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та припису недійсними – відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 20 травня 2009 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 25 травня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.