Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2009 р. справа № 2а-14033/09/0570
час прийняття постанови: 10-55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
при секретарі Химич М.В.,
за участю представника позивача Мороз О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» про спонукання до допуску до позапланової перевірки,
В С Т А Н О В И В:
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м.Маріуполя звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» про спонукання до допуску до позапланової перевірки, мотивуючи вимоги тим, відповідач є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому порядку, є платником податків та знаходиться на податковому обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції з 11.02.2005 року за №18391. З метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні» начальником Жовтневої міжрайонної держаної податкової інспекції м.Маріуполя Ревенко С.А. – винесений Наказ від 06.08.2009 року №1524 про проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС», а саме бази відпочинку «Сонячна» за адресою с.Урзуф, вул.Преберегова, 14, у термін з 03 серпня 2009 року по 12 серпня 2009 року. Позивачем були виписані направлення на проведення позапланової виїзної перевірки №№1131, 1130, 1129 від 03.08.2009 року. При виході за місце розташування бази відпочинку «Сонячна» за адресою в с.Урзуф, вул.Переберегова, 14? який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «торговий дім БМС», співробітниками Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя були пред’явлені направлення та наказ на проведення позапланової виїзної перевірки для ознайомлення та отримання їх копій. 05.08.2009 року з направленнями для проведення перевірки та наказом було ознайомлено директора бази відпочинку Жильцову Н.Б., про що свідчить її підпис, але вона не допустила перевіряючи для проведення позапланової виїзної перевірки, про що був складений Акт №531/05/81/23/33393422 від 05.08.2009 року. Таким чином, відповідачем порушено п. 8 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Позивач просить суд зобов’язати відповідача допустити посадових осіб Жовтневої МДПІ м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, був належним чином повідомлений про розгляд справи, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки. Суд у відповідності до ч.4 ст.128 КАС України визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом начальника Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції № 1524 від 03.08.2009 року призначена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгового дому БМС» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, нарахування та сплати до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) (а.с.7). Проведення перевірки доручено посадовим особам Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції, на обліку в якій і знаходиться відповідач.
У відповідності до ч. 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
В даному випадку підставою для проведення позапланової документальної перевірки є наказ начальника Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя (а.с. 7).
Згідно зі ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Відповідно до вказаних вище вимог, 05.08.2009 року при виході за місцем розташування бази відпочинку «Сонячна», яка належить відповідачу були пред’явлені направлення та наказ на проведення позапланової виїзної перевірки для ознайомлення та отримання їх копій. З даними документами було ознайомлено директора бази відпочинку Жильцову Н.Б., про що свідчить її підпис.
Судом встановлено, що директор бази відпочинку не допустила перевіряючи до проведення перевірки, надавши пр. цьому письмові пояснення,в яких зазначила, що не бачить підстав для проведення подібної перевірки. Стосовно даного факту співробітниками Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя був складений акт від 05.08.2009 року №531/05/81/23/33393422 (а.с.4).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
Згідно ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби є:
здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);
внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;
роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Перелік функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій міститься в ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 11-1 вказаного закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Аналізуючи вказані норми Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, суд приходить до висновку, що органи державної податкової служби повинні виконувати покладені на них функції та здійснювати надані законом повноваження з неухильним дотриманням законодавства України, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В даному випадку судом встановлено, що орган державної податкової служби, заявляючи вимоги щодо зобов’язання відповідача до допуску проведення позапланової перевірки, діє в межах повноважень, наданих йому законодавством України, на підставі та у спосіб, що передбачені законами України.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє вимоги позивача про зобов’язання відповідача до допуску посадових осіб Жовтневої МДПІ м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС».
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 10, 11, 11-1, 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» про спонукання до допуску до позапланової перевірки - задовольнити.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки бази відпочинку «Сонячна» за адресою: с.Урзуф, вул.Преберегова, 14, в рамках повноважень органів державної податкової служби.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.