Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2009 р. справа № 2а-5379/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю
представника позивача Станчуляк Ю.В.,
представників відповідача Приходько Т.В., Йоненко Н.В.
представник третьої особи Вертела М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бета–Агро–інвест» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції, третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000162320/0 від 24.03.2009 року, №0000152320/0 від 24.03.2009 року та зобов’язання вчинити певні дії.
встановив:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бета–Агро–інвест», звернувся до суду із позовом до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції, третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000162320/0 від 24.03.2009 року, №0000152320/0 від 24.03.2009 року та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на підприємстві проводилась виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 237348,00 грн. за грудень 2008 року на розрахунковий рахунок, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.07.2007 року по 31.11.2008 року. За результатами перевірки на підставі акту №167/23-2/30844997 від 20.03.2009 року відповідачем прийняті податкові повідомлення – рішення №0000152320/0, №0000162320/0. Зазначеним актом встановлено завищення та заниження суму бюджетного відшкодування, заявленого на розрахунковий рахунок, в декларації з податку на додану вартість за грудень 2008 року у розмірі 237348,00 грн., у тому числі по періодах: липень 2007 року – 4152,00 грн.; серпень 2007 року – 3589,00 грн.; січень 2008 року – 11349,00 грн.; квітень 2008 року – 250,00 грн.; червень 2008 року – 20028,00 грн.; жовтень 2008 року – 20219,00 грн.; листопад 2008 року – 117761,00 грн. Вважає, що підприємством вказані суми в деклараціях від’ємного значення були правомірно включені до податкового кредиту наступних податкових періодів. Просить суд визнати недійсними податкові повідомлення – рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000162320/0 від 24.03.2009 року, №0000152320/0 від 24.03.2009 року та зобов’язати Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати органу Державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету за грудень 2009 року у розмірі 237348,00 грн.
Під час розгляду справи, позивач змінив позов, та просив визнати частково недійсними податкові повідомлення – рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000162320/0 від 24.03.2009 року, №0000152320/0 від 24.03.2009 року та зобов’язати Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету за грудень 2008 року в сумі 223735,00 грн.
Відповідач надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на те, що перевіркою встановлено завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2008 року на суму 237348,00 грн., яке склалося за рахунок включення до р.2 додатку 3 до декларації за грудень 2008 року суми у розмірі 13613,00 грн., не підтверджене платіжними дорученнями та завищення частини залишку від’ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів (послуг), постачальниками таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах у сумі 223735,00 грн. Також перевіркою встановлено заниження заявленої платником податків у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування у сумі 237348,00 грн. Вважає висновки по акту перевірки від 20.03.2009 року №167/23-2/30844997 правомірними. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.
Представник третьої особи надав судові заперечення, в яких посилається на те, що відшкодування податку на додану вартість із державного бюджету здійснюється органами Державного казначейства України згідно з отриманим реєстром та висновками регіональних податкових органів. Станом на 22.06.2009 року Головним управлінням Державного казначейства України у Донецькій області висновок та реєстр на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ «Бета-Агро-інвест» не був отриманий, у зв’язку з чим, не можливо було відшкодувати заборгованість.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.
Представник третьої особи у судовому засіданні просив суд, врахувати пояснення при винесенні рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» згідно свідоцтва про державну реєстрацію є юридичною особою, зареєстровано Ясинуватською районною державною адміністрацією Донецької області 07.03.2000 року, включене до ЄДРПОУ за номером 30844997, перебуває на обліку в Ясинуватській об’єднаній державній податковій інспекції.
Відповідно до свідоцтва №100195670 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб’єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Відповідно до п.п. 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість” платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
20 січня 2009 року позивачем до податкового органу подавалась декларація з податку на додану вартість за грудень 2008 року, якою визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 237348,00 грн. (рядки 25,25.1), залишок від’ємного значення попереднього звітного податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду – 293873,00 грн. ( рядок 24). Рядком 26 визначено, що залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду дорівнює 56525,00 грн.
Також позивачем додатком 2 до декларації з податку на додану вартість за грудень 2008 року подається довідка щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, з якої вбачається, що частина залишку від’ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов’язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування усього складає 237348,00 грн. Зазначена сума виникла за звітні періоди: липень 2007 р. – 4152,00 грн., вересень 2007 р. – 3589,00 грн., лютий 2008 р. – 11349,00 грн., квітень 2008 р. – 250,00 грн., червень 2008 р. – 20028,00 грн., жовтень 2008 р. – 80219,00 грн., листопад 2008 р. – 117761,00 грн.
22 грудня 2008 року позивачем до податкового органу подавалась декларація з податку на додану вартість за листопад 2008 року, рядком 21 якої визначено від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту звітного періоду – 154288,00 грн.; рядком 22.2 визначено, що до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду переноситься сума 154288,00 грн.
Правильність визначення позивачем зазначених сум та правильність заповнення зазначених рядків декларації за грудень 2008 року відповідачем у суді не заперечується та не викликає у суду будь-яких сумнівів щодо їх достовірності та добровільності їх визнання.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і у суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Судом встановлено, що Ясинуватською об’єднаною державною податковою інспекцією на підставі направлення від 05.03.2009 року №62 проведено позапланову виїзну перевірку, за результатами якої складено акт від 20.03.2009 року № 167/23-2/30844997 про результати позапланової виїзної перевірки підприємства – позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за грудень 2008 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період липень 2007 року, серпень 2007 року, січень 2008 року, квітень 2008 року, червень 2008 року, жовтень 2008 року, листопад 2008 року.
Актом від 20.03.2009 року №167/23-2/30844997 встановлено завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 237348,00 грн. та заниження заявленої у попередніх періодах суму бюджетного відшкодування за грудень 2008 року у сумі 237348,00 грн.
З зазначеного акту вбачається, що підприємством до частини залишку від’ємного значення (декларація за серпень 2007 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (липень 2007 року) віднесено суму 2264,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями, до частини залишку від’ємного значення (декларація за січень 2008 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (грудень 2007 року) віднесено суму 11349,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями (р. 2 Додатку 3 до декларації за грудень 2008 року «Розрахунок суми бюджетного відшкодування»), всього не підтверджено платіжними документами суму у розмірі 13613,00 грн. Зазначене порушення призвело до:
- завищення частини залишку від’ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів (послуг) постачальниками таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах (р. 2 Додатку 3 до декларації за грудень 2008 року «Розрахунок суми бюджетного відшкодування») у сумі 223735,00 грн., в. тому числі за липень 2007 р. – 4152 грн., серпень 2007 р. – 1325,00 грн., квітень 2008 р. – 250,00 грн., червень 2008 р. – 20028,00 грн., жовтень 2008 р. – 80219,00 грн., листопад 2008 р. – 117761,00 грн.
- заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування у сумі 237348,00 грн.(р. 26 декларації за грудень 2008 року) в тому числі липень 2007 р. – 4152 грн., серпень 2007 р. – 1325,00 грн., квітень 2008 р. – 250,00 грн., червень 2008 р. – 20028,00 грн., жовтень 2008 р. – 80219,00 грн., листопад 2008 р. – 117761,00 грн.
Порядок перевірки відповідачем задекларованого позивачем бюджетного відшкодування передбачений підпунктами 7.7.5. та 7.7.7. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Пунктом б) підпункту 7.7.7. пункту 7.7. статті 7 передбачені дії податкового органу, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної ( документальної ) перевірки податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначається сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
24 березня 2009 року начальником Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції на підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення – рішення № 0000152320/0 яким на підставі порушень пп. 7.7.1., абз. «а» пп. 7.7.2., пп. 7.7.3, пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», пп. 5.12.2 п. 5.12. Порядку заповнення і подачі податкових декларацій по ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97р. №166 позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість за грудень 2008 року на 237348,00 грн.
Також 24 березня 2009 року начальником Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції на підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення – рішення № 0000162320/0 яким на підставі порушень пп. 7.7.1., абз. «а» пп. 7.7.2., пп. 7.7.3, пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», пп. 5.12.2 п. 5.12. Порядку заповнення і подачі податкових декларацій по ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97р. №166 позивачеві збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2008 р. у розмірі 237348,00 грн.
Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 зазначеного Закону, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності – зараховуються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2. зазначеного Закону передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 5.12.2. п. 5.12. Наказу ДПА України «Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання» від 30.05.1997р. №166, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов’язання наступних звітних періодів (рядок 24).
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем підтверджене належне бюджетне відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» з податку на додану вартість у сумі 223735,00 грн. по декларації за грудень 2008 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що податкове – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000152320/0 від 24.03.2009р. підлягає визнанню недійсним в частині зменшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок) з податку на додану вартість у розмірі 223735,00 грн.
Також суд приходить до висновку, що податкове – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000162320/0 від 24.03.2009р. підлягає визнанню недійсним в частині збільшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 223735,00 грн.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту інтересів позивача суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та частково скасувати податкові повідомлення - рішення №0000152320/0 від 24.03.2009 р. та №0000162320/0 від 24.03.2009 р.
Щодо позовних вимог позивача про зобов’язання Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати органу Державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету по декларації за грудень 2008 року у сумі 223735,00 грн. судом встановлене наступне.
Станом на момент розгляду даної справи податок на додану вартість у сумі 223735,00 гривень позивачеві з бюджету не відшкодовано, що не заперечується сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.
Підпунктом 7.7.8. Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, податковий орган як суб’єкт владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі, бюджетним відшкодуванням, повинен діяти у спосіб, передбачений законом, а саме у встановлені строки надати органам держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, висновок щодо відшкодування податку на додану вартість у сумі 223735,00 гривень по декларації за грудень 2008 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» податковим органом органу держказначейства не наданий, зазначена сума податку на додану вартість позивачеві не відшкодована.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача про зобов’язання Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати відповідному управлінню Державного казначейства України у Донецькій області висно вок із визначенням залишку суми податку на додану вартість, яка підлягає відшко дуванню з бюджету по даним декларації за грудень 2008 року у розмірі 223735,00 гривень, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бета–Агро–інвест» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції, третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000162320/0 від 24.03.2009 року, №0000152320/0 від 24.03.2009 року та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати недійсними та скасувати податкове – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000152320/0 від 24.03.2009р. в частині зменшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок) з податку на додану вартість у розмірі 223735,00 грн.
Визнати недійсним та скасувати податкове – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000162320/0 від 24.03.2009р. в частині збільшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 223735,00 грн.
Зобов’язати Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати відповідному органу Державного казначейства висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування за декларацією з податку на додану вартість за грудень 2008 року у розмірі 223735 ( двісті двадцять три тисячі сімсот тридцять п’ять) гривень 00 копійок.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бета-Агро-інвест» (86020, Ясинуватський район, смт. Очеретино, вул. Залізнична, 10, код ЄДРПОУ 30844997, р/р 26008301520940 в АК ПІБ м. Яснувата, МФО 334420) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн.40 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 23 червня 2009 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 30 червня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.