Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2009 р. справа № 2а-2771/09/0570
час прийняття постанови: 12 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Конівченко Ю.А.,
за участю прокурора Ноздрьова С.В.,
представника позивача Шабелєвої В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки до приватного підприємства „Валерій” про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 2581,06 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Макіївки звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки до приватного підприємства „Валерій” про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 2581,06 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що проведеною прокуратурою перевіркою дотримання Законів України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” було встановлено, що відповідач у порушення ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у зв’язку з чим має прострочену заборгованість у розмірі 2581,06 грн. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” стягнути з відповідача на користь УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки заборгованість по сплаті страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
Прокурор та представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка про вручення судової повістки. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор м. Макіївки представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки.
Судом встановлено, що УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідач – Приватне підприємство „Валерій” є юридичною особою, що також підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 14); є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, щомісяця подає розрахунки суми страхових внесків до УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов’язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як вбачається з розрахунку заборгованості по страхових внесках ПП „Валерій” (а.с. 4), заборгованість підприємства перед УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки складає 2369, 38 грн.
Також, з розрахунку по фінансових санкціях та пені, складених позивачем (а.с. 5), вбачається, що відповідач страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування своєчасно та в повному обсязі не сплачував, в зв’язку з чим до нього на підставі рішень УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки (а.с. 6-12) застосовано фінансові санкції на суму 771,54 грн.
У відповідності до ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як встановлено у судовому засіданні, рішення Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки (а.с. 6-12) у встановлений законом строк відповідачем не оскаржувались та до органу державної виконавчої служби для стягнення в примусовому прядку не передавались.
Частиною 5 статті 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідачем було добровільно сплачено суму штрафних санкцій у розмірі 559,86 грн., у зв’язку з чим, прострочена заборгованість по сплаті штрафних санкцій становить у розмірі 211,68 грн.
Таким чином, загальна сума простроченої заборгованості з урахуванням фінансових санкцій становить у розмірі 2581,06 грн.
Оскільки відповідач своєчасно та у повному обсязі не сплатив страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, то з нього на підставі зазначених вимог закону підлягає стягненню сума у розмірі 2581,06 грн. на користь УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки до приватного підприємства „Валерій” про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 2581,06 грн.
Стягнути з приватного підприємства „Валерій” (86112, Донецька область, м. Макіївка, вул. Юна, 120 б; р/р 26007071646980 у РУ ВАТ Банк „Фінанси та кредити”, МФО 335816, ЄДРПОУ 32315102) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки (86101, Донецька область, м. Макіївка, вул. Папаніна, 1, р/р 256023122036, р/р 256013132036 в ДОУ ВАТ Державний ощадний банк України”, МФО 335106, ОКПО 23413928) заборгованість по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2581 (дві тисячі п’ятсот вісімдесят одна) грн. 06 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 24 березня 2009 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений 27 березня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.