Постанова № 67529097, 27.06.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
27.06.2017
Номер справи
922/518/14
Номер документу
67529097
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2017 року Справа № 922/518/14 Вищий господарський суд України в складі колегії суддів:

головуючого - суддів:Поляк О.І. (доповідач), Бакуліної С.В., Сибіги О.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017у справі № 922/518/14 Господарського суду Харківської областіза позовомХарківської міської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс"провнесення змін до договору,

за участю представників

від позивача: не з'явились;

від відповідача: Кулеба А.М.;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Харківської області від 22.12.2016 у справі № 922/518/14 (суддя - Бринцева О.В.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 (головуючий суддя - Могилєвкін Ю.О., судді: Пушай В.І., Барбашова С.В), позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди землі від 23.09.2005 № 040567100053 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у наступній редакції:

"ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2005 року за №040567100053 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"

"___" ______ 20__ р.

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРІМПЕКС" (Орендар) в особі керівника_____з другого боку, домовились про нижченаведене:

І.Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 №41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 №960/12 „Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2005 року за №040567100053 змінити, доповнити пункт 2. словами і викласти у такій редакції:

"2.(редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:09:004:0011."

"5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №560 від 24.09.2013 становить 11268516грн. (одинадцять мільйонів двісті шістдесят вісім тисяч п'ятсот шістнадцять гривень).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."

"9.Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №28/14 від 02.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 631036,90грн. (шістсот тридцять одна тисяча тридцять шість гривень дев'яносто копійок), або в місяць - 52586,41грн. (п'ятдесят дві тисячі п'тсот вісімдесят шість гривнь сорок одна копійка)."

II.Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2005 року за №040567100053 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ

Харківська міська рада

Харківської області м. Харків, м-н Конституції, 7

код 04059243

В особі міського голови

___Г.А. Кернес

/ підпис/

ОРЕНДАР

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРІМПЕКС"

61045, м. Харків, вул. ота кара Яроша, буд. 18

код 23461258

В особі керівника

______/ПІБ/

/підпис/"

Не погоджуючись із зазначеними рішенням та постановою, Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Харківської області від 22.12.2016 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 у справі № 922/518/14 і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована порушенням та неправильним застосуванням господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального права, а саме: п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 N 18/15/21/11.

Відзиву на касаційну скаргу не надходило.

У призначене судове засідання з'явився представник відповідача. Представник позивача не скористався своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні.

Розглянувши матеріали касаційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, на підставі рішення від 24.11.2004 Харківської міської ради ХХХIІІ сесії IV скликання № 191/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації обєктів" та від 20.12.2014 № 227/04 "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради" між Харківською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Укрімпекс" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки від 23.09.2005, зареєстрований 23.09.2005 за № 040567100053 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі (книга № 4), відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18.

Згідно з п.п. 2, 3 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3621 га у тому числі: під забудовою0,0768 га, інших угідь 0,2853 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля літ. Д-3, яка належить орендарю на праві колективної власності.

Пунктом 5 договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки: на період реконструкції згідно з довідкою № 1104/05 від 12.05.2005 становить 641 906,00 грн; на період експлуатації згідно з довідкою № 1105/05 від 12.05.2005 становить 3 209 531,00 грн.

Відповідно до п. 8 договору його укладено строком: на період реконструкції до 01.12.2007 (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), на період експлуатації до 01.12.2029.

Пунктом 9 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить: на період реконструкції: 2005 рік - 1 367,26 грн, 2006 рік - 2 012,91 грн, з 2007 року - 3797,94 грн; на період експлуатації: з 01.12.2007 - 11 768,28 грн.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10 договору).

Згідно з п. 11 договору орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.

Господарськими судами встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013. Згідно з п. 1.1 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн, яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 2 рішення встановлено, що воно вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01.01.2014.

Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007р.", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (п.п. 2, 3 рішення). Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 560 від 24.09.2013 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11 268 516 грн.

Як встановлено господарськими судами, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було направлено на адресу ТОВ "Укрімпекс" рекомендованим поштовим відправленням - листами-пропозиціями від 03.12.2013 № 3804/0/225-13 та № 3780/0/225-13 проект додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2005 № 040567100053, пов'язаних з затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, але останній вказану додаткову угоду не підписав.

У зв'язку з зазначеним Харківська міська рада звернулась до Господарського суду Харківської області з позовом до ТОВ "Укрімпекс" про внесення до договору оренди землі від 23.09.2005 за № 040567100053 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у редакції викладеній у позовній заяві.

Частково задовольняючи позовні вимоги, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею. Враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Оскільки рішенням Харківської міської ради затверджено технічну документацію з нової нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, наявні правові підстави для внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2005 в частині розміру орендної плати шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору. Разом з тим, зміна інших умов спірного договору, які просив внести позивач, не стосуються зміни розміру нормативної оцінки землі і позивачем не наведено умов договору чи приписів законодавства, які б зумовлювали виникнення підстав для внесення відповідних змін до спірного договору оренди землі в судовому порядку за ініціативою однієї із сторін. Визначення дати укладання спірної додаткової угоди до договору оренди землі від 23.09.2005 № 040567100053 з 01.01.2014 суперечить ч. 5 ст. 188 ГК України, відповідно до якої у разі зміни договору за судовим рішенням він вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням.

Однак, колегія суддів не погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог, вважає їх передчасними та такими, що зроблені з неповним з'ясуванням обставин справи, які мають значення для правильного вирішення спору по суті, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до п.п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для інших категорій земель крім сільськогосподарських - трикратного розміру земельного податку; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", зокрема, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", зокрема, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. При цьому, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати, зокрема внаслідок зміни у встановленому порядку нормативної грошової оцінки землі, є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Разом з тим, місцевий та апеляційний господарські суди не врахували, що витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки підлягає застосуванню до спірних правовідносин лише в тому випадку, якщо він відповідає технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, затвердженій рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13.

Так, механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів передбачений Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 (надалі - Порядок).

Згідно з п. 3.2 Порядку нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою, наведеною в п. 3.3 Порядку. При цьому вказана оцінка залежить, зокрема, від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо), коефіцієнту, який характеризує місцерозташування земельної ділянки (в тому числі локальний коефіцієнт, який враховує місцерозташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони населеного пункту).

Однак, вирішуючи спір у даній справі, господарськими судами попередніх інстанцій не перевірено обгрунтованості визначеної для відповідача Порядком формули нормативної грошової оцінки одного квадратного метра земельної ділянки, а саме правильність встановлення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання спірної земельної ділянки, визначеного згідно з витягом, коефіцієнту функціонального використання, визначеного згідно з землевпорядною документацією відповідача, на що неодноразово посилався останній.

Крім того, як зазначалося вище, нормативна грошова оцінка населених пунктів залежить, зокрема, від коефіцієнту, який характеризує місцерозташування земельної ділянки та визначається з урахуванням рентного доходу в залежності від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення, містобудівної цінності території в межах населеного пункту та місцерозташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з витягну з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки № 560 від 24.09.2013, який був використаний позивачем для розрахунку нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, вказана земельна ділянка віднесена до економіко-планувальної зони з кодом 6338, якій відповідає коефіцієнт 2,85.

Разом з тим, як вбачається з додатку № 1 "Опис меж економіко-планувальних зон міста Харкова" до рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вулиця Отакара Яроша, на якій розташована спірна земельна ділянка, віднесена до кількох економіко-планувальних зон з кодами 6337, 6339, 6342, 6343, 6344, 6345, 6346, яким відповідають інші, ніж застосовано позивачем, коефіцієнти економіко-планувальних зон, а саме: 2,81, 2,83, 2,22, 2,40, 2,75, 2,73, 2,17 відповідно (додаток № 2 "Коефіцієнти Км2 економіко-планувальних зон міста Харкова" до зазначеного рішенням Харківської міської ради).

Пороте, господарські суди залишили вищевказане поза увагою та не дослідили правильність застосування позивачем коефіцієнту економіко-планувальної зони 2,85 при розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, що безпосередньо впливає і на правильність визначення нового розміру орендної плати, а відтак дійшли до необгрунтованих висновків про правомірність внесення запропонованих позивачем змін до договору оренди землі від 23.09.2005 шляхом визнання укладеною спірної додаткової угоди.

Таким чином, вищевикладене свідчить про передчасність висновків господарських судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог, зроблених без врахування законодавчих вимог та без встановлення всіх обставин справи.

Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо внесення змін у спірний договір, які не пов'язані зі зміною нормативної грошової оцінки, оскільки позивачем не наведено умов договору чи приписів чинного законодавства, які б зумовлювали виникнення підстав для внесення відповідних змін до спірного договору оренди землі в судовому порядку за ініціативою однієї із сторін, а визначення дати укладання спірної додаткової угоди до договору оренди землі від 23.09.2005 № 040567100053 з 01.01.2014 суперечить ч. 5 ст. 188 ГК України.

За приписами процесуального законодавства рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. При цьому за приписами ч. 2 ст. 111-7 ГПК України суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, збирати нові або додатково перевіряти вже наявні докази.

З урахуванням викладеного, колегія суддів зазначає про наявність підстав для скасування оскаржуваних рішення та постанови у даній справі з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції відповідно до ст. 111-9 ГПК України.

При цьому, під час нового розгляду справи господарському суду необхідно врахувати вищевикладені обставини, які стали підставою для скасування судових актів та передачі справи на новий розгляд.

За таких обставин колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс" підлягає частковому задоволенню, а постанова Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 та рішення Господарського суду Харківської області від 22.12.2016 у справі № 922/518/14 - скасуванню в частині задоволення позовних вимог з передачею справи в цій частині на новий розгляд до Господарського суду Харківської області.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 у справі № 922/518/14 задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 у справі № 922/518/14 та рішення Господарського суду Харківської області від 22.12.2016 у справі № 922/518/14 скасувати в частині задоволення позовних вимог. Справу в цій частині направити на новий розгляд до Господарського суду Харківської області.

В іншій частині вказані рішення та постанову залишити без змін.

Головуючий суддя О.І. Поляк

Судді С.В. Бакуліна

О.М. Сибіга