Ухвала суду № 67522572, 12.06.2017, Енергодарський міський суд Запорізької області

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
2-а-2/11
Номер документу
67522572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-2/11

Провадження № 6-а/316/51/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2017 р. м. Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області, у складі:

головуючого судді: Капустинського М.В.,

секретаря судового засідання: Терещенко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Енергодар Запорізької області заяву розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Енергодар заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області про зміну способу виконання рішення Енергодарського міського суду по адміністративній справі №2-а-2/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, про визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради, визнання позивача звільненим з посади міського голови у звязку з закінченням повноважень та зобовязання відповідача внести зміни до трудової книжки позивача, -

ВСТАНОВИВ:

05.01.2011 року Енергодарським міським судом Запорізької області за результатами розгляду адміністративної справи №2-а-2/2011 ухвалено постанову якою:

- визнано незаконним та скасовано рішення сорок першої (позачергової) сесії Енергодарської міської ради пятого скликання №17 від 26.05.2010 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1В.»;

- визнано ОСОБА_1 звільненим з посади міського голови м. Енергодар Запорізької області у звязку із закінченням повноважень відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- зобовязано Енергодарську міську раду Запорізької області внести зміни до трудової книжки ОСОБА_1, сформулювавши запис №19: «звільнений у звязку із закінченням повноважень відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- стягнуто з Енергодарської міської ради Запорізької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 15.06.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026 грн. 87 коп. за вирахуванням всіх обовязкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства.

04.10.2012 року ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду та 28.01.2014 року ухвалою Вищого адміністративного суду України наведену постанову Енергодарського міського суду від 05.01.2011 року по справі №2-а-2/2011 залишено без змін.

Управління Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області звернулося до Енергодарського міського суду з заявою про зміну способу виконання судового рішення від 05.01.2011 року по справі №2-а-2/2011, в якій просило, з врахуванням уточнень, змінити спосіб та порядок виконання постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 05.01.2011 року у справі №2-а-2/2011, виклавши його наступним чином: відповідно до п.24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №45) стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок затверджених (виділених) відповідним рішенням Енергодарської міської ради Запорізької області у місцевому бюджеті асигнувань на оплату праці органів місцевого самоврядування, головним розпорядником яких є визначений Енергодарською міською радою Виконавчий комітет Енергодарської міської ради, середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 15.06.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026,87 грн. за відрахуванням всіх обовязкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства шляхом списання з відповідних рахунків Виконавчого комітету Енергодарської міської ради (код ЄДРПОУ 04526934, адреса: вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, Запорізька область).

В обґрунтування зазначеної вимоги Управління Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області в заяві зазначило, що виконавчий лист, виданий Енергодарським міським судом у справі №2-а-2/2011 про стягнення на користь ОСОБА_1 з Енергодарської міської ради Запорізької області середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 15.05.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026 грн. 87 коп. за вирахуванням всіх обовязкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства, не виконується тривалий час

На виконання вимог п.п.41-45 Порядку Управління неодноразово зверталось до фінансового управління Енергодарської міської ради з проханням повідомити про наявність в бюджеті міста на 2015 рік, на 2016 рік та на 2017 рік коштів для виконання безспірного списання, з пропозицією щодо внесення змін до рішення про місцевий бюджет або виділення коштів з резервного фонду місцевого бюджету на зазначену мету ( листи від 04.11.2015 № 02-08.2/1448-1825, від 11.03.2016 № 02-08.2/238-400, від 25.05.2016 № 02-08.2/421-723, від 10.02.2017 №02-41/47-120). Управлінням отримані відповіді від фінансового управління Енергодарської міської ради про відсутність пропозицій від головного розпорядника коштів щодо виділення коштів за рахунок коштів місцевого бюджету у 2015- 2017 роках на виконання судового рішення у звязку з тим, що виконавчий комітет Енергодарської міської ради не визначений боржником по даній справі (листи від 30.12.2015 № 01-20/1171, від 17.03.2016 № 01-20/238, від 07.06.2016 № 01-20/522, від 20.03.2017 №01-19/228).

Управління постійно повідомляло Енергодарський міський суд, який прийняв рішення про стягнення коштів, про наявність обставин, які перешкоджають виконанню такого рішення щодо здійснення безспірного списання коштів з рахунків місцевого бюджету м.Енергодар на користь ОСОБА_1 (листи від 09.11.2015 № 02-12/1469-1874, від 06.04.2016 №02-12/343-593, від 14.06.2016 №02-12/447-774, 03.11.2016 №02-12/634-1268, від 27.03.2017 №02-38/103-282). Але судове рішення залишається невиконаним. При цьому представник Управління зазначає, що Енергодарська міська рада своїм рішенням, як власник коштів міського бюджету, визначила, що розпорядником коштів, повязаних з виділенням у загальному фонді місцевого бюджету асигнувань на оплату праці органів місцевого самоврядування є виконавчий комітет Енергодарської міської ради. У звязку з цим, необхідно змінити спосіб та порядок виконання постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 05.01.2011 року у справі №2-а-2/2011, встановлення запропонованого у заяві способу та порядку дасть можливість виконати судове рішення без сесії міської ради у короткий строк.

Дослідивши заяву, додані до неї матеріали, матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення, суд приходить до висновку, в задоволені заяви має бути задоволено з наступних підстав.

Відповідно до ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Згідно ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.

У відповідності до ст.63 Бюджетного кодексу України місцевий бюджет відповідно до цього Кодексу містить надходження і витрати на виконання повноважень органів влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Згідно ст.78 Бюджетного кодексу України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад або сільські голови (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

Таким чином, Енергодарська міська рада самостійно розпоряджається коштами міського бюджету, що свідчить про можливість виконання постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 05.01.2011 року у справі №2-а-2/2011 в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо, тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення обєкта стягнення або з інших причин.

Тобто, під зміною способу і порядку виконання рішення суду розуміється прийняття судом нових заходів для реєстрації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту. При цьому, відстрочити або розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.

Право Енергодарської міської ради визначити розпорядником своїх коштів на певні цілі Виконавчий комітет даної ради та факт використання даного права не свідчить про неможливість ради самостійно виконати наведене рішення.

Крім того, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013р. №45).

У п.2 цього Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;

боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства;

виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження»;

стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів.

Згідно приписів п.24. Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №45) стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Порядок безспірного списання коштів з рахунків боржника передбачений п.п.25-34 цього Положення. Зокрема, на підставі п.25 цього Положення безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.

Отже, виконання постанови суду першої інстанції фактично можливе за певних умов, в тому числі шляхом добровільного виконання боржником рішення суду, так і внаслідок списання Управлінням Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області коштів місцевого бюджету.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ст.78 Бюджетного кодексу України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад або сільські голови (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті ( у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

У відповідності до п.23 ч.1 ст.26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» саме міська рада затверджує місцевий бюджет, вносить зміни до нього, затверджує звіт про виконання відповідного бюджету. На підставі цієї норми рішенням сесії Енергодарської міської ради затверджується бюджет міста, розподіл видатків міського бюджету на рік за головними розпорядниками коштів. Головним розпорядником коштів на оплату праці працівників органів місцевого самоврядування є виконавчий комітет Енергодарської міської ради. Таким чином, перерахування коштів на оплату праці працівників апарату міської ради та її виконавчого комітету здійснює у повному обсязі виконавчий комітет Енергодарської міської ради (КПКВК 0310170, код ЄДРПОУ 04526934, адреса вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, Запорізька область).

На підтвердження того факту, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді міського голови, отримував заробітну плату з рахунків виконавчого комітету Енергодарської міської ради, Управлінням надана копія листа виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 12.06.2017 № 01-09-35/25.

Враховуючи, що рішення суду тривалий час не виконується, є всі підстави для його виконання, суд вважає за потрібне вимоги задовольнити частково та встановити порядок виконання рішення відповідно до п.24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №45).

На підставі викладеного, керуючись п.п.24-34 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №45), ст.ст. 159-160, 165, 263 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Вимоги заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Енергодар Запорізької області про зміну способу та порядку виконання судового рішення Енергодарського міського суду по адміністративній справі №2-а-2/2011 та про зміну способу виконання судового рішення у справі №2-а-2/2011 - задовольнити частково.

Встановити наступний спосіб та порядок виконання рішення Енергодарського міського суду по адміністративній справі №2-а-2/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, про визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради, визнання позивача звільненим з посади міського голови у звязку з закінченням повноважень та зобовязання відповідача внести зміни до трудової книжки позивача, а саме: відповідно до п.п.24-34 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №45) стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок затверджених (виділених) відповідним рішенням Енергодарської міської ради Запорізької області у місцевому бюджеті асигнувань на оплату праці органів місцевого самоврядування, головним розпорядником яких є визначений Енергодарською міською радою Виконавчий комітет Енергодарської міської ради, середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 15.06.2010 року по 08.11.2010 року у сумі 72026,87 грн. за відрахуванням всіх обовязкових відрахувань у вигляді податків та зборів згідно чинного законодавства шляхом списання з відповідних рахунків Виконавчого комітету Енергодарської міської ради (код ЄДРПОУ 04526934, адреса: вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, Запорізька область).

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя М. В. Капустинський