Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 24 квітня 2009 р. справа № 458/08/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді при секретарі Хріпуновій С.Ю. за участю представника позивача Редько С.Ю., Личкатої В.В.
представника відповідача Винника О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов»янська індустріальна спілка «Сода» до Слов»янської об»єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов»янська індустріальна спілка «Сода», звернувся до суду із позовом до Слов»янської об»єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову посилається на те, що спірним повідомленням-рішенням від 13.09.2007 року № 0071531740/0 відповідачем позивачеві донараховано податок з власників транспортних засобів за 2006-2007 роки у сумі 11150 грн. та штрафні(фінансові) санкції у сумі 5575.Вважає зазначене повідомлення-рішення неправомірним, оскільки транспортні засоби, на які донараховано податок, є самоскидами та класифікуються у товарній позиції 8709, використовуються виключно у цехах позивача та не є об»єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.
Просить суд визнати скасувати спірне повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, просили його задовольнити.
Відповідач надав суду заперечення проти позову у яких посилається на правомірність прийнятого податковим органом повідомлення-рішення з огляду на те, що вантажні автомобілі є об»єктами оподаткування, а у разі приховування (заниження) об»єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягується сума несплаченого податку, а також пеня або штраф. Просив відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача у судовому засіданні не визнав позов, заперечував проти його задоволення з підстав, зазначених у запереченнях проти позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, судом встановлено наступні обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов»янська індустріальна спілка «Сода» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Слов»янської міської ради Донецької області 08.08.2000 року, включено до ЄДРПОУ за № 31054873, перебуває на податковому обліку у Слов»янській ОДПІ; згідно статуту здійснює збір, переробку, використання та реалізацію вторинних ресурсів, має на балансі 2 одиниці автомобілів-самоскидів БелАЗ-540В, держ. номер Т0247 ДЦ, БелАЗ -7522, держ. номер Т 0950 ДЦ.
Як платник податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, позивач 02.02.2006 року та 19.05.2006 року подав до Слов»янської ДПІ розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2006 рік; та 27.02.2007 року та 20.11.2007 року - на 2007 рік
У даних розрахунках автомобілі БелАЗ-540В, держ. номер Т0247 ДЦ, Бел АЗ -7522, держ. номер Т 0950 ДЦ позивачем взагалі не зазначені.
Згідно акту виїзної планової перевірки ТОВ «Слов»янська індустріальна спілка «Сода» від 10.09.2007 року № 5819/23-3-31054873 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2007 року, встановлено порушення з боку суб»єкта перевірки ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів», а саме, заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за 2006-2007 роки на суму 11150 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки Слов»янською ДПІ стосовно позивача 13 вересня 2007 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0071531740/0, яким донараховано 16725 грн., в тому числі за основним платежем з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів – 11150 грн., штрафні санкції – 5575 грн.
Правовою підставою прийняття спірного повідомлення-рішення зазначені норми підпункту «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідно до якого контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; а також підпункту 17.1.4 пункту 17.1. статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідно до якого у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Преамбулою Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року визначено, що зазначений закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, в тому числі, порядок визначення податкового зобов”язання, базовий податковий період, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податкова декларація, розрахунок в розумінні пункту 1.11 статті 1 цього Закону – це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов’язкового платежу). Пунктом 1.1 зазначеної статті платники податків, серед інших, визначені як юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно з законами покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Правила податкового обліку при оподаткуванні з власників транспортних засобів визначені Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів».
Відповідно до положень ст. 6 зазначеного Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» об»єктами оподаткування є вантажні автомобілі - код за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності 87.04.
Згідно до положень статті 19 Закону України «Про автомобільний транспорт» транспортні засоби за своїм призначенням поділяються на транспортні засоби загального, спеціалізованого та спеціального призначення. При державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автомобіль-мішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).
Згідно преамбули Закону України «Про митний тариф України» товарна класифікація схеми Митного тарифу України в своїй основі має Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка, в свою чергу базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.
Розділ ХVІ.І частини ІІ Закону України «Про митний тариф України» включає групу 87 «Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої», серед кодів, об»єднаних якою, є код 87.04 – «автомобілі вантажні» з підгрупою-«автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі»-код 87.04.10.
Кодом 87.09. Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності визначені «транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах для перевезення вантажів на короткі відстані, тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини: транспортні вантажні засоби, електричні -код 87.09.11. інші… код 87.09.19.
Таким чином, порівняльний аналіз назви групи 87 та описів кодів 87.04 і 87.09 дає підстави для висновку, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності включає як окремі товари, автомобілі вантажні та транспортні засоби вантажні, самосхідні, що не є автомобілями. При цьому ознака щодо використання траснпортних засобів вантажних, самосхідних на заводах, складах, у портах для перевезення вантажів на короткі відстані стосується саме їх технічних характеристик, які обумовлюють їх використання, а не фактичне використання в залежності від цілей діяльності їх власника.
На думку суду, позивач безпідставно вважає, що критерієм визначення вказаних автомобілів як об»єктів оподаткування, повинно бути їх фактичне цільове використання, оскільки ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» визначає об»єкти оподаткування лише за ознаками кодів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності без урахування як цілей використання, відповідно до яких здійснюється державна реєстрація цих б»єктів (органами ДАІ чи державного комітету нагляду за охороною праці), так і фактичного використання цих об»єктів.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що спірне повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим, тому будь-які підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, суд
постановив:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов»янська індустріальна спілка»Сода» до Слов»янської об»єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0071531740/0 від 13.09.2007 року відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 24 квітня 2009 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 29 квітня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.