Постанова № 6751973, 11.03.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2009
Номер справи
2а-2515/09/0570
Номер документу
6751973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2009 р.                                                                       справа № 2а-2515/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Аржанові А.С.

за участю:

прокурора -                                                            Ноздрьова С.В.,

представника позивача -                                        Соколової В.П.,

представника відповідача -                               не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення суми штрафу у розмірі 2550,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Донецька звернувся до суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення суми штрафу у розмірі 2550,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 12.03.2008 року у присутності представника відповідача на Відокремленому підрозділі «Шахта імені В.І. Чапаєва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 02.11.2007р. ДЧ 103 № 1055 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що складено акт перевірки від 12.03.2008р. ДЧ 103 № 192-16. За порушення законодавства про електроенергетику та невиконання вищевказаного припису 06.05.2008 року постановою № Д-84 накладено штраф в сумі 2550,00 грн. Суму штрафу відповідач у встановлений 30-денний строк з дня винесення постанови не сплатив, в зв’язку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. Просив стягнути з відповідача на користь державного бюджету штраф у розмірі 2550,00 грн.

          Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення учасників процесу, які з’явилися, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідності ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

          Прокурор м. Донецька у даному випадку представляє інтереси держави в суді, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом заявлення вимог про стягнення заборгованості на користь державного бюджету.

          Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.

          Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

          Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».

          Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

          Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.          

          Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, у тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

          В судовому засіданні встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донбаському регіоні був наданий для виконання відповідачу припис ДЧ 103 № 1055 від 02.11.2007р. (а.с. 7-8), яким директору Відокремленого підрозділу «Шахта імені В.І. Чапаєва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» приписано в строк до 10.02.2008р. привести схеми електропостачання головного водовідливу 22 горизонту і протипожежної насосної КВС відповідно до вимог нормативних документів ПУЕ 1.2.18, 2.19; видати посвідчення про перевірку знань працівникам з групою енергобезпеки 2 і вище згідно вимог ПБЕЕП; розробити інструкцію про взаємовідносини оперативного персоналу підприємства з оперативним персоналом постачальника; розробити на 2007 рік та затвердити графіки планово-попереджувальних ремонтів, профілактичних випробувань електрообладнання і налагодження та ін.

          Державним інспектором з енергетичного нагляду була здійснена перевірка виконання Відокремленим підрозділом «Шахта імені В.І. Чапаєва» ДП «Шахтарськантрацит» вищевказаного припису, за результатами якої складено акт ДЧ 103 № 192-16 (а.с. 5), у відповідності до якого встановлено, що припис ДЧ 103 № 1055 від 02.11.2007р. не виконано у повному обсязі. Зазначений акт перевірки був вручений посадовій особі ВП «Шахта імені В.І. Чапаєва», про що мається відповідний підпис на акті та печатка підрозділу.

          Відповідно до ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника санкції у вигляді штрафу.

          Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.          

          Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

          Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Постановою Інспекції Держенергонагляду в Донецькій області № Д-84 від 06.05.2008 року на відповідача за невиконання припису Держенергонагляду ДЧ 103 № 1055 від 02.11.2007р. накладений штраф у розмірі 2550,00 грн. (а.с. 9-10). Постанова була направлена для виконання Генеральному директору ДП «Шахтарськантрацит» та директору ВП «Шахта ім. Чапаєва» супровідним листом від 06.05.2008р. № 14-30/384 (а.с. 11). Постанова відповідачем оскаржена не була.

          Зазначену суму штрафу відповідач згідно з п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, мав сплатити протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.

          У порушення зазначених вимог відповідач у встановлений термін суму штрафу не сплатив.

          Як передбачено п. 11 Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

          Позов прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення суми штрафу у розмірі 2550,00 грн. задовольнити.

          Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (86200, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, р/р 26004301581589 в Промінвестбанку м. Кіровське, МФО 334754, ЄДРПОУ 32299510) до Державного бюджету України (на п/р 31110106700093 УДК в м. Шахтарськ ГУДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687038, отримувач – державний бюджет м. Шахтарськ) суму штрафу за постановою Інспекції Держенергонагляду в Донецькій області № Д-84 від 06 травня 2008 року в розмірі 2550 (дві тисячі п’ятсот пятдесят) грн. 00 коп.

          Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 11 березня 2009 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 16 березня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Христофоров А.Б.