Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2009 р. справа № 2а-4435/09/0570
час прийняття постанови: 12.50 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді
при секретаріФенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача Бойка В.В.
відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Калінінському районі м.Донецька до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному податку у сумі 1011,56 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, державна податкова інспекція у Калінінському районі м.Донецька звернулась до суду з адміністративним позовом до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному податку у сумі 1011,56 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідач є платником єдиного податку та не виконує свої зобовязання щодо сплати зазначеного податку, внаслідок чого утворилась заборгованість.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду, суду письмових пояснень та заперечень з приводу вимог позивача не надав, не повідомив суд про причини неявки.
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа підприємець виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.04.2006, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, про що йому було видане свідоцтво, перебуває на податковому обліку в державній податковій інспекції у Калінінському районі м.Донецька з 03.05.2006 за №НОМЕР_2, є платником єдиного податку.
В Україні окремими законодавчими актами, якими врегульовано відносини, що складаються стосовно сплати податків, є Закон України “Про систему оподаткування”, а стосовно сплати єдиного податку, це Указ Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва” і Закон України “Про державну підтримку малого підприємництва”.
Це дає підстави вважати, що в Україні запроваджено дві самостійні системи оподаткування: звичайну і спрощену.
Звичайна система запроваджена Законом України “Про систему оподаткування” та конкретними законами про податки, збори (обов'язкові платежі) (далі - податки), які зобов'язують платників податків справляти загальнодержавні і місцеві податки, що передбачені статтями 13, 14 названого Закону.
Спрощена система запроваджена Указом Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва” і закріплена в Законі України “Про державну підтримку малого підприємництва”, суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати, передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку.
Запровадження спрощеної системи оподаткування є економічним питанням, яке до цього не було врегульоване законами України.
Указ Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва” виданий в межах повноважень Президента України, закріплених в пункті 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Названим Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких дія Указу не поширюється.
Заміна сплати звичайних податків сплатою єдиного податку відповідно до статті 5 Закону України “Про державну підтримку малого підприємництва” є одним з напрямків державної підтримки малого підприємництва поряд, зокрема, з встановленням системи пільг для зазначених платників податків. Це означає, що вказана заміна не є ні пільгою в оподаткуванні, ні звільненням від сплати податків.
Відповідно до пункту 4 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва” для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.
12.12.2007 відповідачем до податкового органу подана письмова заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2008 рік.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва” суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно із зазначеним пунктом Указу ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач здійснював діяльність, яка відноситься до „роздрібна торгівля”. На цей вид діяльності рішенням Донецької міської ради від 24.01.2003 року № 4/5 встановлена ставка єдиного податку в сумі 200 грн. за календарний місяць.
До складу позовних вимог увійшла сума заборгованості у розмірі 1011,56 грн., з якої основний платіж 998,83 грн. та пеня 12,73 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість перед бюджетом по сплаті податків, сборів, обовязкових платежів платника податків станом на 26.02.2009 та зворотнім боком облікової картки платника станом на 31.12.2008.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами пункту 4 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” обовязок фізичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - це податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з правил статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що є у державі, суд вважає, що податковий орган, виходячи з покладених на нього функцій, правомірно звернувся до суду щодо стягнення заборгованості. За таких підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов державної податкової інспекції у Калінінському районі м.Донецька до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному податку у сумі 1011,56 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) в місцевий бюджет Калінінського району м.Донецька банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЗКПО 34687090, р/р 34211379700005, код платежу 16050200 по єдиному податку у сумі 1011,56 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 квітня 2009 року в присутності представника позивача. Постанова виготовлена в повному обсязі 22 квітня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.