Ухвала суду № 67500960, 29.06.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.06.2017
Номер справи
904/48/17
Номер документу
67500960
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

29.06.2017 Справа № 904/48/17

Суддя господарського суду Дніпропетровської області Камша Н.М.

при секретарі судового засідання: Полевичек Д.А.

за участю представників сторін:

від кредитора: Самсоненко Ю.Г. - довіреність №11754/10-04-36-10-08 від 13.06.17р., представник Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

від боржника: не з'явився

розглянувши заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

до боржника фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, 51200, АДРЕСА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

про визнання грошових вимог на суму 465 075, 14 грн.

ВСТАНОВИВ:

07.02.17р. за заявою Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області порушено провадження у справі про банкрутство фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, 51200, АДРЕСА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

21.02.17р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича, свідоцтво № 692 від 18.04.13р. (50084, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2).

При подачі заяви про порушення провадження у справі про банкрутство даного боржника кредитор - Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області просила визнати грошові вимоги на суму 982 364, 91 грн., які підтверджуються постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.15р. по справі № 804/18644/14.

Повідомлення про визнання боржника банкрутом оприлюднено на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду від 21.02.17р. за № 40565.

Згідно з ч. 8 ст. 91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється в порядку, встановлено цим Законом, із зазначенням строку пред'явлення кредиторами вимог до банкрута, який не може перевищувати двох місяців.

04.05.17р. додаткові грошові вимоги до банкрута заявлені Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області на суму 465 075, 14 грн., що є пенею.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.05.17р. прийнято вказану вище заяву до розгляду, призначено судове засідання на 01.06.17р. та зобов'язано ліквідатора подати відзив на заяву кредитора.

Ліквідатор банкрута Вербицький О.В. вимоги кредитора відхилив з посиланням на ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та з огляду на відсутність доказів процесуального правонаступництва на стороні кредитора.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.06.17р. господарський суд зобов'язав Головне управління ДФС у Дніпропетровській області надати правові обґрунтування щодо заявлених грошових вимог, пояснення щодо правомірності нарахованої пені із зазначенням періоду, за який вона нарахована та дати її нарахування.

15.06.17р. від кредитора надійшли письмові пояснення, у яких зазначено наступне.

Податковий борг по пені виник відповідно до п.п.3.2.1 п.3.2 розділу 3 Порядку обліку сум податкового боргу платників податків щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство або прийнято рішення суду про призупинення стягнення, затвердженого наказом ДПА України від 16.02.2001 № 62 (із змінами та доповненнями), та відповідно до.п. 7 розділу 3 п.5 розділу 6 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.06.16р. за № 422, у зв'язку з остаточним розрахунком сум податкового боргу банкрута фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), нарахований на борг минулих років, що виник до дати порушення провадження у справі про банкрутство.

Щодо повноважень Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на подання заяви про приєднання кредиторських вимог у справі про банкрутство, господарським судом встановлено наступне.

Положеннями статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що учасниками у справі про банкрутство є сторони (конкурсні кредитори, представник комітету кредиторів), боржник (банкрут), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Відповідно до п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи. Згідно з п.41.2 цієї статті органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Відповідно до п.41.3 цієї статті повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.

З 01.01.2017 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, що визначають розмежування повноважень контролюючих органів.

Так, відповідно п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016р. №1797-VIII) контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Разом з тим, відповідно до ст.19-3 Податкового кодексу України (якою кодекс було доповнено згідно із Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016р. № 1797-VIII) Державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом. Жодних інших функцій на державні податкові інспекції ст. 19-3 Податкового кодексу України не покладає.

Таким чином, починаючи з 01.01.2017р. державні податкові інспекції не мають повноважень щодо здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Вказані повноваження з 01.01.2017р. належать виключно обласним та центральним органам Державної фіскальної служби України.

З огляду на вищеозначене, господарський суд вважає, що Головне управління ДФС у Дніпропетровській області є належним кредитором по справі, оскільки входить до єдиної системи контролюючих органів України.

Враховуючи те, що боржником не подано доказів оплати боргу чи оскарження у встановленому чинним законодавством порядку заборгованості перед бюджетом в частині пені, господарський суд вважає за необхідне визнати додатково заявлені кредитором вимоги з віднесенням їх до другої черги задоволення згідно з ч. 2 ст. 92 Закону про банкрутство.

Вимоги кредитора по сплаті судового збору в сумі 3 200 грн. підлягають задоволенню позачергово.

Керуючись ст. 86 ГПК України, ст. ст. 1, 40, 90 - 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Визнати грошові вимоги Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, 51200, АДРЕСА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на суму 3 200 грн. (судовий збір) - позачергово, на суму 465 075, 14 грн. - 2 черга задоволення.

Зобов'язати ліквідатора Вербицького О.В. визнану господарським судом Дніпропетровської області суму включити до реєстру вимог кредиторів.

Суддя Н.М. Камша