Постанова № 6749696, 12.05.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2009
Номер справи
2а-306/09/0570
Номер документу
6749696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2009 р.                                                                       справа № 2а-306/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Овчаренко О.М.

за участю

представника позивача                                         Лапик О.В.,

представника відповідача                                         Лавриненко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу

за позовом                     Державного підприємства «Шахтарськантрацит»

до           Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську

про                     визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій № 554 від 29.07.2008 року, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство «Шахтарськантрацит» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій № 554 від 29.07.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до рішення відповідача за № 554 від 29.07.2008 р. до нього було застосовано пені та штраф за своєчасно не сплачені ним суми страхових внесків за період з 28.12.2007 р. по 28.05.2008 р., а саме було прийнято рішення про стягнення штрафу у розмірі 2591,67 грн. та нараховано пені в розмірі 1350,27 грн.

          Позивач не погоджується з вказаним рішенням виходячи з наступного.

          Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

          Крім того, позивач наполягає на тому, що відповідачем було невірно визначено базу для нарахування штрафних санкцій та пені.

          Позивач оскаржив спірне рішення в апеляційному порядку, але його скарга була залишена без задоволення.

          Тому, просить суд визнати недійсним рішення відповідача.

          В судовому засіданні представник позивача на задоволенні позову наполягав.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків також є дані картки особового рахунку страхувальника.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач, Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32299510), зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30.04.2003 року.

Відповідач, Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається, що 29.07.2008 року відповідачем прийняте рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих органом Пенсійного фонду № 554, яким було застосовано штраф в розмірі 2591,67 грн. та нараховано пеню в сумі 1350,27 грн. за період з 28.12.2007 р. по28.05.2008 р.

Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач 14.08.2008 р. за № 1020\619 надіслав скаргу на ім’я начальника ГУ ПФУ в Донецькій області.

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 03.09.2008 р. скарга позивача була залишена без задоволення, а спірне рішення відповідача залишено без змін.

У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.          

Відповідно до п. 14 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” установлено, що у 2007 році гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Сплата страхових внесків в строки, встановлені цим Законом здійснюється починаючи з січня 2007 р., у тому числі внесків, нарахованих за грудень 2006 року.

Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.

Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 5267,99 грн. до 28.12.2007 року.

          26.12.2007 року платіжним дорученням № 497 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за листопад 2007 року в сумі 5267,99 грн.

Всього сплачено страхових внесків за листопад 2007 року 5267,99 гривень.

Страхові внески за листопад 2007 р. були сплачені своєчасно та без прострочення.

Також позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2007 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 4983,18 грн. до 20.01.2008 року.

При огляді в судовому засіданні наявних в матеріалах справи платіжних доручень, була встановлено, що:

22.01.2008 року платіжним дорученням № 8 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за грудень 2007 року в сумі 1817,00 грн.

28.01.2008 року платіжним дорученням № 24 сплачені страхові внески за тарифом 2 % - за грудень 2007 року в сумі 1920,00 грн.

30.01.2008 року платіжним дорученням № 35 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за грудень 2007 року в сумі 1760,00 грн.

30.01.2008 року платіжним дорученням № 44 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за грудень 2007 року в сумі 3,00 грн.

Всього сплачено страхових внесків за грудень 2007 року 5500 гривень.

          При цьому, кількість днів прострочення сплати страхових внесків за грудень 2007 р. склала: на суму 4983,18 грн. – 2 календарних дні (з 20.01.2008 р. по 23.01.2008 р.); на суму 3166,18 грн. – 7 календарних днів (з 20.01.2008 р. по 28.01.2008 р.); на суму 1246,18 грн. – 9 календарних днів (з 20.01.2008 р. по 30.01.2008 р.).

Також позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2008 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 10190,95 грн. до 20.02.2008 року.

29.02.2008 року платіжним дорученням № 95 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за січень 2008 року в сумі 194,89 грн.

29.02.2008 року платіжним дорученням № 85 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за січень 2008 року в сумі 10000,00 грн.

Всього сплачено страхових внесків за січень 2008 року 10194,89 гривень.

При цьому, кількість днів прострочення сплати страхових внесків за січень 2008 р. склала: на суму 10190,95 грн. – 8 календарних дні (з 20.02.2008 р. по 29.02.2008 р.).

Також, року позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2008 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 9814,55 грн. до 20.03.2008 року.

          20.03.2008 року платіжним дорученням № 120 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за лютий 2008 року в сумі 9250,00 грн.

27.03.2008 року платіжним дорученням № 137 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за лютий 2008 року в сумі 564,55 грн.

Всього сплачено страхових внесків за лютий 2008 року 9814,55 гривень.

При цьому, кількість днів прострочення сплати страхових внесків за лютий 2008 р. склала: на суму 9814,55 грн. – 6 календарних дні (з 20.03.2008 р. по 27.03.2008 р.).

Також позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2008 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 10335,63 грн. до 20.04.2008 року.

04.04.2008 року платіжним дорученням № 161 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за березень 2008 року в сумі 15,00 грн.

24.04.2008 року платіжним дорученням № 176 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за березень 2008 року в сумі 5168,00 грн.

25.04.2008 року платіжним дорученням № 197 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за березень 2008 року в сумі 5167,63 грн.

Всього сплачено страхових внесків за березень 2008 року 10350,63 гривень.

При цьому, кількість днів прострочення сплати страхових внесків за березень 2008 р. склала: на суму 10335,63 грн. – 3 календарних дні (з 20.04.2008 р. по 24.04.2008 р.); на суму 5167,63 грн. – 4 календарних дні (з 20.04.2008 р. по 25.04.2008 р.).

Крім того позивачем до відповідача поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2008 року. Згідно до розрахунку позивач повинний сплатити страхові внески в розмірі 9956,19 грн. до 20.05.2008 року.

          22.05.2008 року платіжним дорученням № 242 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за квітень 2008 року в сумі 3623,71 грн.

23.05.2008 року платіжним дорученням № 225 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за квітень 2008 року в сумі 3325,00 грн.

27.05.2008 року платіжним дорученням № 252 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за квітень 2007 року в сумі 1533,00 грн.

28.05.2008 року платіжним дорученням № 262 сплачені страхові внески за тарифом 2 % за квітень 2007 року в сумі 1474,00 грн.

Всього сплачено страхових внесків за квітень 2008 року 9955,71 гривень.

При цьому, кількість днів прострочення сплати страхових внесків за квітень 2008 р. склала: на суму 9955,71 грн. – 1 календарний день (з 20.05.2008 р. по 22.05.2008 р.); на суму 6332,48 грн. – 2 календарних дні (з 20.05.2008 р. по 23.05.2008 р.); на суму 3007,48 грн. – 6 календарних днів (з 20.05.2008 р. по 27.05.2008 р.); на суму 1474,48 грн. – 7 календарних днів (з 20.05.2008 р. по 28.05.2008 р.).

З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 28.12.2007 року по 28.05.2008 року здійснював поточні платежі за листопад – грудень 2007 р. та січень квітень 2008 року. Сторони визнають факт, що в кожному платіжному дорученні зазначене призначення платежу, а саме – збір до пенсійного фонду відповідно за вказаний період.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Суд не приймає посилання відповідача на частину 5 статті 106 Закону України № 1058 з огляду на те, що відповідно до абзацу 2 пункту 9 даної статті відповідальність передбачена за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.

Аналіз зазначених норм доводить, що об’єктом застосування штрафу та нарахування пені є сплачена платником сума внесків, а не погашена сума недоїмки.

Відповідач в обґрунтування своєї позиції посилається на ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за листопад – грудень 2007 р. та січень квітень 2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах, а поточні платежі сплачені в меншій сумі.

Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.

Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного визначення суми штрафу та пені.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону.

Відповідачем помилково визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд приходить до висновку, що рішення, в якому недійсну частину не можна відокремити, ідентифікувати, є недійсним повністю.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання недійсним спірного рішення відповідача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 3, 40 грн.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій № 554 від 29.07.2008 року - задовольнити.

Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську № 554 від 29.07.2008 року про застосування до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» фінансових санкцій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Шахтарськантрацит» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 12 травня 2009 року.

Повний текст постанови складений та підписаний 17 травня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Галатіна О.О.