Ухвала суду № 67496908, 16.06.2017, Голопристанський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
16.06.2017
Номер справи
654/781/17
Номер документу
67496908
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 654/781/17

Провадження № 1-кс/654/218/2017

У Х В А Л А

про надання дозволу на проведення позапланової перевірки

16 червня 2017 року Слідчий суддя Голопристанського районного суду Херсонської області Данилевський М.А., за участю секретаря Друговин В.М., прокурора Дворецького О.О., слідчого Бузукіна С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Голопристанського районного суду винесене слідчим СВ Голопристанського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_1 в кримінальному провадженні № 12012230020000230 від 30.11.2012 клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

16.06.2017 слідчий СВ Голопристанського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, а саме обєктів будівництва розташованих на території ринку ТОВ «Паритет» по вул. Шкільна, 64-В, в с. Залізний Порт Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. Клопотання погоджено з прокурором.

Клопотання мотивовано тим, що в проваджені СВ Голопристанського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області перебувають матеріали кримінального провадження за № 12012230020000230 від 30.11.2012 за ознаками злочинів передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 2 ст. 190 КК України.

В період часу з 2008 по 2011 рік в с. Залізний Порт Голопристанського району Херсонської області на території ринку ТОВ «Паритет», невстановлені особи шляхом обману заволоділи майном ОСОБА_2

Під час досудового розслідування було встановлено, що закупівля будівельних матеріалів та розрахунок з робітниками здійснював ОСОБА_2

Враховуючи вищенаведене, слідчий просить надати дозвіл на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, а саме обєктів будівництва розташованих на території ринку ТОВ «Паритет» по вул..Шкільна, 64, в с.Залізний Порт Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області.

В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали, просили задовольнити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог п.18 ст.3 КПК України, слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Тобто, за змістом вказаної норми однією з головних функцій слідчого судді є насамперед здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження під час досудового розслідування. Відповідно до вимог ч.3 ст.26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом (КПК України). Тобто, враховуючи сферу дії принципу диспозитивності, процесуальний закон чітко зазначає у який спосіб суд, слідчий суддя вирішують питання. Таким чином, слідчий суддя має вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме в спосіб, передбачений процесуальними нормами.

Порядок кримінального провадження врегульований Кримінальним процесуальним кодексом України, а у відповідності до положень ст.ст. 84, 99 КПК України, висновки ревізій та акти перевірок відносяться до документів як процесуальних джерел доказів.

Положення ст.ст. 40, 91, 92, 93 КПК України визначають обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, обовязок доказування та порядок збирання доказів.

В той же час, Законом України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року, було внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які набули чинності 25.04.2015 року, зокрема виключено п.6 ч.2 ст.36 і п.4 ч.2 ст.40, які передбачали право прокурора та слідчого на призначення ревізій та перевірок.

Звертаючись до слідчого судді з клопотанням про призначення документальної позапланової перевірки, слідчий жодним чином не обґрунтував необхідність призначення перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді, та не зазначив про те, в чому полягає неможливість отримання даних, які цікавлять слідство в інший спосіб, зокрема в порядку ст.93 КПК України, з огляду на те, що збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, до числа яких положення п.19 ч.1 ст.3 КПК України відносять слідчого і прокурора, а не слідчого суддю, повноваження якого регламентовані п.18 ч.1 ст.3 КПК України.

Разом з тим, до клопотання слідчого не додано жодного доказу на підтвердження того, що органом досудового слідства вичерпані можливості збирання доказів в інший спосіб, а інші докази слідство не може отримати в порядку ст. 93 КПК України в інший спосіб, окрім призначення позапланової перевірки.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про планування і забудову територій», право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Статтею 35 Закону України «Про охорону земель» серед іншого, передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.

Як зазначено в ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Відповідно до приписів частин 1 та 2 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, і клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно п. 1 Положення Про Державну архітектурно будівельну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 (далі - Положення) Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, в тому числі здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.

Відповідно до п.6 Положення, Держархбудінспекція для виконання покладених на неї завдань має право залучати до проведення перевірок представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських обєднань (за погодженням з їх керівниками), фахівців науково-дослідних та науково-технічних організацій;одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових осіб, а також громадян та громадських обєднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань і функцій; видавати у визначених законодавством випадках обовязкові до виконання приписи; складати акти перевірок у сфері містобудівної діяльності; дійснювати фіксування процесу проведення перевірки засобами аудіо-, фото- та відеотехніки.

Посадові особи Держархбудінспекції та її територіальних органів під час перевірки мають право безперешкодного доступу на місця будівництва обєктів, до приміщень, документів та матеріалів, необхідних для проведення перевірки, а також з метою здійснення контролю за додержанням субєктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, повязаної із створенням обєктів архітектури, на місцезнаходження таких субєктів.

Посадові особи Держархбудінспекції мають право у визначених законодавством випадках забороняти експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, не прийнятих в експлуатацію.

Відповідно до п. 7 Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. У Херсонські області такий орган представляє Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, який діє у складі Держархбудінспекціята їй підпорядковується.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Відповідно до ст. 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

А ні в клопотанні про проведення позапланової перевірки, а ні в судовому засіданні прокурором та слідчим не доведено, яким чином результати позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог законодавства, посадовими особами ТОВ «Паритет», можуть бути використані як докази у зазначеному кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 84-86, 93, 99, 110, 309 КПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні клопотання слідчого відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_3