Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2009 р. справа № 2а-9184/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Шалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Ярової С.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції
до Садівничого кооперативу «Южний-1»
про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Садівничого кооперативу «Южний-1» про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову зазначили, що відповідач зареєстрований в якості юридичної особи 26.09.1996р. та знаходиться на податковому обліку в Слов’янської ОДПІ як платник податків. Відповідач станом на 31.03.2009р. має заборгованість з податку на прибуток та земельного податку в сумі 350,65 грн. Відповідачем 28.01.2008р. було подано до податкової інспекції податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, нараховано до сплати 21,42 грн., сплачено до бюджету 10,71 грн. З урахуванням переплати залишилась несплаченою сума 10,65 грн. Заборгованість з податку на прибуток виникла на підставі податкових повідомлень-рішення про застосування штрафних санкцій на загальну суму 340,00 грн.
З метою стягнення заборгованості відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги, прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, а також до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено запис про податкову заставу майна боржника, але сума заборгованості не погашена.
Просили стягнути з відповідача заборгованість з податку на прибуток в сумі 340,00 грн. та з земельного податку в сумі 10,65 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
За таких підстав суд відповідно до ст. 128 КАС України визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача та на підставі доказів наданих у справі.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа і включений до ЄДРПОУ та знаходиться на податковому обліку в Слов’янській ОДПІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
У відповідності до п.п. 1, 3, 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств є загальнодержавними податками.
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Згідно з п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у випадку, коли сума податкового зобов’язання визначена контролюючим органом, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом 10 днів з дня отримання податкового повідомлення, окрім випадків, коди податківець починає процедуру апеляційного або судового узгодження. П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 передбачено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена протягом 10 днів, вважається сумою податкового боргу платника податків.
20.06.2008р. позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 1686521540/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн. за неподання податкового звіту, що подається неприбутковою організацією за квітень 2008 року.
08.09.2008р. позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 1687411540/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн. за неподання податкового звіту за липень 2008 року.
Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені не були.
28.01.2008р. відповідачем було подано до податкової інспекції податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, нараховано до сплати 21,42 грн., з них було сплачено до бюджету 10,71 грн. З урахуванням переплати залишилась несплаченою сума 10,65 грн.
Згідно до ст.15 ЗУ «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ЗУ «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно із ст. 2 зазначеного Закону розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначається до її встановлення в порядку, визначеного цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендаторів та інвесторів – учасників угоди про розподіл продукції, сплачуть земельний податок.
Як вбачається із ст. 27 Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до ст. 1 ЗУ „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно із ч.3 ст.17 ЗУ «Про плату за землю» земельний податок, а також орендна плата за земельної ділянки громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 ЗУ „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 ЗУ „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
З метою погашення боргу позивачем були направлені відповідачу перша та друга податкові вимоги (№ 1/532 від 09.07.2008р. та №2/720 від 26.08.2008р. відповідно), які було розміщено на дошці податкових оголошень.
07.10.2008р. позивачем прийнято рішення № 210 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
21.08.2008р. до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено запис про податкову заставу майна боржника.
До теперішнього часу заборгованість не погашена.
У відповідності до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен повинен сплачувати податки та збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами пункту 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов’язок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач судові не надав. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов’язань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 8-11, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції до Садівничого кооперативу «Южний-1» про стягнення заборгованості, задовільнити.
Стягнути з Садівничого кооперативу «Южний-1» (84112, Донецька область, місто Слов’янськ, вул. Свободи, 85, ЄДРПОУ 24461496) заборгованість:
- з податку на прибуток в сумі 340,00 гривень на користь державного бюджету на р/р 31116009700075, код платежу 3011021000, отримувач УДК м. Слов’янськ, банк ГУДКУ у Донецькій області, код банку 34686605, МФО 834016;
- з земельного податку в сумі 10,65 грн. на користь місцевого бюджету на р/р 33217811700342, код платежу 13050103, отримувач УДК м. Слов’янськ, банк ГУДКУ у Донецькій області, код банку 34686605, МФО 834016.
Повний текст постанови виготовлений 13 липня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.