
328/1210/17
27.06.2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2017 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Курдюкова В.М., при секретарі судового засідання Ладики М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Токмацького районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Токмацької міської ради Запорізької області про скасування рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Токмацької міської ради від 23 березня 2017 року №47 та визнання договору оренди землі поновленим,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом яким просить:
1.Скасувати рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Токмацької міської ради від 23 березня 2017 року N 47 «Про дозвіл на поновлення договору оренди землі громадянці ОСОБА_1»
2.Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 24 липня 2007 року строком на п'ять років в редакції додаткової угоди від 20 березня 2012 року з попереднім орендодавцем ОСОБА_1.
3.Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в сумі 640 грн.
Позов обґрунтовує наступним.
На підставі рішення 30 сесії 5 скликання Токмацької міської ради №20 від 19 07.2007 року між Токмацькою міською радою Запорізької області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) 24 липня 2007 року був укладений договір оренди землі за умовами якого орендодавець надає а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення-рілля, яка знаходиться у АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 2 договору оренди землі об'єктом оренди за цим договором виступає земельна ділянка загальною площею 16 га.
Відповідно до п. 5 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становись 94400 грн.(0,59 грн./кв.м). Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1, 2 відсотка від грошової нормативної оцінки земельної ділянки, що складає 1132 грн. 80 коп., за рік.
Цільове призначення земельної ділянки: землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого підсобного господарства, садівництві, городництва, сінокосіння і випасання худоби, (пункти 15, 16 договору оренди землі).
Відповідно до п. 8 договору оренди землі договір укладено до 18 липня 2012 року, тобто строком на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк, у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Договір набирає чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації права яка здійснена у Токмацькому міському відділі Запорізької регіональної філії ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.09.2007 року №040726300046.
Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом-передачі земельної ділянки від 24.07.2007 року.
Пунктом 37 Договору оренди землі визначено підстави припинення договору оренди землі, а саме: закінчення строку, на який його було укладено, придбання орендарем земельної ділянки у власність, викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом, ліквідації юридичної особи-орендаря.
01 грудня 2010 року між Токмацькою міською радою та ОСОБА_1 була підписана додаткова угода до договору оренди землі від 24.07.2007 року згідно якої були частково змінені умови договору.
20 березня 2012 року Договір оренди зазначеної земельної ділянки продовжено строком на п'ять років до 20.03.2017 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки збільшена до 209600 грн., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,5 відсотки від грошової нормативної оцінки земельної ділянки, що складає 7336 грн. в рік. Інші умови договору оренди землі №298 від 24 липня 2007 року залишились незмінними.
Додаткова угода зареєстрована у відділі Держзкомзему у м. Токмак Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25 грудня 2012 року № 231100004000017. Отже термін дії договору закінчується 25 грудня 2017 року.
Як попередній орендар земельної ділянки, який належним чином виконував умови договору, відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» позивач має переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки.
01 лютого 2017 року тобто до закінчення строку дії договору позивач звернулась до Токмацької міської ради (орендодавця) в особі міського голови з листом-повідомленням про намір скористатись своїм переважним правом, в якому просила надати дозвіл на поновлення на новий строк договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 16 га, кадастровий номер: НОМЕР_1, запропонувавши вигідні для відповідача умови.
Рішенням 26 сесії 7 скликання Токмацької міської ради від 23.03.2017 року №47 позивачу безпідставно відмовлено в поновленні договору оренди земельної ділянки та запропоновано звільнити вказану земельну ділянку передати її у стані, належному для подальшого використання. Заголовок вказаною рішення «Про дозвіл на поновлення договору оренди землі громадянці ОСОБА_1» протирічить змісту самого рішення, яким відмовлено а не дозволено поновлення договору. Частинами 1 - 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендам, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Приписами ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі поновлення договору оренди землі умови договору можуть бути змінені за згодою сторін з укладенням додаткової угоди проти чого позивач не заперечувала.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Отже, для застосування ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень.
30 березня 2017 року позивач отримала копію рішення сесії Токмацької міської ради від 23.03.2017 року №47 «Про дозвіл на поновлення договору оренди землі громадянці ОСОБА_1» з супровідним листом від 30.03.2017 року за №М44. Ні в самому рішенні, ні в листі не зазначено, що стало підставою відмови в поновленні договору оренди земельної ділянки, що свідчить про зловживання відповідачем своїми правами. Ніяких заперечень щодо поновлення договору оренди землі в листі не викладено. Прийняття рішення про відмову у продовженні договору оренди не можна вважати письмовим запереченням у розумінні наведеної вище норми Закону.
Оскільки протягом місяця з моменту закінчення строку дії укладеного з позивачем договору оренди земельної ділянки (з 20 березня по 20 квітня 2017 року) міськрада лист-повідомлення із запереченням проти поновлення цього договору позивачу не надіслали, цей договір оренди слід вважати поновленим на той самий строк і на тих самих умовах.
Вважає, що від час дії спірного договору оренди землі позивач належним чином виконувала обов'язки, які слідують з його умов, своєчасно та в повному обсязі сплачувала орендну плату за договором, привела в належний стан земелі у ділянку. Згідно повідомлення Токмацької ОДПІ від 20.03.2017 року за № 37/08-33-Р-020 у позивача, як платника податків станом на 20.03.2017 року відсутня заборгованість по орендній платі.
Під час дії договору оренди землі від 24.07.2007 року на протязі 10 років у позивача не було ніяких зауважень в тому числі щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, із порушенням вимог збереження стану об'єкта оренди, природоохоронного законодавства, тощо, що свідчило б про неналежне виконання позивачем обов'язків за спірним договором оренди землі.
Позивач сподівалась на сталість правовідносин щодо подальшого продовження дії договору з приводу оренди землі, враховуючи наявність правомірних очікувань, бо належно виконувала свої обов'язки за спірним договором. ЇЇ переважне право на поновлення договору оренди землі грубо порушено та підлягає судовому захисту.
Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним, а держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення "законів".
У рішенні Європейського суду з прав людини від 24.06.03 року у справі "Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії" встановлено, що особа (орендар) мала принаймні законне сподівання на реалізацію передбаченого договором права на продовження договору оренди і в цілях ст. 1 Першого протоколу таке сподівання можна вважати додатковою частиною майнових прав, наданих їй муніципалітетом за орендним договором, та зазначено, що наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила.
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Девелопмент ЛТД" та інші проти Ірландії" в якій він постановив, що ст.1 Першого протоколу Конвенції можна застосувати до захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо не було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей. З наведеного слідує висновок про те, що по-перше, особа, якій відповідним рішенні, надано право користування земельною ділянкою, набуває право власності на майно у вигляді правомірних очікувань щодо набуття у майбутньому права володіння майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання даного рішення, по-друге, після укладення відповідного договору оренди у особи виникає право мирно володіти майном, яким є майнові права (право оренди) протягом певного строку. При цьому, право власності на майно у вигляді як правомірних очікувань так і майнового права (права оренди) є об'єктом правового захисту згідно зі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції та національного законодавства України
За таких обставин враховуючи належне виконання позивачем своїх обов'язків за договором, відсутність письмового повідомлення орендодавця про наявність заперечень в поновленні договору оренди протягом місяця після закінчення його строку, вважає, що має право на поновлення договору оренди землі від 24.07.2007 року №298 строком на п'ять років в редакції додаткової угоди від 20.03.2012 року №1870.
При цьому така помилка державного органу не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в даній справі, враховуючи наявність правомірних очікувань орендаря, який належно виконував свої обов'язки за спірним договором оренди землі щодо подальшого продовження строку його дії.
Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та обставини, якими їх обгрунтовано в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав. Надав заперечення наступного змісту.
Статтею 12 ЗК України та статтею 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження міських рад у галузі земельних відносин, до яких окрім іншого відносяться повноваження щодо розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Діючим земельним законодавством України, а саме ст. 116 ЗК "України передбачені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності. Так громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.
Згідно ст. 93 ЗК України визначено що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною, орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 124 3емельного Кодексу України передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду. Так передача в оренду земельних ділянок, що,перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 ЗК України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Законом України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. А орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування- орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до договору оренди землі від 24.07.2007 року № 298 Токмацька міська рада надала на підставі рішення 30 сесії 5 скликання Токмацької міської ради № 20 від 19.07.2017 року, а ОСОБА_1 прийняла в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення-рілля, яке знаходиться у АДРЕСА_1 кадастровий номер НОМЕР_1. Відповідно до п. 8 Договору, договір було укладено строком до 18 липня 2012 року. Додатковою угодою до договору від 20.03.2012 року № 1870 строк дії договору було подовжено до 20.03.2017 року. Відповідно до ст.31 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що однією із підстав припинення договору оренди є закінчення строку, на який його було укладено. Таким чином договір оренди землі від 24.07.2007 року № 298 був припинений 20.03.2017 року.
Позивач в позовній заяві зазначає, що у неї виникло переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі. Так статтею 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
01 лютого 2017 року позивач звернулася до відповідача з листом щодо поновлення дії договору оренди землі від 24.07.2007 року № 298.
23.03.2017 року Токмацька міська рада прийняла рішення № 47 «Про дозвіл на поновлення договору оренди землі громадянці ОСОБА_1» відповідно до якого було вирішено відмовити в поновлені договору оренди земельної ділянки площею 16,000 га по вул.Володимирська, кадастровий номер НОМЕР_1 для вирощування сільськогосподарських культур громадянці ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_2.
30.03.2017 року листом № М-44 ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки площею 16,000 га. по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 та надано копію рішення Токмацької міської ради від 23.03.2017 року № 47, відповідно до п. 2 рішення від 23.03.2017 року № 47 ОСОБА_1 було зобов'язано звільнити земельну ділянку та передати її за належністю у стані, придатному для подальшого використання, згідно умов договору оренди землі від 24.07.2007 року № 298. Переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі відповідно до ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» виникає, якщо орган місцевого самоврядування приймає рішення про передачу земельної ділянки в оренду. Але Токмацька міська рада після припинення договору оренди землі від 24.07.2007 року № 298. земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_1 в оренду іншим особам не надавала та взагалі не приймала рішення щодо передачі земельної ділянки в оренду та на даний час земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1 іншим особам в оренду або інше користування не надана.
Таким чином у позивача не виникло переважного права перед іншими особами на укладення договору оренди.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
На підставі рішення 30 сесії 5 скликання Токмацької міської ради №20 від 19 07.2007 року між Токмацькою міською радою Запорізької області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) 24 липня 2007 року був укладений договір оренди землі за умовами якого орендодавець надає а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення-рілля, яка знаходиться у АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 2 договору оренди землі об'єктом оренди за цим договором виступає земельна ділянка загальною площею 16 га.
Відповідно до п. 5 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становись 94400 грн.(0,59 грн./кв.м). Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1, 2 відсотка від грошової нормативної оцінки земельної ділянки, що складає 1132 грн. 80 коп., за рік.
Цільове призначення земельної ділянки: землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого підсобного господарства, садівництві, городництва, сінокосіння і випасання худоби, (пункти 15, 16 договору оренди землі).
Відповідно до п. 8 договору оренди землі договір укладено до 18 липня 2012 року, тобто строком на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк, у цьому разі оренді р повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
01 грудня 2010 року між Токмацькою міською радою та ОСОБА_1 була підписана додаткова угода до договору оренди землі від 24.07.2007 року згідно якої були частково змінені умови договору.
20 березня 2012 року Договір оренди зазначеної земельної ділянки продовжено строком на п'ять років до 20.03.2017 року а нормативна грошова оцінка земельної ділянки збільшена до 209600 грн., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,5 відсотки від грошової нормативної оцінки земельної ділянки, що складає 7336 грн. в рік. Інші умови договору оренди землі №298 від 24 липня 2007 року залишились незмінними.
Додаткова угода зареєстрована у відділі Держзкомзему у м. Токмак Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25 грудня 2012 року № 231100004000017.
01 лютого 2017 року позивач звернулася до відповідача з листом щодо поновлення дії договору оренди землі від 24.07.2007 року № 298.
23.03.2017 року Токмацька міська рада прийняла рішення № 47 «Про дозвіл на поновлення договору оренди землі громадянці ОСОБА_1» відповідно до якого було вирішено відмовити в поновлені договору оренди земельної ділянки площею 16,000 га по вул.Володимирська, кадастровий номер НОМЕР_1 для вирощування сільськогосподарських культур громадянці ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_2.
30.03.2017 року листом № М-44 ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки площею 16,000 га. по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 та надано копію рішення Токмацької міської ради від 23.03.2017 року № 47, відповідно до п. 2 рішення від 23.03.2017 року № 47 ОСОБА_1 було зобов'язано звільнити земельну ділянку та передати її за належністю у стані, придатному для подальшого використання, згідно умов договору оренди землі від 24.07.2007 року № 298.
Положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" щодо переважного права орендаря перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк не може бути примусом для власника земельної ділянки і передбачає право, а не обов'язок на переукладення договору оренди, враховуючи при цьому статті 6, 203, 316, 317, 319, 321, 651 ЦК України щодо свободи договору, укладення його за наявності вільного волевиявлення особи, непорушності права власності та здійснення цього права власником відповідно до закону на власний розсуд, за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, необхідності згоди обох сторін при укладенні чи зміні договору.
Статтею 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Нормами вказаної статті передбачено, що розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності належить до виключних повноважень органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин.
Підстави для скасування рішення відповідача та визнання поновленим договору оренди земельної ділянки відсутні.
Відповідач в межах своєї компетенції прийняв рішення про відмову від поновлення договору оренди земельної ділянки.
Крім того, всупереч вимогам ч.3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» до зверненя від 30.03.2017 р. ОСОБА_1 не додала проект додаткової угоди.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Токмацької міської ради Запорізької області про скасування рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Токмацької міської ради від 23 березня 2017 року №47 та визнання договору оренди землі поновленим відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: