
Справа № 505/1039/17
Провадження № 3/505/551/2017
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.05.2017 року Котовський міськрайсуд, Одеської області в складі :
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Мараренко О.М.
за участю прокурора Бургарт О.В.
особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Подільськ, Одеської області матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, Бочманівського сільського Голову VII скликання, Подільського району, Одеської області, одруженого, проживаючого та зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2,
- за ч. 1 ст. 1727, за ч. 2 ст. 1727 КУпАП
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, будучи Бочманівським сільським Головою VII скликання та будучи субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п. «В» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону україни «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо врегулювання конфлікту інтересів та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1727, за ч. 2 ст. 1727 КУпАП.
10.03.2016 року на ім'я голови Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 від його дружини ОСОБА_3 надійшла заява про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.3410 га за адресою: с. Бочманівка, провулок Горний, 2, на якій голова Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 особисто наклав резолюцію та передав на розгляд сесії Бочманівської сільської ради. На засіданні пятої сесії сьомого скликання Бочманівської сільської ради при прийнятті рішення №46-VII «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки», в ході якого було розглянуто питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.3410 га за адресою: с. Бочманівка, провулок Горний, 2, ОСОБА_2 не повідомив депутатів Бочманівської сільської ради VII скликання про те, що заява на отримання дозволу на виготовлення технічної документації стосується його дружини ОСОБА_3 В результаті чого у ОСОБА_2 виник реальний конфлікт інтересів, в порушення ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», п.8 ч.4 ст. 42, ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не вжив заходів щодо недопушення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив Бочманівську сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів.
08.09.2016 року на ім'я голови Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 від його дружини ОСОБА_3 надійшла заява про ствердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж спільної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.4225 га за адресою: село Бочманівка, провулок Горний, 2, на якій голова Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 особисто наклав резолюцію та передав на розгляд сесії Бочманівської сільської ради.
На засіданні девятої сесії сьомого скликання Бочманівської сільської ради при прийнятті рішення №71-VII «Про затвердження технічної документації, щодо відведення земельних ділянок та передачу у власність, що раніше були надані громадянам у користування», в ході якого було розглянуто питання про затвердження технічної документації, щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0.4225 га за адресою: село Бочманівка, провулок Горний, 2, ОСОБА_4 не повідомив депутатів Бочманівської сільської ради VII скликання про те, що заява на отримання дозволу на виготовлення технічної документації стосується його дружини ОСОБА_3 В результаті чого у ОСОБА_2 виник реальний конфлікт інтересів, в порушення ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», п.8 ч.4 ст 42. ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив Бочманівську сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів.
10.03.2016 року на ім'я голови Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 від його дружини ОСОБА_3 надійшла заява про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.3410 га за адресою: село Бочманівка, провулок Горний, 2, на якій голова Бочманівської сільської гади ОСОБА_2 особисто наклав резолюцію та передав на розгляд сесії Бочманівської сільської ради. На засіданні пятої сесії сьомого скликання Бочманівської сільської ради при прийнятті рішення №46-У1І «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки», в ході якого було розглянуто питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою и до встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.3410 га за адресою: село Бочманівка, провулок Горний, 2, ОСОБА_2 не повідомив депутатів Бочманівської сільської ради VII скликання про те, що заява на отримання дозволу на виготовлення технічної документації стосується його дружини ОСОБА_3, в результаті якого у нього виник реальний конфлікт інтересів, в порушення ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», п.8 ч.4 ст. 42, ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» особисто наклав резолюцію на заяву свої дружини ОСОБА_3 та виніс її на розгляд сесії Бочманівської сільської ради, чим вчинив дію в умовах реального конфлікту інтересів.
08.09.2016 року на ім'я голови Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 від його дружини ОСОБА_3 надійшла заява про твердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови. загальною площею 0.4225 га за адресою: село Бочманівка, провулок Г орний 2, на якій голова Бочманівської сільської ради ОСОБА_2 особисто наклав резолюцію та передав на розгляд сесії Бочманівської сільської ради.
На засіданні девятої сесії сьомого скликання Бочманівської сільської ради прийнятті рішення №71-VII «Про затвердження технічної документації, щодо виведення земельних ділянок та передачу у власність, що раніше були надані громадянам у користування», в ході якого було розглянуто питання про затвердження технічної документації щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0.4225 га за адресою: село Бочманівка, провулок Горний, 2 ОСОБА_2 не повідомив депутатів Бочманівської сільської ради VII скликання про те, що заява на отримання дозволу на виготовлення технічної документації стосується його дружини ОСОБА_3, в результаті якого у нього виник реальний конфлікт інтересів, в порушення ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», п.8 ч.4 ст. 42, ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» особисто наклав резолюцію на заяву свої дружини ОСОБА_3 та виніс її на розгляд сесії Бочманівської сільської ради, чим вчинив дію в умовах реального конфлікту інтересів.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину в скоєнні адміністративних правопорушень, повязаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, не визнав у повному обсязі. Суду пояснив, що згідно рішення першої сесії Бочманівської сільської ради VII скликання від 14.11.2015 року було визнано його повноваження, як Бочманівського сільського Голови, Котовського району, Одеської області. Йому відомо, що посада сільського Голови відноситься до категорії посад, які визначені, як субєкти вчинення корупційних правопорушень. 10.03.2016 року на імя Бочманівської сільського Голови надійшла заява його дружини ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.3410 га за адресою: с. Бочманівка, провулок Горний, 2, де вони з дружиною проживають разом. На зазначеній заяві від особисто наклав резолюцію «на розгляд сесії» та поставив свій підпис. Ця заява була розглянута на засіданні V сесії Бочманівської сільської ради VII скликання та була включена до порядку денного девятим питанням. Під час розгляду цього питання, тобто заяви ОСОБА_3, його дружини ОСОБА_3, були присутні 11 депутатів із 12 всього складу. Він особисто виступив і доповів інформацію про наявність зазначеної заяви ОСОБА_3 Депутати одноголосно проголосували за позитивне рішення по даній заяві. 10.03.2016 року та 08.09.2016 року він не голосував за прийняття рішення згідно заяви його дружини, так як було достатньо голосів, щоб затвердити це рішення. Він приймає участь у голосуванні на сесіях лише тоді, коли є рівне число голосів за і проти за відповідне питання. У інших випадках він не приймає участь у голосуванні, як сільський голова. Він був присутній на двох сесіях, де розглядалась заява його дружини. На той час він не знав, що необхідно про конфлікт інтересів повідомляти депутатів. Він не знав яким чином врегулювати правильно конфлікт інтересів, після того як надійшла в Бочманівську сільську раду друга заява його дружини. На двох сесіях доповідачем по розгляду двох заяв його дружини була землевпорядник ОСОБА_5 і він був присутній на цих сесіях, однак не повідомляв депутатів, що будуть розглядатись заяви його дружини, оскільки на той час він не знав, що необхідно про це повідомляти депутатів.
Прокурор Бургарт О.В. в судовому засіданні вважала, що вина ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП повністю доведена та підтверджується наявними письмовими доказами. Вважала, що він як Бочманівський сільський Голова Подільського району, Одеської області є субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, не повідомив депутатів Бочманівської сільської ради VII скликання у встановленому законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, а саме, що заява на отримання дозволу на виготовлення технічної документації, щодо відведення земельної ділянки за адресою с. Бочманівка, пров. Горний, 2, стосується його дружини ОСОБА_3 Крім того, ОСОБА_2 особисто наклав резолюцію на заяву своєї дружини ОСОБА_3 і виніс її на розгляд сесії.
Свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що вона є депутатом Бочманівськї сільської ради VII скликання і була присутня на всіх сесіях. Коли розглядалась заява ОСОБА_3, дружини Бочманівського сільського Голови, щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою. Всі депутати проголосували одноголосно «за». Сільський Голова ОСОБА_2 не голосував за вказане питання дружини та не повідомляв присутніх депутатів про наявний у нього конфлікт інтересів.
Свідок ОСОБА_7 пояснила суду, що вона працює бухгалтером в Бочманівській сільській раді є депутатом VII скликання. Вона завжди присутня на всіх сесіях і памятає, що сільський Голова ОСОБА_2 не голосує на сесіях, оскільки не розглядались ніякі спірні питання. Вона також памятає, що ОСОБА_2 не голосував на двох сесіях при розгляді заяви його дружини відносно надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо виготовлення меж земельної ділянки для будівництва про пров. Горному, 2 с. Бочманівка, Подільськго району, Одеської області. Крім того, сільський Голова ОСОБА_2 також не повідомляв присутніх депутатів на сесії про наявний у нього реальний конфлікт інтересів. Свідок уточнила суду, що на сесії доповідав питання згідно заяви ОСОБА_3 землевпорядник, а не сільський Голова. Протокол сесії вела секретар сільської ради ОСОБА_8, а не вона. Свої пояснення, які знаходяться в матеріалах справи вона підписала не читаючи їх.
Свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що вона працює секретарем в Бочманівській сільській раді, Подільського району, Одеської області і є депутатом VII скликання та була присутня на всіх сесіях Бочманівської сільської ради, оскільки веде протоколи засідання сесії. Вона точно памятає, що сільський Голова ОСОБА_2 ніколи не голосував на сесіях, оскільки на сесіях не розглядались суперечливі питання. В протоколах сесії вона не вказувала до липня 2016 року поіменне голосування депутатів. Сільський Голова ОСОБА_2 не доповідав депутатам про наявність у нього реального конфлікту інтересів при розгляді на сесії питання його дружини ОСОБА_3
Свідок ОСОБА_9 пояснила суду, що вона пенсіонерка, є депутатом сільської ради з 2000 року та була присутня на всіх сесіях Бочманівської сільської ради. ОСОБА_2 ніколи не голосує на сесіях і коли розглядалось питання його дружини ОСОБА_3 він не повідомляв депутатів про наявність у нього реального конфлікту інтересів. Протоколи засідання сесії завжди веде секретар сільської ради ОСОБА_8
Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона працює землевпорядником Бочманівської сільської ради та не являється депутатом. Вона буда присутня на сесіях та оголошувала заяву ОСОБА_3 про виготовлення технічної документації на земельну ділянку про пров. Горний, 2 с. Бочманівка, Подільского району, Одеської області. Сільський Голова ОСОБА_2 ніколи не голосує на сесіях сільської ради та не повідомляв присутніх депутатів про наявність у нього реального конфлікту інтересів при розгляді заяви його дружини ОСОБА_3
Заслухавши пояснення ОСОБА_2, висновок прокурора Бургарт О.В., пояснення свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5 та вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ч. 1 ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. На пленарному засіданні шостої сесії Старостинської сільської ради будь-хто не виступав публічно.
Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом. Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь - який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу. У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про запобіганні корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є Бочманівським сільським Головою VII скликання, вказаний факт ніким не оспорюється.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, як сільський Голова.
В судовому засіданні встановлено, що будучи Бочманівським сільським Головою VII скликання, ОСОБА_2 відповідно до ч.2 ст.35 Закону України «Про запобігання корупції», в установленому цією статтею порядку, зобов'язаний повідомляти Бочманівську сільську раду про наявні у нього конфлікти інтересів і не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом в умовах конфлікту інтересів.
Вина ОСОБА_2 у вчинені ним адміністративних правопорушень, повязаного з корупцією підтверджується наступними документами:
- копією рішення Бочманівської сільської ради Подільського району Одеської області № 46-VII «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки», де розглядалось питання щодо надання дозволу на виготовлення ОСОБА_3, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0.3410га за адресою: с. Бочманівка, провулок Горний, 2.
- копією заяви ОСОБА_3 до Бочманівської сільської ради від 10.03.2016 року.
- копією протоколу пятої сесії сьомого скликання Бочманівської сільської ради від 15.03.2016 року.
- копією рішення Бочманівської сільської ради № 71 -VII «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та передачу у власність, що раніше були надані громадянам у використання», де розглядалось питання про затвердження ОСОБА_3 технічної документації, щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0.4225 га у власність, за адресою с. Бочманівка, пров. Горний, 2.
- копією заяви ОСОБА_3 до Бочманівської сільської ради від 08.09.2016 року.
- копією протоколу девятої сесії сьомого скликання Бочманівської сільської ради від 23.09.2016 року.
- довідкою №208 від 29.03.2017 року виданою виконавчим комітетом Бочманівської сільської ради Подільського району, Одеської області.
- листом-відповіддю з Бочманівської сільської ради №88 від 29.03.2017 року про відсутність повідомлень про конфлікт інтересів депутатами Бочманівської сільської ради.
- копією рішення про визнання повноважень Голови та депутатів Бочманівської сільської ради №01- VII від 14 листопада 2015 року.
- поясненнями свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5М
В судовому засіданні ОСОБА_2 підтвердив, що ОСОБА_3 є його дружина та вони разом проживають ІНФОРМАЦІЯ_3.
Проводячи аналіз матеріалів адміністративного протоколу відносно ОСОБА_2, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, які ґрунтуються на всебічному повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад правопорушення передбачений ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
На підставі викладеного, вся сукупність досліджених доказів по справі вказує про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-7 ч. ч. 1 та 2 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа скоїла декілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим самим органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа скоєних.
Ухвалою Конституційного Суду України № 49-у/2015, від 08 грудня 2015 року, якою відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення ч. 1ст. 250 КУпАПу взаємозв'язку з положеннями ч. 5 ст.7, ч. 1 ст.287, ч. 2 ст.294 КУпАП, встановлено, що питання оскарження прокурором постанов суду у справах про адміністративне правопорушення регулюється різними положеннямиКУпАП, які не узгоджуються між собою. Усунення таких неузгодженостей, може бути вирішене лише у законодавчому порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, ч.2 ст.36, ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7, ст. 283, п. 1 ч. 1 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1.Визнати винним ОСОБА_2 в скоєнні адміністративних правопорушень, повязаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.
2.Притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
3.Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 320 (триста двадцять) гривень - отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувач Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код кваліфікації доходів бюджету 22030106.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Котовський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником. а також прокурором у випадках, передбачених частиною пятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може
бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною пятою
статті 7 цього Кодексу, а саме: прокурор здійснює нагляд за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, повязаних з обмеженням особистої свободи громадян.
В інших випадках, виходячи зі змісту ч. 2 ст. 294 КУпАП, апеляційна скарга підлягає поверненню прокурору як така, що подана особою, яка не наділена правом апеляційного оскарження.
Суддя Павловська Г.В.