
Справа № 761/7208/17
Провадження № 2-а/761/290/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2017 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Юзькова О.Л., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час, -
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час.
В позовних вимогах позивач просить: зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві - суб'єкта владних повноважень - провести з 1 лютого 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з нового посадового окладу судді апеляційного суду, поетапно запровадженого ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», з 01 лютого 2016 року у розмірі - 15158 гривень, з 1 травня 2016 року - 15950 гривень, 3 1 грудня 2016 - 17050 гривень, з 1 січня 2017 року - 35200 гривень, і щомісячної доплати в розмірі 10% посадового окладу судді місцевого суду, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років 30% від посадового окладу і окладу за військовим званням, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, премії у розмірі 100% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, а також з врахуванням окладу за військовим званням в розмірі 130 грн. і надбавки за кваліфікаційний клас судді в розмірі 350 грн. Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві проводити виплату моєї пенсії в подальшому, згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (Закон від 07.07.2010 № 2453-VI), без обмеження максимальним розміром.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1, з серпня 1994 року до листопада 2010 року проходив військову службу у Збройних Силах України. При цьому з 28 серпня 2004 року по день звільнення (17 листопада 2010 року) перебував на посаді судді військового апеляційного суду Центрального регіону. Після звільнення з військової служби у відставку за станом здоров'я, Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві йому призначено пенсію, як інваліду війни 3 групи, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. При призначенні пенсії у 2010 році ОСОБА_1 враховувався відповідний посадовий оклад судді апеляційного суду. Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин) з 01.01.2012 року фактично було підвищено рівень грошового забезпечення суддів оскільки в ч. 2 п. З ст. 129 вказаного Закону встановлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених Законом, що запроваджується поетапно, а саме з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів було встановлено пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом, зокрема, судді апеляційного суду - 1,1. Таким чином, з 01.01.2012 року позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням Закону України «Про судоустрій та статус суддів». Станом на 1 січня 2017 року посадовий оклад судді місцевого суду встановлено у розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів встановлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом для судді апеляційного суду - 1,1. 18 січня 2017 року позивач надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві заяву з вимогою провести перерахунок його пенсії, зважаючи на зміну грошового забезпечення суддів апеляційних судів. Листом від 23 січня 2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перерахунок, вважаючи таку заяву безпідставною. Тому, позивач вважає такі дії (бездіяльність) суб'єкта владних повноважень неправомірними.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 03 березня 2017 року у справі було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу у передбаченому законом порядку було направлено позовну заяву та надано строк для подачі письмових заперечень проти позову. Проте, судом отримано не було ні заперечень на адміністративний позов, ні заяви про визнання позову.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
18 січня 2017 року позивач надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві заяву з вимогою провести перерахунок його пенсії, зважаючи на зміну грошового забезпечення суддів апеляційних судів.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як свідчать матеріали справи 23.01.2017 р. ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін внесених до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Верховний Суд України в своїх постановах від 24 квітня 2012 року (21-84а12), 16 січня 2013 року (21-416а12), прийнятими за наслідками розгляду заяви про неоднакове застосування Вищим адміністративним судом України норм матеріального права звернув увагу на те, що положення ч. 3 ст. 63 Закону 2262-12 в вищезазначених постановах полягає в тому, що положення даної статті не вказують на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин) з 01.01.2012 року фактично було підвищено рівень грошового забезпечення суддів оскільки в ч. 2 п. З ст. 129 вказаного Закону встановлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених Законом, що запроваджується поетапно, а саме з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів було встановлено пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом, зокрема, судді апеляційного суду - 1,1.
Таким чином, у відповідача виник обов'язок здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною посадового окладу судді апеляційного суду та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві не є правомірною.
Як свідчить довідка Пенсійного фонду України, пенсія ОСОБА_2 обчислена з із суми грошового забезпечення: враховано посадовий оклад у розмірі 8616 гривень, 50 копійок, оклад за військовим званням - 130 гривень, надбавка за кваліфікаційний клас - 350 гривень, надбавка за вислугу років - 30% ((2623 гривні 95 коп.), надбавка за таємність - 15% (1292 гривні 48 коп.), надбавка за виконання особливо важливої роботи - 50 % 94483 гривні 25 коп.), премія - 100 % (8966 гривень 50 коп.).
Статтею 133 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (Закон від 07.07.2010 № 2453-УІ) встановлено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Посадовий оклад судді місцевого суду було встановлено в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів встановлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом: судді апеляційного суду - 1,1. Суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків. Суддям виплачується щомісячна доплата за науковий ступінь кандидата (доктора філософії) або доктора наук з відповідної спеціальності у розмірі відповідно 15 і 20 відсотків посадового окладу судді відповідного суду.
У той же час, розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2016 року становив - 1378 гривень, на 1 травня - 1450 гривень, на 1 грудня - 1550 гривень. З 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата становить 3200 гривень.
Відповідно, посадовий оклад судді апеляційного суду станом на 1 січня 2016 року становив - 15158 гривень, на 1 травня - 15950 гривень, на 1 грудня - 17050 гривень. З 1 січня 2017 року посадовий оклад судді апеляційного суду становить 35200 гривень.
Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про правомірність дій Управління пенсійного фонду України в м. Києва щодо відмови в перерахунку позивачу відповідного пенсійного забезпечення.
Виходячи з наведеного,керуючись ст.ст.2,8,10,11,13,17-19, 69-71, 86, 90, 94, 99, 100, 104, 158-163,167, 185, 186, 254 КАС України Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести з 1 лютого 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з нового посадового окладу судді апеляційного суду, поетапно запровадженого ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», з 01 лютого 2016 року у розмірі - 15158 гривень, з 1 травня 2016 року - 15950 гривень, 3 1 грудня 2016 - 17050 гривень, з 1 січня 2017 року - 35200 гривень, і щомісячної доплати в розмірі 10% посадового окладу судді місцевого суду, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років 30% від посадового окладу і окладу за військовим званням, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, премії у розмірі 100% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, а також з врахуванням окладу за військовим званням в розмірі 130 ррн. і надбавки за кваліфікаційний клас судді в розмірі 350 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві проводити ОСОБА_1 виплату пенсії в подальшому, згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (Закон від 07.07.2010 № 2453-VI), без обмеження максимальним розміром.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята в скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в разі пропущення вищезазначених строків, або якщо її не скасовано після розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Суддя: