
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
26 червня 2017 року Справа № 915/119/17
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Семенчук Н.О. розглянувши заяву від 31.05.17 № 1846/юр ОКП Миколаївоблтеплоенерго про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі № 915/119/17 та додаткового рішення господарського суду Миколаївської області від 13.04.2017 у справі № 915/119/17 до 01.01.2018
за участю представника боржника - ОСОБА_1 дов. №1 від 03.01.2017
представник стягувача в судове засідання не зявився,
За позовом: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 27/1
До відповідача: Обласного комунального підприємства Миколаївоблтеплоенерго, 54034, м. Миколаїв, вул. Миколаївська, 5а
про: - стягнення штрафу та пені у розмірі 134 300 грн.;
-зобовязання виконати рішення.
встановив:
Обласне комунальне підприємство Миколаївоблтеплоенерго звернулось до Господарського суду Миколаївської області із заявою, в якій просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі №915/119/17 та додаткового рішення господарського суду Миколаївської області від 13.04.2017 у справі № 915/119/17 до 01.01.2018.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 12.04.2017 у справі №915/119/17, - позовні вимоги задоволено. Стягнути з Обласного комунального підприємства Миколаївоблтеплоенерго на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України штраф в розмірі 68 000,00 грн. згідно рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.09.2016 №30-ріш, пені у розмірі 68 000,00 грн., яка нарахована за прострочення сплати штрафу. Зобовязано Обласне комунальне підприємство Миколаївоблтеплоенерго виконати пункт 3 резолютивної частини рішення від 27.09.2016 №30-ріш шляхом виконання пункту 4 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.12.2014 №86-ріш у повному обсязі.
Додатковим рішенням від 13.04.2017 у справі №915/119/17 стягнуто з Обласного комунального підприємства Миколаївоблтеплоенерго на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 3640,00 грн. судового збору.
04.05.2017 господарським судом Миколаївської області на виконання рішення від 12.04.2017 та додаткового рішення від 13.04.2017 були видані відповідні накази.
Боржник 31.05.2017 до відділу документального забезпечення господарського суду Миколаївської області надав заяву №1846/юр від 31.05.2017 в якій просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду у справі № 915/119/17 від 12.04.2017 та додаткового рішення від 13.04.2017 до 01 січня 2018 року
В обґрунтування заяви боржник зазначає, що визнає наявність обовязку виконання рішення по справі №915/119/17, не відмовляється від такого виконання, але на сьогоднішній день існують обставини, що не залежать від відповідача, проте унеможливлюють виконання рішення суду найближчим часом. ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області. Засновником підприємства є Миколаївська обласна рада. 23.02.2017 Миколаївською обласною радою прийнято рішення про надання згоди на безоплатну передачу цілісного майнового комплексу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області у комунальну власність територіальної громади м.Миколаєва. Проте рішення Миколаївської міської ради про прийняття цілісного майнового комплексу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» у комунальну власність територіальної громади м.Миколаєва на сьогоднішній день ще не прийняте. Прийняття такого рішення з наступною зміною згідно з вимогами ст. 78 Господарського кодексу України назви підприємства та внесення відповідних змін до установчих документів та Єдиного державного реєстру осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань призведе до необхідності переукладання договорів з населенням у звязку зі зміною назви підприємства. Враховуючи скрутний матеріальний стан, велику кількість абонентів категорії населення 84 670 особових рахунки у 1215 житлових будинках, у підприємства відсутня можливість двічі протягом року переукладати договори зі споживачами категорії населення. Відстрочення виконання рішення суду в частині приведення умов договорів про надання населенню послуг з централізованого опалення та підігріву питної води у відповідність до вимог чинного законодавства до прийняття цілісного майнового комплексу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» у комунальну власність територіальної громади м.Миколаєва та зміни назви підприємства позбавить підприємство від подвійних затрат на таке переоформлення. Специфіка роботи підприємства полягає в тому, що основними споживачами теплової енергії є бюджетні підприємства та населення міста, які мають постійну значну заборгованість за спожиту теплову енергію. Заборгованість перед відповідачем госпрозрахункових організацій станом на 15.05.2017 становить 5,84 млн. грн., бюджетних установ 2,44 млн. грн.. Найбільшу суму становить заборгованість населення 140,81 млн. грн. Єдиним джерелом для оплати сум, що підлягають стягненню за даним судовим рішенням є кошти, отримані в якості оплати за спожиту теплову енергію з боку населення, бюджетних установ та госпрозрахункових підприємств та субвенції на надання пільг, субсидій та компенсацій. Відповідачем посилено ведуться роботи зі стягнення дебіторської заборгованості зі споживачів теплової енергії, послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, з контрагентів по господарським договорам. Згідно з Порядком розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків із гарантованим постачальником природного газу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014, переважна більшість грошових коштів, що надійшли від споживачів, перераховується відповідачем за спожитий природний газ на рахунок гарантованого постачальника природного газу ПАТ «НАК «Нафтогаз України», і в розпорядження відповідача не потрапляють. Коштів, що залишаються в розпорядженні підприємства, катастрофічно не вистачає для виконання в повному обсязі податкових зобовязань, зобовязань по виплаті заробітної плати, розрахунків за енергоносії, здійснення ремонтних та аварійно відновлювальних робіт (станом на 05.05.2017 заборгованість по заробітній платі складає 2,46 млн. грн.., ПДФО 2,84 млн. грн., військового збору 0,09 млн. грн., профспілкові внески 0,24 млн. грн.., ЄСВ 0,96 млн. грн.., ПДВ 4,86 млн. грн.) 2016 рік закінчився із чистим фінансовим результатом у вигляді збитку в розмірі 47,1 млн. грн.., перший квартал 2017 року - додатково ще 19,9 млн. грн. Відстрочення надасть відповідачу можливість поступового виконання рішення та погашення заборгованості. З метою недопущення соціальної напруги через невиплату заробітної плати працівникам відповідача, припинення або обмеження безперебійного постачання теплової енергії споживачам, загрози підготовки до опалювального сезону 2017/2018, припинення господарської діяльності підприємства, відповідача просить суд надати відстрочку виконання судового рішення.
Стягувач 14.06.2017 до відділу документального забезпечення господарського суду Миколаївської області надав письмові пояснення на заяву про відстрочення виконання судового рішення в яких не вбачає підстав для задоволення заяви боржника та вирішення даного питання залишає на розсуд суду.
Заява Обласного комунального підприємства Миколаївоблтеплоенерго про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі №915/119/17 та додаткового рішення господарського суду Миколаївської області від 13.04.2017 у справі № 915/119/17 підлягає задоволенню частково з огляду на наступне:
Згідно вимог ч. 1 ст. 121 ГПК України, - при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
В п. 7.2, Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.12р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" роз'яснив, визначено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Як свідчать надані заявником докази та пояснення його представника в судовому засіданні боржник знаходиться у скрутному матеріальному становищі, що може призвести до реальної загрози банкрутства. Згідно з Порядком розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків із гарантованим постачальником природного газу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014, переважна більшість грошових коштів, що надійшли від споживачів, перераховується відповідачем за спожитий природний газ на рахунок гарантованого постачальника природного газу ПАТ «НАК «Нафтогаз України», і в розпорядження відповідача не потрапляють, в підтвердження чого заявник надав реєстри нормативів перерахування коштів, що надходять як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води від всіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію на квітень 2017 року, на травень 2017 року (а.с.85-98). Коштів, що залишаються в розпорядженні підприємства, не вистачає для виконання в повному обсязі податкових зобовязань, зобовязань по виплаті заробітної плати, розрахунків за енергоносії, здійснення ремонтних та аварійно відновлювальних робіт. Так, згідно наданої довідки про заборгованість з заробітної плати, обовязкових платежів та податків по ОКП Миколаївоблтеплоенерго, станом на 05 травня 2017 року заявник має заборгованість з зарплати за квітень 2017 року в сумі 6 589 091,24 грн., загальна сума заборгованості з заробітної плати, зборам і платежам складає на 05.05.2017 11 451 036, 07 грн. (а.с.99). Також, боржником надано звіт про фінансові результати за 2016 рік, та за 1 квартал 2017 року, баланс на 31 грудня 2016 року, баланс на 31 березня 2017 року, згідно вказаних документів 2016 рік закінчився для відповідача із чистим фінансовим результатом у вигляді збитку в розмірі 47,1 млн. грн.., перший квартал 2017 року - додатково ще 19,9 млн. грн.
Господарський суд дослідивши усі обставини та надавши оцінку наданим заявником документам установив наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення: - значну заборгованість по заробітній платі; - загрозу банкрутства; - значну заборгованість споживачів теплової енергії перед боржником . Врахувавши матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини боржника у виникненні спору, враховуючи, що боржник знаходиться в скрутному матеріальному становищі, та що боржник не уникає від виконання рішення суду, а навпаки шукає способи погашення заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про можливість надання відстрочки виконання рішення суду. Разом з тим, беручи до уваги матеріальні інтереси стягувача, та з огляду на перелічені вище обставини суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви щодо надання відстрочки виконання рішення суду, а саме надати боржнику відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі № 915/119/17 до 01 жовтня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву від 31.05.17 № 1846/юр ОКП Миколаївоблтеплоенерго про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі № 915/119/17 та додаткового рішення господарського суду Миколаївської області від 13.04.2017 у справі № 915/119/17 - задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Миколаївської області від 12.04.2017 у справі № 915/119/167 до 01 жовтня 2017 року.
3. В іншій частині заяви від 31.05.17 № 1846/юр ОКП Миколаївоблтеплоенерго - відмовити.
4. Ухвала є виконавчим документом, який може бути предявлено до виконання протягом 3- х місяців.
5. Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення.
Суддя Н.О. Семенчук