ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
20 червня 2017 р. Справа № 909/1060/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.,
секретар судового засідання Павлюк У.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Івано-Франківської міської ради №165/11.1-05/14в від 13.03.17 (вх.№ 3114/17 від 13.03.2017)
у справі за заявою голови ліквідаційної комісії приватного підприємства "Авалон 1"
про банкрутство приватного підприємства "Авалон 1",
вул.І.Левинського, 3А, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018
за участю представників:
від заявника: ОСОБА_1 - головний спеціаліст відділу представництва Департаменту правової політики (довіреність № 2316/01-20/14в від 30.12.16);
від боржника: ОСОБА_2 - ліквідатор, (свідоцтво № 14 від 02.02.13);
від боржника: ОСОБА_3 - представник, (довіреність б/н від 20.06.17);
від ДПІ в м.Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області: ОСОБА_4 - начальник юридичного відділу, (довіреність №10531/10/10-039/649 від 12.09.16);
від ПАТ "ОСОБА_5 Аваль": ОСОБА_6 - представник, (довіреність №423/16 від 08.07.16);
від спільного українсько-македонського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Авалон": ОСОБА_7 - представник, (довіреність зареєстрована за №2 від 05.05.17);
від ПАТ "ФІДОБАНК": ОСОБА_8 - представник, (довіреність №69 від 09.09.16);
ВСТАНОВИВ: в провадженні господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа про банкрутство ПП "Авалон 1", порушена за заявою голови ліквідаційної комісії ПП "Авалон 1", в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Івано-Франківської області від 13.02.17 ПП "Авалон 1" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру щодо нього, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2.
13.02.2017 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено повідомлення про визнання ПП "Авалон 1" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Як визначено в ч.3 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою визначено особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Ухвалою від 18.05.17 призначено до розгляду заяву Івано-Франківської міської ради №165/11.1-05/14в від 13.03.2017 (вх. № 3114/17) про визнання грошових вимог до боржника в сумі 326537 грн 49 коп. та включення їх до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою від 08.06.2017 відкладено розгляд заяви на 20.06.2017.
19.06.2017 до суду від ліквідатора ПП "Авалон 1" арбітражного керуючого ОСОБА_2 надійшло повідомлення про розгляд грошових вимог Івано-Франківської міської ради № 02-13/651 від 16.06.2017 (вх. № 9824/17).
20.06.2017 до суду від Івано-Франківської міської ради надійшли письмові пояснення № 396/11.1-05/14в від 16.06.2017 (вх. № 9889/17).
В судовому засіданні представник Івано-Франківської міської ради заявлені вимоги підтримав, вказав на факт користування ПП "Авалон 1" земельними ділянками без правовстановлюючих документів, чим завдав міській раді збитків, що полягають у неодержанні доходів у вигляді орендної плати за землю. Крім того, подав клопотання про долучення до матеріалів справи (вх. № 9945/17 від 20.06.2017) рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 192 від 24.03.2017 Про затвердження Актів про визначення збитків власнику землі.
Ліквідатор в судовому засіданні вимоги Івано-Франківської міської ради визнав, про що зазначив у повідомленні про розгляд грошових вимог Івано-Франківської міської ради №02-13/651 від 16.06.2017 (вх. № 9824/17 від 19.06.2017).
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства, заявлені у справі про банкрутство грошові вимоги можуть підтверджуватися або первинними документами, що свідчить про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору.
При цьому, суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників у справі про банкрутство, з'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію доказам у справі і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи про банкрутство та правової норми, яка підлягає застосуванню, суд встановив таке.
Між Івано-Франківською міською радою та ПП "Авалон 1" , на підставі п.2 рішення ХІІІ сесії Івано-Франківської міської ради V демократичного скликання від 20.03.2007 для обслуговування адміністративних та складських приміщень, які знаходяться на вул.Левинського, 3А, терміном на три роки укладено два договори оренди земельних ділянок:
- від 10.07.2007 (зареєстровано в реєстрі за № Д451), в оренду передавалась земельна ділянка площею 0,3031 га по вул.Левинського, 3А в м.Івано-Франківську;
- від 10.07.2007 (зареєстровано в реєстрі за № Д448) в оренду передавалась земельна ділянка площею 0,0286 га по вул.Левинського, 3А в м.Івано-Франківську.
Кадастровий номер земельної ділянки площею 0,0286га - 2610100000:20:009:0041, земельної ділянки 0,3031 - 2610100000:20:009:0042.
Вказані договори припинили свою дію 04.09.2010 та 13.08.2010, у зв'язку із закінченням терміну, на який їх було укладено.
Пунктами 17 вказаних договорів передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому з тим, у якому він одержав її в оренду.
В порушення вимог договорів орендарем земельні ділянки не повернено.
Як наслідок, актом обстеження земельної ділянки № 50 від 16.09.2016, складеного Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради встановлено, що на земельній ділянці, яка використовується ПП "Авалон 1" знаходяться нежитлові приміщення, також встановлено факт використання земельних ділянок з порушенням вимог земельного законодавства про плату за землю.
Лист ДПІ в м.Івано-Франківську № 1047/9/09-15-12-03-23/2063 від 16.09.2016 підтверджує той факт, що ПП "Авалон 1", протягом 2013-2016 років не сплачувало кошти за користування землею.
У відповідності до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №192 від 24.03.2017 Про затвердження Актів про визначення збитків власнику землі сума неодержаного територіальною громадою м.Івано-Франківська доходу визначається збитками, які нанесені міській раді за час фактичного використання ПП "Авалон 1" земельними ділянками:
- на вул. Левинського,3А, площею 0,0286га - 28154грн 88коп.;
- на вул. Левинського,3А, площею 0,3031га - 298382грн 61коп.
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна що об'єкта нерухомого майна право власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Левинського,3А, зареєстровано за ПП "Авалон 1".
Розрахунки збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства, подані Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради підтверджують вказану заборгованість.
Суд вважає вимоги заявника обґрунтованими, з наступних підстав.
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка (ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України).
В силу п."в" ч.1 ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Частиною 2 ст.152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною 2 ст.22 Цивільного кодексу України встановлено, що збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ст.224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п."д" ч.1 ст.156 Земельного кодексу України).
В силу ч.1 ст.157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Пунктом 1 Порядку визначено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання,
погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
У відповідності до п. 2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру,
Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Враховуючи визначений порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 150 від 17.03.2015 затверджено положення про комісію з визначення та відшкодування територіальній громаді м.Івано-Франківська збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства.
Як визначено в ч.1 ст.2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
У відповідності до вимог ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, належними та допустимими доказами.
Заявником доведено факт використання земельної ділянки ПП "Авалон 1" без правовстановлюючих документів, що в свою чергу позбавило заявника одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг отримати, у випадку якщо його право не було б порушено.
Отже, грошові вимоги Івано-Франківської міської ради в розмірі 326537 грн 49 коп. є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у четверту чергу вимог кредиторів ПП "Авалон 1".
Крім того, до першої черги задоволення вимог кредиторів ПП "Авалон 1" слід віднести 3200 грн судового збору, сплаченого Івано-Франківською міською радою.
Вимога заявника про внесення визнаних господарським судом вимог до реєстру вимог кредиторів боржника не підлягає задоволенню, оскільки в даному випадку банкрутство боржника - ПП "Авалон 1" здійснюється за спрощеною процедурою в порядку, визначеному ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка не передбачає затвердження реєстру вимог кредиторів боржника.
На підставі вищенаведеного в сукупності заява Івано-Франківської міської ради підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ч.1 ст. 96, ч.2 ст. 152, ч.1 ст.156, ч.1 ст.157, ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 224 Господарського кодексу України, ч.2 ст.22 Цивільного кодексу України, ч.1 ст. 2 , 45, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.33, 34, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
заяву Івано-Франківської міської ради №165/11.1-05/14в від 13.03.2017 (вх.№ 3114/17 від 13.03.2017) задовольнити частково.
Визнати грошові вимоги Івано-Франківської міської ради (код 33644700) до приватного підприємства "Авалон 1" (код 32605791) в розмірі 3200 грн, що підлягають задоволенню в першу чергу, в розмірі 326537 грн 49 коп., що підлягають задоволенню в четверту чергу.
В задоволенні решти вимог Івано-Франківської міської ради (код 33644700) до приватного підприємства "Авалон 1" (код 32605791) відмовити.
Суддя Рочняк О. В.
Дану ухвалу направити: заявнику-боржнику, арбітражному керуючому ОСОБА_2 (Хмельницьке шосе, 2 офіс 506, м. Вінниця, 21036), Івано-Франківській міській раді (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004).